Sharkass: Občas mě lidi poznaj, ale spíš když mám hip-hopovou čepici

Český rap v sukních nikdy pořádně neexistoval. Už když jsem před lety v rámci tištěného Bbaráku dával do kupy článek na tohle téma, byl to vcelku oříšek. To málo, co tady bylo, je už v propadlišti dějin a to, co tady je v současnosti, většinou ani nestojí za zmínku. Český rapující holky prostě rychle přicházejí a ještě rychleji odcházejí. Jedinou výjimkou je pro mě Lara 303. Poslední dva tři roky ale registruju jméno Sharkass, které nejen že nezapadlo, naopak se začíná stále více a více skloňovat. A to nejen díky účasti v show Československo Má Talent. Kdo tedy ve skutečnosti je tahle mladá drzá holka a na jak dlouho se chce na naší scéně zabydlet, jsem se ptal v následujícím rozhovoru.

Na úvod poprosím krátké představení, protože ne třeba úplně všichni tě už zaregistrovali…

Zdravím, já jsem Šárka, řikám si vtipně SharkaSs a jsem česká rapperka a freestylerka, rapuju od 12 let a od 13 let už jsem stála na podiu a rapovala pro publikum. Nejdříve v zaplivaných pajzlech,  nyní už v divadle (soutěž ČSMT), co k tomu dodat, život je zajímavej.

Většina lidí, včetně mě, tě má v paměti jako člověka, co holduje freestylu a který v něm má už i nějaký ten úspěch. Dost lidí tě vnímá jako tu „holku, co jede obstojně volný styl“. Vyhovuje ti tohle zařazení? Ptám se proto, že téměř všechny freestylisty to po nějaké době začalo pěkně štvát. Jak by si chtěla, aby tě lidi vnímali teď a třeba do budoucna?

Tak vyrůstala jsem na tom, svým způsobem mě battle vychoval a jsem za to ráda, že to dělám, moc mě to baví.Jsem ráda, když mě lidi vnímaj, je mi jedno jak. Hlavní je, když si z toho něco vezmou. Ráda bych byla vnímána jako holka, co ukázala, že i holky prostě můžou bejt lepší než kluci. Svět nemá hranice, lidi si je vytvořili uměle a je na nás, jestli je tam chceme mít nebo ne, tak to cejtim.

Když už jsme u toho freestylu, kterého se většinou účastníš téměř s pánskou konkurencí, tak je celkem paradox, že tvoje počáteční nevýhoda, myslím tím to, že si často jedinou zástupkyní něžného pohlaví, se posléze stává tvojí největší zbraní. Lidi ti víc fandí, protože to v nich vzbuzuje pocit, že potřebuješ více podpory, když si jediná růže v hromadě trní. V čem vidíš svojí největší zbraň? Přes co se tě snaží kluci ve freestyle zesměšnit?

Tak v tom, že jsem odlišná. Jednou mi kamarád říkal, že se mu líbila nějaká taška nebo co to bylo, bylo jich tam asi deset, ale on si vybral tuhle. Myslím, že to byl Reppy. Já se ho zeptala: „Proč tahle“? A on mi odpověděl: „Protože je jiná“. Je to úžasný bejt originální, každej jsme se tak narodili a můžeme si dělat, co chceme. Já tím nikomu záměrně neubližuju (vyjma battlu, když to vezmu namyšleně), takže prostě odmítám názory typu: „Jsi holka, jdi do kuchyně.“ Člověk, co tohle řekne, je pro mě nevyzrálej idiot, co nemá vlastní názor.

Ségra říká, že jsem hustá, že se jich nebojím. Já jsem ale trénovala freestyle, abych je mohla zbattlovat, a nemyslím si, že to bude jen tím, že jsem holka. Taky jsem dostala bomby v rapu a odcházela s posměchem. Chtěj mě setřít tím, čím se stíraj holky (prsa, že s nikym nespaly atd.) Byla by sranda, kdyby na Battlenightech rapovali kluci proti holkám, nejvíc by mě to bavilo.

Na svědomí máš už taky několik napsaných skladeb. Máš třeba nějaké celé demo anebo to jsou jenom singly? Které tvojí skladby si ceníš ze všeho nejvíc a proč?

Tak taky dělám skladby, chtěla bych mít album. Mám mixtape, to mi bylo 14 a jinak solovky, nic extra, ale už mě pár lidí poslouchá, tak je to dobrý.Cením si tý ”Zakletý princezny”, protože má sledovanost a líbí se, jinak hodně tracků z minulého roku, “Pátky“, “Stoupat výš“ atd., protože byly psány srdcem, je z nich cítit beznaděj. Pomohlo mi to se z toho vypsat, bylo to pro mě těžký období, ale zvládla jsem to.

V tracku “Jsme šťastní“ ses objevila po boku skupiny 110%. Mě strašně překvapilo, jak se hlásili k Bohu, že je 1000krát lepší než konopí, jak jsou šťastní v neděli v kostele a tak. To není zrovna obvyklé mezi mladými, kteří jsou navíc namotáni na rap. Ti se většinou presentují jako tvrďáci s jointem v puse? Jak to máš ty?

S klukama se znám z Talentu, chtěla jsem jim pomoct, protože druhé kolo se jim moc nezdařilo a kluci jsou to suproví. Mě přijde dobrý to, jak to cejtěj. Taky občas zajdu do kostela. Je to dobrý, že by mohli trošku mladý ovlivnit, aby nedělali kraviny. Já nemám potřebu tvrdit, že hulim, chodim furt na kalby a střídám kluky. Z toho jsem vyrostla.

Větší pozornosti se ti dostalo právě díky zmiňovaného účinkování v show ČS má Talent. Na youtube má tohle krátké video už přes 200 000 zhlédnutí. Čekala si to? Já jsem osobně čekal spíš sprchu než obdiv, protože porota je přeci jenom někde jinde a měl jsem z nich pocit, že tomu nebudou rozumět. Poznávají tě na ulici?

Jo, je to hustý, já od toho nečekala nic. Prostě jsem tam šla a jsem jen ráda, že jsme se neztrapnili. Bylo mi to tehdy jedno, chtěla jsem zkušenost do života. Občas mě poznaj no, ale spíš když mám hip-hopovou čepici nebo něco, já se jinak oblíkám normálně a spíš zapadám.

Jak vidíš šance na úspěch i nadále? Přemýšlela si třeba o tom, že by si mohla i vyhrát? Co by si udělala s výhrou?

No napadlo mě to, ale jako hned jsem tu myšlenku vypustila. Já budu ráda, když se dostanem co nejdál, ale vůbec mě nenapadlo chodit do té soutěže kvůli penězům. Já se šla zviditelnit a to jsem udělala, takže jsem happy. Koupila bych si auto a byt.

V souvislosti s touhle show mě napadá, že se dáváš často dohromady s lidmi, kteří jsou sice třeba lidsky v pohodě, ale po té profesní stránce za tebou zaostávají a většinou je převálcuješ. V klipu “Jsme Śtatstní“ válcuješ své tři kolegy a i v Talentu si postoupila hlavně kvůli tvému výkonu. Setkala ses už s tímhle názorem, že se neobklopuješ těmi správnými lidmi, že by to mohlo být třeba ještě lepší?

Já se obklopuju lidma, kterýma se obklopovat chci z jakýchkoliv důvodů. Setkala jsem se s tím, občas si z toho něco vezmu, občas ne.

Poslední otázka. Jestli je pro český rap v sukni něco typické, tak je to, že se vždycky někdo někde nečekaně objeví, zbudí vcelku velkou pozornost a potom zapadne ještě rychleji, než se vynořil, viz MC Zuzka. Máš pocit, že se tohle může stát i tobě?

MC Zuzka dělá divadlo a na rap kašle, což je stejně škoda, když už si udělala takovou popularitu u hip-hoperů. Já už rapuju 5 let a tolik aktivních fanoušků jsem si ČSMT nezískala, hodně z nich mě poslouchalo už dřív a hodně lidí po tom, co mě viděli v tv, třeba zapomene.

Budu se snažit prosadit, uvidíme no. Není to lehký. Držte mi prosím palce, děkuji, Šárka.

  

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná