Deset nahrávek tuzemského rapu, které kandidují na album roku

Konec roku je opět před námi a naší tradiční specialitou je vytvoření rekapitulačního článku, ve kterém vám přiblížíme vše zajímavé, čeho jsme byli během uplynulých dvanácti měsíců svědky. Samozřejmě máme na mysli dlouhohrající materiály, které jsou schopny utkvět v naší paměti i delší dobu. Rok 2015 se rozhodně nenesl v duchu kvanta materiálů, přesto je možné registrovat několik zajímavých desek. Za zmínění jistě stojí i ty, které se nám do naší hlavní desítky nedostaly, konkrétně pak Boomerang o libercké dvojice Paulie Garand & Kenny Rough, EP Vdova od Sharloty, Maratův Mars, Hlas barev z Budějovic nebo společné album Troublegangu. Hlavní adepti na album roku jsou v tomto žebříčku představováni postupně podle data vydání, abychom předešli v diskuzích hašteření, které je opravdu nej.

10. Ektor - Detektor

Silné momenty, do mozku se vrývající refrény a technicky brilantní flow. Celé desce dominuje především singl „Jak jinak“, který opět dokazuje, že Ektor nemusí hledat unikátní témata, jen umí osobitě zpracovat ty běžné, a pokud v nich figurují ženy, je na koni. Pro současnou generaci lidový slang, pro starší kontroverzní dílo, které se dočká zřejmě brzy pokračování.

9. Refew - Na kredit

Eso stáje Bigg Boss si na svůj debut počkalo a rozhodně neprohloupilo. Po mixtapu „Z místa“ nám samotný Refew neservíroval jen kadenční kulomet o tvrdosti na každé slabice, nýbrž i pohodové polohy a svérázné myšlenky. Na debut rozhodně povedené dílo, které má však své nedostatky, které rodák z Libně časem vypiluje natolik, že by se mohl stát jedním z lídrů celé scény. 

8. Sifon - Siphon

Pokud je ti neznámý český pojem WWW a spojuješ si ho spíše s internetem, zaspal jsi několik hodin dějepisů a žádný lektor to už asi nespraví. Mozek ikonické pražské forma Sifon vytáhl tentokrát do boje nikoliv s rapem, ale se zvuky, které jednoho pohladí a jednomu vypíchnou sluchovody pro svou abstraktnost. Je jasné, že ta hrstka, ke které se deska dostane, si bude ještě za pár let o ni povídat v hospodě u piva.

7. Viktor Sheen & Renne Dang - Projekt: Asia

Stáj Blakkwood patří v posledních letech mezi plodná území, na kterých nové nosiče vyskytují v hojném počtu. Mezi ty nejzajímavější patří i Projekt: Asia, jež posluchačům nabídl něco z východních zvyků a západních trendů. Tematická a textová chudoba protkaná zajímavých projevem a neotřelými způsoby poukazuje na potenciál, který by za pár let mohl dozrát v rajské jablko.

6. IdeaFatte - Rap

Deset let je strašně dlouhá doba. Někdo během ni začal používat holící strojek, jiný vyspěl v muže a utříbil si názory a myšlenky. Zlínské duo přišlo na český trh se surovostí v klasickém kabátě, se smyslem pro humor a zároveň nutností vyřvat do světa svou nespokojenost. Pokud bych však měl udělit černého Petra pro nadčasovost, myslím, že „RAP“ má sílu zabodovat i za pár zim se stejnou silou, jako letošní léto. 

5. Azurit Kingdom - Bída a bolest

Název první společné desky stáje AK skvěle vypovídá o poměrech v Ostravě a reflektují zákulisí tmavých uliček a tamní společnosti. Silná výpovědní hodnota Pastora, skvělá flow a hláškařství Sergeie Barracudy a zahraniční produkce nabízí opravdu silnou dlouhohrajku, u které vám v paměti utkví více skladeb, než je obvykle zvykem. 

.

4. Fosco Alma - Foscoismus 2

Někdo ho označuje za českého Eminema, já v tom vidím jen normální chuť trochu si vzít z koláče, který chutí mě samému. Polovička MAAT působí dojmem workoholika, který není spokojen i na konci své práce. Pokračování Foscoismu nabídlo publiku opět několik novinek, které by možná ani nečekalo, ale i zajímavou techniku, která zatím v kvalitě převládá nad obsahem. 

3. Tafrob & DJ Opia - Katakomby

Pokud se v posledních týdnech mluví o nějaké nadčasovosti a zlidovění, točí se to hodně kolem desky Tafroba a Opii. Jejich Katakomby jsou některými označováni za nástupce Hořkého menu, i sami autoři to v některých pasážích alba naznačují, ale já jsem k tomuto přesvědčení zatím stále nedospěl. Poměrně silná deska z moravské metropole nabízí tradiční „brněnský“ pohled na svět v roušce temného hávu.

2. DeSade - Here I Cum

Kdo by to byl řekl, že horrorcore v Čechách získá takové postavení, jako dnes má. Na jedné straně za to může možná kytarová povaha našich spoluobčanů, na druhé nespokojenost s dobou, na druhé vyzývavost a energie, kterou do toho kluci ze ZNK dávají. Album Here I Cum je opět dílo, které děti budou hltat před spaním stejně jako porno a rodiče si budou trhat vlasy na hlavě, jestli doma nemají psychopata. Směs hlášek a osobitého pohledu určitě stojí za to zaslechnout.

1. Smack - Sick

Jeho Anděl sice nemá pohyblivá křídla, ale rozhodně má váhu v povědomí okolí. Na počátku byl patriot Strašnic přehlížen a podceňován, ale svou pílí a snahou o vývoj se dostal na vrchol, který se snaží uhájit i novou deskou Sick, která vyšla v druhé půlce prosince. Je tedy příliš čerstvé mluvit o jejich kvalitách, ale uvidíme, co nám milovník ostrovního stylu nabídl i mimo vydané singly. Není pochyb o tom, že se jedná o technickou lahůdku, která na koncertech bude fungovat na výbornou. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná