Co by dělali, kdyby nedělali rap? 50 odpovědí z česko-slovenské scény...

Když Lara v nedávném rozhovoru Mikrovi pověděla, do jaké nové práce nastoupila, překvapilo ho to a zároveň přivedlo na myšlenku, že by ho docela zajímalo, jak jsou na tom i ostatní, se kterými je člověk poměrně často v kontaktu. Skoro každý ví, kolik nahráli desek dobrí chlapci Moja Reč, pod jakými jmény už tvořil Kato, jak se jmenoval první singl Indy&Wich nebo jak se jmenuje label, kterému šéfuje Vladimír 518. Víte ale, co tihle a jiní umělci z naší a slovenské scény studovali za školu a co dělají v civilním životě za zaměstnání anebo co by dělali, kdyby je neživil rap? Tak se mrkněte, tady je několik odpovědí.

1) Jakou si studoval školu?

2) Jaké máš v současnosti zaměstnání?

3) Pokud tě živí hudba, co by si asi dělal, kdyby tomu tak nebylo?

 

Orion:

1) Studoval jsem střední ekonomickou školu.

2) OSVČ aka volná noha.

3) Vždycky jsem si přál být rentiérem.

Radimo (Prago Union):

1) Vystudoval jsem střední průmyslovou školu grafickou, takzvanou Hellichovku, obor Polygrafie. Mohl bych dělat v tiskárně, v DTP studiu, počítačovou grafiku atp., ale nic z toho jsem nikdy nedělal a během těch let už mi ujel vlak. Zůstal mi jen kladnej vztah k oboru.

2) Jsem na půl úvazku zaměstnán jako učitel v lesní mateřské školce Pramínek a zbytek mého rozpočtu naplňuje muzika, koncerty s různejma kapelama, hraní s DJs a studiová práce.

3) Všechny 'solidní' zaměstnaní, co jsem kdy v Čechách nebo v cizině dělal, se vždy točili kolem vzdělávaní v neziskovém nebo tzv. nestátním sektoru. Nejspíš bych to dále rozvíjel (co není, může být) a snažil bych se v daném oboru posouvat dopředu.

Dannie:

1) Gymnasium Jižní Město, Soukromou Střední Grafickou Školu, Pražskou konzervatoř. Pokud budu mít čas, tak bych chtěla příští rok zkusit scénaristiku a dramaturgii na FAMU nebo divadelní režii na DAMU.

2) Živím se hlavně zpěvem, skládáním hudby a učením zpěvu. Ale zároveň si přivydělávám jako stylistka, návrhářka, fotografka, moderátorka a art directorka labelu King Arts.

3) To si sice nedokážu vůbec představit, ale asi by to nebyl problém. Dělala bych něco z toho, co dělám už teď.

DeFuckTo:

Late: Mám střední odbornou školu se zaměřením na hotelový provoz a cestovní ruch, díky které jsem původně chtěl vypadnout do ciziny. Během školy jsme ale založili kapelu a pustil jsem to z hlavy. Hudba je pro mě relax a zábava, jinak se věnuju obchodu, zastupuju několik zahraničních firem v Česku a na Slovensku.

Headdy: UTB – Fakulta managementu a ekonomiky. To, že dělám hudbu, mě naplňuje, ale nechtěl bych na tom být finančně závislý. Takže mimo muziky dělám i v oboru, který jsem vystudoval a který mě baví.

DJ Lowa: VŠB – Technická Univerzita Ostrava. V současnosti toho mám víc, hraju jako DJ, jsem speaker v rádiu, promotér a video producent a do toho dělám ještě IT – návrhy a analýzy softwarových systémů.

Anys (Kontrafakt):

Lekársku fakultu Univerzity Komenského.   Internista - kardiológ na V.internej klinike v Bratislave.  

Lukrecius Chang:

Studoval jsem školu ISŠ Karviná. Momentálně pracuji jako Ostraha a Asistent Prevence Kriminality. Moje Hudba je pro mě vším, a dělám proto maximum, abych dosáhl svého úspěchu. Hudba mě posunula vysoko, ale zatím mě pořádně neživí.

Emeres:

1) Studuju VOŠe podnikové finance a management.

2) Ťukám do eMPéCéčka a kláves a příležitostně připravuju různé reklamní projekty.

3) Seděl bych v kanclu a připravoval bych finanční analýzu pro management a optimalizoval daňové zatížení podniku.

Vec:

Skončil som gympel a nedokončil vysokú stavebnu, taxom si spravil aspon ročnu nadstavbu ekonomického charakteru. Keby ma neživila hudba, bol by som pravděpodobne kancelárska krysa alebo šofer alebo jazykovy vědec alebo hustler na polovičny úvazok.

Majk Spirit:

Vyštudoval som manažment a biznis na CityUniversity v Bratislave, preto vravím, že "moje tretie meno je biznis". Na konci strednej školy som chcel ísť povodne na psychologiu/filozofiu, ale nakoniec som sa pre lepsie uplatnenie rozhodol pre City a som rad, lebo kedže som ju celú študoval v angličtine, teraz sa plynule dorozumiem a to ešte v budúcnosti určite zúročím.  Mám titul MBA, ktorý sa perfektne hodí na to, aby som sa prihlásil do manažmentu nejakej velkej nadnárodnej korporacie, zatial som ale nenašiel takú, s ktorej idealmi by som sa stotožnil, takže moj titul som zatial nevyužil..

Dubas (Ty Nikdy):

Studoval jsem SoŠ v Chrudimi, stejně jako Pufaz, vlastně akorát o 10 let později. Dělal jsem to hroznejch let, byl sem zevl, a klasickej zaškolák, takže místo ukončení maturitou jsem to ve třeťáku zatáhl na učňák a tradá ze školy. Pracuju jako externista u jedný učetní firmy, ale díky plnýmu kriplýmu důchodu se o práci zase tak starat nemusím.

Papa Fini:

1) Klasiku, mám základku, po ní pak střední školu v oboru pohostinství , ale maturu nemám, klasika výučák , ale po pár letech jsem si udělal zkrácenou zdravotní školu, takže mám ještě lejstro na zdravotního bratra, ani nevím, proč jsem to dělal, asi mi tenkrát jebalo..

2) Jsem spolumajitelem (třetinový podíl) a provozním malé herny s barem, ale není to na zbohatnutí, ta doba je už dávno pryč.

3) Neživí mě hudba, hudba byla, je a zůstane koníčkem, tím ale neříkám, že nejezdím koncerty, ale je to na přilepšení daného momentu. Mám závazky ne vůči sobě, ale jiným a to vydělávání hraním není příjem dostatečný na to, aby pokrylo mé nadstandardní žití.

James Cole:

1) Nejvyšší dosažené vzdělání - SŠ, nedokončená studia na FFUK.

2) Obživa plynoucí primárně z tvůrčí činnosti.

3) Na to nedokážu odpovědět.

Dup X (Naše Věc):

Studoval jsem obchodní a hotelovou školu. V současnosti jsem vedoucí produkce, OSVČ, úzce spolupracuji s X Production, což je designové a grafické studio. Muzika mě nikdy pořádně neživila, tak ji teď živíme my.

Many (DeZrechts):

Studoval jsem Střední odborné učiliště obchodní v Netolicích obor kuchař - číšník a pak na tý samý škole Nástavbu - podnikání v oboru - ukončené maturitou. A pracuju už od roku 1998 v jedný firmě, co prodává koberce v Lišově jako skladník.

DTonate:

Mám dva roky elektroprůmyslovky a soukromou podnikatelskou a nenaučil jsem se tam zbla nic. Hudba mě neživí, a i kdyby jo, dělal bych to, co dělám teď a co mě baví. To znamená webovej a mobilní front end development a rekreačně se zabývám interakčním designem. Zároveň rozjíždím s kolegama zajímavej startup www.graffiti-walls.com, tak na to mrkněte. 

Zverina:

Studoval som strednú priemyselnú školu drevarskú v Spišskej Novej Vsi, potom som studoval na vysokej škole lesnicko drevarskej vo Zvolene.

V tej dobe som šiel 1 do Bratislavy na akciu PODZEMiE SLOVENSKEHO RAPU, po krátkom koncerte mi bolo ponuknuté uverejnenie skladby na kompilacii rovnakého názvu, po semestry som školu opustil, kompilacia nikdy nevyšla.

V sučasnosti som raper, žijem z hudby, takže nad poslednou otázkou nemusím zatial premyšlat, ale možem byt: Pornoherec, gigolo alebo aj smetiar ak by to bolo niekde v teple pri mori.

Dik za dobrú anketu.

PS: Pozdravujem každého poctivo pracujucého človeka v Čechách a na Slovensku, aj vďaka vám mám ráno čerstvé rozky a v baroch nám má kto nalievat. Každy je důležitý.

Moe:

Vyštudoval som strednú priemyselnú školu stavebnú, ktorá ma nasmerovala smerom k designu, hlavne typografii a kaligrafii, ktorým sa v súčastnosti venujem profesionálne. Ak by som vôbec nerobil hudbu, asi by som sa venoval iba designu.

Opak:

Mám vyštudovanú elektrotechnickú. Vďaka čom u som si dokázal postaviť zvukové a hudobné štúdio v ktorom pracujem.
Živí ma len zvuk a muzika. Keby som to nerobil a nemal rozbehnuté štúdio, asi by som sa odsťahoval z města, robil by som víno.

Idea:

Mám vystudovanou obchodku a na vysokou jsem se z vysoka vysral. Dobře jsem udělal. Zaměstnává mě label a občasný copywriting s designem. Přežil bych krásně i z hudby, ale tohle dělám, abych se nenudil. A baví mě pracovat. A kdyby nebyla hudba jako IF, tak managuju label + bych dělal to, co dělám teď. 

Boy Wonder:

Som vyučený stolár, momentálne nezamestnaný na plný uväzok a občas si spravím nejaké euri z hudby. Keby som nerobil hudbu, tak už som dávno nekde v prdeli v zahraničí, najskor asi s kamošom v Holandsku, kde má super job - stará sa o rastlinky v skleníku - pecka! Hudba je jediné, čo ma drží v tejto žumpe zažumpenej.

Kato:

Chodil jsem na střední průmyslovou školu strojnickou se zaměřením na ekonomiku. Živí mě práce v reklamních agenturách, kde pracuju jako copywriter.

DJ Opia:

1) Studoval jsem obchodní akademii..ale když se dívám zpětně, myslím, že jsem spíš chodil jen na party..chacha.

2) Pracuju pro Masarykovu univerzitu jako operátor v centru počítačových studoven a s přáteli jsme založili firmu Tvision, která se věnuje audiovizuální produkci.

3) Hudbou jsem se nějaký čas živil, a částečně to platí i dodnes, i když už trošku jinak než je klasická představa o muzikantech. Každopádně kdybych nedělal to, co dělám, rád bych se aktivně věnoval psaní.

Gipsy:

Studoval jsem obchodní akademii, ale nedokončil jsem ji. Momentálně si dodělávám střední vzdělání v oboru IT.
V současnosti se živím převážně hudební produkcí. Když by mne neživila hudba, určitě bych byl vývojář mobilních a počítačových aplikací.

Fosco Alma:

1) Ještě studuju na Univerzitě v Pardubicích, obor Informační Technologie.

2) Rap. 

3) Začal bych se věnovat programování webovejch a desktopovejch aplikací.

Indy:

1) Vystudoval sem Obchodní Akademii v Praze se zaměřením na jazyky a zahr. obchod.

2) Zaměstnání je pro mě z větší části pořád vlastní hudba a práce kolem ní, a potom normální práce ve studiu, kromě toho dělám různý projektový věci kolem reklamy a marketingu.

3) To přesně nevím, ale určitě bych chtěl bejt dopravní pilot, minimálně bych to zkusil, nebo bych se možná snažil aspoň upíchnout někde velkejch dopravních letadel - tady se nabízí slovo stevard haha...tak to jediný, bych asi nedal!

Kdyby to nevyšlo, asi bych chtěl dělat nějakou vědu spíš než obchod - sociologii, psychologii nebo tak, ale nevím možná bych skončil jako automechanik - hodně chudej, protože kdybych se měl živit rukama, se svojí šikovností bych bydlel pod mostem. Takže zbejvá asi to, co dělám.

Decko:

1) Mam stredne odborne učilište chemicke, ale odbor elektrikar - silnoprud

2) Mame s fotrom malu firmu, kde som elektrikar/udržbar.

Delik:

Mám dokončený gympel a 5 semestrov som študoval prekladatelstvo tlmočníctvo anglického a nemeckého jazyka v Nitre, bohužial som odtial zmizol, keď som začal robiť rap. Dnes to trošku lutujem, ale všetko je tak, ak má byť, živím sa hudbou a keby tomu tak nebolo, tak by som fungoval niekde v zahraničí, určite nie v tomto mŕtvom štáte

Jozef Engerer:

Učil  som sa za kuchara časnika,teraz mám nahrávacie studio a živim sa nahrávanim a hraním s MR. Neviem, čo by som robil, lebo inak neviem nic ine.

Supa:

Mám vyučny list ako elektrikár, maturu nemám lebo ma vyhodili zo školy. Popri rape mam ešte vela rokov živnost, mám s otcom malu rodinnu firmu, robime kablovu tv. Z hudby žijem a keby ju nerobim, tak sa pravděpodobne naplno venujem asi tomu.

Pan Radu:

Obchodní akademii. Pracuju pro dánskou přepravní společnost + moderovani v akci a v tv.

La4:

1) Střední odborná škola uměleckořemeslná, obor - umělecký kovář.

2) Hudba.

3) Zajímá mě grafika, ilustrace.

Lipo:

1) Dokončuju studium filozofie na UK v Praze. Právě píšu  diplomku. Tímto zdravím Efka z PIO, který to stejné co já, už zdárně vystudoval.

2) Rap mě plně neživí, nikdy jsem ani nedělal styl hudby, kterej by se tak tvářil nebo musel tvářit, že by tomu tak být mělo. Tím pádem jsem nemusel hrát hry na fanoušky jak jsem díky rapu za vodou. Jinak mě živí kombinace režie videoklipů a hudby.

Řezník (Sodoma Gomora):

1) Po tom co mě vyrazili ze základky, sem se vyučil na řezníka.

2) Pracuju jako vivisekční specialista. Testuju plynový pistole a obušky na zvířatech, bohužel za to nedostávám peníze.

3) Neživí, všechny peníze z muziky investuju do slonoviny.

DeSade (SG):

1) SOC (School Of Christ - Kristova škola)

2) Papež.

3) Hudba mě neživí, žiju z desátků.

Dysmusax:

1) Studoval jsem Vyšší odbornou školu ve Škoda Auto, zaměření Průmyslový obchod (úroveň slabá, ale aspoň jsem natáhl studium a nemusel tenkrát na vojnu.

2) V současnosti podnikám - živí mě internet. Co konkrétně dělám, si může každý najít sám.

3) Hudba mě neživí, nikdy neživila a snad ani nebude. Je to jen hobby, vyhovuje mi to.

Acme (Inside):

1) Studoval jsem ekologii a ochranu krajiny v Český Lípě..

2) V současnosti pracuju na jako retenční specialista v nejmenované finanční instituci..

Rest:

1) Škola - obchodní akademie

2) Zaměstnání - momentálně mě živí hudba, díky bohu za to, třikrát zaklepat na dřevo.

3) Kdyby tomu tak nebylo, chtěl bych dělat něco z oblasti gastronomie, baví mě vařit, mega.

Kenny Rough:

V současné době mám maturitu z obchodní akademie, ale už druhým rokem studuji obor manažerská informatika na ekonomické fakultě technické univerzity v Liberci. Bydlím stále u rodičů, takže mě hudba neživí, nicméně je to jediný zdroj mých osobních příjmů. Kdybych si hudbou nevydělal občas pár korun, tak by mi do konce studentského života nezbylo nic jiného, než chodit po brigádách. 

Vladimír 518:

Maturitu jsem si udělal na škole uměleckých řemesel a místo na vejšku jsem zamířil do squatu. Díky graffiti a rapu jsem definice toho, co znamená mít školu ulice. V současnosti jsem sám sobě svým zaměstnáním, živí mě projekty, na kterých zrovna dělám. Je to tak už od roku 1999 a nehodlám na tom nic měnit. Je pravda, že hlavní porci peněz vydělám rapem a pokud by tomu tak nemělo bejt, prostě bych se jen intenzivněji věnoval něčemu jinýmu. Baví mě toho totiž možná až moc, takže na výběr mám.

Sax (Inside, MVP):

1) Vystudoval jsem právnickou fakultu.

2,3) Tady odpovím na obě. Hudba mě živí spíš okrajově. Věnuju se právnickému řemeslu a v současnosti jsem koncipient.

Marpo:

1) Studoval jsem anglo-německou obchodní akademii na Břevnově.

2) Zaměstnání : Muzikant, živím se hudbou.

3) Nejspíš bych se motal okolo boxu, trénoval lidi nebo tak něco. Nic jinýho si nějak neumím představit. Vždycky jsem žil v představě, že mě bude jednou živit hudba a jinak to nebude. Díky za ní...

Wuty (UL Farma):

1) Vystudoval jsem sociální pedagogiku na Univerzitě J.E. Purkyně a pokračuju dále ve Vychovatelství pro speciálně pedagogické instituce na té samé škole.

2) Mám dvě práce. Makám pro stát, živí mě stát a dělám kulturní a preventivní spoty do škol.

3) Hudba mě neživí a UL Farma je studiová kapela, protože nemáme čas jezdit pořádně ani koncerty. Pro všechny z nás je hudba velký hobby a takhle nás to baví. Vždycky budu raději chodit do normální práce, protože chci mít jistotu do budoucna.

Fatte:

1) SOU Obuvnické Zlín.

2) Živí mě koncerty.

3) Šel bych o žebrácké holi.

Khomator:

1) Mám titul Bc. v oboru Management v neziskovém sektoru.

2) Dělám částečně v oblasti PR pro středisko volného času Don Bosko Havířov + podnikám (sprayart34 - malby na zakázku, PR a grafická podpora různým subjektům)

Lara 303:

1) Škola: Bakalář - UJEP obor Ochrana životního prostředí, Ing. - UTB - obor Technologie a management.

2) Práce: Manager HSE - manažer bezpečnosti práce, požární ochrany a ochrany životního prostředí.

3) Hudbou se neživím, ale strašně mě baví jak to mám rozdělené - práce a koníček - oboje mě naplňuje.

DJ Wich:

Studoval jsem střední strojní průmku, pak dva semestry na vysoký zemědělský na technický fakultě.

Živím se muzikou od roku 2000, kdyby tomu tak nebylo, myslím, že by mě bavilo dělat v nějakym grafickym studiu nebo reklamce.

Oliver Lowe:

1) Studoval jsem školu života.

2) Stále studuji školu života.

3) Jednou bych chtěl být ve škole života učitelem. Nebo alespoň vrátným.

Strapo:

1) Berem to ako ake som dosiahol najvyssie vzdelanie- 8-ročné Gymnázium Malacky Ul. 1. Mája - Maturita (NOS, Angličtina, Slovenčina,Dejepis )

2) Referent oddelenia medzinárodnej kontajnerovej dopravy.

3) Vyskušal som si aké je to byť živený len hudbou... Má to  neuveritelne deštruktívny dopad na kvalitu hudby , ktorá Vám musí platiť nájom a skôr či neskôr začne takýto človek robiť hudbu , ktorej už rozumie iba on sám... Odkedy chodím do normálnej práce a vstávam ráno ako normálny člověk, tak robím hudbu s milión-krát väčšiou radosťou a ludia ju prímaju milión-krát lepšie. Normálny človek píše pre normálnych ludí a má to nenormálne pozitívny efekt. Tak to má byť..... 

FNTM (Ty Nikdy):

V současné době pořád studuju Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně - Fakulta multimediálních komunikací. Předtím to byla Vyšší odborná filmová škola ve Zlíně a předtím střední hotelovka. Vzhledem k tomu, že pořád studuju, tak nemám stálé zaměstnání - vydělávám si více různými projekty většinou z oblasti marketingu, komunikace a médií.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná