Spokojený Dj Fatte rozebírá kousek po kousku své nové sólo, na kterém trhal fialky boombapem

Píše se první polovina srpna roku 2013 a náš tým se vydává na výpravu za Djem Fattem, který nám má představit své třetí sólové a první rapové producentské album kariéry. Název „Jsoucno“ sice autorovi hlášky „Premier je muj tata“ neklapl, což platí také pro další nápad „Skutečnost“, nicméně „Soundtrack“, který mu byl navržen BoyBandem, asi stejně nabízené zboží vystihuje lépe.

Ten, co má na baráku stylový Blunkův chrom TOP, při našem příchodu posílal Restovi nový beat s basou, která neměla daleko ke šlágru „Skillz“ od Gang Starr. Za hodinu mu kolega z Ty Nikdy volal, že ho bere a tak bylo slyšet už jen „Udávám to do tvé složky“. Kromě aranžmá skladeb Restovskiho, z jehož repertoáru nám pouštěl další šlapající novinku s cuty Busty Rhymese, měl taky rozdělán dokument pro Českou televizi, kde dostal zajímavé zadání ve stylu „Viděl jsi Ghost Doga? Udělej něco takového.“

Dominantou studia Včera večer jsou klávesy Roland Fantom-S, které má zapůjčeny od Dje Toma-E. Právě na nich si často lebedí jeho kočka Oilie. „Když z nich odejde, což asi znamená, že se jí to nelíbí, tak smažu beat,“ smál se Fatte, jehož domácí mazlíček tak evidentně ztvárňuje úlohu výkonného producenta.

Dále se rozlévalo víno z Velkých Němčic, klábosilo se o rapu a smálo se YouTube komentářům a la „Dj Fatte je král, ale Dj Wich je bůh“. „Dobrý, aspoň jsem druhej,“ pokračoval dobře naladěný Fatte, jenž se pomalu dostával ke svému připravovanému albu, na němž měl mít původně pětadvacet tracků, ale nakonec musel stopáž osekat o čtyři hotové skladby, což „odnesli“ Radimo, Vojtaano & On Timon nebo Choze Zé.

Fattski, od kterého si někdy vyžádejte imitacii Kata nebo Wiche, protože je ovládá lépe než Petr Jablonský, se pochlubil i coverem, na němž byste hledali jméno Dj Fatte marně, což zavání prvním obalem bez jména v historii česko-slovenského hip hopu, ne? Jeden ze dvou nejaktivnějších beatmakerů hry vyprávěl, že se inspiroval kapelou Led Zeppelin, kteří měli na jednom ze svých alb obraz starce s nůší slámy a jinak vůbec žádné informace. Jejich firma si ale pak prosadila, že musí mít jméno alespoň na hraně. Udělal to tedy podobně. Teď už se pojďme přesunout k tracklistu, který jsme si projeli kompletní a první dojem je takový, že budou posluchači pokopaní jako Real Madrid po výjezdu na půdu Jiskry Domažlice.

Soundtrack / BoyBand, Zdenka Predná

Tradiční kejvačka, v níž se rappeři střídají po kratších intervalech a vokální nadstavbu přidává Zdenka Predná. Na konci dojde na kudrlinky. „Radimo se mě ptal, jestli jsem ho nevysamploval, ale zahrál jsem to já,“ potvrdil Fatte a dodal: „Boy Wonder je pro mě Redman, Idea je klasickej Čech, ale jeden z nejlepších.“

Důležitá informace / Jakub Děkan

Podle všeho se jedná o jeden z mála názvů písně, který vymyslel přímo Dj Fatte. Dočkáte se hlášky, která možná přebere štafetu po „Šalalalalaj“ od Kontrafaktu. Rozjel ji Děkan, Fatte ji dále popularizuje. Těžký beat váhové kategorie Jiřího Růžičky, jenž hraje, jako kdyby se opravdu trhaly fialky dynamitem, a který doprovází známý sampl, působí i přes regulérně se tvářící hostovačku jako skit. „Mohla být někde uprostřed, možná mi to budou vyčítat, že to byla chyba,“ uvědomuje si Fatte, který skladbu proložil vlastním pískotem.

Prase kozu potrkalo / Pio Squad

Jak prozradil tvůrce, autoři sloganu „Hajzle my sme z Jihlavy“ svou věc nahráli až jako předposlední. Je to ponuré a temné, rozvržení beatů také není zrovna nejtradičnější a fanoušek dostane i velkou dávku sentimentu. Až si Delebreho a Efka (chybí Puta de Madre) poslechnete, nebudete mít problém pochopit ani na první pohled úsměvný název a hlavně dostanete jasný signál, že značka Pio ještě není i přes nynější tvůrčí pauzu odepsaná. „Jsem šťastný, že se track povedl,“ pronesl spokojený rodák ze Zlína.

Kráter / MVP

Příspěvek MVP se rodil dlouho. „Regie mi svou verzi rapoval poprvé v Akropoli několik měsíců dozadu, ale tvrdil, že s ní není spokojenej. Tak jsem mu říkal, že musíme být spokojení oba a to teď jsme. Krásná věc,“ řekl Fatte a vyjádřil se také k Saxovi: „Zpívá refrén, ten je nádhernej. Navíc by každý řekl, že začal rapovat Rest,“ zmínil podobnost se svým dvorním rapperem člen IF, který se přiznal, že když členovi pražských Inside Kru posílal mix, nazval to omylem NVP.

Mrdej ji dokud se hejbe / Sodoma Gomora

Track už znáte. Proto ho není třeba rozebírat.„Dokázali jsme udělat pecku, kvůli které se lidi pohádali,“ doplnil Fatte, že je lepší styl „milován, nebo nenáviděn“, než něco bezkrevného, co nikomu nebude stát ani za reakci.

"Boy Wonder je pro mě Redman. Chtěl bych s ním udělat tisíc sedm set padesát alb"

Nerozhodný / Luzer

Beat je skočný, ale i tak by v rozjetém vlaku zmlátil osm vagónů plných lidí jako Steven Segal. Fatte upozorňuje na změnu motivu v beatu s takovým zápalem a radostí, že už se nikdo nemůže divit, že je to nejaktivnější tuzemský producent současnosti, od kterého uslyšíte v následujících třech měsících tři plnohodnotné projekty.

Socky / Strapo, Lyrik, Boy Wonder

Původně měli být v tracku jen Lyrik s Boy Wonderem a Strapa chtěl Fatte sólově. Pak to ale posledně jmenovaný autor nahrávky „23“ kvůli nedostatku času zatáhl, a protože o něj producent nechtěl přijít, nabídl mu alespoň jednu sloku. Původní název „Socka“ si slovenští interpreti upravili na „Socky“. „Každý to pojal jinak.  Poslouchej Wondera, jak nastoupí, kretén. Chtěl bych s ním udělat tisíc sedm set padesát alb,“ zářil nadšený Fatte.

 Nesedej ptáčku na rozjetou pilu / Bonus

K napojení Bonuse na tým IF nedošlo poprvé. „Není to top rapper, ale výborný textař a člověk, který vydal už snad přes dvacet věcí,“ chválil svého hosta Fatte, který ho za lyriku mimořádně respektuje i přesto, že by snad ráčkoval i na „š“. „Krásná instroška, jak jinak,“ pochválil se Davidski a my mu dáváme za pravdu.

Ztraceno v překladu / Idea, Zdenka Predná

Idea a Zdenka Predná jsou od „Daleko blíž“ sehraný tým. „Nádherná basa,“ začal Fatte představovat sexy píseň, v níž slovenská zpěvačka frázuje málem jako Destiny´s Child. Opakuji to, co jsem říkal už v minulosti  - s hiphopovými producenty by měla dělat i nadále a klidně s větší intenzitou. „Dá sa zazpívat do všeho,“ sdělila sama vokalistka, která nás zaujala už kdysi s Denou v chytlavé rádiovce „My“. „Je to tralaláčková pecka,“ pokračoval Fatte a pokud vás zajímá vysvětlení, vězte, že jde o song s krásnou melodií.

Čistá pohoda / Reset

„Cením ho. Sedláci, to je civilní hip hop ze života, žádný řetězy a pozlátka, jen oni a rapující, jak jim zobák narostl,“ nechal se slyšet Fatte. Podle jeho slov byl Reset jeden z prvních, co to nahrál. Když se pak Fattea ptal, kdy to chce vydat, po odpovědi, že zhruba v době Kempu, říkal, že neví, zda to ještě bude aktuální. Beat se časem vsákne pod kůži a vyučuje z chytlavosti: „Kdyby tam byl třeba Nas, tak se úplně poseru,“ zakončil Dr. Boombap o věci, jejíž název zní, jako by vypadl z diskografie DeFuckTa.

Milujem túto dobu / Homo Teplota, Chřest

Pokud nevíte, kdo se skrývá za těmito dvěma pseudonymy, je to samozřejmě Tono „Eeeeh“ Suchota a Rest. Proč k tomu došlo? „Píšu Tonovi, čau, jak chceš být napsán na coveru? Tono S. nebo Tono Suchota? A on, že Homo Teplota. Říkám mu, ať si nedělá srandu, že miluju pičoviny a jsou celej můj život. Ale on pokračoval, že si srandu nedělá. Pak volám Restovi a ten na to zareagoval tak, že tam chce být napsán jako Chřest,“ objasnil Fatte odklon ve jménech. Věc, ve které byla vycutována „Doba je jen jedna“ od BPM a něco z desky „P.E.S.“ od Chaozzu, je o sociálních sítích a jak správně zmínil Fatte, tématem připomíná „Písmenky“ od IF.

Príbehy slz / Decko

Při naší otázce, proč padla volba prvního singlu právě na tento song, přilétla odpověď rychlostí jamajské sprinterské štafety – „Byla první hotová. Beat mě zabil, k tomu cuty a překvapilo mě, že do šlapajícího beatu napsal krásným způsobem vážné téma. Já byl tehdy taky smutný, tak mi to vyhovovalo. Je to skvělý člověk. Kdybych mohl, tak se z Davida Tesaře přejmenuju na Davida Děcka,“ pobavil dlouholetý Ideův parťák.

My Life, My Run / Tah Phrum Dum Bush

Podle informací Fattea šlo o nejrychlejší featuring na desce. Trvalo to jen pár dní. Tah Phruma Dum Bushe potkal spolu s Mary Čtvery z rádia Wave na baru v Paláci Akropolis a ještě v noci mu společensky unaven poslal bubny. Do týdne pak měl celou věc zpět. „Nikdo ho nezná, ale pro mě je výborný i intonačně. Myslel jsem, že si nevybere, ale jsem šťastný, že si zvolil právě tohle. Takový styl bych chtěl dělat celej život,“ řekl Fatte na adresu toho, který ve svém příběhu nemohl opomenout ani Tupaca s Biggiem.

Pejzy pana Krejzy / MC Gey

„Takhle jsem chtěl původně nazvat desku. Nejlepší hláška je „naší bezdětný tety z beskyds“. Je to skoro rock-n-roll, živé bicí tam nejsou, ale snažil jsem se udělat přechodama alespoň takovej feeling,“ představil záležitost autor „Což takhle dát si Tesař" a „Fatte No More“, který si dokonce sám zařídil jednoduchý zpěvný refrén. „Měl tam hrát na harmoniku Matěj z projektu Dobré ráno Blues Band, který hrál i ve filmu „Občanský průkaz“. Harmonika samo nesedne do všeho, ale zkusím ho ještě oslovit pro druhou desku Geye,“ nastínil.

Zmietam sa / Pra3x, Radimo

Ve „Zmietam sa“ už nejsou tak ostré bicí. „Klukům jsem říkal, nedělejte refrén, sedne tam Radimo z Livě Bandu a ten to taky zabil úplně nejdál. Je to smooth a taková hudební onanie,“ nechal se slyšet Fatte, který nadějné Beneho chráněnce Dema a Spartaka nikdy nepotkal. To, že je Fatte cení, dokládají jeho koncertní sety, na nichž hraje jejich věc z EP „Pekne povedané“.

"Kdybych mohl, tak se z Davida Tesaře přejmenuju na Davida Děcka"

Vrána / Paulie Garand

„Garandova pecka je smutná, trošku BPM styl. Předtím jsem mu poslal dvě tři věci, ale pořád čekal na jinou. Když už nás ale tlačil čas, tak to nahrál do téhle. Snad vím, co komu sedne, ne?“ vyjádřil se workoholik ze studia Včera večer, jemuž song lehce připomíná „Feelin It“ od Jay-Zho.

Stratený čas / Plexo, Majself

Slovenská dvojice už tak vybírává jako Pablo Bambino nebyla a sáhla hned po první zaslané výzvě. Další vážné téma a podklad, jako by ho spáchal třetí člen labelu Není problém Mugis. Oba rappeři netlačí na pilu, dávají důraz na text. Plexo nabízí možná až takový delikovský refrén a Majselfovi jde rozumět jako nikdy předtím.

Bez debat / MC Adam Svatoš

„Beat byl původně pro Sean Strange. Celou dobu říkal, že to dá. Pak si ale napsal o 500 dolarů, což není tak moc, ale zas tak jsem ho nepotřeboval. To raději dám 25 tisíc korun za KRS-One,“ poodkryl původní myšlenky Fatte a pokračoval: „S Katem jsme pili v centru, a když jsem se ptal, kdy si něco vybere, že jsem mu posílal tolik a tolik beatů, bylo mi řečeno, že producent jsem já, ať ho uháním. V ten samý den ve čtyři ráno jsem mu hodil bubny a na druhý den mi napsal pracovní název „Rampe purda“. Den před konečným masterem mi ale napsal, ať tu verzi nevypouštím, že má kratší a lepší. Polilo mě horko, ale nakonec jsme to s Ondrou Žatkuliakem dodělali,“ ulevilo se Fatteovi, jenž sdělil, že Kato původně nechtěl dát tracku žádné jméno. Autor zaznivší hlášky „Nesnese se se sebou“ ostatně uvnitř vystřihne i „pojďme si o tom spolu pomlčet“. A počkejte, až uslyšíte závěrečnou dohrávku…

Vášeň / AMO

„Kluci dělají album, na kterém taky budu. Měl jsem pro něco z reggae samplu, a i když se jim to líbilo, nesedlo jim to. Má to strašně tlustej kopák, ale jinak je beat jemný. Opakův zpěvorap žeru. Je to velký,“ navnadil Fatte na tradiční bratislavskou kapelu, o které se toho v posledním období mnoho nenapsalo a je to škoda.

Pochop To / Reef Tha Lost Cauze, Separ

Následující track už nějaký čas válí i na YouTube, ale Fatteovi přišla škoda, aby skladba nikdy nevyšla. „Separ mi napsal, že má pecku s Reef The Lost Cauzem a jestli prý neudělám remix na originál Smarta. Fakt se mi to líbilo, zkusil jsem během patnácti minut udělat spontánní buben a sedlo to jako kosa na piču. Rest mi říkal, ať to dám jemu, že je to strašná bomba a posral se i Separ. A Reef…ten nevím, jestli to vůbec někdy slyšel,“ pronesl hlavní hrdina těchto řádků.

Iluzionisti / Moja Reč, Idea

S dobrými chlapci z handlovského studia Good Fellas to nebylo tak lehké jako před lety, kdy vydávali tři nosiče do roka. „To byl poslední track, na který jsem čekal. Paradoxně ho měli půl roku. První neměl čas Supa, pak Jožo Engerer a i Delik mi říkal něco ve stylu „brácho ja neviem, dělám na svojí desce.“ Po Katově radě jsem je ale i nadále uháněl a do toho se bál, že to nedá. Tak jsem do toho zainteresoval taky Ideu, který napsal výbornou sloku,“ zakončil důležitý článek TNKDLBL. Nakonec se v tom ale ku prospěchu věci potkali všichni, tedy i „dva metry chodiacich skills“, který v songu hlásí „Stará krásná zostava“, což docení zejména pamětníci mixtapu „Malý Pepek Vol. 1“ a dalších raných spoluprací.

To by bylo pro tuto chvíli všechno. Přítomná kolegyně Bára byla obdarována tolika disky s instrumentální účastí Dje Fattea, že je bude naposlouchávat snad ještě na podzim roku 2015 a má maličkost doufá, že se po nejnovější producentské desce domácího rybníku za těch pár dní poohlédnete. Více než tři desítky hostů na „Soundtracku“ by si to zasloužilo; o tom, co je sezval, nemluvě.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná