10 předmětů, které by našly místo v hiphopovém muzeu

Kdo měl možnost navštívit někdy losangeleské muzem Grammy a jeho srdcem tepala rapová krev, nenechal si pravděpodobně ujít výstavu All Eyez On Me: The Writings Of Tupac Shakur, věnované sběratelským předmětům Tupaca Shakura. Magazín hiphopdx.com začátkem září zveřejnil článek, v němž volá po výstavách raritních věcí umělců, jež by měly podle magazínu po Shakurovi následovat. Rozhodli jsme se částečně inspirovat favority hiphopdx.com, připojili několik tipů naší redakce a vybrali zajímavé sběratelské předměty, které by mohly být součástí jedné velké rapové expozice napříč kapelami.

Kanye West

Úspěšný rapper a muzikant je držitelem celkem 21 zlatých gramofonů, z čehož nejvíce v kategorii singl. Kromě zlatého šrotu jsou však mezi možnými výstavními předměty hlavně stroje z počátků jeho kariéry. Kdo by nechtěl vidět MPC 2000 a ASR-10, která používal Kanye ve svých začátcích? 
 

Run DMC

Run DMC byli ve své době jednimi z prvních trendsetters v rámci hiphopové kultury a byli vůbec prvními umělci, kteří obdrželi smlouvy na oblečení určené do té doby výhradně pro sportovce. Možnost podívat se na úplně první sponzorované adidasky ve světě hip hopu by nemusela být úplně k zahození, ne?
 

Eminem

Možnost vidět byť jen jedinou stránku z jeho ručně psaných textů by byl pro nejednoho fanouška zážitek možná i na celý život. Přece jen, když vám někdo vyprávěl o filmu "8 Mile", o čem mluvil? Buď o závěrečném feestyle battlu nebo, jak Mathers dřepí v autobuse a píše texty.
 
 

N.W.A.

Útěchou pro N.W.A. budiž, že hned vedle Tupacovy výstavy mají ostří hoši z Comptonu menší expozici mapující jejich vliv na rapový žánr. Možná by plnohodnotná výstava mohla zahrnout i vystřižené záběry ze Straight Outta Compton. O předmětech, které mohly být nositelem viru HIV pro Eazyho-E raději žertovat nebudeme.
 

LL Cool J

Jeden z největších veleveteránů hiphopového žánru by se jistě nezlobil, kdyby někdo našel jeho kazetový přehrávač JVC RC-M90 z obalu desky "Radio" z roku 1985.
 

DJ Shadow

I když přeprava by byla složitá, co třeba alespoň pár gramofonových desek ze sbírky DJe Shadowa? Kalifornská ikona samplovaných beatů disponuje "knihovničkou" o cca 60 000 kusů. V tomto případě nejsou ani tak raritní samotné desky jako možnost vidět takové množství pohromadě.
 
 

R.A. The Rugged Man

Rugged Man sice nikdy neobdržel ocenění Grammy. Přesto je jeho status díky deskám jako "Die, Rugged Man, Die" a "Legends Never Die" dost nesmrtelný na to, aby na případné výstavě obstála jeho objemná sbírka DVD hororů.
 

Necro

Fetišisté a příznivci horrorcore žánru by brali jeho sbírku kostýmů pro "modelky" z videoklipů, ultrafetišisté možná nástroje, kterými Necro zkázňoval Goretexe a další kamarády ve studiu. Přitom příběh jeho i jeho bratrance Ill Billa by jednoduše dokreslila první a poslední injekční stříkačka strejdy Howieho...
 

9th Wonder

Kromě svých producentských aktivit byla instrumentální legenda v minulosti také profesorem hudebně zaměřeného semináře na oxfordské univerzitě. Když už bychom sebou nechtěli táhnout jeho MPC, známka ve studijním indexu podepsaná 9th Wonderem by byla jistě dostatečným lákadlem pro nejednoho začínajícího beatmakera a nemusel by ani chodit hned na Oxford...
 

Slick Rick

Nevím, co je na autorovi legendární skladby "Children Story" kultovnější. Jestli jeho páska přes pravé oko, nebo objem řetězů, které nosí. Možná by stačilo číslo na jeho krčního, abychom mu mohli sdělit, že je třída. 
 
Sběratelských cetek se však dá najít v rapovém žánru mnohem víc! Jaké další předměty by podle vás neměly chybět v muzeu hiphopového žánru?
 
 
Zdroje: hiphopdx.com

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná