RUKAHORE_SHOP_BANNER

Severská Dvojka: Líbí se mi, jak každý mluví o progresu, a když to pak slyším, zvedá se mi kýbl

Za ty léta v redakci už dokážu během pár minut uhádnout, v jakém duchu se celý rozhovor ponese. Hip-hop je ráj ega, proto někteří umělci chtějí prokazovat své samčí schopnosti i skrze pár odpovědí pro záludného novináře. Najdou se však i tací, s nimiž vám rozhovor utíká a čas letí jak blázen. Ono to pak tak trochu vypadá jako běžné páteční posezení u piva. Kluci z Ústí již mají mnoho za sebou a v jejich věku již ví, čeho chtějí dosáhnout a kolik času tomu mohou obětovat. Podívejme se na jejich společný návrat pod názvem Severská dvojka, na který se čekalo dlouhých 14 let.

Jaké je to po tolika letech vzkřísit fénixe z popela?

Wuty: Já si to pořád neuvědomuju, je okolo toho pořád spoustu práce. Doufám, že se pak slezeme a půjdeme, až pošleme do světa ty kostky, na pivo.

Romano Ponerti: Já mám z toho radost a myslím, že i Wuty...celá deska nás baví.

Dá se v tomto případě mluvit o vaší debutové desce? Materiál z roku 2002 bylo přeci Demo…

Romano Ponerti: Já to tak neberu, protože jsme s Wutym udělali i Farmu a tak.

Wuty: To jo, dříve ty dema dost frčely, otázkou je, co je vlastně demo? My už tenkrát chtěli udělat album... možná proto mělo tak dlouhou stopáž... bylo to asi něco na půl. (smích)

Romano Ponerti: V Ústí sem nic nedělo, Cello odešel z Farmy a tak mi to přišel dobrej nápad dát s Wutym desku a nasrat ty lidi, co nás dříve nemuseli a nemusej.

Wuty: Já to spíš beru jako druhou desku.

Romano Ponerti: První pecku jsme vlastně udělali s názvem 2014... tedy po deseti letech.

Jak jste již zmínili, svým způsobem se ale o comeback zase až tak nejedná, když člověk registruje UL Farmu. Cello jí tedy opustil? Může mi být objasněno proč? Hádám, že majk do skříně nehodil, když vám na této desce hostuje…

Romano Ponerti: Já tomu moc nerozumím, co se vlastně stal... nějak ho to už asi nenaplňovalo....nevím. Wuty ti asi poví víc…

Wuty: Marcelovi se narodilo nedávno dítě a dodělává vysokou školu. Má teď úplně jiné starosti. To je asi hlavní důvod. Jestli si ale u nás bude chtít někdy něco zakrkat do majku, tak má dveře otevřený.

Oproti UL Framě je na nové desce hostů poskrovnu. To jste toho měli po těch letech tolik co říct, že jste nedali prostor dalším?

Wuty: Přesně. Hlavně Roman se potřeboval vysypat. (smích)

Romano Ponerti: My jsme nějaký hosty hledali, ale pak sme si řekli, že je nepotřebujem a uděláme si to sami.

Wuty: Hostů jsme měli dost na Farmě, tohle už bylo plánované dopředu, že to bude jen v naší režii. Plánovali jsme něco do jednoho refrénu, ale nakonec jsme to dali jen my.

Romano Ponerti: Akorát Cello, to je kámoš.

Wuty: hehe tak oni jsou všichni kámoši, ale jsme rádi, že to máme takhle.

Romano Ponerti: Pro mě je kámoš jen brácha Wuty a Cello. (smích)

Wuty: Jak to máš vůbec s nabídkami na hostování. Chtějí dnes interpreti více tvůj hlas nebo gramofonový um?

Je toho dost, ale už ale dělám po skromnu. Není na to vůbec čas bohužel. Jsem rád, že můžu makat s Romanem. Když už tak raději kývnu na škrábání.

Takže bys mi poškrábal i záda?

Wuty: Tak kdybych si neojebal jehly, tak i zády klidně. (smích) Klidně celým gramcem můžu někoho přetáhnout…

Romano: Tvoříš dnes beaty i pro jiné nebo je Severská Dvojka jediný odkaz, který podporuješ? Nepožádal tě někdo ze známých tváří české scény třeba i o sloku?

Občas mi někdo napíše... ale a lidma je to těžký. A s rapperama obzvlášť.

V čem konkrétně?

Romano Ponerti: No chtěli by všechno, ale nejlépe zadarmo, a abych jim poslal milion beatu, nahráli si to u mě, mix a master.... Prostě chtěj všechno a za nic.

Těch 14 let je šílená doba, přesto vaše tvorba pro mnohé posluchače nezestárla. Věříte, že i nový materiál v přehrávačích zlidoví? Co v tracklistu považujete za potencionální hymny?

Wuty: Mě baví všechno, ohlasy jsou zatím super.

Romano Ponerti: Asi tak. Mě baví nejvíc asi pecka Zvedáme ruce a Outfit.

Wuty: Jestli zlidoví, to v dnešní době fakt nevim... všeho je hrozně moc, potřebuješ dobrý promo, věnovat se tomu a na to my bohužel nemáme čas.

Romano Ponerti: Lidi jsou dneska strašně přežraný.

Wuty: Muj favorit je Já stát ... když už bych měl něco vyzdvihnout nad ostatní.

Romano Ponerti: To sem čekal, Wuty.

Čas je svině, ale aktivní vrstevníci jsou na scéně po těch letech trochu někde jinde a rap je v několika případech i uživí. Není vám trochu líto, že tvorba z Ústí je poněkud v ústraní a věnovaná jen hrstce vyvolených?

Wuty: Ne! Já osobně se živím něčím úplně jiným, baví mě to a jsem rád, že hudba je jen koníček... mám pocit, že kdyby jsme to rvali do plnejch, že by to nebylo takový čistý... nebo spíš čistě špinavý.

O návratu se mluvilo již déle. Pokud se dobře pamatuju, nebyl první záměr vydat desku již v roce 2014 po zmiňovaném tracku?

Romano Ponerti: No to jo....ale všechno chce trošku čas.. Máme ženy, děti a tak.

Wuty: No prvotní záměr byl takový, že hned jak ze sebe něco vysypeme, tak to hned dáme na youtube... prostě punk, ale zase nás ta vidina placky dostala. A pak jak říká Romy, dnes už nám není dvacet, je toho moc okolo.

Když jsme u těch placek a originálů? Jste sběratelé? Kolik toho doma máte, když z toho pak hrajete nebo taháte samply či hlasy. Nebo jste již objevili kouzlo digitálního světa?

Wuty: Tak na Tebe nemáme, i když já jsem taky dobrej šílenec. (smích)  Já občas koupím originál, ale jedině na asfaltu. Jinak si udržuju obzor a sleduju co se děje. Mám toho v kompu taky hodně.

Romano Ponerti: Já mám hrozně moc hudby v PC. Ale mám jednu vinyl desku...Severskou Dvojku.

Sledujete tedy dnes ještě nové desky z Čech nebo chodíte pro inspiraci jen za hranice? Překvapila mě třeba skladba „Já stát“ ve které jste použili fráze Ektora v cutech.

Romano Ponerti: Já poslouchám jen Sovy (poznámka redakce: The Four Owls)

Wuty: Tak já mám pár vyvolených interpretů z Čech i SK, které sleduju a poslouchám jejich desky. Poslouchám toho docela dost, protože si rozšiřuji sbírku hlášek na cuty, které si čísluju, píšu si k nim časy a místo, kde je najdu, abych pak zbytečně nic nelovil. Jinak jedeme Sovy a tunu undergroundu z celýho vesmíru.

No ten Ektor mě docela překvapil…

Wuty: No občas mě někde něco cvrnkne do nosu. Tenkrát jela ta deska Ektora s Wichem, mě to zaujalo, tak jsem si jí zařadil mezi potencionální adepty pro cuty. Ektor mě baví. Má čistej rap, je mu výborně rozumět... na cuty výborný, celkově má to hodně zmáknutý…

Dokázali byste si představit s ním nahranou společnou věc?

Wuty: Tak všechno jde, když se chce, jen jsme každý úplně někde jinde.

Romano Ponerti: Já ani ne-e,mě ten člověk není moc sympatickej....nic ve zlým.

Vy jste celkově ve své tvorbě dosti konzervativní. Dočkáme se třeba někdy skladby, ve které budou spoře oděné ženy, litry alkoholu a zbraně?

Wuty: No jasně. (smích)

Romano Ponerti: Hlavně ty zbraně, viď Wutyno?

Wuty: Tak litry alkoholu pro nás občas nejsou problém, ale nevíme, proč se s tím chlubit. Ženy máme taky a suprový. Přesto se s nimi nemáme důvod vytahovat no a ty zbraně... to je ten majk a gramec. S tím si v pohodě vystačíme. Snad to nevyznělo jako klišé, ale je to tak.

Nový materiál nese název Retrostereo. Jedná se o nostalgickou třešničku nebo očekáváte, že se svým zvukem dokážete zaujmout i mladší generaci?

Romano Ponerti: Jako věci, které mi posloucháme a zkoušíme dělat, na západě taky ty lidi moc neceněj.

Wuty: Koukám na super věci a na youtube to má třeba jen 25000 lajků....nechápu

Romano Ponerti: Lidi jsou přežraný

Wuty: jj je to tak... na druhou stranu slyšíme mladou krev, která jede boombap neskutečně. Kdo bude chtít, tak si to najde. Ostatní ať si jedou, co chtěj. Nikomu to necpeme.

Opravdu je to rapový podhoubí tedy mrtvý, jak zmiňujete ve skladbě „Tak nazdar“? Pro vás třeba skreč není sprosté slovo…

Romano Ponerti: Libí se mi, jak každej mluví o progresu a nějakým vývoji toho co dělaj....a pak to slyším a zvedá se mi kýbl, co jsou schopný vytvořit a kam až zajít.

Wuty: Skreč je základ.

Romano Ponerti: Bez toho by to nebylo vůbec ono.

Wuty: To jsi trefil zrovna do sloky Cella. Tak Rapový podhoubí je už hodně dávno, na rozdíl scratche, kterej jen tak nezmizí.

Wuty: V našich končinách patříš mezi škrábací krále a tvé cuty jsou hojně vyhledávané. Tipnul by sis, kdo by u publika zvítězil, kdybys měl na stagi změřit síly třeba se slovenským Spinem?

Určitě on, protože já nejsem tak vyhraný. Zaměřuju se spíše na refrény a snažím se o to, aby to mělo pořádný koule. Nesnažím se o žádný pekla... nikdy jsem hodiny po večerech u gramců nestál, bohužel. Na druhou stranu si myslím, že vím, jak to poskládat, aby to byla mrda.

Na první pohled mě zaujal ten originální booklet. Představte trochu to netradiční provedení čtenářům, kteří zatím neměli tu čest ho vidět. Vím také něco o barvičkách a hodinách výtvarky…

Romano Ponerti: To byl nápad Wutyho a Žakyho. Já to jen schvaloval.

Wuty: Jojo, máme dlouholetého kamaráda, který je sochař, malíř a writer, za kterým jsem přišel, že bychom chtěli udělat ten obal úplně jinak. On to začal sypat z rukávů. Pracuje v lomu, tak ho hned napadly dva bagry ve tvaru S2, který bořej starý retrostereo. Pak to jelo. Udělal formu a vyplnil jí sádrou, vymysleli jsme pak, že by si to lidi mohli nabarvit sami a poslat mám to, jak to barvěj. My bychom to potom sestříhali a udělali klip. Hodíme do placu i tři obrazy, který Žaky jako předlohu bookletu namaloval. ty barvičky a štětce posíláme v balíku.

Až se poprask kolem desky uklidní, plánujete další dlouhohrajku? Bude se na ni čekat opět 14 let a soustředíte se mezitím na další projekty, popřípadě sólo alba?

Wuty: Roman už má něco připravenýho na S2..

Romano Ponerti: No tak joo....asi uděláme ještě nějakou písničku (smích)

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná