Suvereno: M. Jackson taky nepřemýšlel, že bude podávat songy tak, aby jim rozumělo pár zasvěcených

Rozhovor se Suverenem se nedá zařadit mezi ty klasické. Sraz se sice uskutečnil v kavárně, ale dlouho jsme v ní nezůstali. Suve navrhl thaiskou masáž. Není to obvyklé, ale když se teď zpětně zamyslím, nevím, jaké místo by se hodilo více. Vonné svíčky, olej, čaj a především, několik sošek Buddhy. Ano, ocitli jsme na správném místě pro rozhovor s tímto bratislavským interpretem.

Tvé poslední album „Alchymista“, které vyšlo na konci minulého roku, obsahuje texty, z kterých je cítit pozitivní energie a obrovská chuť do života. Snažíš se rozsévat radost. Můžeš vysvětlit motivaci pro tento druh tvorby?

Hip hop je pro mě v první řadě způsob sebevyjádření. Největší motivací je život samotný, jak mám v textu, můj život je pro mě umělecké dílo. Takže se inspiruju a motivuju každodenními situacemi, a čím jsou pestřejší, tím je větší možnost čerpat do mé tvorby. 

Schválně, kolikrát jsi četl „Alchymistu“ od Paula Coelhoa?

Knihu „Alchymista“ jsem četl dvakrát. Jednou velmi intenzivně tak, že jsem se po každé kapitole, respektive každé myšlence zastavoval, rozjímal jsem nad poselstvím textu. Podruhé jsem to jen tak proletěl, podtrhával a zaznamenával si některé pasáže. Tato kniha byla rozhodně jednou z inspirací k novému albu. Přímo nesouvisí, ale určitě jsem se jí inspiroval. V mojí knihovně je na předních poličkách.

"Michael Jackson taky nepřemýšlel tak, že bude podávat skladby hlubokomyslně, aby jim rozuměl jenom on sám a pár zasvěcených"

Mě osobně se tvoje album líbí, chvílemi je až dojemné. Jsou mezi námi ale i tací, kteří by mohli namítnout, že obsahově i po hudební stránce působí album trochu prvoplánově. Mohlo by se zdát, že si se zaměřil na masy a snažíš se oslovit co nejvíce lidí. Co bys k tomu řekl?

Tak to jsem tedy ještě neslyšel, že působí prvoplánově. Dozvěděl jsem se hodně názorů, ale s tímhle jsem se ještě osobně nesetkal. Vím ale, jak to je myšleno. Zkrátka, témata jsou podaná v mnohých skladbách jednodušeji než v minulosti. Souvisí to s takovou hlubší analýzou mojí tvorby před albem „Alchymista“. Dokonce s mým kolegou Spiritem jsme to párkrát probírali. Šlo o to, že do jisté doby jsem podával některé svoje texty až moc hlubokomyslně, filozoficky, pro někoho komplikovaně. Proto jsem se snažil na toto album použít klíč, takovou zlatou střední cestu, podat i hlubší témata, ale srozumitelněji, jednoduše, aby to pochopila většina. Nechtěl jsem se zaměřovat na nějakou menšinu, minoritu, na úkor toho, aby se poselství potom nedostalo k tolika lidem.

Myslím, že moje největší inspirace, Michael Jackson, taky nepřemýšlel tak, že bude podávat skladby hlubokomyslně, aby jim rozuměl jenom on sám a pár zasvěcených. Podal skladby pochopitelně pro všechny a tím oslovil 6 miliard lidí. Není to tuctové, je to akorát, zlatý střed, jak jsem říkal.

Rádia ti i v Čechách hrají například skladbu „Empatia“…

To je nejúspěšnější skladba z alba a dlouhé měsíce byla i v hitparádě na předních příčkách. Momentálně se hraje v celých Čechách v rádiích a až vyjde klip ke skladbě „Nech sa darí“, tak by se měly vystřídat, měla by převzít štafetu po „Empatii“. Jsem rád, že v Čechách se hraje „Empatia“, a to i o mnoho víc, než na Slovensku.

To byl tvůj nápad? Ty jsi to takhle v rádiích chtěl?

Vůbec, právěže po albu jsme vybrali nějaké tři kandidáty pro rádia, rozposlalo se to v Čechách, na Slovensku a zvítězila právě „Empatia“. Paradoxně na Slovensku ji skoro vůbec nehráli. Je zvláštní, že tady v Čechách se to chytlo.

Videoklip k „Empatii“ má na Youtube přes 2 miliony zhlédnutí, na což v Česku a Slovensku dosáhne jen pár vyvolených. Projevilo se to vysoké číslo třeba na prodejnosti alba?

Jelikož jsem sám sobě i vydavatelem, tak jsem kompetentní se k tomuto vyjádřit, ale neznám přesné číslo. Chodí mi vyúčtování po půl roce, takže nedokážu potvrdit nebo vyvrátit. Jednoznačně to ale cítím na českých koncertech nebo v českém feedbacku, když mi píšou lidi od vás, přes facebook, přes různé moje sítě nebo na koncertech. Skladba má největší ohlasy. Co s týče prodeje, zatím nemůžu říct.

Jak tě napadlo angažovat nejžlutějšího Čecha Dana Nekonečného ze Šum Svistu? Vyžádal si před kývnutím na spolupráci tvou tvorbu? Chtěl za svůj příspěvek něco? A jak jeho refrén vznikl, spontánně při jamu ve studiu?

To je velmi pěkné pojmenování, nejžlutější Čech. Já miluju žlutou, to je jedna z top tři nejoblíbenějších barev. Tento pán, můj vesmírný bratr Dan Nekonečný, je mi velmi blízký a sympatický právě tou svojí energií, kterou rozdává všude okolo. Napadla mě spolupráce velmi spontánně, když jsem psal skladbu o ženských prsou „Hypnotické kruhy“, tak mi přišlo najednou takové vnuknutí, že mám zkusit jeho. Podíval jsem se na Youtube a připomněl si jeho tvorbu. Samozřejmě jsem Dana už znal, jen dlouho neslyšel. Poté jsem ho oslovil přes nějakého manažera, mrkli se na moji tvorbu, ztotožnili se s ní a dali mi jednoznačné ano, i k té skladbě, kterou jsem jim poslal ještě jako demoverzi. Bylo to čistě zadarmo a celé to probíhalo na takové příjemné kamarádské bázi. Zkrátka na jedné vibraci.

Rytmus podle serveru pluska.sk řekl: „Všichni, co si hrají na energie a buddhismus jsou jenom falešní, protože všechno je jenom o penězích a ti, co si hrají na srdíčka, jen po penězích touží. Jaký je tvůj názor?

Už jsem se k tomu vyjadřoval po této kauze na své stránce, napsal jsem takové delší vyjádření nebo blog bych to nazval a … Dávám mu za pravdu. Ano, ano, velmi mě to vzalo, měl jsem chuť spáchat sebevraždu. Po těchto jeho slovech dodnes beru léky a navštěvuju psychiatra. Jde to se mnou z kopce, takže, snáším to těžko. Jestli to takhle půjde dál, tak nejen, že skončím s rapem, ale opustím i zemi, budu žít někde na Bali.

Do tvého objímání stromů už se na nahrávkách opřel nejeden kolega ze scény. Díváš se na to s nadhledem nebo tě to od někoho pořád dokáže zamrzet?

Pokud myslíš Zverinu, tak ten mi volal pár týdnů před vznikem toho videoklipu (Zverina feat. Slavoj - Profesionáli /prod. OrtoDogz/, pozn. red.) a ptal se mě zrovna na tuhle scénku. Chtěl, abych si šel zahrát do jejich videa. Jelikož mi to nějak časově nevycházelo, tak jsem tuto nabídku odmítl s tím, že jim dávám souhlas, ať udělají takovouhle formu recese. S mým dovolením to použili a myslím, že udělat si srandu sám ze sebe je základ, takže, vůbec mi to nevadí a pobavilo mě to.

"Návrat 2h+? Momentálně jsme jako kapela nespojitelní. Je to jako voda a olej"

Když se vrátíme do tvého dětství, či mládí, kdy ses rozhodl, že rap bude tvojí hlavní životní náplní. Toužil jsi po tom od malička?

Spíše bych to nazval hudbou nebo nějakým vyjadřovacím prostředkem, jak jsem říkal už v první odpovědi. Od malička jsem cítil nějaký vzdor vůči autoritám a potřebu projevení své vlastní svobody, nezávislosti. Měl jsem potřebu se svobodně vyjádřit, to je takový základní projev mojí povahy. Zkoušel jsem grafitti, kreslil jsem, hrál fotbal, ale nakonec vyhrála hudba. Je to takový ostrov svobody. Dokážu se v ní úplně odevzdat celku, tvorbě a svobodně se vyjadřovat. Pomocí ní sděluji nějaké poselství, odkaz. Takže, nevěděl jsem to, ale intuitivně jsem to cítil.

Vypadá to, že už se nikdy nedočkáme desek od Indy & Wich, BPM nebo Názov stavby. Jak je to s tvou domovskou stanicí 2h+? Je to uzavřená kapitola, nebo v sobě s Vladisem po sólových zkušenostech stále někde vzadu živíte myšlenky na budoucí comeback?

Oficiálně kapitola nebyla uzavřená, neoficiálně to tak cítíme, ale… je tam vždy to ale. Všechno je stále otevřené, nerad pálím mosty. Momentálně nám vyhovuje právě tato cesta, sólová dráha a uvidíme, co přinese budoucnost. Mám pocit, že momentálně jsme jako kapela nespojitelní. Je to jak voda a olej. Jsme trošku s myšlením každý někde jinde a vnímáme tu hudbu každý po svém. Takže momentálně určitě ne, ale nebudu to nikde oficiálně vyhlašovat. Všechno je možné, i to, že bude v budoucnosti 2h+ comeback, ale zatím mi vyhovuje sólo a v podstatě jdu za vyjádřením svého uměleckého jména, což je Suvereno - odvozeno od suverenity. To je ta nezávislost. Takhle mi to vyhovuje.

Jak vzpomínáš na své účinkování v úspěšném streetdance muzikálu „Príbeh ulice“, kde sis z části vyzkoušel i herectví? Dělal jsi od té doby na nějakém podobném projektu? A jak je ti sympatický formát muzikálu?

Byla to pro mě obohacující zkušenost, neskutečně jsem si to užíval. Myslím, že první část byla více autentická než ta dvojka. Ta mi už přišla taková hodně sterilní, umělá. Na jedničku mám hlavně velmi dobré vzpomínky, hráli jsme 100 až 120 repríz. Jezdili jsme po Slovensku, po Čechách. V Praze jsme několikrát účinkovali i v Hybernii a ostatních, takže to mělo úspěch. V té jedničce mě stejně bavila i herecká část. Objevil jsem v sobě nějaké herecké vlohy. Dokonce mě v tom podporovali i moji kolegové Marian Labuda apod.. Prý, jestli přijde v budoucnosti nějaká nabídka, tak bych se jí měl chytit. Ona vlastně už přišla. Ozval se režisér tohoto muzikálu. Teď pracuje na novém a chce mě obsadit do hlavních rolí. Hodnotím to tedy kladně. Neskutečně rád na to vzpomínám.

Na fotkách z tvého českého křtu s Revoltou jsem si všimla, že byla součástí akce i diskuse s fanoušky, což je na rapové scéně ojedinělý jev. Snažíš se o to častěji, nebo šlo o výjimečnou věc? A jaká byla úroveň debaty?

Napadl mě tento formát diskuze před pražským a bratislavských křtem, zhruba před půl rokem. Vyzkoušeli jsme to. Napoprvé jsme měli úspěch, přišlo okolo sta lidí, takže celkem slušné a diskuse dopadla pozitivně. Lidé se ptali na pokračování. Rozhodli jsme se tedy pokračovat v dalších městech a pokud možno to spojit s koncertem. Prozatím se mi pražská diskuze jevila nejpropracovaněji, byly připraveny otázky, které měly hlavu a patu. Do té doby jsme jen freestylovali. Koneckonců, záznamy z diskuzí z Prahy jsou i na Youtube. Během organizování diskuzí jsem vymyslel takovou slovní hříčku „Diskutéka“. To se chytlo. Chceme to rozvinout do podoby jednotlivých témat. Nahodíme je například na facebook a lidé si vyberou, co je zajímá, třeba školství, zdravotnictví, strava atd. My se tomu pak budeme věnovat. Už jsem absolvoval i nějaké diskuze po školách, takže mám v úmyslu, po dopsání svojí první knihy vyrazit i tam. Navštívil jsem nějaké umělecké, střední a základní školy, kde jsme probrali hiphopovou kulturu, hudbu, sebeproměnu, ekologii a tak dále. Potom jsem ještě dal pár skladeb, takže to bylo takové pestré. Snažím se být zkrátka, jednoduše řečeno, dobrým příkladem mladým lidem.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná