Vycházející grimehead Rook: Nebudu říkat to, co ode mě chtěj slyšet!

Východní Čechy na mapu českého rapu rozhodně patří a to nejen díky největšímu letnímu festivalu. Jestli v jeho rámci na tu mapu ale patří taky grime music, to byla ještě před časem velká neznámá, která je teď ovšem vyřešená - Pardubická mladá krev Rook už tu nějaký ten pátek tvoří a posílá do světa něco, co rozhodně stojí za pozornost. Jak sám říká v následujícím rozhovoru, je pořád ještě na začátku, nicméně pár nahrávek vám při zadání jeho jména do vyhledávače vyskočí - ať už je to Vidim jak jste fake nebo třeba PAR. V současnosti funguje zejména v rámci vlastního projektu Rook's Squad s MC Wakem a DJ Akademym. Ten zastihnete mimo jiné už 22. června v pražském podniku Kuře v hodinkách, kde proběhne mejdan Face The Rave v produkci Critick Ent. a Grime.cz. Na Grime.cz pak najdete aktuální novinky ze světa grime music.

Letos jsou to dva roky, co se tvoje jméno poprvé oficiálně objevilo v kontextu s českou grimeovou scénou. Když se podíváš do minulosti, jak hodnotíš cestu, kterou jsi mezitím prošel?

Myslím že, všechno čím jsem kdy prošel, mi jenom prospělo. Od naprostejch začátků, nahrávání v pokoji na dynamickej mikrofon za první ušetřený prachy, první nahrávky prezentovaný jako mixtape (kterej byl strašnej), freestyle prakticky všude kde to šlo, až po poslech prvního ISC mixtapu, kterej absolutně změnil moje vnímání rapu. Úplnej zlom pak nastal v době, kdy jsem se začal stýkat s Vynicem, kterej mě nakopal do prdele za moje lemplovství a v podstatě dal impuls k tomu abych udělal první pořádnej projekt "DEMO 2010". Od tý doby to všechno tak nějak jede...

Vydal jsi demo, potom EP, dal jsi dohromady projekt Rook's Squad, v jeho rámci další EP, jezdíte koncerty. Co pro tebe byl největší zlom, signál, že to má smysl? Myslím to tak, že minimálně u nás v ČR není tak lehký se prosadit. Osobně nevěřím řečem, že někdo rapuje proto, že "to ze sebe musí dostat", protože zase tak objevná ta muzika v globálním měřítku není, neber si to osobně. Vkládáš teď do muziky dost času, takže otázka zní jednoduše - proč?

Nikdy jsem nepotřeboval žádnej signál nebo tak něco. Prostě jsem dělal něco co pro mě bylo důležitý a bavilo mě to. Každopádně zlom nastal po Demu, kdy jsem dostal prostor na prakticky všech velkých webech, radiu Spin a odjezdil pár prvních větších koncertů. To byla asi chvíle kdy jsem si řekl že toho nechci už nikdy nechat!

Existuje v ČR něco jako grimeová scéna? Nebo jinak - myslíš, že má smysl dělat čistě grime? Ono i v UK to není tak růžový, všichni dělají prakticky všechno, spíš mi grime emcees přijdou jako další level rapperů, u kterých jde o flow ještě o něco víc než u ostatních. Jak to kdysi řekl Dizzee, když geniálně přerapoval Weezyho Firemana: dejte mi jakejkoliv beat a já do něj budu rapovat.

Nevím jestli existuje v česku grime scéna, jestli jo, tak ji tvoří jenom tři jména: Smack, Barenz, Rook. O nikom dalším nevím. Bylo tu pár blbečků, kteří se vehementně snažili a řvali na každym rohu BRAP, RAAA, ale po zjištění, že momentálně víc letí jiný věci, už o nich nebylo slyšet. Pokud jde o mě, miluju GRIME a vždycky budu! Neznám nic jinýho z čeho by stříkala taková energie. Většina českýho rapu tuhle energii postrádá, je to hlavně o technice a feelin, kterej tady ve většině případů prostě není.

Jak je to s labely? Předpokládám, že je nejjednodušší vydat si EP na koleni...

Nevim jestli jednoduší, veškerý věci okolo toho děláš sám. Od náhrávání až po promo, takže to zabere dost času a peněz... Na druhou stranu nikdo ti neříká, jak by to mělo vypadat, nevysírá kvůli datumu vydání atd...Já jsem dost samotářskej, nepotřebuju okolo sebe tunu lidí, radši si to všechno udělám sám a nemusim na nikoho brát ohled.

Co fanoušci? Máš už nějakou zpětnou vazbu, hlídkují ti fanynky před barákem nebo je to zatím vlažnější...

Rozhodně vlažnější, beru to tak, že jsem pořád na začátku. Mám dvě skupiny fans, ta první mě neuvěřitelně sere a otravuje prakticky denně na FB, a pak je ta druhá skupina, to jsou lidi který příjdou po show, koupí drink, CD, pokecaj, v klidu odejdou a tak to má bejt!

Máš teď venku konečně klip, což ti určitě pomůže v šíření muziky. Plánuješ další? Když jde o grime, nemůžu pořád všechno vztahovat k UK, ale tam točí ostošest a já sám sdílím už několik let názor, že dnešní hudba vplula do věku vizuální kultury, jde o to být vidět, natáčet street klipy, freestyle, cokoliv. Hrát si donekonečna na poselství a dokonalou režii postprodukci nejde, pokud nemáš Romaina Gavrase (Justice - Stress, M.I.A - Bad Girls, Jigga & Kanye...), tak stejně díru do světa neuděláš...

Yes, s klipem jsem čekal dlouho. Nemohl jsem najít toho správnýho člověka, dokud jsem nenarazil na Matěje Černýho, kterej to vzal do ruky a udělal to skvěle! Celej klip je točenej v Pardubicích a okolí. Klipů bude víc k Wakově EP jsou v plánu dva a pak se uvidí... Pokud jde o mě, mám radši špinavý videa, musí to mít nějakej nádech a ne uměle vytvořený hovna typu: dostaneš make up, postav se tady a tady, zamávej do kamery, usměj se na holky.... Celkově nemám rád vlezlej rap typu HZM, hraní na city 15 letejch dětí, kterejm říkáš, co chtěj slyšet. To není nic pro mě. Video "Grimehead" doufám ukážeš lidem spolu s rozhovorem.

To se spolehni. Teď ale poslední otázka - jsme přece jenom taky v době, kdy mají lidi vyloženě problém s udržením pozornosti při čtení delších textů, tak to už nebudeme natahovat. Co chystáš, kam se chystáš, co podnikáš v létě, plus promo dle libosti...

Pomáhám Wakovi s Ep, připravujem novej koncept show a pomalu začínáme dávat dohromady beats na Rook's Squad desku. Léto bude velké! Právě jsem dodělal školu takže dám poslední dvouměsíční mejdan a zapojuju se do pracovního procesu. Sleduj Rook's Squad! Wako – Criminality EP už hodně brzo, Smažkám smrt a podporuj všechny co něco dělaj pořádně! Díky za rozhovor!

Text: Filip

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná