Somar: Sám jsem šel za lepším, takže nemůžu nikoho odsuzovat

Najít na naší malé a v pestrosti chudé scéně nějaký unikát, který by nevybočoval jen vzhledem a excesy mimo stage, je vcelku nadlidský problém. Neustále slýchávám z řad čtenářů, že nedáváme příliš prostoru mladým talentovaným tvářím, které za pár let mohou určovat směr. Házím proto ručník do ringu a z Brna celým Čechám a Slovensku představuji Somara, který má rozhodně co říct a má i svůj unikátní projev, který DJ Opia označil jako kulomet.

Na tvou stopu jsem narazil až před nedávnem, přestože máš na svém kontě již EP Bez Iluze, Street Life a desku Obyčejnej Chlapec. Myslíš, že rok 2015 bude tím průlomovým a konečně se obrátí karta nebo tvé hudební ambice nechtějí překročit moravskou metropoli?

Rok 2015 už asi ne, i když mám ještě dvě spolupráce na Sigrovým albu Segment, kterej vyjde tento rok a další dvě na Tafrobovým albu Katakomby, spíš jsem zvědavej sám na sebe, jak dopadne moje další album Ronin, který má vyjít v roce 2016, takže průlom, jestli se tomu dá tak říkat, bych viděl spíš na příští rok.

Na feat si tě pozval Sax a mluvíš i o spolupráci na nové desce Tafroba. Jaké to je být v pozici, kdy jako neznámá tvář nežádáš o spolupráce, ale hlásí se letité stálice naší scény?

Pro mě určitě satisfakce, jak říkám v jednom tracku (nikdy jsem nikomu nelezl do prdele za každou cenu se prosadit), není v tom žádná tlačenka ani nic podobnýho, přišlo to přirozeně samo a jsem za to rád.

Tafrob tě, pokud vím, vzal sebou letos i na Hip Hop Kemp. Bereš se jako jeho učeň? Jaké to bylo vystupovat v hangáru? Neuvažoval jsi o tom, že bys tam příští rok stál sám za sebe?

Učně si dojebal (smích), prostě spolu máme track a oba jsme byli na kempu já jako účastník a on jako vystupující, takže logicky z toho vzniklo to, že sme zahráli společnou skladbu, hangár byl top, pro mě určitě největší kotel, i když mě tak nikdo neznal a k tomu, jestli bych tam chtěl byt sám za sebe, kdo by nechtěl…

Jsi hlavní tváří značky Brno Reprezent. Můžeš mi její smysl a funkci více objasnit?

Nejsem hlavní tvář, jde o to, že jsem za poslední rok byl nejvíc aktivní a asi díky tomu si to většina lidi myslí, Brno Reprezent je kolaborace dvou kapel, Presiz (Sigr, Animo) a Lata (Pasr, Rodny), DJe Busteraze, producentů ShortyBetas a Tomka, videoprodukce Consiglire Production a mě. V podstatě jde o to, že se všichni známe delší dobu a byla otázka času, kdy něco podobnýho vznikne, reprezentujeme Hip Hop v Brně, nic víc v tom není.

Pocházíš z Ukrajiny, ze které jsi odešel s matkou do Čech. Jak ovládáš mateřskou řeč? Uměl by sis v ní představit svůj rap?

Stydím se za to, ale od doby, co jsem v Brně, ukrajinský vůbec nemluvím, maximálně když volám s rodinou, a musím hodně vzpomínat, jak se co řekne. Pocházím ze zakarpatské oblasti, kde se řeč podobá Slovenštině, takže asi bych si to dokázal představit, ale ještě jsem nezkoušel.

Vracíš se ještě do země svých předků? Sleduješ problémy, které tuto zemi sužují? Jaké pocity to v tobě vyvolává?

Byl jsem tam naposled před čtyřmi roky, a to se ještě nic nedělo, nedívám se na televizi, takže jsem o tom věděl minimálně, ale tak sere mě to, nebudu říkat, že je mě to jedno, ale bohužel s tím nic neudělám. Tam, odkud pocházím, se krize až zas tak neprojevila, pořád se jedou vodky a pičuje se na politiku, asi jako všude jinde.

Svým způsobem jsi i ty imigrantem. Jak nahlížíš na současnou problematiku s migrací z blízkého východu?

Takhle ti to řeknu, věřím tomu, že ne všichni jsou svatí, stejně jako my, dělal jsem v kebabu s Arabama a neměl jsem s nikým sebemenší problém, nejsem rasista jako většina republiky, která chce jenom barák na hypotéku, stříbrnou dvojkovou Octávku v kombiku na leasing a psa, sám jsem šel za lepším, takže nemůžu nikoho odsuzovat. Vem si, kolik Čechu zdrhlo za komunistu do piče, a ti co tady zůstali, buď práskali, nebo byli v hajzlu a nikomu to nikdy nepřišlo nijak zvláštní.

Na tvém facebooku mě překvapil tvůj status, ve kterém jsi zmínil, že první kontakt s rapem byl skrze francouzskou legendární formaci IAM. Preferuješ i v dnešní době tvorbu ze starého kontinentu, nebo raději chodíš za velkou louži? Mám podezření, že si jedeš především Němce.

Asi úplně první rap, co jsem slyšel, byla právě skupina IAM, někdy v sedmé třídě, a to mě úplně rozjebalo, i když jsem o tom ještě nic nevěděl, jinak v dnešní době Francii moc nejedu, nemusím trap, v podstatě od školy až do teď jedu Biggieho, pro mě osobně větší král jak 2Pac, hlavně starší věci od Mobb Depp, Eminema a celej West Coast, Německo mě chvilu baví chvilu ne, záleží na situaci, ale Neue Deutsche Welle je pro mě největší klasika a samozřejmě věci od Hafta, Olexesha a Celo & Abdi, ne asi.

Jak velkým fanouškem fotbalu jsi? Na tvém posledním albu zmiňuješ hráče Realu Madrid, Barcelony či Manchesteru United a v klipu se Saxem držíš dres legendy Chelsea.

Miluju fotbal, nenávidím simulanství ve fotbale, za to by se měl dávat zákaz hraní tak na rok. Hrál jsem ho i závodně, takže k němu mám dost blízko, nemám přímo oblíbený tým, spíš oblíbený hráče, většinou, ty co už skončili nebo jsou v Americe.

Příští rok má vyjít tvé další album Ronnin. Co od něj můžeme očekávat? Zajímají mě třeba potvrzení hosté, a zda bude mít monopol na beatech opět ShortyBeats…

Mám v plánu ho udělat úplně jinak, něž byl Chlapec. Jestli se dá říct, že Chlapec byl striktní, tak Ronin by to měl posunout ještě dál. Monopol na beatech bude mít opět ShortyBeats, s tím, že ty hudby sou zase o nějakej kus dál, plus možná pár hudeb dodá Tomek z BRNRPRZNT. Žádný hosty zatím neplánuju, chtěl bych mít na featuringu jenom Dje, bude to zkurveně špinavý!

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná