Už nebudu vydávat jen proto, aby něco bylo, ubezpečuje Jay Diesel

Uspořádáte-li mezi tuzemskými rappery turnaj v tenise, pravděpodobně ho uvidíte ve finále. Pokud zorganizujete mezi stejnou sortou interpretů skejťácké závody, konkurenci zřejmě nebude mít vůbec. A o koho že se jedná? Na mysli máme Jay Diesela, jenž podle vlastních slov neposkytl nikomu interview zhruba rok. A co je tedy u něj nového? V poslední době odložil vydání mixtapu "Fuck Of System" a raději dál průběžně pracuje na sólové desce "Srdcař", jež má dorazit v závěru právě probíhajícího kalendářního období.

Bobby: Baví tě na současném hip hopu něco jiného, než tehdy, když si mu před necelými dvěma dekádami přišel na chuť poprvé?

Jay Diesel: Zajímavá otázka, doba byla tenkrát jinde, stejně jako možnosti, začali jsme tenkrát poslouchat rap na kazetách z Polska, dnešní děcka už ani nevědí co to je. Každá doba má svoje a je něčím specifická, dřív si musel jednoduše vynaložit velkou dávku energie, aby se tvoje věci dostali k lidem. Lidi to patřičně cenili a kupovali ve velkém Tvé cds jako důkaz podpory. Když jsem začal, chtěl být součástí hiphopové subkultury, poslal jsem poštou dopis Affrovi, aby nás (D.Real.C) zařadil do rosteru CZ/SK hiphopu, nebyl Facebook, Youtube, Twitter, Instagram, mobilní telefony, a teprve startoval internet jako takovej. Baví mě to pořád stejně, rozdíl je jen v tom, že v roce 1998 jsme jako malý sígři nosili otočený gatě ala Kriss Kross, lidi nás měli za totální blázny, dnes je už naše subkultura natolik začleněná do společnosti, že to lidi vnímají "normálně". Tenkrát nás to lákalo hlavně díky odlišnosti od běžné společnosti, nabídlo nám to azyl. Stejně jako naše rodiče hltali The Doors, Guns and Roses, Deep Purple atp. 

Kde lze Dizzyho sociálně odchytit?
 
A pokud jde o nové postupy, vokodéry apod.?
 
X let zpátky jsem si nedokázal představit, že bych to někde použil, ale člověk se vyvíjí, poslouchá současné věci, čili teď mi to příjde naprosto normální. Naopak bych řekl, že je to díky různým efektům zajímavější a barevnější. Sám si uvědomuji, že svůj hlas můžu používat ve více polohách, pracovat s ním a posouvat se tak hudebně dál. Nejtěžší je ty efekty dobře použít, naladit a aplikovat do Tvých věcí tak, aby to ve finále neznělo plytce a přeplácaně.
 
Patříš ke služebně nejstarším emceem v Česku. Chodí si k tobě o patnáct let mladší rappeři pro radu?
 
Ano, konkrétně u nás v Blakkwood records jsem nejstarší člen, říkají mi papá. O rady mi píše spousta lidí, to každej mc, který se někam dostal, jistě zná, snažím se být ke svým fanouškům vstřícný, ale nemám takové časové dispozice abych to obsáhl. Co se týče labelu, mám od mých lidí respekt, vyrůstali na mě, Renne Dang je mladá krev z našeho města (Rychnov nad Kněžnou), Fosco Alma z Hradce Králové, kde jsem začínal. Pouštíme si vzájemně své nové věci, je zajímá můj názor a mě zase jejich. Všechno je to o vzájemném respektu a podpoře, využívám svoje dlouholeté zkušenosti k tomu, abych pomohl tam, kde je třeba, stejně jako label pomáhá mě. Je to skvělá parta kreativní lidí a každý přispívá svým dílem do konečného celku, všechny tímto zdravím. 

Myslíš, že jde tvá křivka od začátku až po současnost stále nahoru, nebo už někde zakolísala?
 
To je takhle těžký říct, v životě jsou momenty, kdy musíš řešit ryze osobní věci a rapgame jde stranou, mám namysli rodinu atp. Čili v mé kariéře byly momenty, kdy to stagnovalo, rovněž momenty, kdy jsem neudělal věci tak jak bych je udělal teď s odstupem času, chybama se člověk učí, což je naprosto normální. Každopádně jsem jeden z mála, kteří jsou po 15 letech ve hře stále aktivní, jsem ke hře loajální,  vychovala mě a já jsem jí za to vděčný, byla to ta nejlepší škola. Po těch letech se ukáže jak jsi to celý bral, jestli to byla jen mrtvá póza, nebo tím opravdu žiješ. Dělám pro svou subkultůru různé věci, celý mě to pořad i po tolika letech ohromně naplňuje. Našel se, ale  i moment, cca 5 let zpátky, kdy jsem byl na rozcestí, musel se rozhodnout jak jít dál, celý si to v sobě srovnat. Nezajímá mě tolik úspěch, fame a tyhle pomíjivý záležitosti, užil jsem si toho za tu dobu dost, zajímá mě, jak svoje zkušenosti uplatnit, předat dálší generaci. Z toho důvodu jsem teď odsunul svůj projekt "Fuck off systém" který je prakticky hotová záležitost a svou veškerou energii soustředím na podporu Projekt Asia, debutové desky, kterou zanedlouho vydají mladí a opilí Blakkwood riders Renne Dang a Viktor Sheen. Domluvili jsme se s klukama na užší spolupráci co se týče zařizování různých věcí kolem desky, koncertů, médií atd. Jsou to velmi talentovaní kluci a vidím v nich velkou budoucnost. 
 

Co ho těší?

"Těší mě podpora fanoušků, nevydávám alba jak na běžicím pásu a přesto při mě stojí, patří jim za to můj velký dík. Došel jsem do stádia, kdy chci aby to co dělam mělo úroveň, nebudu vydávat jen proto aby něco bylo, ale chci to mít dobře připravený."

Co ho štve?

"Ani nevím, čím jsem starší,  tím míň se něčím nechávám strhnout, pokud to tedy není osobní, to jsem pak zlej. Každej by měl začít především u sebe a zamést si vlastní prah, než odsoudí druhé za věci, které v mnoha případech sám dělá, to by bylo fajn. Je to ale spíš než nasranost, moje osobní kritika vůči obecný uprděnosti a hlouposti lidí."

Představ si, že bys mohl někomu, kdo tě nezná, pustit ze své diskografie jednu skladbu, jež by tě představila a vystihla, pro co bys sáhl a proč?
 
Byla by to asi věc "Je to jen Tvůj boj". Motivační záležitost, která doteď funguje na mojich shows, geniální beat od Máňi, který měl původně Rytmus nebo Indy, ale nakonec jsem ho dostal já. Byla to vlastně moje první spolupráce s Wichem a zásadní moment v mé kariéře. Doteď mi lidi píšou jak jim ta skladba v životě pomohla, postavila je zpátky na nohy, což je pro mě opravdu skvělej feedback. Celej ten track je vlastně odraz mé filozofie v rapu, "každý má v životě možnost dosáhnout toho co chce, je to jen o jeho osobním boji se sebou samým".
 
Zažil jsi různé éry. Kdy ti šla koncertně karta nejvíc a jak moc zaostává či nezaostává současnost?
 
V nejlepší době projektu D. Real. C jsme s Djem Omarem jezdili i 7 koncertů za měsíc, projeli křížem krážem Česko/Slovensko, zahráli si na mezinárodních akcích v Německu a párkrát i v Polsku. S koncertama není problém ani dnes, současně jedeme s Blakkwood records úspěšnou tour, kdy je to na pódiu v tolika lidech neskutečnej hype a doplňují nás jak Lucas Blakk tak nejlepší djs 1210 Symphony, kteří jsou rovněž součástí Blakkwood records. Mám za ty roky kontakty, znám spoustu promoters ve většině měst, takže je to jen o domluvě, buď volají kluby, nebo si plánuješ tour s novým materiálem ty sám. 

S kým vším si z dob těsně po miléniu ještě v kontaktu? Máš info, co dělají?
 
Jsem v kontaktu hlavně s Omarem, žije dlouhou dobu ve Švýcarském Curychu, kde jsem za ním i byl, vychovává svoje krásný dcery a žije rodinný život. Jinak se občas potkám s dalšími, ale každý má své životy a není čas být v kontaktu jako dřív. K lidem, kteří dali do hry svůj život, chovám patřičný respekt, těm ,kteří to vzdali a začlenili se do běžné společnosti, to nemám za zlý, je to dost náročný a né každý je tomu schopen obětovat tolik, mě to za to stálo a stojí. 
 
Máš ještě rapový hlad jako v dobách "Slova, rytmus, smeč" nebo "Jsou věci"?
 
Budeš se divit, ale jsem pořád hladovej pes, má to různý roviny, zajímá mě to jako celek, komunita, subkultůra. Co se týče rapu, vždycky se najde něco co mě zase nakopne, pravý fans, kteří vyrostli na mojí music, píšou mi a děkují za to, že jim moje hudba v něčem pomohla, posunula je dál, mladý umělci u kterých vidím potenciál a  srdce, to mě ujišťuje v tom, že jsem svůj život nasměroval dobrým směrem. Je to i Blakkwood records, kde se hecujeme navzájem, posouvá mě to celkově dopředu a dál tomu chci dávat energii, moje projekty, kde se snažím stále propojovat rap a sport, což spolu velmi úzce souvisí, je toho hodně. Lidi co to nedělají proto, že by museli budou mít určitým způsobem hlad stále, je to o přístupu, o tom neznásilňovat tu věc, ale přirozeně to žít. 
 
O tom, kdy od něj uslyšíme něco nového...
"Budu teď postupně vydávat nějaké singly z mixtejpu "Fuck Off System", po léťe pustím ven pilotní videosingl z mé třetí studiové desky, na které průběžně pracuji. Brzy výjde také věc " a teraz čo" na albu mých slovenských bratrů Plexa a Mugise, objevím se na beatu Wiche atd. je toho víc. Připravuji ve spolupráci s profíkama větší  hudebně sportovní projekt, konkrétně se to bude týkat bmx a skateboardingu," prozradil v interview pro bbbarak.cz východočeský hráč, jemuž vychází věci jiź patnáctým rokem.
 
Taky jsem něco slyšel o charitě...
 
Může to znít populisticky, ať si každý udělá svůj vlastní obrázek. Mám k tomu přirozený vztah, kterému do jisté míry vděčím své užásné rodině a mým blízkým lidem. "S kým si taký si" obklopuji se v životě lidmi, kteří o věcech objektivně přemýšlí a když je třeba, dokáží pomoci, někdy i na úkor vlastního pohodlí. Vracím tím, co jsem za ty roky zkušeností nabyl, kontakty na různé lidi, média atp. využívám pro různé projekty. Aktuálně pracuji na třetím ročníku projektu www.elegancebezbarier.cz který jsme zatim vždy vyprodali a měli tak možnost pomoci potřebným. V minulém roce jsem se snažil pomoci promovat projekt www.milyjezisku.eu který jsem našel na síti a velice mne zaujal. Můžeš tam plnit vánoční přání dětem z dětských domovů, funguje to formou, kdy si děti píší co by chtěli pod stromek, a lidé jim to mají možnost koupit a následně poslat do dětského domova. Naši spolupráci jsme spečetili tím, že jsme na vánoce navštívili děstský domov v Tišnově u Brna a udělali tamním děckám předčasný vánoce, vzal jsem věci od svých sponzorů, co jsem měl a jednoduše je tam zavezl, bylo to naprosto odzbrojující, Ty děcka jsou vděčný za cokoliv. Do budoucna se tomu chci dál věnovat, má to pro mě smysl. 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná