Svůj život podřizuju práci, bez ní bych byl nešťastnej, říká DJ Wich, jenž se nyní učí s mikrofonem

Pokud bereme v úvahu i "Repertoár", po více než dekádě vydavatelské činnosti se DJ Wich pyšní účastí na deseti dlouhohrajících projektech, což je počet, kterému se řada zdejších předních tváří nepřiblíží ani za celé své aktivní působení v branži. Tím jubilejním se stala deska "Tetris", jíž vytvořil spolu s tím, který o něm říká, že je to "nejlepší beatmaker v zemi" a rozhodně si to nemyslí sám - s Ektorem. "8.února máme velkej křest v pražském Sasazu se všema featama z desky, tam když bude narváno, budu nejvíc spokojenej," prohlásil The Man With The Golden Touch, jenž se na dvouhodinovku věnovanou obsáhlejšímu rozhovoru pro bbarak.cz posilnil čajem a cheescakem. Neprobrali jsme však pouze jeho nejnovější nosič, zastavili jsme se také u Lafora, Strapa, Papa Finiho, Sergeie Barracudy, Ega, Smacka nebo jeho vlastní mámy. Však na to mrkněte.

Kdy jsi hrál naposledy videohru tetris?

Haha, to už bude nějakej ten pátek. Vlastně si ani nevzpomínám. Pět let? Možná dýl, fakt nevim. Radši mám ale Pacmana.

Ektor kdysi říkal, že za tebou přišel s nápadem na album už po "Topství", ale tenkrát jsi to prý ještě zavrhl a sám ses ozval až za pár měsíců. Jaké plány jsi měl původně?

To bylo v době, kdy jsem makal na "Nomad 2" a "Al Capone´s Vault", jednoduše nebyl čas. Pak jsem se ozval zpět, až když byly obě desky venku a měl jsem strašnou chuť konečně nahrát českou desku.

V té souvislosti mělo zaznít, že si u nás nedovedeš představit desku s nikým jiným než s Ektorem. Je to pravda?

Momentálně asi ne, i když s Lávou by určitě nebyl problém, máme podobnej vkus a Láva je jeden z mých top kámošů. Jinak mě na celou desku asi nikdo jinej nenapadá. I když asi pár lidí by tu určitě ještě bylo, ale trvalo by to mnohem dýl. Ektor je hladovej.

No právě, projekty máš s Indym, Nironicem, Rascem, Hi-Defem a Ektorem. S La4, s nímž tvoříte od bodu 0, jste to vážně nikdy spáchat nechtěli?

Ani nevím, jestli jsme se někdy bavili o celý desce, ale co se týče produkce, na jeho solovkách jsem měl vždycky majoritní podíl. Třeba někdy něco uděláme, uvidíme, mně by bylo potěšením.

„Svůj život podřizuju práci, baví mě to, myslim, že bych byl bez toho neštastnej“!

Považuješ se za dříče, jak tě oproti Enemymu charakterizoval Ektor?

Asi jo, ale na druhou stranu jsem taky lenoch. Sedim momentálně na víc židlích a nevěnuju se už jen muzice. Oproti Enemymu, ale určitě (žádnej disrespekt). Ale dá se říct, že svůj život podřizuju práci, baví mě to, myslim, že bych byl bez toho neštastnej.

Neprodává se oblečení a doplňky v dnešní době více než hudba?

Spousta lidí si to myslí, ale není tomu úplně zase až tak. Třeba "Tetris" se prodává velice dobře, po delší době zase hraju v narvaných klubech. To oblečení teprve rozjíždím, builduju brand, miluju módu, hadry a vždycky jsme tak nějak tajně snil o tom, že bych měl svojí vlastní značku. Ale je fakt, že hodně lidí si radši koupí tričko, protože to si na netu nestáhneš, ale zas takovej šlágr to neni, aby mě to živilo. Je to fakt jeden z mých dalších koníčků.

Dalším koníčkem jsou videa. Nepolevil jsi trochu, když to porovnáš s dobou dejme tomu dva roky zpět?

Jj, polevil jsem trochu, je to celkem vyčerpávající, když jsem točil videa, šla muzika tak trochu stranou, pak byl zase čas se víc věnovat muzice. A hlavně mi byla odcizena nějaká filmařská technika z auta, to je taky jeden z důvodů, proč jsem dlouho nic nenatočil. Ale baví mě ten balanc, když mám muziky po krk, hrabu se v grafice, fotkách atd a naopak. Potřeboval bych mít minimálně 4 ruce.

Jaro Vacek v "Saxaně 3" zařídí, ne?

Jaro je největší šéf, hodně mi v tom pomáhá, kdykoliv, cokoliv, vždycky helfne. Velkej shout out pro něj.

Ohledně těch aktivit - vznikly "Questions" proto, že tě nebaví otázky od novinářů?

To byl asi první důvod, druhej byl, že jsem sám fanouškem těchto zahraničních rozhovorů jako je Nardwuar, Dee Vazquez nebo Montreality a třetí důvod byl, že jsem potřeboval krmit svůj Youtube kanál. Některý otázky jsem od výše zmíněných přímo přebral, to není tajemství. Vlastně jsem jeden den sepsal otázky a druhej den už natočil pilotní díl s Orionem.

Když jsme u scény - ten remix na singl Ega byla tvoje iniciativa, nebo se ozval sám?

Ozval se sám. Chtěl pak po mně i "Žijeme len raz, ale to by nemělo cenu. Remixovat věc, co má na YT 19 míčů, to by fakt nemělo smysl. Navíc ten refrén je tak debilní...

Budeš i na Smackovi, vybral si již z hotových podkladů, nebo jsi šil na míru?

Vybral si již z hotových věcí. Poslal jsem beat, přišla akapela, smíchal jsem, dotunil, bum prásk, banger jako hovado. Tvrdší věc, halftime, výsledek je fajn, jsem zvědavej na celou desku, zdravim Smacka.

Ještě k předešlé myšlence - hádám, že to jde na odbyt více než alba s Rascem nebo Nironicem. Můžeš to srovnat se dvěma deskami Indy a Wich nebo druhým "zámořským sólem?

Desky I&W byly veleúspěšný, ale byla jiná doba, to je těžký srovnávat. Ty anglický mluvící desky o tom není pochyb, moc lidí to tu nezajímá a popravdě se ani nedivím, jako českej fanoušek bych taky radši poslouchal muziku, který rozumím. Ale myslím, že "Repertoár", "My3" a "Hádej kdo" a "Toxikfunk" co se týče zájmu medií a popularity zatím nikdo nepřekonal, kromě Rytmuse samozřejmě. "Tetris" je ale taky úspěšnej, na dnešní dobu určitě. Uvidíme za pár měsíců.

"Ektor chrlí neustále nový texty, má neskutečnou slinu, motivuje mě. V ten den, co vyšel "Tetris", mi volal, že má nový dvě sloky a hrozně rychle je potřebuje nahrát"

Je až tak úspěšný, že reálně uvažujete o pokračování, což před pár měsíci nastínil právě Ektor?

Určitě, "Nechuťák 2" je na cestě. Ale to není jen kvůli tý úspěšnosti, ale protože Ektor chrlí neustále nový texty, má neskutečnou slinu, motivuje mě. V ten den, co vyšel "Tetris", mi volal dědek, že má nový dvě sloky a hrozně rychle je potřebuje nahrát. Máme v kompu už nějakej novej materiál. Vlastně to pokračování by klidně mohlo vyjít za 1/4 roku, ale zrovna dnes jsem mu říkal, že nemá cenu to uspěchat, jedna deska za rok je podle mě ideální bilance. Nicméně aspoň nějakej novej singlík vypustíme, ale ještě se musíme věnovat "Tetrisu", chystáme další klipy, koncerty atd.

Mohl jsi nějak ovlivnit výběr hostů a říci, toho ne, toho mi do beatu necpi, nebo naopak, určitě tam dejme tohodle?

Tak jasně že jsme hosty konzultovali spolu, já jsem někoho nahodil, někoho Ektor a sešli jsme se na featech, co vidíš na albu. Ale spíš víc jmen jsem navrhoval já, znáš mě, víš, že dokážu udělat track s 24 raperama najednou. Chtěli jsme tam protlačit ještě nějakej zpěv, ale nikdo nám nepadl vyloženě do noty. Na pokračování určitě už někoho musíme sehnat. Nevíš o někom?

Co Erika Fečová? Na ni jsem teď slyšel pozitiva.

Jo, ta neni špatná, moc jsem toho neslyšel teda, ale něco tam má. Uvidíme.

S čí verzí hosta jsi jinak nejvíce spokojen?

Asi Strapo a Supa.

Vaši hudbu poslouchají i tví vrstevníci, ale asi se shodneme, že největší podíl fanoušků představují mladí lidé mezi 15 až 25 lety. Kdo nejstarší se na konto tvé současné tvorby vyjadřoval – máma, režisér Vorel, nebo?

Jj, máma, líbí se jí "Kde si byl" a žere "Number 1". Je to velká šéfová. Minule mi tu žehlila prádlo a u toho si zpívala "Dej mi víc, dej mi víc, tohle nestačí". Jinak je ta deska prej moc sprostá, samá píča apod., haha. Dnes jsem taky mluvil s šéfikem EMI, kterej už taky není náctiletej a tvrdil, že přijde na křest, tak uvidíme. "Tetris" podle mě nemůže pochopit nikdo nad 50 let a vůbec se nedivím.

Zaregistoval si třeba rozhovor s Papa Finim, kde zazní, že "využíváš a zneužíváš svůj talent, aby ses deset let nikam neposunul"?

Nezaregistroval. Hele víš co je úlet? Všichni, co do mě rejou, tak po mně předtím chtěli beat a já jim ho nedal. Papa Fini chtěl beat, Baracuda chtěl beat a rapoval něco v tom smyslu, že dám beat každýmu chudákovi. A teď se do mě opíraj? To je k smíchu.

"Všichni, co do mě rejou, tak po mně předtím chtěli beat a já jim ho nedal"

Na jaké tracky máš nejlepší ohlasy a které nejvíce fungují na koncertech? Směle předpokládám, že to bude např. "Loket z vokna". Mně třeba osobně utkvělo "Jednou to budem mít".

Na koncertech zatím nehrajem všechno, ale nejvíc funguje "Number 1", "Loket" a "Zmiz". Na netu jinak jede i se Strapem, to zrovna není moc koncertovka a "Jednou to budem mít", což je pro mě asi nejsilnější text alba. Celkem dobře taky vlastně funguje "Myslím to vážně" a pozitivní ohlasy má i "Outro". Ektor ho ale nechce hrát živě, napište mu někdo, že to prostě musíme hrát, je to mrda.

Mně pořád moc baví vaše "Outro" z "Topství"…

To mám taky rád, dík. To byla vlastně poslední věc, co se na "Topství" nahrávala.

Jak jste na tour trénovali? Oproti jeho kamarádovi Strapovi, jenž by mohl vyučovat mistra ceremonie, mi Ektor koncertně zas až tak na výši nepřišel. 

Vybírali jsme tracky, dělali pořadí, občas promýšleli nějaký hlášky, co budem blábolit mezi pauzama. Nemůžeš koncertově srovnávat Strapa s Ektorem, Strapo je ostřílenej pes, má naježděno 100x víc jak Ektor. Věřim, že Ektor se dostane brzo na jeho level, dej mu čas. Navíc deska je ještě nová, spousta textů se Ektorovi musí dostat do hlavy, je to fakt jen otázka času.

Sám koncertuješ nejméně dvanáct let, musíš se někdy přemlouvat?

Musel jsem se párkrát přemlouvat zhruba někdy před pěti lety, kdy jsme fakt jezdili x let v kuse. Hráli jsme hodně věcí furt dokola, byl to takovej kolotoč. Ted si přijdu jak na začátku a na každej koncert se zase těšim. Tetris/Nadzemí tour je obrovská, narvaný kluby, dobrá parta, atmosféra, po všech těch letech je to vynikající, fakt si to užívám. Navíc se učim pracovat s mikrofonem coby "hypeman" Ektora, takže pro mě nová zkušenost. S Andrem a Lávou jsem nikdy mluvit nemusel, byli dva, Ektor tam stojí sám, tak se mu snažím aspoň trochu pomáhat. No, moc mi to zatím nejde, ale začínám se s mikrofonem pomalu oťukávat. Prej do toho furt moc řvu, musím si dávat větší pozor, haha. Dj by ale měl trochu pořvávat.

Vždy říkáš, že do klubů už dlouho chodíš jen tehdy, když tam hraješ, jinak se jim rád vyhýbáš. Jaký koncert tě z pohledu fanouška nadchl naposledy?

Hele, naposled jsem viděl pár jmen na Hip Hop Kempu, v Praze asi Clipse, což už je taky nějakej pátek, ale jestli mám v hlavě nějakej zafixovanej koncert, tak to jsou určitě Slum Village a Dilated před pár lety v Praze. A Busta Rhymes tenkrát na festivalu Splash, jinak jsem toho asi fakt zas tolik neviděl, co by mi vyrazilo dech. Nicméně A Tribe Called Quest mají hrát v létě ve Švajcu na festáku, to bych velice rád viděl. I když, kdo ví, jestli vůbec přijedou. Jestli jsi viděl ten dokument, tak víš o čem mluvím.

Nedávno mi jedna herečka říkala, že každá celebrita si v rozhovorech vymýšlí, aby byla zajímavá a aby to vůbec někdo četl. Jak jsi na tom ty?

Já jsem pravdomluvnej, mně můžeš věřit. To zaprvý a zadruhý nejsem celebrita. Ok, teď kecám, haha.

Foto: Dereck Hard

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná