12 pikantností ze 14. ročníku HHK, které jste možná (ne)přehlédli

Dělat něco čtrnáct let je důkazem úctyhodné motivace a oddanosti. Tolik let se věnují pořádání jednoho z největších evropských hip hop festivalů členové produkčního teamu kolem Affra a Babse. Letos se lehce nedařilo s line upem a několik účastí bylo na poslední chvíli odřeknuto. I přesto se však povedlo uspořádat úspěšný ročník. Každoročně se však některé věci vymykají standardu. Zde je několik příkladů.

1. Jídlo se rok od roku zlepšuje
Kde jste si několik let zpátky pořídili leda tak langoš nebo  pochybné nudle s neidentifikovatelným masem, se dnes nachází pestrá paleta potravinových vozů a stánků. Kromě klasických festivalových jídel nacházíme letos třeba polský van s pizza pecí na skutečné dřevo. Nechybí výběr burgrů, nebo třeba výtečné hot dogy od pražského MadDog Bistra. Na svoje si však přijdou i vegetariáni nebo vegani, jelikož řada stánků nabízí vegetariánské burgry, curry, nebo těstoviny.

2. Ne všechno co je české, je i dobré
Budvar je toho skvělým příkladem. Po loňském Zlatopramenu dostává lukrativní smlouvu Budvar. Na čepu je desítka, která chutí a kvalitou připomína spíše pivní sirup a druhý den má i podobné následky.

3. Hýbat davem bez úderných refrénů je těžké
Přesvědčil se o tom nejeden z headlinerů. Kde chybí jednoduchý, chytlavý refrén, dav umíra rychlostí spermie v kapesníčku. Dělat kvalitní hudbu a mít kvalitní živou show jsou dva kompletně odlišné světy. Joey Badass by mohl vyprávět.

4. Angličtina je pořád cizím jazykem. Možná cizejším, než si myslíme
V momentě, kdy zahraniční interpret požádá publikum o bordel větou jinou než Make some noise! se dav tváří jakoby se jej to netýká. A to ode dne 1. Tudíž je pro zahraniční vystupující možnost spolupráce s publikem hodně omezená. Na tento fakt ve velkém doplácí Gang Starr Foundation a i samotný PRhyme.

5. Na DJing je v roce 2015 pohlíženo jako na pouštění CDs pro emceeho
Jestli šlo o nadupaný warm up set DJe Hoppa před Hopsinovou show, skvělé scratches slovenských a českých DJs jako Spinhandz, Metys nebo Vatra a nebo o hlavní show DJe Premiera, dav nezná a necení DJské umění. Po 15 sekundovém forward scratchi jména Royce da 5'9'', kde Premier trefuje s přesností metronomu se téměř rozhostilo ticho. Fakt, že DJ Statik Selektah, který kryje záda Joeymu Badassovi nebyl zmíněn ani v rámci line upu, tento fakt jen potvrzuje.

6. Lil Dap nezvládá živé shows
Člen uskupení Group Home a Gang Starr Foundation Lil Dap evidentně nezvládá volný přístup k alkoholu v backstage a rád jej ještě podpoří něčim ostřejším. V druhé polovině koncertu nestihnul třikrát začátek vlastní písničky a na závěr vystoupení pak přerušoval Big Shugovu děkovní řeč, z čeho Shug evidentně nebyl nadšený.

7. Rage Against The Machine v redneck verzi z Tennessee
Vystoupení čtvrtečního zlatého hřebu předcházeli smíšené emoce. Country Hip Hop? Slamáky a jeanové vesty? To jako vážně? Show měla neuvěřitelné množství energie a Yela stage ovládal s přehledem starších žáků. Avšak podobnost s legendou a průkopníky míchaní žánrů Rage Against The Machine je až bolestně slyšitelná a viditelná. Na originalitu se dnes již tolik nehraje.

8. Nenuť Killu lítat
Že velké hvězdy můžou být sakra složitým oříškem se letos produkce přesvedčila. Po odřeknutí Run the Jewels to na poslední chvíli zrušil i Raekwon. Ghostface se povedl přehodit na sobotu i za astronomickou cenu nové letenky, která podle kuloárů stála přes 10 tisíc dolarů. Itinerář však poslal GFK do letadla na 24 hodin, co velikán evidentně necenil. Během své nízkoenegetické show stihnul tuto skutečnost zmínit minimálne 5 krát. Tradiční vykrádaní zbylých členů Wu taky nemohlo chybět ve třiceti minutách, které festivalu Ghostface věnoval.

9. Neznámé jméno, veliká budoucnost
Ten kdo ve čtvrtek o půlnoci okupoval Radio Spin Hangár ví, o kom je řeč. A že nás tam nebylo málo. Vyhublý borec v žluté bundě, který to sází kadencí rotačního kulometu. HDBeenDope. Hromový hlas, výborná práce s dechem a technika, rozumíš každé slovo. Ohlášen byl jako budoucí Joey Badass, kterého svým letošním vystoupením zcela zastínil. O tomhle klukovi ještě uslyšíme.

10. Trnavské sedláky nechceš za sousedy
Pokud je někdo schopen tahat párty i po tom, co všichni šli spát, je to parta kolem trnavského rapera Toruly. Boyz neměli problém posedět u láhve Ballantines i do osmi-devíti rána a dělat bordel slyšitelný v okruhu sto metrů.

11. Eurodelův longboard nezlomíš
Potkat jednoho z nejsociálnějších českých emcees nebyl ani letos problém. Po Festivalparku se proháněl na svém longboardu, který prošel všemi zátěžovými testy. Ani když máš blízko k metráku, jako autor tohoto článku, nepovede se ti jeho desku zlomit.

12. Plexo přerostl všechny. Vážně
Snad kromě českého emceeho Galena se nemá s kým svou výškou měřit. Rovné dva metry jej předurčují spíše k basketbalu, který si kvůli problémům se zády letos nezahrál.


 

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Jan Podzimek
  • Jan Podzimek
  • 15.58 dne 26.08.2015

No, emoce spíš předcházely než předcházeli, ale Country Hiphop? Není to spíš blues hiphop?

Matej Podhradský
  • Matej Podhradský
  • 01.04 dne 26.08.2015

hrať Joey a to moje fav skladby z 1999 :// Veľká škoda, podľa mňa super show... a btw k tomu mŕtvemu davu, veľká pravda, veľa krát sa mi stalo že všetci zduchcení a ja hádam jediný reval lyrics až sa na mňa otáčali ľudia s prednejšých rád... fail no.. a ešte k tomu ghostovi, vzhľadom na okolnosti podľa mňa show za*ebal

Matej Podhradský
  • Matej Podhradský
  • 00.51 dne 26.08.2015

To mi ako chcete povedať že Bada$$ dal zlú show? WTF... ja som si ju neskutočne užil a normal ma mrzelo že som opustil show po tom čo zahral Teach Me (jeden z najhor. trackov z nu albumu) a na Kirka som sa už len pozeral z kopca a po pár trackoch šiel späť do kempu a keď už som bol takmer pri našich stanoch začal opäť

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná