Vladimir 518: Vždycky mě zajímalo, co se tu v historii v muzice dělo

"Seš základní kámen, seš pražskej hip hop". Přesně to říkal čtyři roky zpět Vladimir 518 ve své pecce "Boogie Down Praha" od Dji Wichovi a měl pochopitelně pravdu. Dotyčná pochvalná slova by se však vzhledem k jeho aktivitám za poslední roky hodila také na zakladatele Bigg Bossu, jehož kapelu čeká za několik týdnů velká šňůra s Monkey Business. Na následujících řádcích se však nenaťukla jen ona...

Na Kick The Shit se pár týdnů před koncem roku tradičně promítalo video. Proč je v posledních letech nepouštíte do distribuce a neprodáváte? Kdybych to chtěl vidět, protože jsem tehdy v Roxy nebyl, mám šanci?

Snažíme se držet unikátnost toho momentu, kdy člověk vidí video spolu s narvanou Roxy. Na druhou stranu se nám jich skutečně pár nakupilo a jeden z letošních Bigg Boss releasů bude DVD s třemi KTS videi posledních let.
 
Poslední vydaný nosič byl živáč WWW, co bude ten příští?
 
S největší pravděpodobností právě ta série "Kick The Shit" graffiti videí. Ale pokuď tvoje otázka mířila směrem k hudbě, nejbližší release je v tuhle chvíli projekt James Cole aka John Vegabomb. Situace se ale vždycky může změnit a třeba vyjde cokoli jinýho dřív a naopak Vegabomb až v roce 2021.
 
"Kmeny" zaujaly a slyšel jsem o vyprodání nákladu. Já vnímal vesměs pozitivní ohlasy, tedy až na nějaké drobnosti s teniskami a vynecháním Ty Nikdy. Co se dostalo k tobě?
 
Když jsem na tý knize celej minulej rok pracoval, rostl ve mě pocit, že až "Kmeny" vyjdou, tak se strhne bouře názorů. Co všechno tam mělo a nemělo bejt, co tam je blbě, že lidi který reprezentujou tu kterou sekci jsou mimo atd. Čili ta situace, která nastala, mě osobně hodně a pozitivně překvapila. Nějaký drobnosti se řešej, ale jde fakt o prkotiny. Reakce jsou víc než skvělý, o book je obrovskej zájem a ten projekt hodně lidí propojil a otevřel jim oči. V životě se mi vždycky celkem dařilo, ale tohle příjemně předčilo moje očekávání.
 
 
Pokud jde o Enemyho, Bigg Boss jeho sólo desku avizoval roky. Co se stalo, že u vás "Grand Prix" nakonec nevychází?
 
Asi vzájemná únava materiálu, myslim že jsme promeškali ten správnej moment tu desku společně udělat. O nic nejde, máme v záloze producentskou desku, která bude v kontextu Bigg Boss labelu velkym překvapením.
 
Co dělá mimochodem Marko, s ním už nepočítáte? "Velmi nebezpečné známosti" zestárly a po autorovi ani vidu, ani slechu.
 
Několik pokusů o oživení hlubší spolupráce mezi labelem a Markem proběhlo, ale nikdy jsme se nedostali někam dál. Na pár deskách se Markova produkce objevila a určitě ještě objeví, ale další sólo deska je v nedohlednu. Přežít v Čechách jako rapovej producent neni zrovna lehký a jen skutečně pár lidem se to soustavně daří. Ostatní musej mít běžný zaměstnání a po večerech dělat na muzice, což samozřejmě dost rapidně snižuje výkonost a asi i míru nějakýho progresu.
 
U tebe je v poslední době také vesměs klid. Sbíráš materiál na druhé sólo? 
 
Je to přesně tak, neláká mě teď nic točit, hledam cestu jak a kam dál jít. Principielně bude moje další sólo navazovat na "Gorila vs. Architekt", opět se bude jednat o žánrovou, ale svym způsobem experimentální záležitost. Chci si vyzkoušet pár novejch nápadů a zpracovat si tu věc od A do Z. Mam doma spoustu tracků od již tradičních lidí jako jsou Mike T, Wich, Roman Holý, DMX Krew, ale i Shadow D nebo Milan Cais z Tata Bojs. Píšu texty a je mi u toho dobře, rap je skvělá disciplína.
 
Tata Bojs taky fandí rapu, jo?
 
Jasně, tam byl pokus o spolupráci už v období "Repertoáru", ale nějak jsme to nedotáhli ani do studia, natož do konce. Ta parta je skvělá a jedna z mála větších českejch kapel, který se mi líběj.
 
 
Tou další jsou určitě Monkey Business. Četl jsem o chystaném turné. Koho napadlo, aby nastudovali vaše instrumentálky? Nebude však díky tomuto kroku lehce odstaven Mike Trafik?
 
Jasně, je to celý společenství kapel. Vedle Monkey Business jsou to J.A.R., Neruda, G-Point Hunters. Skvěle jsme si vzájemně sedli a v první řadě jsme kamarádi, společný projekty jsou spíš nevyhnutelnej vedlejší efekt. Společný turné bude velkej zážitek a fantastická hudební akce, protože jestli je tady nadupaná a sehraná velká kapela, jsou to Monkey Business. Tohle by všichni měli vidět, logicky se to už víckrát opakovat nebude. Nápad na společný turné vzniknul samozřejmě v hospodě (jako v podstatě vše v naší zemi), ale sympatický na našich partách je, že určitou část těch skvělejch nápadů posléze realizujeme. Trafik s náma samozřejmě na koncertech taky bude a ruce mu při tom určitě zahálet nebudou.
 
Po tvé hostovačce na debutu Dannie tě považuju za retro specialistu, nějak zvláštně totiž přitahuješ esa minulých dekád a skoro to vypadá, jako bys je i vyhledával. Lešek Semelka, Jiří Korn, můžeme něco čekat i do budoucna? 
 
V podstatě jo, mam na desku vymyšlenou jednu takovou retro spolupráci. Ještě ale neni nic jistýho, proto nemůžu teď ještě říct o koho přesně jde. Za spoluprácema se staršíma interpretama neni ani tak záměr, jako spíš konkrétní nápad, kterej vypadne z tématu nebo nálady tracku. Je ale pravda, že mě vždycky zajímalo, co se tu v historii v muzice dělo a některý starší věci běžně poslouchám.
 
Stíháš u toho sledovat i okolní rapy? Jaké momenty zvenčí byly v posledním roce nejblíž tvému vkusu?
 
Já poslední roky prožívam velký uvolnění, dlouhodobě posloucham veškerou hudbu a v rapu jsem se přestal taky nějak zvlášť vyhraňovat. Poslední dobou se čim dál víc vracim ke skutečnejm základům, Grandmaster Flash, Afrika Bambaataa, Egyptian Lover a všechny tyhle elektro hip hop věci, miluju west coast, nový i starý věci, jedu hodně south, Z-Ro, Slim Thug, Paul Wall, Bun-B a všechny UGK desky, baví mě i mainstream jako Rick Ross, Juicy J, posloucham Tylera a celou tuhle crew, zabil mě Frank Ocean a jeho "Nostalgia/Ultra", bavěj mě i nějaký nezávislý undergroundy, Anglie atd. Jsou toho tuny, spíš jde o to, co stihnu poslechnout a udělat si k tomu nějakej vztah.
 
 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná