10 českých a slovenských desek, které vás naladí na podzim

Sestavit žebříček doporučených nosičů pro konkrétní roční období není jednoduché. Vždyť tisíc lidí, tisíc chutí. A tisíc MCs, tisíc... vždyť to známe. Přesto, pokud kromě tradiční rapové školy tíhnete i k hudbě coby kulise pro vaše kroky streetem, vybrali jsme pro vás desítku českých a slovenských releasů od Manželů po současnost, které v naší tvůrčí historii mohly poněkud zapadnout, a které by vás neměly zklamat, pokud jim dáte uprostřed klubové sezóny šanci. Nejedná se tedy o žebříček aktuálních doporučených nahrávek, ale výběr z toho, co čeští a slovenští MCs nahráli v průběhu let. Zároveň nečekejte, že byste podobné nahrávky znali z rádií nebo z klubu. Tohle je hudba především do sluchátek. Jde také spíše o vlastní výběr redakce než "odborné" hledání podzimních motivů. Na druhou stranu nehodláme zůstat jen u tohoto výběru. Které věci byste doporučili vy?

Prago Union - Dezorient Express (2010)

Album "Dezorient Express", které přišlo po pěti letech po "HDP", označili sami autoři za nepříliš veselé album. Že Kato na této desce nevstal zrovna pravou nohou, však paradoxně přispělo k výsledným kvalitám desky, kdy i bezzubý chrup představoval malý krok pro zubaře ale velký krok pro atmosféru a možná největší krok pro odsouzence, který těch sedmdesát minut fiflání a divotvorného hudebního spektra musel míchat. Pod tím vším je vtipná, sofistikovaná, zevlácká mozaika, dýchající víc než jednou myšlenkou. Složité ale i melodické samplovačky jako "Hledám" nebo "Hip hop" vykouzlí v podzimní atmosféře řadu rozmanitých prožitků.
 
 

Lyrik derby & East Side Unia (1998 - 2003)

Jednu z prvních kompilací tuzemské historie nezařazujeme snad kvůli kultovnímu amatérismu: "Jediný, co vim, co bude, co je jistý? Že přišel podzim a že bude padat listí," ale spíš kvůli celkové autenticitě tehdejší zazevlenosti a rozpuku street artu, který dýchá ze skladeb jako "Jméno writtera" či dalších a příjemně poslouží při pochodování streetem zapadlým pod nánosem inverze i v roce 2015. Kdo holduje spíše pražské iniciativě tehdejší doby a nepohrdne společností dalších slovanských bratrů z polska a dalších zemí, může připojit i atmo-artefakt East Side Unia.
 
 

BPM - Slova (2007)

Dnes již prakticky zapomenutý debutový projekt Lipa a Paulieho Garanda je z úplně jiného soudku, než veškerá pozdější tvorba obou autorů. Samplování vážné hudby, ještě vážnější slovní zásoba, čerpající s uměleckého směru poetismu a melancholicky zabarvené skladby jako "Dvůr plnejch listí" nebo "David" patří k těm nejsilnějším kulisám, které ocení zejména posluchači s kulturním přesahem i mimo hiphopovou základnu. Album "Slova" už svým pojetím vybízí k poslechu v podzimním období. Na jaře možná doporučíme "Horizonty".
 
 

Modré hory - Big Beat (2013)

Nápaditost, s jakou přistoupili Bene a Lyrik ke svému druhému releasu, dokáže tradičně navyklý typ posluchače jen těžko ocenit. Zádumčivé a inteligentní texty na "dlouhé večery" a lehkost instrumentálů jako "Bastogne" nebo "Flashback". Žádné wow efekty. Žádná zbytečná pozlátka. Jen šušlavý Bene a Lyrik. Oni a život. Hořkosti spojené s nástupem nečasu ještě lépe vyniknou u elegických streetovek "Urbanlúzer" nebo "Zaklínadlo". Modré hory se dají v melancholickém oparu blížící se zimy vychutnávat smysly i rozumem. 
 
 

LA4 - Gyzmo (2010)

Lavorův "Gyzmo" v roce 2010 dost zapadl pod náporem v té době kvalitních releasů, což se bohužel stalo i u alba "Panoptikum" v roce 2007. LA4ovi kvality zkrátka nikdy nepřestanou částečně doplácet na jeho trademark: "Promotérský kecy si nejedu". Ovšem, nebýt téhle zatáhlosti do morku kostí, nemohli bychom se tu dnes ohánět asi nejsyrovější nakládačkou, kterou si můžete uprostřed studeného šídliště pustit. U nervózní hymny "Moji psi telefon nenosí" uvidíte padat listí ze stromu, až budete práskat barvou ulice. Při dráživě pomalé half-time flow pecky "Relativně spokojenej kak" se do města vkrade špína a zima a ještě si stihnete umejt pracky od barvy v ledový Vltavě při Lávově noblesním refrénu v "Něco jako klid/Crack". Nezapomeňte ale, že barva vám na rukou zůstane.
 
 

Boy Wonder - Špinavý poet (2012)

Přitažlivá samplovaná produkce a Wondyho texty z doby, kdy ještě tak výrazně nefrázoval a nechával spíše působit svůj "rádiový" trnavský akcent. Zevlácké texty, ještě nezatížené všedností života v labelu. Autenticita. Privátní atmosféru Wonderova sprostého básnění přiléhavě dokreslují vykouřené "redmanovské" skity a ojedinělý výběr samplů, které má jen Trnava. A že by na tomhle místě mohla stát jakákoli jiná samplovaná deska? Zkuste si vzít do lesa nebo do parku ve městě wichovku "Píšem vety" a uslyšíte.
 
 

IF - Rap (2015)

Jeden z mála tipů z poslední doby. Nové album IF je temné, bručivé, zkrátka ekvivalentem čehokoli jiného než světlých zítřků. Proč tedy nepřekousnout šílenství prodlužujících se nocí s pomocí skladeb jako "Cesta kolem světa" nebo "Směrovací číslo", jejichž pojetí se v sychravé a zmoknuté náladě o to víc vybraví? Jen pozor, abyste se z toho neprobrali, až budou větve na stromech venku holé jako beat pecky "Dobrou noc". 
 
 

Názov stavby - Reč Naša (2002)

Názov stavby vděčí za své připomenutí hlavně rázovité produkci, jež je asi tím nejpatriotičtějším oldschoolovým soundem, který jsme od našich východních sousedů měli kdy možnost slyšet. Posluchač nemusí být nutně pamětník, aby si díky hudebnímu pojetí skladeb "Štaťanutí" či "Pozri, ak ten čas letí" všiml, že tahle stará škola je jiná, než veškerá ostatní slovenská produkce (v poslední době se jí však přibližuje Peko a pár dalších). Tento typ zařazujeme především pro opravdové slovenské srdce, které na desce tluče v pravidelné bpm frekvenci, a které do blednoucího temperamentu podzimních barev vhodně zapadá. 
 
 

Idea - Daleko blíž (2012)

Ideova sólovka aka jeho nejosobnější deska se vyznačuje pečlivým výběrem kvalitních instrumentálů. Osobní pojetí alba "Daleko blíž" dobře koresponduje s podzimní náladou - zavádí posluchače totiž hlavně "za scénu", kde Idea hovoří o nemoci kamaráda, vlastních problémech či zbytečně přehnané fanouškovské mánii kolem Ty Nikdy. Ideův sólový debut se zkrátka odehrává "po sezóně" a bilancuje, co bude dál, než začne další. Ano, první skladba "Bezvětří" je skoro letní, ale počkejte si na věci jako "Uhasit oheň" nebo "Superhrdinové". A co teprve líbezný vokál Zdenky Predné!
 
 

Naše věc - Hořký menu (2003)

Kdybychom měli za úkol najít zástupce z moravské metropole, sáhli bychom po "Hořkém menu" od možná nejznámějšího tamního uskupení Naše věc. Už úvodní intro jako by uvozovalo ideální datum spotřeby. Stejně tak je deska bohatá na skreče a civilní lyriku, které pro její spontánní vyznění odpustíte i fakt, že z hlediska přednesových tendencí se jedná ještě skoro o pravěk. "Jméno Writtera" má ve své původní podobě stejnou sílu jako v remixu na Lyrik Derby. A kdyby se na moment venku vyhouplo babí léto, vytáhneme materiál "Pro nedrsňáky".
 
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná