Solar: Doufali jsme, že Guru rakovinu přemůže

Tři roky po smrti Gurua, jednoho z nejrespektovanějších MC’s, co se kdy dotkl mikrofonu, čelí Solar, jeho poslední hudební spolupracovník, stále vlažnému přijetí od některých rapperových příznivců.

Zdá se, že obvinění a dohady o rapperově smrti, jeho rodině, poslední vůli a přetrhání vazeb s dřívějšími parťáky, se vryly hluboko. Solar nepochybuje, že se jedná o kampaň, která má skryté důvody. Za ty označuje především rozpad Gang Starr. Zároveň ale prozrazuje, že existovala naděje, že Guru rakovinu překoná a že existují dosud nevydané Gang Starr a Jazzmatazz nahrávky.

Co jsi poslední tři roky dělal?

Není nic smutnějšího, než ztratit někoho blízkého. Asi si dokážeš představit, jak jsem se cítil. Byl jsem zničený. Soucítím se všemi, kteří se kdy potýkali s rakovinou. Byl jsem s Guruem skoro rok, než ztratil svoji odvážnou bitvu. Upřímně jsme doufali, že Guru rakovinu přemůže, protože dneska už jsou lidé, kteří jí trpěli a dostali se z ní. Například Michael Douglas.

Po jeho smrti jsem považoval za správné vzdát čest jeho památce. Byl jsem popravdě šokován útoky, které se na mne a Gurua odehrály - anonymní a zbabělá obvinění muže, který se už nemohl bránit. Já s Guruem jsme vždycky usilovali o to, reprezentovat hip hop pozitivním způsobem, bez zapletení se do různých skandálů a beefů.

Jakmile jsem se z jeho smrti dostal, chtěl jsem začít pracovat na zachování jeho snů a všeho, co začal. Celý jeho hudební katalog byl pro Gurua velmi důležitý. Nikdy nedělal rozdíly mezi jednotlivými částmi. Když se bavil o fanoušcích, neseparoval Gang Starr od Jazzmatazz nebo Jazzmatazz od 7 Grand. Vystupovali jsme ve všech částech světa a já osobně hrál Gang Starr songy. Je směšný si myslet, že bych neuznával Gang Starr. Určitě víš, jaké to může být, když tyhle neznámé entity konspirují a snaží se rozdělit Guruovi fanoušky. Tohle by on nikdy nechtěl. Nedělal rozdíly ve své tvorbě. Nežil tím způsobem. Je ubohý vidět takové tendence pokračovat a ničit jeho odkaz. Mou povinností je se s nimi vypořádat.

Já, jako producent, pracuji na nových projektech a řídím label 7 Grand Records, který jsme se s Guruem nastartovali. Příští rok mi bude vycházet sólo album. Mám dvě nové skladby. Jedna se jmenuje “Now I See“, která je pro Discovery Channel, a slyšet na ní můžeš mě a Gurua. Věnuje se destrukci našich přírodních zdrojů. Druhý singl se týká všeho, čím jsem si prošel, a negativních komentářů, které média vypouštěla ven.

Guru se nikdy nezaprodal. Dneska máš v muzice tolik lidí, a dobře víme, kdo to je, kteří se zaprodali. Těm nejde o nic jiného než o prachy. Hip hop jako kultura a umělecká forma je jim u prdele. Guruovi na muzice záleželo a to je zřejmě důvod, proč se tyhle skryté frakce snaží znečistit jeho jméno.

Jak se díváš na všechny ty negativní komentáře během Guruovi nemoci a po jeho smrti?

Připadají mi zbabělé a odporné. Je zřejmý, že tyhle osoby měly vlastní zájmy, proč tohle chtěli Guruovi udělat. Jsou to ti samí lidé, kteří z jeho jména těžili peníze, ale nebránili jej. Nikdo se za něj kromě mě nepostavil.

Jeho vlastní rodina se na něj vykašlala. Takzvaná rodina, se kterou roky nemluvil. Víš, co těm lidem chci říct? Řekněte své pravé jméno. Neskrývejte se. Jsou to tři roky, co jsme viděli ubohé pomluvy a nic z nich není pravda. Proto se ti lidé schovávají jak krysy. Neskončí jinak než s obžalobou u soudu.

Odkud myslíš, že negativní komentáře přicházejí?

Zeptej se sám sebe, proč by tohle všechno dělali člověkovi, který jim nijak neublížil? Jediný důvod je, že se snaží něco skrýt. Proč se nikdo nezeptal, proč se rozpadli Gang Starr? Žije už jen osoba, které se to týkalo. Já to nejsem. Neměl jsem s rozpadem Gang Starr nic společného. Problémy Gang Starr a Gurua vyvstaly dávno před tím, než se nějaký Solar objevil. Já znám skutečný důvody, proč Gang Starr skončili, a jsou hrozný.

Nejdřív mi řeknou, ať se vyjádřím a pak mě chtějí umlčet? Prostě se snaží zakrýt pravdu. A věř mi, pravda vyjde najevo. Proč se vy všichni Gang Starr fanouškové, kteří křičíte něco o Solarovi, nepostavíte a nežádáte odpověď: „Proč jsi se ty a Guru rozešli?“ Možná to je ten důvod, proč se tohle všechno dělo a děje, aby se schovala skutečná pravda o Guruově odchodu a důvodech, proč začal muziku dělat sám na sebe.

Stejné to je s jeho rodinou, se kterou 10 let nemluvil. Se svojí sestrou nechtěl mít nic společného dlouho před tím, než jsem se objevil já. Stává se to každý den. Lidé zemřou a nemají šanci si narovnat vztahy se známými, se kterými před tím nemluvili. Tohle byl jeden z těch případů. Guru si s částí své rodiny nerozuměl a nedostal šanci si vše vyříkat. Místo toho, aby to rodina přiznala, tak si o mně vymýšlí do novin. Jsou to jen nepodložené lži. Po Guruově smrti jsem se k tomu nechtěl moc vyjadřovat, protože jak by to vypadalo, kdybych útočil na jeho rodinu. I když lhali o mě i Guruovi, jen bych tím vše akorát zhoršil. Řekl jsem si: „Víš co, miloval je. Je to jeho rodina. Překousnu to.“ Ale nastal čas, abych k tomu řekl svoje a lidi přijali celý Guruův hudební repertoár. Nechat tyhle lidi běhat kolem s jejich skrytými zájmy, tvrdit, že hájí jeho jméno, je šílený. Nikdy jej nebránili. Ničí jeho dědictví. Oni jsou ti, kdo obrací fanoušky proti sobě do bodu, kdy ti nechtějí hrát věci od 7 Grand nebo Jazzmatazz, ale chtějí jen Gang Starr. Guru by tohle nikdy nechtěl.

Jsou stále lidé, kteří byli napojeni na tu šílenou stránku, co stále neodkryli svoji tvář. Sami volali novinářům, ať se mnou žádné rozhovory nedělají. Přitom pokud by cokoli z toho, co se říkalo, byla pravda, chtěl bys znát můj názor. Nikdy bych nebránil cenzuru a nikdy bych těm lidem neupíral právo tyhle věci říkat. Mají to právo, ale já mám právo říct, že to jsou zkurvený lži. Budu navždy bránit sebe a Guruovo jméno.

Byl jsi s Guruem roky před tím, než zemřel. Kdy jsi začal být některými hip hop fanoušky negativně vnímán?

Když odešel z Gang Starr. Tehdy existovalo nebezpečí, že pravda vyplave na povrch. Zároveň byla naděje, že se do Gang Starr ještě někdy vrátí. Byl takový tlak, o kterém posluchači ani neví. V době, kdy jsme koncertovali a rozjížděli 7 Grand, se začala objevovat skupina lidí, která chtěla Gurua přimět k návratu. Guru přitom několikrát vysvětloval: „Gang Starr jsou skvělá kapela. Založil jsem ji a miluji ji, ale je čas, abych se posunul k další hudební kapitole. Klidně se můžeš kouknout do rozhovorů, které udělal, kdy říká: „Spoustě mých oblíbených umělců jako Dr. Dre nebo Snoop Dogg bylo umožněno svoji tvorbu oživit.“ A on chtěl udělat to samé.

Tihle lidé nechtěli jeho přechod povolit, ale nedokázali jej zastavit. Já a Guru jsme byli úspěšní. Po tom, co zemřel, lidé viděli příležitost. Kdyby byl naživu, sjel by je na první dobrou. Nikdy nebylo a nebude možné, aby byla kydaná špína na muže jeho postavení a formátu lidmi, o kterých ani nevíš, kdo jsou.

Udělám maximum, aby se jeho jménu dostalo dostatečné úcty a zároveň se já posunul v kariéře. Tak to od teď bude.

Byla pomluva, která tě extra mrzela?

Všechno z toho je svinstvo. Základní částice špíny a hnusu. Nechci tomu věnovat takové množství energie, abych vyjmenoval jednu věc. Na tohle existují zákony. Proto se ti lidé skrývají. Zažaluju je o milióny dolarů. To není vtip. Můj právník to dotáhne celé až k soudu.

Byl jsi obžalován Guruovou rodinou, jak se o tom mluvilo?

Vůbec ne. Guru zanechal celý business mě a ten se tak bude vyvíjet pod mým řízením.

Můžeš vysvětlit svoji roli v udržování Guruvova odkazu a vydávání jeho nové muziky?

Těžko říct. V tuhle chvíli mi připadá nejdůležitější hovořit s médii. Po těch letech si myslím, že už je každý dostatečně moudrý pustit všechny drby a negativní energii k ledu a nechat mě to vše jednou pro vždy vysvětlit. To dělám. Lidé by měli přijmout jeho odkaz a přínosy, kterými k hip hopu a muzice přispěl. Přestaňte podporovat zákeřnosti. Teď už je to jenom na fanoušcích a všech, co mají rádi muziku, aby Gurua postavili do správného světla a vzdali mu hold, který si zaslouží.

Je nevydaná muzika Jazzmatazz a Gang Starr, která možná spatří světlo světa.

Já jako producent pracuji s jednou z nejzásadnějších rock and rollových kapel v historii na jejich albu. Zároveň koncertuji s mojí kapelou Jazzmatazz. Příští rok mi bude vycházet zmiňované album. Dávám si s ním načas, abych na něm představil mladý talent. Spolupracuji s novými i zajetými producenty. K 7 Grand bych chtěl podepsat jednu kapelu z Londýna, jednu z Kalifornie a jednoho kluka z New Yorku. Zároveň se připravují filmové projekty a DVD. Je toho dost.

Celé tohle vše je ukázkou případu, kdy tím, že veřejně promluvím, lidi přesvědčím, že to myslím vážně a že udělali velmi seriózní chyby směrem ke ctihodnému muži. Doufám, že si všichni uvědomí, bez ohledu na to, jak se cítí, že jej lidé měli bránit. Chodili okolo, pumpovali prachy z jeho jména, ale nechránili jej. Vše, co chtěli, bylo skrýt pravdu. A ta je, že Guru nebyl žádnou z těch věcí, které se o něm říkali. Byl to skvělý muž a skvělý umělec a já za ním budu stát do posledního dechu.

Lukas - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná