Tafrob: Nechtěli jsme překvapit náměty, ale udělat klasickou poctivou rapovou desku

Dnešní osoba, kterou jsme vyzpovídali, není rozhodně sezónní záležitostí, neboť se tu pohybuje už více jak deset let. Po érách domovské kapely a freestyle boomu postupně přešel na svou sólovou dráhu, úspěšnou, což dokládá i třetí deska, která vyšla letos na jaře. Před tím ještě o sobě dal vědět EP s nekorunovaným bratrem Jay Dieselem. No, a aby tomu nebylo málo, střihnul si ještě v tomto podzimním období i společnou desku s Radikalem nesoucí název Headshot. Indicie, zda-li je v Brně stále nuda a co pro něj znamená freestyle se dočtete v řádkách níže.

Jsi poměrně dosti odkojen německou a rakouskou scénou, které letos zaznamenaly celkem plodné období. Jaké zajímavé desky z letošního roku by si čtenářům doporučil?

Zatím pro mě album roku z německýho rapu rozhodně Shindy a jeho debut NWA, respektive NWA 2.0, jelikož první verze musela být stažena z prodeje. Z Rakouska vyšel novej Nazar a ten mě taky baví moc. Pak rozhodně Eko Fresh a jeho Eksodus a v listopadu vyjde novej Sido, a to bude určitě bomba. Jo a Delik mi doporučil týpka jménem Mosh36.

Radikal: Někdy se cítíme jako stroje bez pocitů, co seberou majk a mechanicky začnou sekat do beatu

Stále je v Brně nuda? Jak velký krok učinila brněnská scéna od roku 2006?

Haha, no těžko říct. Já třeba cením nasazení a chuť Návratu druhé hlavy. Jsem rád za Maniaka, Morela, za 1210 Symphony, cením DJs Arsena s Fivem. Doufám, že Scissál začne rapovat sám, ale bohužel ho to baví s Realitou doby. Cenil bych asi i stoku v podání Prince SL, ale to by si musel přečíst aspoň dvě knihy, aby ho napadl i jinej rým než pes-stres, tebe-jebe, apod. Zvláštnosti typu Faibi, Pluto, Janek neřeším to je úplně mimo.

Když si mluvil o těch knihách a potažmo slovní zásobě. Jak moc velký jsi čtenář? Co jsi v poslední době přečetl zajímavého?

Já čtu od školy a to fakt hodně. Spoustu knih a k tomu ještě dost komiksů, který taky miluju. Dost mě baví Jo Nesbo, Cormac McCarthy, Chuck Palahniuk. Moje top knihy jsou asi Válka s mloky, Jméno růže, 1984, Gomora, Egypťan Sinuhet.

Když zavzpomínáš na éru ZW Cirkus, Naše Věc a freestyle battlů, nechybí ti to? Nechtěl by ses někdy do té doby vrátit, nebo razíš politiku koukat jen vpřed?

Bylo to krásný a jsem rád, že jsem si to prošel. Baví mě má cesta….

V dnešní době se celkem shazuje a zesměšňuje freestyle jako že je mrtvý a nemá už význam. Myslíš si to taky? Marpo, Smack a nová generace se k němu nestaví příliš pozitivně. Jen Zverina v posledním rozhovoru se k němu hlásí. Jak to máš ty?

Freestyle je královská disciplína rapu a vždy bude, jen u nás už má největší slávu, hype a i představitele za sebou. Já jsem freestylu vděčnej za mnohé. A nebýt ho, tak asi není ani Headshot, Dodnes pamatuju, jak jsem byl v porotě na Artattack battlu a všiml jsem si talentovanýho prcka jménem Lil Idea (později Radikal) a chválil jeho výkon.

Krásný ztráty a k tomu Headshot = dvě desky během jednoho roku. Lze tedy mluvit o tom, že rok 2013 je tvým plodným obdobím?

Vzhledem k mým rozestupům mezi deskami, asi ano.

Přesto jsou desky dosti odlišné. Jak je to s tvou multifunkčností? Jsi schopný se přizpůsobit požadavkům trhu, nebo čekáš, že si k tomu všichni najdou cestu sami?

Dělám to vždy tak, jak mě zrovna baví a jak to cítím. KZ je moje album, takže je i osobnější a je jasný, že jiný než Headshot. Ten jsme od začátku chtěli tvrdší, temnější, rapový, německý, československý (smích) Headshot mě fakt baví.

Nová deska koluje už pár týdnů mezi posluchači. Jaký máš zatím přehled o prodejích? Vydělala si už na sebe?

Já osobně nevím zatím o prodejích nic, ale myslím, že deska se líbí a určitě na sebe vydělá. Teď začínáme jezdit koncerty a tam bývá ten prodej nejlepší, pěkně z ruky do ruky.

Preferuješ tedy prodeje přímo na koncertech nebo na určených lokalitách pěkne z kufru auta, než běžné prodeje v kamenných obchodech či internetových shopech? Jak moc komunikuješ s fanoušky mimo stage?

Jo mám to rád a myslím, že i pro fans je to atraktivnější, když se přímo vidí se svým oblíbeným interpretem, dá fotku, podá ruku, pokecá. S komunikací s fans nemám problém a v drtivé většině jsem i mega sympatickej. (smích)

Celkem překvapením je neúčast tvého parťáka Jirky Nafťáka. Nehodil se do konceptu nebo je zaneprázdněn prací na své nové desce, která má vyjít příští rok?

Jay tam není, protože ho každej čekal, ale neboj, chystá se MC remix na jednu věc z alba, takže...

Jak jsem již nedávno nadhazoval v rozhovoru s Radikalem, tematický koncept je už celkem zaběhlý a nenalezl jsem tam nic průlomově novátorského. Nebyl to do značné míry trochu kalkul?

Ne. Nedělali jsme to tak, že jedna musí být pro holky, jedna o chlastu atd. Dělali jsme to, jak nás napadlo. Nechtěli jsme za každou cenu překvapit náměty, ale hlavně udělat klasickou poctivou rapovou desku.

Jakou posluchačskou základnu má Headshot oslovit? Spousta tuzemských rapperů pláče, že je poslouchají děti, má Headshot potenciál oslovit i ne náctileté?

Píšou mi staří psi, týpci kolem třiceti a jezdí si pro Headshot a dávají mi props, takže myslím, že rozhodně ano. Kdy jsi začal poslouchat rap? Já ve 14i tudíž je jasný, že i dnes to poslouchají taky mladí.

Na čem konkrétně jste se na desce shodli a neshodli, a kde musel přijít na řadu kompromis?

Co se beatů týče, tak vždy shoda, nejhorší bylo brzdit Radikala, aby nepsal víc než má. Když jsme byli dohodnuti na tom, že každej napíše třeba 24 bars tak on měl ještě tendence napsat dalších 8 atd. Rapstroj no. (smích) Na tématech jsme se taky domluvili bez problémů. Žádný větší konflikty jsme neřešili, prostě nám to sedlo, jinak bychom Headshot projekt ani nezačali dělat.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná