Tafrob: Když mám kolem sebe kámoše z řad tak kvalitních DJ's, je potřeba to využít

Diskografii Tafroba před pár dny ozdobil jeho třetí dlouhohrající a celkově čtvrtý nosič "Krásný ztráty". Poslední slovo to však z jeho strany v roce 2013 nebude - společně s Radikalem má totiž v úmyslu vydání jednoho z prvních česko-slovenských alb tuzemské rapové historie (tím úplně prvním bude BoyBand). "Jako dlouhý album bude myslím první. Vydat ho chceme v létě a už na něm pracujeme, vybíráme beaty, ujasňujeme témata a názvy a něco už je napsaný. Brzo můžou lidi očekávat první singl. To album bude prostě Headshot, o tom nepochybuju. Radikal umí technicky velký věci. No doubt," představil své nejbližší plány brněnský Taf, jenž už si vyzkoušel kompromisy a dělbu práce na loňském EP "Už to pal". Nyní ale ještě pár slov o únorové desce, která je k sehnání například v Queensu.

 
Někde jsem viděl fotku nového alba s věnováním Tomáši Berdychovi. Znáte se? 
 
Ne, znaji se s nim kluci z Xproduction, tak mu chtěli jedno věnovat. Uvidím, jak se mu bude libit.
 
Právě uroveň tagů mě překvapila, byly tvé crews Info a RST v Brně ve srovnání s ACL, ODA nebo BHB nějak zásadnější? 
 
Haha, INFO celkem valilo, ale já osobně nikdy nebyl nějakej super writer, ten rap mě táhl víc. Teď už jen tagy na alba, ruce, krabičky od cigaret, telefony atd.
 
K názvu jsi došel až poté, co jsi slyšel instro s vysamplovanou znělkou stejnojmenného pořadu, nebo už si jméno měl a Dubasovi zadal úkol, ať vysampluje právě toto? O oslovení hudebníka Michala Prokopa, který pořad uvádí, si neuvažoval?
 
Trochu jsme s ním jednali, ale spíš v rámci povolení. Název "Krásný ztráty" vymyslel Dubas a použil se i na první singl. Dobře to navazuje na "Není co ztratit".
 
Nemáš trochu slabost pro slovo ztráta? Ze tří desek, z nichž jedna nesla tvé příjmení, jsi ho použil dvakrát.
 
Vůbec, jen mi to přišlo zajímavý. S první deskou jsem neměl co ztratit a od té doby jsem něco ztratil, ale bylo to krásný.
 
"No on Tafrob sám o sobě říká, že nemá žádnej přehnanej hudební sluch a že má plebejské ucho. Na zvuku nechal pracovat hlavně mě a moc mi do toho nemluvil. Sám řekl, že maličké niance s nim řešit nemůžu, protože ty slyšim jen já a Žatkuliak. Bavilo mě na tom s nim dělat. Líbilo se mi, že hrotil, ale s rozumem, nepřeháněl to. Když jsem řekl, že to nepošlu dnes v noci, ale zítra ráno, tak to s klidem přijmul. Sečteno podtrženo se s nim spolupracuje dobře," říká Kenny Rough, jenž vše míchal a masteroval, o spolupráci s Tafem.
 
Když jsme u těch ztrát, jak moc tě mrzí a nakolik jsi jako interpret smířený s pirátstvím?
 
Mrzí a sere mě to, ale hlavní je stejně, aby se album lidem líbilo a aspoň snad dojdou na show. Linky není těžký mazat, ale je to boj, kterej stejně nejde vyhrát. Jsem rád za každýho člověka, kterej si koupí album,  sám si kupuju originály a často i různý limitovany edice, nebo na iTunes nechám takdy dost peněz. Když tím žiješ, tak je to přirozený. Uvidíme, jaký prodeje budou s novou deskou, na FB je 80.000 fans, tak počítám, že aspoň půlka podpoří, předem díky.
 
V našem posledním rozhovoru jsi říkal, že "jsi víc nenáviděn, než milován a víc stahován, než kupován". Kam se tato definice posunula na startu 2013?
 
To se možná ukáže po tomhle albu. prodeje asi budou podobný, ja doufám samozřejmě v lepší a haters bude jistě pořád dost. Čas ukáže.
 
Taky si tehdy povídal, že do budoucna budou více i zpívaný refrény. Tracklist jimi ale zrovna nepřetéká...
 
Ne, nakonec se mi líbil jen Nironic. Snad najdu nějakýho super zpěváka, baví mě spíš když zpívá týpek, než holka. Nějakej českej R. Kelly nebo Frank Ocean by bodl.
 
Co Tom Malár?
 
V pohodě kluk, ale nebere mě to tak moc. Úroveň soudit moc nemůžu, nejsem žádnej expert na rozsahy, oktávy apod.
 
Hláška, že máš plebejské ucho, je tvá?
 
Hehe, ne to neznám, nebo nepamatuju.
 
 
Řeči, že je to nejlepší deska kariéry, můžeme vynechat, protože to říká každý. Jiná témata jsou jasná. Myslíš ale, že jsi se oproti rokům 2007 a 2009 posunul dál i technicky?
 
Ja věřím, že jo. Když si poslechnu starší věci, tak je mi to úplně jasný. Až si budu myslet, že se zhoršuju, tak to toho asi nechám. Doufám, že to nedáš do nadpisu rozhovoru.
 
V posledních měsících jsem registroval dvě otření o tvou osobu od Marpa a Lea. Reakci jsem nečekal, ale řekni mi, netlačili tě do odpovědi či reakce ani známí?
 
Ne, u fans je to jasný, ale nikdo z mýho okolí mi nic takovýho neřekl. "Tvá slova jsou jako bzučení mouchy v mých uších" se píše v mé oblíbené knize "Egypťan Sinuhet". Nestojí to za reakci vůbec.
 
Vážně nemáš v šuplíku za poslední roky ani jeden přímý text určený někomu, výpad, odpověď, cokoliv?
 
Ne, nic se nekoná.
 
Minule se scratchovalo ve dvou věcích, teď je to asi v pěti . Máme to brát jako nějaký vkusový návrat k podstatě?
 
Rozhodně, chtěl jsem, aby to tak bylo. Scratche jsou super osvěžení tracku a když mám kolem sebe kámoše z řad tak kvalitních DJ's, je potřeba to využít. Pět skladeb z patnácti je myslím dobrý číslo. Big up Maztah, Opia a 1210Symphony!
 
Maztah dodal i beat. Je to jeho veřejná premiéra? Slyšel jsi od něj i nějakou hiphopovou produkci, má-li nějakou?
 
Hiphopovou produkci naposled v roce asi v roce 2001, haha. Tohle je jeho premiéra, pokud nepočítám nějaký naše starý demo a musím říct, že jsem spokojen. Track sice hudebně celkem dost vybočuje, ale myslím, že to celku neškodí.
 
Poprvé jsi měl s Wichem singl, na druhé desce nebyl, teď je dvakrát. Neměl jsi pocit, že máš vůči fanouškům rest a chtěl jsi to tak dohnat?
 
Ne to vůbec, jen jsem chtěl Máňu oslovit zase, protože si ho za to, co dělá, vážím. Poslal mi pakl beatů a já si prostě vybral dva, který jsem musel mít. Obě jsou hymny a koncertovky jak bič.
 
 
Dokáži si představit, jak bude na koncertech fungovat "Zvedni pěst". Tvořil si to jako správný mistr ceremonie už i s těmito myšlenkami?
 
Zrovna "Zvedni pěst" je srdcovka. Mám dojem, že je zase lidem potřeba připomenout, o čem to je, aby mi pak nepsali fans, jak byli na straně DSSS, když já byl v blokádě jejich debilního pochodu. Je to crazy, dřív to byla jasná věc, náckové se prostě fuckovali a tečka. Na tohle jsem fakt alergickej. A beat od Snejkyho byl jasná volba. Přitom to byla nějaká šuplíková záležitost prej.
 
Snejky dělal i "Šalingrad", jehož název chválím. Můžeš ale rozebrat, proč neklapl plán s původním obsazením?
 
 
Bylo mi věštěno od spousty lidí, že to je moc velký sousto a bylo to tak. Na tracku měli být ještě Dup, Kudi D, Panchalan, ale bohužel buď mají moc práce, nebo už se do toho někteří nedokázali dostat. Starý páky už no. Tak jako tak, jsem rád aspoň za Apoku. Bude i klip od Tvision a na ten se moc těším.
 
Apoka v Opiově beatu...tento úkaz nebyl viděn roky. Bylo těžké ho přemluvit, nebo naopak a chybělo mu to? Není podle tebe škoda, že to zatáhl po jednom sólu? Přeci jen, když si poslechneš jeho sloku, má jiné myšlenkové pochody a větné stavby než 98 procent všech těch popisných a šedých emcees.
 
Přemluvit ho nebylo těžký, ale dostat do studia, to byl s jeho pracovním vytížením výkon. A ani tam nebylo vyhráno, protože nahrávat po tolika letech není prdel. Škoda to možná je, že skončil, ale teď se věnuje převážně grafice a to mu sedí výborně. Hlavně ať je člověk spokojen v tom co dělá, to je výhra. Mimochodem na křtu v Brně nám na koncert dělá speciál VJ projekci. Já jsem hrdej, že jsem ho dotáhl na možná jeho poslední veřejný projekt v rámci rapu. Díky Stando.
 
 
U MoreloKatr si v době "Supa" říkal, že si je ještě zvát nechtěl, že nevíš, co z nich bude a že je ještě tak moc neznáš, což už se změnilo. Bude z nich podle tebe na rapové mapě někdo důležitý?
 
Katr teď chce prej zase začít víc makat, tak uvidíme, je to talent. A Morelo aka Mr. Autopilot je fela a spolupráce je přirozená. Jen ať někdo v Brně něco dělá, protože jinak je to bída celkem.
 
Popiš mi ten singl "Je třeba zabít Tafroba". To jsi opravdu vzal třeba čtyřicet komentářů z Facebooku či YouTube a slepil to k sobě?
 
Člověk si za tu dobu přečte a vyslechne ledasco, tudíž se to psalo samo. Ta sebeironie je tam super a klip měl docela dost úspěch, tak snad se to povedlo. Sranda byla sledovat reakce lidí na ten track, kdy řešili význam a filosofovali, jak a kdy skončím a proč jsem to napsal a nebo jestli mi to fakt někdo poslal v dopise atd. Vtipný.
 
Co pro tebe jako fanouška němectví znamená účast Kitty Kat, stálo tě to něco? Nelákala tě třeba účast Melbeatz? Neslyšel jsem o ní roky, ale je to jediná evropská žena "on the boards", kterou znám...
 
Kitty samozřejmě stála nějaký love, ale bylo to o dost miň, než kolik bych dal třeba za Kool Savase. Napřed jsem napsal jejímu manažerovi a pak jsem už komunikoval přímo s Kat. Jinak si to moc cením, protože skvěle napsala a zarapovala sloku a hlavně vystihla náladu a význam toho názvu. Nejlepší německá female MC, spokojenost! Mel sleduju na twitteru a naposled jsem viděl nějaky disco klip od ní. Uvažoval jsem akorát ještě o tom pozvat třeba na wordcuts do té pecky Mirko Maschina, ale nedotáhl jsem to. A beat od Kennyho je samozřejmě bomba.
 
Pokud jde o "Anděla". Tajil jsi ho před přítelkyní do poslední chvíle, nebo už to naopak slyšela jako první? Co na to říkala?
 
Slyšela jako první. Nestěžovala si, tak snad to bere nebo co. Je to romni na úrovni.
 
 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Péťa Parléř
  • Péťa Parléř
  • 09.41 dne 10.03.2013

Byl o tom lepší článek na www.partyplus.cz, každopádně album je super.

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná