Yoga Spank: Slovo underground mě strašně baví. Je to hovno oblečené na špatném rapu

S roky přichází více povinností a méně času na rap. Už několikrát jsme byli v historii svědky toho, že známé tváře sešly z mysli rychleji než sníh po první oblevě. Jsem moc rád, že ne všichni položili majk do futrálu a nehodili na něj hrst hlíny. Po třicítce potřebuješ více, než jen mladé kluky na počátku sběru životních zkušeností a nejvíce ti stejně většinou dají vrstevníci. Nemůžeš ve velkém konzumovat něco, co tvůj metabolismus nerozpustí, když tomu nerozumí a mladí většinou mluví řečí jiného kmene. Jsem proto rád, že jsem ulovil Yogu Spanka na pár otázek a dostal z něj i pár odpovědí. Jeho deska je venku pár týdnů, proto můžeme mluvit o věcech horkých, ale vrátit se i zpět, neboť zmrzlé Safari taje a ohlašuje comeback.

Vždy jsem tě považoval z ostravské bandy Safari jako nejaktivnějšího člena, přesto jsem na tuhle placku čekal déle než je zdrávo. Pojď mi trochu objasnit, proč ty termíny byly zase takové peklo…

Jako vždy se to nějak žvejklo. Během procesu výroby jsem zažil několik zásadních životních změn, které prostě často odsouvali rap na druhou kolej.  Někdy hold musí člověk uhnout, i když nechce.

Neas pojal za své nové jméno Yoga Spank. Proč došlo k té změně? Víš přeci, že to je občas spíše na škodu, neboť posluchači občas neznají kořeny a novým pojmům se často vyhýbají…

Cítil jsem to tak. Lidi mi občas říkali..je ty vole však to zní jako Nas... a vyslovuje se to Neas nebo Nýs... neb… Prostě byl čas na změnu a mimo to se mi Yoga Spank líbilo foneticky. Na nějaké renomé se starým jménem seru. Rap by měl mluvit silněji než zvuk jména.

V posledních měsících se začal skloňovat comeback Safari, nebo jsem to alespoň zaslechl, myslím, od Tenkiho... Jak moc je to tedy reálné?

Je to reálné stejně, jako že Kája zas dostane sošku. Jsme sice pankáči, ale vždycky, když jsme projekt rozdělali, tak jsme to dotáhli do konce. Jsme celkem plní energie a všechno hraje. Takže nová placka SFR bude!!!

Budeš více konkrétní nebo se bojíš házet termíny?

Plán je podzim 2017, ale néé s nožem na krku. Až to bude mít koule, tak vylezem z nory.  Nicméně první štěky zní fakt nemocně... Bude to...hnusné. (smích)

Pio Squad použili dříve „Hajzle my jsme z Jihlavy“, ty volíš „Pyčo, já jsem z Ostravy“. Jak moc velkým jsi patriotem? Teče ti v žilách Ostravar a každý týden křičíš z tribun „Baník!“?

Fotbal moc nejedu, ale znám lidi kolem, co ten oheň udržujou, i když je Baník ve dvojce. Za těch 32 krátkých let jsem toho stihl celkem hodně nacestovat a i když jsem mohl zůstat na různých místech, vždycky mě tohle město dostalo zpět. Je to tady jak na divoké vodě. Jednou klid a najednou „out of boat“ v peřejích pod vodou. Je to podmanivé jak kérky...můžeš vypadnout, ale potřebuješ ten smrad zase cítit.

Khomator miluje taky svou rodnou hroudu, ale přesto kotvy zvednul. Není tam spíše strach z neznáma a sázka na jistotu?

Strach z jakýchkoli změn mě naštěstí neprovází. Tohle místo má své kouzlo. Býval jsem mimo i dlouhodobě, ale tomuhle zvířecímu světu se nic nepodobá. Rád cestuju, ale základnu nevyměním. Khomátor hledal jistě větší klid a příležitosti hlavně pro svou dceru a rodinu a doufám, že to vše našel.

Už si tak nějak zvykám, že desky z moravskoslezského regionu jsou depresivní a temné. I ty jdeš tímto směrem, přestože více osobitě. Nebál ses posluchačům takhle otevřít, aby se to neotočilo proti tobě?

Zas tak moc hluboko jsem nešel. Jestli si kdokoli bude chtít brát do huby moje osobní záležitosti, tak prosím. Zůstal jsem autentický, i když jsem mohl hrát divadlo pro děti.  Když chceš poslouchej... když nechceš...zožer hovno, jak říká Vec. S tou depresivností máš recht. Potřeboval jsem dostat pryč sračky, abych mohl zas volně dýchat a začít repovat...odvázaněji... bez minulosti.

Nebojíš se mluvit přímo a konkrétně, žádné plácání do větru. Nebylo asi jednoduché napsat takovej direkt na svou sestru. S jakou se setkal reakcí? Nevadilo to třeba rodičům?

No popravdě jsem nevěděl, jestli tam „Sestřičku“ vůbec dám. Ve finále to, ale zapadlo a je to žihadlo přímo do duše lidí, co to mají podobně. Její reakci neznám...bohužel nejsme v kontaktu. Co se týče rodičů, tak ti mlčí...už nemají sílu si tímto tématem hnusit život.

Sociální problematika je u vás všude stejná, přesto ty hlásáš nebrat drogy a AK zase o tom, že je prodává. Sleduješ ostatní tlupy ve svém městě nebo to neřešíš a nestavíš barikády? Nepřijdeš mi díky svému dílu ale jako člověk, který před něčím zavírá oči…

Celkově sleduju rap nejen v Ostravě, ale všude. Přehled mám, ale nesedím na tom jak dement. V Ostravě se toho děje dost, i když se o tom moc mediálně nemluví.  Co se týče AK mám dost odlišný pohled na věc a některá hovna prostě nedoposlouchám, ale na druhé straně mě občas hodně překvapí a mají u mě velký respekt za tu neskutečnou práci, kterou tomu dávaj. Kluci jsou tam, kde mají být. S Bussym se známe roky a občas se potkáváme i na společných projektech. Já barikády nestavím.

Když člověk neprodává, mluví o tom, že dělá underground. Ale není ten problém spíše v promu? Tebe taky na deskách ostatních vidět není a ta tvá vychází v tichu. Proč tomu nedáš ty více energie?

Bohužel na to nemám při tom všem, co dělám, energii. Za každým velkým projektem je šedá eminence, která se dost podílí na promo agendě a organizaci kolem. Já bohužel tuhle koňskou sílu navíc nemám. To nic nemění na tom, že mě slovo underground strašně baví... je to hovno oblečené na špatném rapu. Když má hudba a rap smysla koule...vždy si nějakou pozornost najde.

První singly měl hudebně pod palcem DJ Fatte a už to vypadalo, že ti odprodukuje celou desku. Proč se tak nakonec nestalo? Neříkej mi, že toho má v šuplíku tak málo, že potřeboval vše jen pro svůj projekt IF…

... HEH.... Fatte posílal bubnu dost a mohli jsme to udělat celé, ale byl jsem vybíravý a David zrovna věnoval dost energie IF... takže jsem vzal i jiné podmazy a udělal jsem dobře.

Teď je tedy se sólem na řadě Phormel, nebo se mýlím? Nebo máš minulost uzavřenou a máš co říct teď aktuálně na další regulérní placku? Chápu, že je ve vzduchu také projekt Safari…

Druhou sólovku jsem rozdělal hned po MY. Jmenuje se Stopař a určitě ji dodělám, protože některé věci si na SFR prostě nemůžu dovolit. Phormel má napsanou desku, ale válčí s bubnama... je to autista jak hovado a tak špinavé úchylárny není lehké sehnat. Tenki maká taky na sólovce, kterou se chystá vydat dříve, než dáme ven Safari.

Na závěr se zeptám. V rapu by ses přirovnal k jakému psímu plemenu? Yorkshire to asi nebude…

Jsem tučný jak Anglický Buldog... Ale v rapu to bude nějaký pouliční mix.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná