Zlá krev je vylitá. Můžeme jít dál, oznamuje Divokej Západ

Pozvolna dobíhající poslední čtvrtletí roku 2017 je érou comebacků, protože se na pódia, které znamenají svět rap, vrátily osvědčené značky Chaozz i Trosky. Divokej západ už to sice v kalendářním období se sedmičkou na konci nestihnou, ale jak vyplynulo z čerstvého interview pro bbarak.cz, slovy kapely je "zlá krev vylitá" a Blaaball, Zkrat, Toma, Snupa, Gomez, Raek i Inek by se minimálně ještě jednou na společné nahrávce setkat mohli."Já si to dokážu představit. Proč ne. Klidně singl, klidně celou desku. Mě by to bavilo. Byla by to hrozná sranda zarapovat si s kámošema, se kterejma si 15 let nedával," navnadil Zkrat Kratochvíl. Pokud vás stejně jako nás ovál záván nostalgie, následující povídání se západočeskou kometou milénia vás bude stát jen pár minut času...

Čim se právě teď živíte?

Blaaball:Čim se Blaaball živí? Někdy mam takovej pocit, že démonama, vole. Časy byly celkem tvrdý, zkoušel sem to různě, makal v jiných zemích, i doma v Plzni. Vodešel do Německa za ženskou, taky proto, že sem z toho života tehdy byl nějak vyprahlej a hledal sem změnu. Ateď momentálně, sem na jednom výukovým centru a studuju. Jinak se živím jako číšník.

Zkrat (Kratochvíl):Dělám v nemocnici. Jsem sanitář, zdravotní asistent.

Toma:Jsem kuchař v restauraci v Plzni. Vaříme hlavně středomořskou kuchyni.

Snupa (Oliver Lowe):Nesnáším stereotyp, takže dělám víc věcí. Hudbu, pořádám akce, mám nahrávací studio, kde občas spácháme i něco jinýho než mou muziku. Jednou za čas nějakej ten copywriting. Vše doplněno o prohlídky vietnamské tržnice Sapy s výkladem a ochutnávkou jídel. To je moje vášeň a poslední roky nejčastější činnost. Sleduj Sapa průvodce Uncle Oli na fb. Chtěl bych zkusit dabing. To je taková věc, ve který mě vidí hodně lidí. Stejně jako mi pořád někdo říká, že se svým hlasem mám mít pořad v rádiu. Uvidíme.

Gomez:Seriozní práce v IT.

Raek (Booczech, Žil Moc):Mám seriózní job. Živím se poctivě a mám se dobře.

Inek (Yne66683):Prodávám záchody, mísy, odpady, kolena. To je moje. Jsem drogista. Ne, já prodávám tuhle věc. Sanitu. 

Všimli jste si reinkarnace Chaozzu a Trosek? Co na to říkáte?

Blaaball:Jako Titanic co koroduje na dně moře paradoxů sem se z popelu Chaozzu v Troskách vynesl do extrémních vejšek mockrát. Ty muzikanti odvádějí vděčnou práci nezapomenutelných.

Zkrat (Kratochvíl):Trosky mě nikdy moc nebavily, ale na Chaozzu jsem vyrostl. Na koncertu jsem nebyl, ale jsem rád, že se po letech takhle znovu spojili.

Toma: Ne. Vůbec jsem to nezaregistroval.

Snupa (Oliver Lowe):Na koncertu Chaozzu Ba2s ukázal, že je opravdu skvělej MC. Ten večer to celý táhnul. Kato to zajel čistě, ale vypadal, že ho to nebaví a nebo už nedokáže bejt funky jak Deph. Chápu ho, ale stačilo se podle mě trochu přizpůsobit a bylo by to víc sourodý. Jinak mě hodně překvapilo jak skvěle jim hrály po těch letech beaty. Koncert Trosek jsem nedal, ale mám k tomu velkej respekt.

Gomez:Všiml jsem si reinkarnace Chaozzu, Trosek ne. Ale pokud se dali znova do kupy, určite si je poslechnu taky. Chaozz je hudba, na které jsem z české scény vyrostl, takže mne to samozřejmě zajimá, nicméně poslední desky toho konce jejich éry byly strašný a tak doufám, že pokud reinkarnace, tak to nebude navázání, ale spíše nějaký nový koncept, což bych i chápal s ohledem na sólo tvorbu Kata.

Raek (Žil Moc): Uspořádat koncert DZ by stálo milión. Ba2s je největší král. To sme my.

Inek (Yne66683): To sme my. 

Proč se tak rychle rozpadl Divokej západ?

Blaaball: Podle toho co si matně vzpomínám, byl ten prokoncertovanej rok tak intenzivní, že jsme se potom už nedokázali domluvit. Taky vystupovat v 7-8 lidech prakticky za pytlík hašlerek se dýl nedalo. Byli jsme nesourodý osobnosti a každej měl jiný představy.

Zkrat (Kratochvíl): Nevyzrálost. Bylo nám 18 let. Tu desku jsme si udělali pro sebe. Nebylo v plánu, že se to dostane do celý republiky.

Toma: Myslím si, že shodnout se v 7 lidech nebylo jednoduchý.

Snupa (Oliver Lowe): Divokej západ vznikl jako parta zapálenejch kluků. Scházeli jsme se u Zkrata, kde jsme dělali beaty nebo u Gomeze, kde jsme psali a lepili texty k sobě a kde se taky mohlo hulit. To byl pro mě Divokej západ. To zapálení, bratrství, rovnost. Dodnes si pamatuju moment, kdy přišel Raek a řekl, že tam chce ještě Blaaballa, kterej dělal s Indexama. Většina byla proti, ale Raek si to prosadil. Blaaball byl nejstarší jak věkem, tak zkušenostma, měl dobrý texty, silnej basovej hlas, freestyloval, ale podle mě to nebyl vůbec teamovej hráč. Byl zákeřnej, manipulativní a vždycky si vybral někoho po kom se vozil. Vyhodili jsme Gomeze a Tomu. Pak Ineka. Když už se pak řešily takový sračky jako že má Blaa dostávat víc peněz z koncertů než ostatní, tak jsem věděl, že je totální konec. U těch pár stovek co jsme dostávali na hlavu, to bylo setsakramentsky wack. Když se začal vozit po mě a dělat mi do buchty, tak jsem řekl, že s ním končím a odešel jsem. Už to pro mě nemělo žádnej smysl. Už tam nebylo to přátelství jako na začátku. Kluci ještě chvilku holili DZ a pak udělali Jakost. Blaaball měl udělat sólo, měl všechny předpoklady pro to bejt top CZ rapper. Jen to chtělo víc pokory a práce. Přál bych mu, aby to ještě zkusil. Tím ale nechci říct, že rozpad byla jen jeho vina. Byla kolektivní. Přištoupili jsme na tu hru. A i já jsem s ostatníma na ty vyhazovy nakonec kejvnul. Mohl jsem si tenkrát postavit hlavu, ale asi by to bylo stejně prd platný. Nejdůležitější slovo v kapele měl tenkrát Raek a nedokázal si bez Blaaballa představit úspěch. Nicméně si myslím, že by Západ dostal úplně jinou flow, kdyby se to takhle neštěpilo. Gomez, Toma i Inek by se stejně jako ostatní vyprofilovali osobitým směrem. Ale to už je coby kdyby. Byla to zkušenost k nezaplacení. Blaaball mě vytáhnul na pódium v rámci svého koncertu, když jsem napsal první part. Za to děkuju. Nějaký pozitiva tam jsou. Dneska už by navíc hodně tvrdě narazil. S Tomou a Inekem to mám už dávno vyřešený, jsou to pro mě nejčistší lidi ze Západu, a díky tomuhle rozhovoru, kterej jsem zprostředkovával, jsem se za souhlas s vyhazovem mohl konečně omluvit Gomezovi. Dost mě to zpětně mrzelo. Zbytek je na ostatních. Zlá krev je vylitá, jak říká Raek. Můžeme jít dál. Real talk. A mě se na to už konečně nikdo nemusí ptát.

Gomez:Nebylo to zas tak rychlý, ale myslím, že se bohužel někteří z nás nechali moc ovlivnit tím, co psal Bbarák v recenzích apod. To jim ovlivnilo pohled na věc a tím se nechali strhnout. Někteří si uvědomili, že to možná nebylo nej rozhodnutí, někteří by to asi neměnili. Možná tam někde byl kus pravdy o kvalitách a nekvalitách, možná ne. Je to pro mě dost uzavřená kapitola a jsem popravdě rád za jednu společnou desku, protože vznikla v době našeho největšího zapálení pro věc a byla to dost spontánní záležitost, ke které se při poslechu jednou za čas velice rád vrátím.

Raek (Žil Moc):Neukočírovali jsme tu energii, byli jsme mladý a nalepili se na nás našeptávači. Vůbec jsme nevěděli, co děláme, když jsme usínali na vavřínech.

Inek (Yne66683):Kdyby jsme tenkrát věděli, jakej potenciál to má, tak by to dopadlo asi jinak. 

Jak jste se podíleli na DZ a co jste dělali po něm?

Blaaball:Na DZ jsem psal texty. Po těch X koncertech s Dz, sem se odtrh a byl nějakej čas zatrpklej. Ale chtěl sem Booczka a Zkrata do Jakosti, respektive 2.Jakosti, jako určitý životní normy. Zalíbilo se jim to, začali vznikat osobně a společensky často melancholicky laděný texty se soudobou sociální agendou. Za ty časy musim těm dvěma umělcům poděkovat. Vlastně třema, brzy k nám přibil ještě hnací bič, neschválně notoricky známej Dj Friky. Velkej borec to je, vzkazuju Jolandě. A speciální díky Honzovi Černýmu, megamuzikant-mixmaster a Korzár s Černou perlou. Odjeli sme v podstatě zlomek toho, co předtim, někde sme měli úspěch, někde si slyšel cvrčky růst a trávu skákat a někdy sme prostě brali vítr z hor. Přijde mi, že je Jakost jako polo spící buňka a Karel Booczek poslední roky převzal za Jakost odpovědnost komplet a rve se jako Lev. Jeho produkce mě dlouhodobě pozitivně ovlivnila a ohromuje mě dodnes.

Zkrat (Kratochvíl): Dělal jsem beaty a psal texty. Po DZ to byla 2.jakost, PNZKJS a dnes funguju sólo.

Toma: Psal jsem texty. Po DZ jsem udělal pár featuringů. Třeba trek Kombinace slow je flow s De Curz. K tomu treku je i videoklip. Na hudbě teď nepracuju, mám 2 děti, ženu a věnuju se rodině.

Snupa (Oliver Lowe):Kluci říkali, že prej to byl můj nápad spojit texty všech do jedný desky, tak asi to. Psal jsem texty a dělal se Zkratem beaty. Řešil jsem PR a booking. Každej pátek na poslední chvíli obvolával celou Plzeň z pevný linky mejch rodičů, když kluci nesehnali auta, co nás odvezou na koncerty a podobný věci. :) Byla to sranda, hrozný dobrodružství a velká škola. Po DZ to byly projekty Konvoj, spolupořádání akcí Play Your Game, pořádání akcí Přemykač, djing, v roce 2008 solo projekt Oliver Lowe a label Everydays a posledních 5 let akce Live Jam Session.

Gomez: Psal jsem svoje party a participoval na nápadech jako všichni ostatní. Největší přínos na textech měl ale Raek, Snup, Zkrat a taky BlaaBall. Hudba pak šla vetšinou za Zkratem a Snupem. Po desce jsem už hudbu nedělal.

Raek (Žil Moc):Na DZ jsem psal texty a vymýšlel témata (Pocem holka, V rytmu THC, Mlať skinheada do hlavy, Ce). Po DZ jsem udělal 2.jakost, Bootape, Lil Moc. 

Inek (Yne66683): Texty. Po DZ jsem natočil trek Zlitka s Kenasem. Hraju spíš jako dj. Hraju trap, dubstep a jungleterror. 

Kdyby prišla možnost udělat ještě nějakej song DZ, šli byste do toho?

Blaaball:Jo, teď už nejde vo nic. Pro mě za mě. Na druhou stranu, vždyť já dělal s Dz průběžně pořád, hmm? V Jakosti mam dva holomky z DZ, byť se průběžně převlíkají do sólových dresů. Ale do budoucna spíš sám, lidi jsem začal nenávidět.

Zkrat (Kratochvíl): Já si to dokážu představit. Proč ne. Klidně singl, klidně celou desku. Mě by to bavilo. Když Snupa domluví ostatní, tak já do toho jdu na 100%. Byla by to hrozná sranda zarapovat si s kámošema, se kterejma si 15 let nedával.

Toma: Jdu do toho!

Snupa:Starý psi se poslední dobou občas sejdou. Nevnímejte to jako nějakej comeback. Tenhle rok si hostujem na deskách a příští rok možná něco vznikne. Já konkrétně jsem udělal trek s Inekem, Zkratem a Raekem. Blaa byl zvanej, ale nedal to. Gomeze a Tomu jsem do studia pozval pár dní zpět a prej se staví. Studio je ready. Já i Zkrat produkujeme líp než dřív. Není lehký to dát dokupy, ale jestli si Raek uvědomuje, že máme tu moc inspirovat ostatní, tak je to v klidu. Sledujte stránku DZ na fb. Divokej západ jste i Vy!

Gomez: O songu bych premýšlel, do ničeho většího bych určitě nešel, přeci jen je to pro mě už hodně v šuplíku.

Raek (Žil Moc): Šel bych do toho vždycky. DZ jsou mý největší kámoši, jen je těžký to zorganizovat.

Inek (Yne66683): Dovedu si to představit. Ale nedovedu si to představit. 

Můžeme v nejbližší době očekávat nějaké novinky z vaší kuchyně?

Blaaball: Bůček teď bude brzy vypouštět 4000 slov. Slyšel sem dost věcí z toho a je to mazec. Sem tam taky ve 3 sondách. Doufám, že se to bude líbit.

Zkrat (Kratochvíl): Koncem srpna jsem vydal desku 1983. Teď pracuju na minialbu s názvem One Love s Terrencem Trillem a hostovačku mám na připravovaný Snupovo desce.

Toma: Uvidíme. Možná 1 featuring.

Snupa (Oliver Lowe): Po delší době vydám třetí album a taky vyleze pár různorodejch hostovaček.

Gomez: Nejsem v této oblasti aktivní.

Raek (Žil Moc): Letos vyjde digitálně album Žil Moc & Jan Černý 4000 slov. Sleduj fb profil 2.jakost a youtube Jakosttv. Je to úzkoprofilová hudba pro lidi co nás sledujou až do teď.

Inek (Yne66683): Natočil jsem feat. na Booczkovo a Oliverovo desku. Jinak občas vyjdu z baráku. A teď i v Bbaráku.

Je realný, aby 2. jakost natočila ještě někdy další desku?

Blaaball: Jo, je to celkem možný.

Zkrat (Kratochvíl): Já si myslím, že to reálný není. Jeden čas po mě dokonce Blaaball chtěl, abych nerapoval a dělal jen beaty a mě ve svý podstatě nebavilo na Jakosti předělávání mejch beatů živejma nástrojema. Já jsem k tomu nikdy neinklinoval.

Raek (Žil Moc): Ještě nebyla pochopená ani ta stará deska. 

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná