RUKAHORE_SHOP_BANNER

Scéna vs. Instagram: jak se na něm prezentují přední hráči?

S rozmachem chytrých telefonů začali lidi sdílet nejrůznější okamžiky ze svého života. Sociální sítě zaplavují kvanta fotek a videí. Zajímavá je psychologie tohoto jevu. Proč člověk sdílí tuny osobních informací? Chlubí se? „Laiky“ mu dodávají sebevědomí? Nebo si čistě jen veřejně uchovává vzpomínky? My tu dnes ale nejsme proto, abychom prováděli nějaké studie. Nechceme zjišťovat proč lidi sdílí, ale podívat se na obsahy profilů vybraných interpretů. Možná si řeknete: „A co je na tom zajímavýho?“ No řeknu vám to takhle: Článek by nevznikl, kdybychom si nevšimli určité specifičnosti a odlišujících se účtů napříč scénou. Interpreti pojímají instagram každý po svém a příspěvky jedinců na jejich vlastním profilu mají určitou podobnost, kterou nám přišlo zajímavé pojmenovat.

Začneme špičkou, nejen hudební, ale i fotografickou, začneme u krále české Dj scény. Viděli jste někdy Wichův Instagram? Jestli ano, nemusím vám tu teď vysvětlovat, že neslíznul jenom talent na hudbu. Zverina by možná použil výraz: „Čo fotka, to umelecké delo.“

Nevím, co Wich používá za appku, ale věřim, že tenhle člověk by to dával s přehledem i bez všemožných vylepšováků. Po přejetí profilu @djwich očima tipuju Máňu v prvé řadě na "vyhlídkofila", vyhledávače a "tráviče" volných chvil v přírodě, jejichž atmosféru dokáže suprově zachytit. Dále je jistě dobrý kuchař a aranžér, poněvadž ty jeho kousky označený hashtagem #wichchef zabíjí už svým vzhledem a představa to ještě jíst, je božská… Dále je zjevná Wichova náklonnost ke kočkám, ta jeho Bublina je hotová modelka.

Bublinka je Čechách stopro, a na světě s velkou pravděpodobností, jediná kočka s vlastní Facebookovou Fan Page. Samozřejmě na profilu nechybí Golden Touch merche, speciálně ale přímo pro ně vytvořil Máňa účet @goldentouchcz. Věta „The man with the golden touch“ jeho profil skvěle vystihuje a vůbec bychom se nedivili, kdyby mezi jeho sledovače patřili i nějací zapálení fotografové z Peru či Kalifornie, kterým je úplně šumák, že tenhle týpek vyrábí nejchytlavější beaty v jedné malé středoevropské zemi.

Rytmus miluje luxus, takže si asi dokážete představit jeho instagramový účet. Obsah na fotkách většinou nejde pod päť sto tisíc euro. Už jste slyšeli track „JMBNT“ z nové desky „Navždy“? Jestli ano, jistě vám neuniklo, že Ego jebe mimo jiné i instagramy spamy. Když se ale mrknete na síť, zjistíte, že to není až tak úplná pravda. Sice jeho účet nepatří mezi ty s dlouhou historií, přesto ani on nedokázal odolat současnému fenoménu. Zajímavostí může být, že účet @egoemo obsahuje asi nejvíc selfies ze všech profilů na scéně.

Hodně interpretů používá aplikaci jako reklamu na merche či koncerty. Tímto způsobem se snaží účty využívat například Paulie Garand nebo Marpo. Majk Spirit má v oblibě připojovat ke svým příspěvkům moudra a rozumy, což je super, jen pak nevíš, jestli lidi souzní se zveřejněnou myšlenkou nebo obdivují obsahy fotek. Každopádně,  50 000 followers u nás jen tak někdo nemá. 

Vladimíra 518 sleduje desetkrát míň uživatelů, za to se dotyční desetkrát více pobaví. Vtipné fotky ze štrýtu s výstižnými komentáři mají potenciál zpříjemnit méně pohodové dny. Někdy ani nevěříte, že to není fake.

Než si založí instagramový účet kolega Zverina, na post nejaktivnějšího insta pařmena můžeme s klidným svědomím pasovat DJ Fattea z labelu Ty Nikdy. Zde fotky z jiného prostředí tvoří opravdu malou část. Mezi ně řadíme hlavně jídlo, hudební aparaturu a kočku Oilie. (Další kočkomil ve hře.) Kdyby snad někdo z vás toužil po fotce s Davidem, nebude to myslím problém, pokud s úsměvem donese panáčka Jack Daniels Honey a pochválí mu košili.

Poslední profil, který tu dnes zmíníme, nepatří úplně tak rapperovi, jako zpěvákovi rozjíždějícího se projektu ATMO Music. Jakub Děkan baví své followers krátkými videi, které stojí za zkouknutí zvlášť pokud zrovna vyhledávate podněty k pobavení. @jaydekys je šoumen prvního kalibru. Doporučuju.

Náš magazín je taktéž majitelem insta účtu - @bbarakmagazine. Vzhledem k sezóně přestává odpočívat a chystá se během léta zprostředkovávat festivalovou atmosféru se vším všudy. Pokud vás láká pohled do backstagí, na pódia nebo společensky unavené interprety, kteří už nejsou sami schopní postnout svoje selfíčko, stačí kliknout na nás.

P. S.: Chystáme se zde zveřejňovat velké množství fotek z průběhu letošního Hip Hop Kempu. Půjde třeba o obrázky z míst, kam se běžný návštěvník nikdy nedostane, kam nemají přístup ani vystupující artists. Jaké zázemí má ve festival parku například produkční tým? Jak to vypadá v nejdůležitější a zásadní budově areálu? Kdo kempuje v artist zóně takzvaně „na punkáče“ a co se tam vzadu děje? No sleduj to a budeš v obraze.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná