Tede: První koncert v Čechách zařídil Orion. Album ještě nebylo, ale vaši lidi nás znali

Byl čtvrtek, první oficiální den patnáctého ročníku Hip Hop Kempu, a pod hlavním pódiem bylo pekelně horko. Několik tisíc lidí vzdávalo svůj obdiv ikoně polské scény, která již delší dobu zásobuje nejen varšavské bloky svým sólo materiálem. Tedeho nemůžete v Čechách odchytit s diktafonem každý den. Když tomu máte po boku i kamarádku, která se narodila u našich severních sousedů a eliminuje naší lehkou jazykovou bariéru, je možné vše. V backstagi jsme strávili několik minut s čerstvým čtyřicátníkem, který se i po letech tváří pohodářský a promluvit k českému publiku skrze tento rozhovor si vážně užíval.

Velká oslava patnáctého výročí tohoto festivalu se neobešla bez tebe ani početného polského zastoupení v publikum. Připadáš si na této české akci jako doma?

V Polsku takový festival není . V poslední době vzniklo pár různých festivalů, kde je zajímavý line up, ale nejsou to tak velkolepé party jako tady. O návštěvníky nouzi nemají, ale Poláci jezdí rádi sem, protože je tu mocné. Celé to letiště, mraky lidí, infrastruktura, tradice i atmosféra. To dělá z Kempu něco, co u nás prostě nemáme.

Tady máš možnost zaujmout i fanoušky z jiných zemí...

Ano, je to úplně jiné. Lidé v Polsku se chovají jinak, tady to má větší sílu. Na našich festivalech se tvoří skupinky, které podporují různé inteprety podle obliby, tady jsou jednou hybnou silou, která podporuje všechny své rappery. Jsem ale rád, když si moji show užijí i fans z dalších států.

A přitom je Polsko mnohem větší zemí než Česká republika a má i více obyvatel. Čím si to vysvětluješ, že u vás podobně velký mejdan není?

To bohužel nevím a neřeknu ti proč. Třeba je to tím, že i tento festival se formoval několik let, má svou tradici a organizátoři získali za tu dobu mnoho zkušeností. Třeba se za pár let dočkáme i u nás. Na Hip Hop Kempu hraji již po několikáté a libí se mi to jako celek. Baví mě, že i security jsou v pohodě a snaží se tu být pro lidi, není tu taková agrese jako u nás. Vládne tu relax, pohoda a chill. V Polsku by na tak velkém festivalu bylo určitě více násilí a lidé by se rvali. To tu téměř není, proto sem lidé rádi jezdí. I naši návštěvníci se tu chovají lépe, než v rodné zemi, protože je tu organizátoři tolik nesvazují a cítí se svobodně. Vždy se ovšem nějaký blbec najde...

Nedávno jsi oslavil čtyřicáté narozeniny. Na scéně jsi již zhruba od roku 1997 a za tu dobu se toho mnoho událo. I starší české publikum zná moc dobře legendární skupinu Warszafski Deszcz. Jak na ty roky vzpomínáš?

Byly to skvělé roky. Před chvíli jsem se tu potkal s Orionem, kterým měl shodou okolností stejnou backstage jako já. Pamatuju na rok 1998 a kompilaci East Side Unia, na které jsme byli. Byl to on, kdo nás poprvé pozval do ČR. Tehdy jsme jsme ještě neměli ani desku venku, ale v Čechách jsme byli populární a hráli tu koncerty. Je to skvělé, že lidé i po letech nezapomínají. Moc mě dnes dojalo, že když jsem sem dnes dorazil, tak první fanoušci, kteří si přišli pro autogram, byli z Čech. Je to skvělý pocit.

Zmínil jsi Oriona a kompilaci East Side Unia, čímž jsi mi trochu nahrál do karet. Před lety spolupracovala česko-polská scéna více než dnes. Jsi s těmi lidmi stále v častém kontaktu nebo se potkáte jen občas? Proč už se vzájemně nezvete na své desky?

Trochu jsem to již naznačil. Dnes již nejsme v tak dobrém kontaktu jako dříve. Tehdy nebyl internet, ale kontakt byl vždycky, stačilo zvednout telefon. Mluvil jsem před chvílí s Orionem a on mi říkal, že má tři koncerty týdně a my to máme podobné. Určitě spolu něco ještě uděláme, ale neumím říct, kdy to bude. A mááš pravdu, že ty spolupráce hodně vymizely. V Česku udělala scéna obrovský posun a více se zaměřila na spolupráce mezi sebou. Máme to u nás podobně. Něco se změnilo, ale je nutné to brát jako pozitivní změnu. Devadesátý léta již nikdo nesmaže a postkomunistické státy budou mít k sobě vždy mnohem blíže než k západu. Budujeme si pozice ve svých státech a děláme to dnes už trochu jinak, ale pořád k sobě chováme respekt. V Čechách máme fanoušky, takže nevylučuji, že bychom se mohli podívat i do Prahy a odehrát koncerty.

Hovoříš o větší provázanosti tuzemské scény, ale jestli mě paměť neklame, tak ty na svých nosičích příliš s polskými interprety nespolupracuješ ani nejsi na ty jejich zván. To ses ty sám záměrně od svých krajanů svým způsobem separoval?

Důvodem je fakt, že před pár lety mě naše scéna příliš v oblibě neměla. V Polsku jsem byl hejtován těmi, kteří by se mnou teď chtěli kamarádit. Já takové kontakty mít nechci. Mám svůj svět a svou skupinu a všechno se to ubírá správným směrem. Vážím si toho, co dělají ostatní, ale zavírám se ve svém světě, nepotřebuju stovku nesmylsných kolaborací, abych něco někomu dokazoval. Jsou lidi, které znám, mám je rád a vážím si jich. S těmi třeba do budoucna něco udělám, ale nemám rád politiku a diplomacii. Jak v běžném životě, tak v hiphopu.

Sledoval jsem tvou show a několik lidí se mě překvapivě ptalo na skladby, které tu dáváš do notoricky známých disko skladeb z devadesátých let. Vysvětlil jsem jim, že jde o věci z tvého narozeninového mixtapu a ty sám k tomu máš určitě více co říct... Jaký je na něj ohlas?

Feedback mám dobrý. Udělal jsem to jako narozeninový bonus a zcela zdarma pro své fanoušky. Je mi jasné, že mladší generace ty podklady nezná, ale je to hudba, která byla v letech mého dospívání hity pro celý svět. Rozhodl jsem se zavzpomínat na ty časy, i když jsem je v té době strašně nenáviděl a hejtoval. S odstupem času si to občas rád poslechnu a připomenu si minulost. I já jsem musel přiznat, že ty skladby hity jsou. Napadlo mě do nich zarapovat a udělat z nich pecky i pro další generaci. Seděli jsme ve studiu, kouřili jsme jointy a během pár hodin bylo hotovo. Je to dokonalý prázdninový výlet, který si můžeš poslechnout a zavzpomínat sám. Captain Jack, Bailando a další tě dostanou do varu, i když si to přiznat nechceš.

Mixtapy lemují celou tvou kariéru, ale dříve jsi jich dělal více. Proč tě dnes už neláká fanoušky pravidelně zásobovat tímto materiálem?

Mám teď náročnou životní etapu, ve které hraji tři koncerty do týdne a na odpočinek je málo času. Ten chci věnovat regulérním deskám. Dříve jsem měl více času a nehrál tolik koncertů. Mohl jsem toho vydávat více, nyní je ho méně. Připravuju nové album a dělám na dalších projektech, které žerou můj čas. Ale stále věnuju rapu každou volnou chvilku.

A myslíš, že podobný mixtape vyjde i při oslavě tvých padesátých narozenin?

Všechno je možné, ale něco takového by muselo být ještě více promakaného. Možná to nahraju v češtině... (smích)

Děkuji ti za tvůj čas a odpovědi. Chtěl bys na závěr vzkázat něco českým posluchačům, kteří mají rádi polský Hip Hop? Někteří z nich byli třeba před pár minutami pod podiem na tvé show...

Povívejte se na YouTube na můj účet, ale i na další polské hiphopové kanály. Je třeba si uvědomit, že jsme to všichni společně začali, a že jsme v tom stále všichni spolu.

Překladatelka: Laura Kszczanowicz

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná