Čtrnáct polských jmen, které svými deskami letos bodovaly

Naši severní sousedi jsou oproti nám širší nejen co do rozlohy, ale i do počtu obyvatel. To samo sebou přináší i větší zázemí pro rap, který má v Polsku skutečně silné kořeny. Četnost releasů dokládá i rok 2016, který byl velmi plodným a tamním fanouškům nabídl skutečné žně. Sestavit žebříček o pouhých čtrnácti deskách pro nás byl zapeklitý problém, který jsme ale po zralé úvaze nakonec vyřešili.

Rozhodování to bylo skutečně těžké, neboť bylo z čeho vybírat. Do našeho výběru se tak nedostaly například kompilace „Druźyna Mistrzów 4“ nebo soundtrack k filmu „Moja Walka“. Taktéž jsme vyloučili remixová alba od JWP/BC, Pokahontaz Slums Attacku, Płomień 81 nebo Pona. Do finální nominace se nedostal ani mixtape od uznávaného DJ Deckse. Co se týče kapel, které ztratily vinou silného roku, pak stojí za zmínění zcela určitě 101 Decybeli a jejich „Echo“, Dixon 37 s deskou „Krew Za Krew“, 2CD „Nawiasem Mówiac“ v limitované edici od Lony & Webbera, „1985“ od Rasmentalism, Bezimienni s deskou „5“, „Vixtorii“ od Vixena nebo Shellerini se svým „Mam Sie Świetnie“. 

14) The Returners - Nowa Stara Szkola

Producentské duo ve složení Little a Dj Chwial má ve své zemi velmi dobrou pověst. Své první kroky podniklo pod hlavičkou stáje Asfalt Records, ale od roku 2011 působí pod Prosto labelem. Prestižní časopis Machina je zařadil na šesté místo v kvalitě beatmakerů své země a letošní deska „Nowa Stara Szkoła” to jen potvrzuje. Podporu na majku dostali například od Dona Guraleska, VNM, JWP nebo Małpy.

.

13) Solar & Bialas - #nowanormalnosc

Tahle dvojka už toho má za sebou poměrně dost a zkušeností má na rozdávání. Białas kromě spolupráce se Solarem stihl ještě další dva zářezy v podobě „Piony“ a H8M4“. Jejich v pořadí třetí studiová spolupráce, pokud nepočítáme mixtapy, nese název „#nowanormalnosc” a tamním publikem byla přijata opět velmi vřele. 

12) Ten Typ Mes - Ala

Ten Typ Mes se motá kolem rapu již od roku 2001. Nejprve se jednalo o uskupení 2cztery, poté o Flexxip. Právě v kolektivu druhého jmenovaného tělesa vydal letos reedicy alba "Fach". Tím však jeho plodný rok nekončil, neboť na řadu přišlo i šesté sólo „Ała”. Tomu se nevedlo vůbec zle a v listopadu bylo v tamním žebříčku Olis dokonce na prvním místě v prodejích.

.

11) Wezu PMM - Wiadomość

Formaci PMM není nutné nikomu u našich severních sousedů představovat, ale sólové choutky tamní členové do tohoto roku příliš neměli. Nakonec se tak stalo na počátku února, když Wȩźu pustil do světa své debutové album „Wiadomość“. Výsledkem je dílo, které si autor produkoval sám na vlastní pěst. Musíme přiznat, že několik skladeb nám utkvělo v paměti možná více než je zdrávo.

.

10) Miuosh & FDG Orkiestra - Panowie z Katowic Live

Samozvaný pán z Katovic není českému publiku zase až tak neznámým, neboť ho bylo možné spatřit již několikrát v Hradci Králové v rámci festivalu Hip Hop Kemp. Hudebně založený Miuosh již v minulosti rád využíval služeb živé kapely, ale letos nasadil laťku vskutku vysoko. Po jeho boku se objevil FDG Orkiestra a výsledek si můžete užít v podobě dlouhohrajícího materiálu.

9) VNM - HalfLajf

V Polsku je tento černý kůň stáje Prosto často přezdíván jako polský Drake. Musím se přiznat, že mě více oslovuje na koncertech než v dlouhohrajících materiálech, ale pravdou je, že obě strany jeho umělecké mince jsou na vysoké úrovni. Pamatuji si loňský ročník HH Kempu, kdy dokázal málem zbourat hangár a letos se blýskl navíc dalším nosičem pojmenovaným „HalfLajf“ a mixtapem „De Nekst Best“.

.

8) Kali – Krime Story

Člen syndikátu Ganja Mafia neskončil letos jen u stohu popsaných papírů označené jako „Krime story“. Svou knihu Kali dokázal převést i na zvukovou stopu tak, aby nelahodila jen klasickým konzumentům audia. Polské publikum tuhle detektivku rozluštilo poměrně rychle a zjistilo, že se jedná o jednu z nejlepších desek roku 2016.

7) KeKe - Trzecie Rzeczy

Letos se KȩKȩ blýskl na Hip Hop Kempu skvělou show na hlavním pódiu, při které mrazilo nejen polským návštěvníkům. Od roku 2007 byl pro tamní scénu obrovskou persónou, která díky své kvalitě okusila i ochranu stáje Prosto. Letošní třetí studiové album „Trzecie Rzeczy“ však už vychází pod svým vlastním labelem Takie Rzeczy. 

.

6) Kaliber 44 - Ułamek talia

Rok 2016 patří velkému návratu ještě větší skupiny, které je označení „legendární“ malé jako některým ostatním ego. Joka a Abrabab spojili své síly opět po neuvěřitelných šestnácti letech a otcové a matky opět přičichli k rapu. „Ułamek talia“ sklidilo ohlas i letos v Hradci Králově samotní kluci nám v rozhovoru přiznali, že další deska již klepe na dveře.

5) Dudek P56 - Progres 56; Kocham Zycie

Dudek P56 je v u našich severských sousedů stále stoupajícím jménem, které nabírá na podpoře a navrací pouliční striktní rap nejen do ulic metropole Varšavy. Jeho jméno by v tomto žebříčku možná nefigurovalo letos tak vysoko, kdyby nevydal rovnou dvě desky, které se mohou pyšnit neobyčejnou silou a výpovědní hodnotou. Uvidíme, jak moc mu bude přát rok 2017.

.

4) Tede & Sir Mich - Keptn

Letos mu bylo čtyřicet, přesto je stále při chuti a chce se bavit. Diskografie bývalého člena formace Warszafski Deszcz je široká jak samotná polská země. Tede vydává téměř každý rok a letos to bylo opravdu plodných dvanáct měsíců. K narozeninám vypustil s Młodym Grzechem disko mixtape „Goooo!“, v závěru roku na nás zaútočil hned s dvěma disky sloučenými názvem „Keptn“.

3) Eldo - PSI

Další velezvučné jméno, které není nutné dlouze představovat. Na počátku tohoto tisíciletí udával tempo v rámci formace Grammatik, poslední desetiletí už je aktivní spíše jako sólista. To však není vůbec na škodu, neboť Eldo má co nabídnout i sám o sobě. Dokládá i to osmá sólovka PSI, která si ihned získala četnou posluchačskou základnu díky svým textům, flow a produkcím.

.

2) Paluch - Ostatní Krzyk Osiedla; 10/29

Poznaň již dokázala vychovat nemalý počet talentů tamní scény, ale tou největší posledních let je bezesporu zakladatel B.O.R. Records Paluch. Ten stihl letos vydat hned dvě regulérní desky a ani jedna nestrádá kvalitou. Na té první, z počátku roku, jste mohli zaznamenat i Rytmuse, na obou pak má svou účast i producent Maiky Beatz. 

1) O.S.T.R. – Zycie po smierci

Adam Ostrý je velké zvíře nejen ve své zemi. Díky své technice a schopnostem zaujmout publikum slaví úspěch i mimo Polsko. On je vlastně Polák, který jako Polák ani nerapuje. Desky vydává skoro každý rok, nejraději v zimě, a stalo se tak i letos. „Źycie po śmierci“ je opět na vrcholu a král studia i podií už zcela jistě pokračuje na dalším materiálu. Každý by si přál především druhý díl „Kartaginy“, kterou vydal v roce 2014 s kanadským producentem Marco Polem. 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná