Tenki: Nejsem žádná kalkulačka. Pokud je má tvorba dobrá, tak si to lidi najdou

Ostravský kraj je díky deskám AK a Khomatora poslední dobou často skloňován. Nelze se však domnívat, že kromě těchto dvou těles je u hranic s Polskem mrtvo, neboť zainteresovaní jedinci by mohli mít stále v živé paměti projekt Safari. Ten sice již pár let spí, ale jeho členové jsou stále aktivní. Důkazem je například připravovaná placka Yogy Spanka, ale o tom zase až zítra. Dnes je na pořadu dne rozhovor s dalším členem, který si říká Tenki. V roce 2014 vydal se C-Gunem desku Experiment a rok 2016 by mohl znamenat zlom i v jeho sólové kariéře. Dejte si deset minut relaxu u rozhovoru, který vás více zasvětí do tajů ostravské pánve.

Tento pseudonym bude zcela jistě většině čtenářů neznámý, proto bych začal tvou domovskou formací Safari, která je již několik let potichu, pokud nemluvíme o sólových projektech jednotlivých členů. Co nového je v Ostravě kolem této bandy?

Jak říkáš, Safari je potichu, ale jednotliví členové chystají nové věci. Je rok 2016 a první demo jsme vydali 2006, takže máme za sebou deset let, což znamená, že asi skočíme na dvě. (smích) Jsme partyka, co furt drží při sobě, i když robíme každý hudbu sám. Necháváme všemu volný průběh a přiznám, že v poslední době dost skloňujeme novou desku Safari.

Jaké jsou vůbec tvé ambice v hudbě? Bereš hip-hop jako způsob vyjádření a ventilace svých myšlenek nebo máš chuť ovlivňovat generace?

Vždycky jsem to dělal, protože jsem v tom cítil možnost vyjádřit svůj názor, ale hlavně protože mě to baví. Zpívat hold neumím, tak musím zajebat pořádný rap! (smích) Co se týče ambic, tak chci být nejlepší, to je jasné.

Kdy se to v tobě zlomilo, že jsi chtěl přestat být posluchačem a okusit tajemství mikrofonu sám? Mluvíš o staré době, jak se tehdy nahrávalo v Ostravě? Nebo jste jezdili do Karviné, kde byla komunita poměrně silná?

Zlomilo se to v roce 2000, kdy jsme s bandou ze sídláku tancovali na ulici breake dance a přišel za mnou týpek jménem Sifa a věnoval mi nějaké kazety, kde byl rap. Vlastně jsem tenkrát ani nevěděl, že brake dance je jeden z elementů hip-hopu, a že tam patří i graffiti. No a právě ze Sifem, který maloval, jsem se začal bavit více a více, začal jsem malovat taky a v roce 2001, kdy mi do ruky přistál Repertoár od PSH, jsem věděl, že musím za majk. Právě, že Karviná jsou moje začátky a vznikla tam první deska Freonrap (Safari), kterou jsme nahrávali právě tam ve studiu Digaz.

Čím to bylo, že zrovna Karviná byla tak silnou baštou rapu ve své době?

V té době nebyl rap jak dnes, jak z Bravíčka (smích) a myslím, že tam ten život taky není sladký, takže myslím, že ta doba si našla ty lidi tam.

Můžeš mi prozradit, co dnes dělají lidé jako DBS? H.C. Finy a Chang o sobě dají občas vědět nějakou skladbou…

Changa jsem zaregistroval na poslední desce Khomatora, ale jen v Khomatorově rýmu, beng beng skopu tě jak Chang (smích), zkrátka o nich nevím.

Jsi součástí Bunker labelu, jehož nejznámější tváří je Khomator. Pamatuješ si vůbec, jak jste se seznámili? Registruju ještě z dřívějška Repro studio, ve kterém nahrával i KOS a další. Vysvětlíš mi trochu můj zmatek v ostravských stájích?

Bunker je label, který jsme si založili, abychom byli samostatní a nemuseli nikomu nic! Khomator je taky jen členem, label nikdo neopatrovává, nikdo není šéf, nikdo není výš, nikdo není níž. Je to jen značka pod kterou fungují Mc´s, kteří mají stejný pohled na věc. S Khomatorem jsem se seznámili na jedné havířovské akci, kde jsme freestylovali na lavičkách s višňákem v ruce. (smích) Kurva, kaj sou ty časy. Pak jsme dali nějaké věci a už jsme o sobě věděli, jezdil za náma do zkušebny atd atd…a hlavně jsme se ale potkávali přes graff jamy. Co se týče toho Repro studia, tak je to studio, co od začátku patří nám Safari a přidávali se lidi a zase odcházeli. Byli jsme v labelu Repromanifest, pak v Everydays, ale jak říkám, chtěli jsme být sami sobě páni, takže Bunker!

Nehrabejme se však jen v minulosti, ale nahlédněme i do posledních let. V roce 2014 jsi ve vší tichosti vydal desku se C-Gunem. Kdyby mi o ní neřekl Khomator, tak ani nevím, že je na světě. Proč jste jí nevěnovali větší pozornost v rámci propagace?

O promo se staráme sami, a co bylo v našich silách, jsme udělali. Deska je vyprodaná, různé weby nám to otiskly. Myslím, že kámen úrazu, proč si k ní přišel až teď, je jen to, že je to něco nového a nemá to známé jméno. Navíc tuhle desku jsme dělali tak spontánně, že nám bylo jedno, co z toho bude, nebo nebude, nejsme žádné kalkulačky, prostě nastřílíme rap, a pokud to bude dobré, k lidem se to dostane.

I z této ostravské placky čiší patriotismus a láska k městu, které má své hříchy a nedostatky. Nebudu se ptát stereotypně na nezaměstnanost a další sociální problémy. Pověz mi spíše, jak nahlížíš na současnou situaci Baníku a směřování k sestupu do druhé ligy…

V prvním tracku téhle desky, říkám ,,Nemám kolem krku šálu, nejsem chuligán z Bazalů", takže tohle jde fakt mimo mě. Láska k městu a respekt k Baníku a lidem, co si to jedou, mám a bavím se s nima, ale nikdy jsem tomu nepodlehl. Mám rád Ostravu a jsem rád, že ji můžu deskou Experiment reprezentovat. A teprv přijdou mrdy…

Stačí se podívat do tracklistu, a poté i z poslechu člověk vytuší, že jsi velký konzument hlášek a zkomolenin různých názvů. Leze to z tebe přirozeně, nebo nad něčím přemýšlíš, až z toho vyleze finál?

Jsem z Ostravy, přímo ze Zábřehu, kde je slang pro mě velkou výhodou a čerpám z toho. Není to jen v textech, mluvím tak normálně, takže je to přirozené. Velkou zásluhu má na tom právě i C-Gun, který je taky Zábřežák, a tak se hláškama bombardujem. Libujem si v tom, kupem se v tom, je to jenom Naše! (smích) V tom je ten originál.

Ale deska je již dva roky stará, proto mě zajímá, co se bude dít dál? Vím, že C-Gun něco připravuje, deska Yogy Spanka je na spadnutí. A co ty?

Momentálně nahrávám featy. Nahrál jsem Motor s Khomatorem na desce Periferi, na novém počinu C-Guna mám dva featy, na desce Yogy Spanka mám feat, a teď jsem nahrál novou věc s Khomatorem zase. Každopádně furt to je jen s někým někde a poprvé za celou dobu, co dělám rap, jsem až teď rozhodnutý zrobit svůj sólo debut. Dělám beaty, nahrávám, takže makám, makám. Ale ze všeho nejdřív chci dělat samostatné singly, možná klipy, a dát je ven co možná nejdřív. Jak se říká připravit si půdu pro úrodu.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná