RUKAHORE_SHOP_BANNER

Supa: Je divné poslouchat své texty a necítit se při tom trapně

Slovenská metropole Bratislava hostila ve středu večer velké finále rapcitační soutěže Red Bull Hviezdoslavov-Máchův Brooklyn. Zajímavé prostředí Německého veslařského klubu podpořila řada osobností svou účastí. Mezi návštěvníky bylo možné spatřit kromě poroty ve složení Kato, Strapo a Supa i další rappery jako Tono Suchota, Pil C nebo Vec. Vítězem se stal Jan Pilík aka Elgroth z Plzně a po akci se nám podařilo realizovat malý rozhovor právě s jedním z porotců, konkrétně s členem formace Moja Reč.

Jak na tuto akci nahlížíš coby porotce a rapper? Nejedná se zrovna o běžný mejdan, kterého by ses účastnil každý pátek.

To opravdu není a v konečném důsledku byl o mnoho vtipnější a zajímavější, než jsem sám čekal.  Oslovili mě lidi z Red Bullu, a když mi nabídnou účast na nějaké akci, rozhodně je podpořím, neboť mají skvělé nápady a umí udělat fantastické akce. Na této se ukázalo, že to bylo o mnoho vtipnější, než jsem si vůbec dokázal představit. No a šlo tam o recitaci známých rapových textů a hodně lidí si to přebralo všelijak, ale podstatné bylo dát do toho drive, dát do toho energii. Nejednou se vystupující trochu trápili a jednoduše to nějak odplácali. Když se trápí člověk, který to recituje, tak se trápí i publikum. Cením všechny, kteří to dali na plné kule a měli energii.    

Někteří vystupující se snažili sázet na jistotu a recitovat texty porotců. Jak na to nahlížíš ty? Není to svým způsobem kontraproduktivní?

Je to takové trochu divné a cítíš se trapně. V ten moment nevíš, jak na to máš reagovat. Já osobně bych si nikdy nevybral text některého z porotců, neboť by mi to přišlo totálně trapné, ale často to bylo vidět na těch lidech, že právě tyhle texty mají rádi. Měl jsem hodně divné pocity, když se recitovali naše texty, ale srát na to. Když při nich publikum hučelo a viděl jsem, že je to baví, tak se ten trapný pocit změnil v dobrý.   

Vítěze známe, ale mě zajímá, jestli jsi neměl třeba jiného favorita, kterému bys to přál více? Neshodl ses někdy s kolegy v porotě?

To se těžko říká, protože tady jde o to, abys prošel všemi koly. To máš jako v hudbě, není úplně těžké prorazit, důležité je se udržet, a to je to nejtěžší. Je to hodně o tom lose, a ten je mnohdy nekompromisní. Několikrát se stalo, že dobří recitátoři šli hned na začátku proti sobě a vyřadili se. Kolo předtím nebo potom pak byli zase nezáživní účastníci, kteří však měli větší štěstí na ten los. Několikrát se stalo, že v kvalifikaci byl ve finále třeba někdo úplně průměrný. Všichni, kdo byli tady ve finále, byli něčím zajímaví, jen mi je líto pár lidí, kteří se sem nedostali.

Tento druh akce je svým způsobem u nás nový a není příliš v povědomí veřejnosti. Jak bys lidi, kteří zatím nevědí, oč jde, nalákal na další ročník?   

Je to neskutečná zábava. Můžete si zkusit přednes a nějak se osobně projevit před velkým publikem. Občas je návštěvníků více, než na nějakém koncertě. Nevím, kolik jich bylo tu, ale hádám, že takových 300 až 400, a o tom se nesní ani některým rapperům na jejich koncertech. Můžou si vyzkoušet, jaké to je stát před velkým publikem a můžou ještě vyhrát. Má to drive a je to hodně velký punk. Je to hlavně zábava, není nutné to brát vážně.

Pro koho je těžší recitovat cizí texty? Pro Čecha ty slovenské nebo pro Slováka ty České?

Určitě pro Čechy, protože Slováci umí česky mnohem lépe.

Otázka na závěr: Kdy se můžeme těšit na další album MR?

Konec ledna…

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná