Věc Makropulos: Lepší producent než Ondra Žatkuliak tu není!

Věc Makropulos zrovna vydala své album Hudba je krádež a tahle parta bude v sobotu 19.dubna na domácí půdě pardubického ABC klubu tuhle placku křtít. Asistovat jim u toho bude hromada hostů a také kmotři Prago Union a Ondřej Žatkuliak. Na mejdan se s Ondrou chystám i já osobně, takže se těšte na report. Co všechno se pod názvem Věc Makropulos skrývá a cože za muziku tahle banda dělá, se dozvíte v krátkém rozhovoru níže...

O  tom, že Věc Makropulos není jen jedna z her Káji Čapka a že tenhle název zdobí i jeden zajímavý hudební projek spojující prvky hip hopu, rapu a jiných žánrů a vlivů jako HC, rock a klasické rock and rollové obsazení nástrojovky, jsme už párkrát psali.
Pamatuji si, že jsem tenkrát k článku psala, že bych Věc Makropulos přála, aby se jim plány aspoň z poloviny splnili, protože tento - osvědčený tip bandu scéně chyběl. Mám hrozně ráda, když někdo mě nebo čtenářům či fans maluje své plány a to, co vše hodlá uskutečnit a opravdu to dotáhne. Nevím, zda to tak funguje dle tvých zkušeností i mimo hip hop, ale málokterá kapela se může pochlubit tím, že se jim podaří spolu vydržet, natočit a sehnat finance na natočení kvalitní desky a jen pár vyvoleným se podaří často dílem náhody a také výběrem těch, co se o promo nebo booking starají dosáhnout toho, že je muzika a hraní s kapelou uživí tak, aby nemuseli mít další práci...
Je to tristí, ale i to, že mi někdo napíše a pošle mi tiskovku a sám se snaží oslovovat weby, kde by jí nahodili, je spíš vyjímka. Za mě by to měl a je standart všude. Selfpropagace a to že každý člen kapely musí makat na reklamě a promu svého dílka a formace by měla být samozřejmostí-hip hopoví interpreti  a rozhodně to není věc žánru nebo komunitya naší rapové smetánky, očekávájí a chtějí úspěch a zájem se všemi výhodami, ale nejsou ochotni pro to nic udělat. Takhle zapadl nejen talent, co si myslel, že si z něho sednou všichni na zadek. Jak to vidíš ty a pamatuješ, jakže dlouho to je, co jsem vám ten první článek nasazovala?  
Kolik doby uplynulo od rozhodnutí natočit desku a momentu, kdy jste měli desku fyzicky v ruce a řekli jste si, jo tak teď je to vono a pošleme to ven... ?

Co se týká naší kapely vždycky si děláme roční plány, které se pokoušíme splnit. Většinou si nastavíme vysoké cíle a v případě, že je splníme na 90%, tak jsme šťastní.
Například na tenhle rok jsme si naplánovaly vydání nového alba, které nás dostane do povědomí a ve kterém ukážeme světu, že máme co nabídnout. Dle pozitivních reakcí ze všech stran na album "Hudba je Krádež" se nám to povedlo. Jako další plán bylo naplánovat turné k albu. Turné začíná už tento týden v sobotu 19. dubna 2014 naším křtem v ABC klubu v Pardubicích s Prago Union. O všech dalších zastávkách na turné se dozvíte na našem fc profilu nebo v "turné traileru". Dále plánujeme do konce roku natočit videoklipy na 2 skladby z alba, to je bohužel pořád ještě ve fázi shánění finančních prostředků, nechceme udělat jenom nějaký klip na iphone a nazdar. Jeden z klipů by měl mít pod taktovkou Anton van der Linden z Holandska, kterého můžete znát jako režiséra klipů Dope D.O.D. a Noisia. Velikou výhodou a pomocí pro všechny tyto aktivity je naše nová managerka Nikola Pavlová, která zajišťuje opravdu velké množství úkolů a shání konzerty a zajišťuje promo kapely.

Co se týká českých interpretů a promoterů občas se ani nedivím, že lidé na akce nechodí. Úroveň amaterismu se kterým se občas potkáváme na akci snad ani není možné. Spousta lidí by si měla uvědomit že od roku 89 je to už opravdu 25 let a dále bych to nerozpitvával. Nemyslím si o sobě, že jsem takovej mistr, abych mohl soudit českou scénu. Hodně lidem v branži, ve vztahu jako promoter kontra kapela, nebo kapela kontra zvukař a podobně, chybí pochopení a vzájemné porozumění, co stojí energie za jejich prací a s tím souvisí i absence vzájemného respektu. Je to tady tak malej píseček, že bychom se měly spíš navzájem podporovat než jet proti sobě "hejty" a dokud se toto nezmění, tak se Česká Scéna nepohne z místa.

 Jou..., tak to už je hodně dávno, pamatuji si na článek, kterým jsi nás promovala a to bylo myslím k vydání singlu "No Heads feat De". Přesně v červnu minulého roku, od té doby jsem rád, že nám takhle s propagací pomáháš a na křtu u nás máš nejednoho panáka:-).
Desku jsme točily zhruba rok, velice dlouhou dobu jsme strávily přípravou skladeb tak, aby nahrávání bylo co nejefektivnější. Po náběrech přišla ta lepší část, že už jsme se nepotily my, ale Ondřej  Žatkuliak z Rooftop studia, který celou desku smíchal a vyšperkoval. Bez něho bychom nikdy nedokázali oslovit touto deskou tolik lidí. Za to má náš nejhlubší respekt a uznání a osobně neznám lepšího a pohodovějšího producenta - mohu všem jen doporučit. 

 V sobotu 19.dubna křtíte na domácí půdě pardubického ABC klubu (fb event ZDE). Co vše bylo nutné, aby jste podnikli, sehnali a třeba se naučili, aby album bylo dle vašich představ? Předpokládám, máte civilní práce a tím, že je vás víc , než když je třeba dj a mc, máte větší rozložení investic do očekávaného výsledku a toho, co vás určitě baví  a v co věříte? Sami jste financovali nahrávání, studia, promo ? Vydělali jste si na to a složili se jenom osobní účastí členů kapely? Nebo jste sehnali i někoho kdo vám jako partner na náklady přispěl a podpořil vás?
 
Kmotrem na křtu bude Ondra Žatkuliak a určitě potvrdíte můj názor, že to nejsou vyhozené peníze zamířit do Rooftopu, vlastně jde o relativně přátelské ceny za top kvalitu a spolupráci s esem, co vdechne otisk a svou nezaujatou upřímnou radu a častoi invenci všem, kdo pod Rooftop značkou, která si dávno vysloužila ostruhy uznání a členství smečce těch, s kterými je čest pracovat, natáčejí. Jak dlouho vám práce ve studiu trvala a co vám to přineslo... Byl Ondra jasnou volbou a na základě čeho jste se pro něj rozhodli?


Ondra neměl totiž vůbec lehký úkol, naše kapela totiž míchá velké množství stylů, je to následek hudební stylizací každého z nás. Já vyrostl na metloši a jazzu, za mlada jsem poslouchal Napalm Death a Sepulturu a k tomu hrál na saxofon v jazzovém Big Bandu skladby od Gerschwina. Z big bandu se vlastně známe s Adamem (trumpeta, samply,), který je zase hodně ovlivněn reggea a ska.  Honza je jeden z nejvíce ortodoxních fanoušků kapely Tata Boys kterého znám, a občas po flašce vezme španělu a začne mastit starý dobrý country pecky vypalovačky jako např. Rovnou jo tady rovnou .... atd.. Kuba (bicí, perkuse, beatbox) je jako každý bubeník ulítlej na alternativní a složitou hudbu, aneb čím víc lehkejch dob tím lepší a k tomu miluje starej hipec aka  Divokej západ, Bow wave atd... No a Breklino, ten jede hipec nejhlubšího zrna ale Rage against the machine nebo Limp Bizkit mu taky nevaděj. Takže nám z toho vznikl i název stylu a to je Wabi Toxx - značí to zhruba všechno od Wabi Daňka až k Hugo Toxxoj, to vše si v naší hudbě posluchač najde.

Osobně si myslím, že v míchání stylů a žánrovém přesahu je budoucnost hudby a doufám že my jsme toho součástí. Pokud si o tom bude nějaký čtenář chtít udělat názor, nejlépe udělá, když  dorazí na nějakou zastávku v rámci turné, veškeré informace se dozví na stránkách https://www.facebook.com/vecmakropulos 
nebo na http://bandzone.cz/vecmakropulos a dále se dá celé album poslechnout na našem youtube kanálu. K finacování alba: Museli jsme sehnat prachy to byl základ, takže jsem všichni jeli na jeden nejmenovaný "melouch" místo dovolené, kde jsme na CD vydělaly, abychom se pak vrátili do práce a bez nároku na  další dovolenou. Hele ohledně investic to je velká mejlka - když je Dj a Mc tak je nahrávání mnohem jednodušší, vem si , že nahráváš bicí zvlášť na to basu, na to kytaru jednu, druhou, třetí plus sóla, pak synťáky, trumpetu, rap a hype. Pokud se nemýlím průměrný beat má tak 30 - 40 stop a my máme v jedné skladbě stop třeba devadesát. Takže finanční zátěž je přímo úměrná množství nástrojů. Možná bych řekl, že i trochu vyšší. Každopádně za nás to rozhodně nebyly vyhozené peníze, za albem si stojíme a křest bude velký se vším všudy, aneb jak už zaznělo v Jurském Parku "Na ničem jsme nešetřili". Vše bylo financováno pouze z našich peněz, sponzoři se na nás, promiň to slovo, pěkně vysrali - známe to - sliby, chyby. 

O Ondrovi už jsem se zmínil nahoře, myslím, že není třeba se opakovat. Studio jsme vybrali na základě doporučení od kluků z Ty Nikdy ,,Rooftop studio" je super, Ondra je profesionál se vším všudy, ceny jsou příznivé a nejdůležitější je, že co řekne, to splní a v termínu. To je na české scéně bohužel vidět opravdu ojediněle. Práce ve studiu u Ondry byla zhruba 2 měsíční, vzhledem k dlouhé vzdálenosti mezi námi, jsme většinu věcí řešili přes internet a telefon, pak jsme udělaly pouze 2 sezení a doladily detaily.

Pokud chceš, prozrad přibližné náklady, které jste museli sehnat a investovat, aby vše proběhlo dle vašich představ a jelikož už jste realease koncerty k vydání Hudba je krádež měli a a vím, že plánujete hrát co nejvíc - zařizovali a sháněli jste si vše ohledně bookingu klubů a přípravy sobotního křtu sami? Na zítřejším křtu kromě dalších zahrají Prago Unions live bandíkem a náklady na tuhle akci určitě nejsou zanedbatelné. Přiznám se, že jsi spíš vyjímkou, protože si jeden z hrstky, která sama oslovuje kluby, weby, promotéry s tiskovou a infem k desce a šňůře koncertů a za pochodu ses dle rad, které si získal s více stran  učil, co se dá dělat líp a že bez kontaktů je to těžký... 

No co se nákladů na křest týče, tak se pohybují okolo necelých sto tisíc. Deska, fotky, benzín, lis cd atd.  se pohybují okolo 60 tisc a to jsme ještě nezapočítali čas, neplacenou dovolenou, pronájem prostor a spoustu jiných záležitostí. Trochu mě mrzí, že se potkávám se spoustou kamarádů, kteří si myslí že si žijeme jak páni. Dva z nás se dokonce kvůli finanční situaci museli přestěhovat do studia kde bydlely, protože by to jinak neutáhli a bylo zhruba 14 dní, kdy jsme opravdu jedli čínské polívky a byl hlad. Děláme pro promo všechno a zároveň pro kapelu dokud to jde. Spíme 3 hodiny denně, protože příjdeme v 6 z práce a do 1 do rána makáme ještě na kapele. Až nám bude o deset víc a budeme mít rodiny, už si tuto oběť nebudeme moci dovolit, takže neztrácíme čas a jdeme do toho po hlavě. Chceme hlavně hrát, aby se o nás lidé dozvěděli. Nechceme závratné honoráře, ale chceme dostat alespoň to minimum za 4 roky dřiny odříkání a uděláme maximum pro to, abychom se stali tím nejlepším co může česká crossowerová scéna nabídnout.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná