U mě je těžký, že dělám 100 projektů najednou, přiznává Marpo

Mě osobně byl Marpo vždycky sympatický. I když jsem se třeba někdy nedokázal ztotožnit s každou jeho skladbou, cenil jsem jeho nasazení, univerzálnost, jak se dokázal vypracovat, jak dokáže bojovat v ringu i mimo něj a v neposlední řadě mi jsou blízké i některé jeho názory. Proto s ním udělat kratší rozhovor není žádný problém, naopak jsem rád, že se dovím, co je u něj nového. Naposledy mi prozradil něco o svém nu metalovém projektu, o své sólovce, o tom, jakou má kapacitu plic anebo třeba pod jakou přezdívkou ho můžeš zastihnout online u hry Cod: Black Ops.

V první řadě se tě chci zeptat, jak to všechno zvládáš? Bubnuješ jako člen Chinaski, ale nezapomínáš na svoji sólo kariéru, hostuješ, připravuješ rap metalovej projekt, děláš thajskej box, posiluješ… Jak se to dá všechno stihnout? Je to tak jak se říká, že času je dost, ale musíš si ho umět dobře rozvrhnout…?

Helou.  No je to tak různě na etapy, takže vždycky to, co právě dělam, si urve většinu mýho času. Zbytek jakýhokoli volna podřídim posilovně, boxu, cvičení na bubny a kytaru. Teď máme s kapelou pauzu kromě hraní v Anglii, tak se věnuju zase rapu a dalšim věcem.

Jak vůbec vypadá momentálně tvůj běžnej den?

Je to různý, ale teď poslední dobou vstanu kolem 9 hodiny, vyřidim maily, oběham nějaký schůzky, oběd, cvičení na bubny, posilovna a po večerech se většinou scházíme s Wohnoutem a děláme na novejch věcech. No a občas od 1 do 5 do rána mě můžeš chytit online u Cod Black Ops na PS3. Jestli to někdo hraje add me, SN je MarpoPraha ....

Stále si člen kapely Chinaski, se kterou jezdíš koncerty. Bereš tuhle práci čistě jako pravidelný zdroj obživy, který je navíc spojený s muzikou anebo si v tom najdeš i něco víc? Vím, že už bubnuješ jako regulérní člen dlouho, ale nikdy jsem se tě na tohle téma neptal. Já se vždycky ptal sám sebe, jak se můžou tyhle dva rozdílné světy protnout?

Možná se budeš divit, ale baví mě to hodně. Jsme dobrá parta lidí, co si to hraní live fakt užívá. Myslim, že Chinaski už nejsou ta popina jako to bejvalo. Kdokoli nás viděl za poslední 3 roky živě, by to určitě potvrdil. Stačí tomu dát šanci a bejt otevřenej novým věcem. Jsou to rozdílný světy, ale to jsou prostě ty Čechy. Ve státech je tohle běžný. Tam deathmetalovej zpěvák namluví pohádku pro děti a nikdo se nediví. Tady by Tě sežrali a odsoudili, že si komerční a „už to neni co bejváááávalo“. My jsme hroznej zaostalov v tomhle.

Chinaski jsou taky známí tím, že jejich texty jsou jednoduché, aby si je každý dobře zapamatoval, pochopil a mohl si je klidně pobroukávat. Nemáš někdy chuť jako člověk, pro kterého je v rapu text alfa a omega, zapojit se do procesu psaní i na téhle frontě?

Já si taky dřív myslel, že jsou ty texty jednoduchý. Ale co jsem dostal spoustu vysvětlení, o čem vlastně ty texty jsou, tak jsem dost změnil názor. Zkoušim taky psát, prostor dostávam velkej. Ale problém je v tom, že jsem už jiná generace. Michal tomu textu musí stoprocentně věřit, aby to mohl zpívat, a já už mluvim jinak, chovam se jinak. Jsem už jiná generace, tak furt hledam tu cestu jak. Snad se to podaří na novou desku, co teď připravujem.

Kde tedy vznikla myšlenka založit rap metalovou či nu-metalovou kapelu Full Blooded Mutt?

Už dlouho jsem o tom přemejšlel. A nakoplo mě to po křtu Knockoutu. Hrát na halfplayback je v pohodě, ale když hraješ se živou kapelou za zády? Dostane to úplně jinej rozměr. Má to sílu, energii a tlačí to. Hlavně mam složenou kapelu ze skvělejch muzikantů, takže to funguje samo.

„VE STÁTECH JE BĚŽNÝ, ŽE DEATHMETALOVEJ ZPĚVÁK NAMLUVÍ POHÁDKU PRO DĚTI A NIKDO SE NEDIVÍ. TADY BY TĚ SEŽRALI A ODSOUDILI, ŽE SI KOMERČNÍ“

Já myslím, že to není jen tak se pustit do něčeho takového, ono to možná vypadá lehčí než to ve skutečnosti je. Podle mě utáhnout koncert nu metalové kapely je třikrát tak těžké, než zaject rap koncert s  hypemanem. Navíc na to musí mít člověk hlasové dispozice, což je podle mě třeba u Wohnouta trochu problém. Textově je na tom v pořádku, ale podle mě na to nemá ten správný hlas. Ve skladbě “Šáhnu na tvůj Svět“ ho ta muzika úplně válcuje, rap je v ní úplně utopenej a je hrozně nevýraznej, nevím…

Rozhodně to neni prdel, je to mnohem těžší i tim pohybem. Ta hudba tě donutí skákat, mlátit hlavou, pogovat s lidma atd. A potom to utáhnout je docela těžký, no. Ale tak díky boxu si myslim, že mam docela slušnou kapacitu plic. Když jsem měl z posledního zápasu pneumotorax, tak doktor řikal, že musej bejt docela silný, že to 2 dny utáhly s dírou na 4 prsty. Takže to by šlo. A co se týče Wohnouta? Myslim, že mi k sobě prostě patříme. Jsme sehraný, doplňujem se, myslim, že mu to sedí.

Jak to tedy bude s tvojí sólovkou? Bude nejdřív FBM a nebo sólo Melancholie? Ten název pořád platí?

Určitě nějakej muj projekt. Protože natočit desku s kapelou je strašně moc peněz, který vlastně tak trochu vyhodíš díky dnešnim poměrům s prodejema. Chceme se nejdřív vyhrát pořádně a pak udělat desku. Ale u mě je těžký, že dělam 100 projektů najednou. Máme rozdělanou desku s Wohnoutem. Skoro hotovou. Mam ze 60% hotovou Melancholii, která se ve finále bude jmenovat Melancholie XOXO. Potom rozdělanej mixtape s Hard Targetem. Takže prostě pak z ničeho nic jeden z těch projektů přijde. Ale ta Melancholie je taková deska, je to něco jinýho. Nebude to klasickej rap. Spíš zhudebněný obrazy, deprese, nápady, co jsem měl. Je to takovej boční projekt.

Poté, co si předělal skladbu “Hate Sleeping Alone“, si prohlásil, že další deska bude taková Drakeovina. Je evidentní, že tě voják z Young Money oslovuje. Sleduješ třeba beef mezi ním a Commonem? Na čí stranu by ses přidal?

Jj, sledoval jsem to. Ale tak zrovna nedávno jsem tak polemizoval o těch beefech. Asi jsem taky zestárnul. Dneska ty beefs skončej dřív než začnou. Vem si PAC vs Big, Nas, Chino, Diddy atd. To byl vlastně real beef. Žádný bangin on wax. Jestli mě chápeš. Jinak Drake mě baví. Má několik super poloh. Take Care je skvělá deska. Jinak na žádnou stranu se nepřidávám, ale Common je Common, old skool lyrik. Asi tak.

Koncem ledna byla uzávěrka posílání příspěvků do tvého nového videoklipu “Nechci usínat sám“. Přišlo něco, co tě fakt překvapilo? Nasbíral si třeba i nějaký materiál, který není určen pro mladistvé?

Já byl 10 dní na dovolený na Mauriciu, pár dní doma a teď jsem se vrátil z Itálie z hor. Trochu nahánim dovolený, protože když hrajem s CHI, tak je každej víkend busy. A nikam se nedostanu. Takže já ty videa ještě ani neviděl. Sbírá je Tony, co mi stříhá různý videa, reportáže atd. Jsem docela zvědavej.

Nedávno ses objevil v tracku “Jsme zpět“ vedle Logica a Papa Finiho, kde podle mě jedeš o dvě třídy vejš než kolegové. Podle jakého klíče dáváš hostovačky? Záleží ti na tom, vedle koho se objevíš?

Jestli mě ten člověk nečim osloví. Jestli je něčim zajímavej. A určitě mi záleží, s kým dělám. S Logicem je to po dobrejch 5ti letech muj další českej feat. Každopádně díky. Díky za rozhovor a asi obligátně zdravim fans i hatters. Sleduj facebook.com/mcmarpo nebo twitter.com/mcmarpo. Čau.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná