Sax: Při odjezdu z Neapole na nás čekalo 60 magorů s pálkami a řetězy

Inside kru není ještě zdaleka mrtvé těleso, jen posílilo o živé nástroje a pojalo za své nový název Bordel. Po dlouhé době další svěží vítr na scéně, který by mohl stojaté vody trochu rozvířit. Dva singly jsou již venku, album na sebe samo sebou nenechá dlouho čekat, proto jsem si dovolil vyzpovídat Saxe, který kromě studia stíhá navštěvovat stadión svého oblíbeného klubu a jezdit s ním i za hranice naší země při evropských pohárech.

 
 
Ve středu bude na Letné rušno. Půjdeš podpořit svůj oblíbený klub v bojích o Ligu mistrů? Jaké jsou vlastně šance Sparty na postup?
 
Samozřejmě půjdu. Myslím, že výsledek z prvního zápasu je dost nadějnej, takže šance je poměrně velká. Přijde mi ale, že zatím dost hoří obrana.
 
Ligový víkend ji však parádně nahrál do karet, neboť dva její největší soupeři tratili, zatímco se nadechla k velkému obratu doma s Baníkem. Jsi také tím vyřvávačem, co si myslí, že se Plzni nadržuje a darují penalty nebo spíše věříš svému klubu, že si to uhraje sám?
 
O tomhle si bohužel nedělám iluze. Vím, jak to funguje v nižších soutěžích a nemyslím si, že by to bylo jiné v nejvyšší. Ale neřeším to v tom smyslu, že bych si na to stěžoval. Sparta si to uhraje sama. Spíš mě "baví" hrozně věrní fanoušci Plzně. Když jsem tam studoval, párkrát jsem tam byl na fotbale a bylo tam sotva 2 tis. lidí. A najednou je každej Plzeňák velkej fanoušek. (smích)
 
Nový kouč Ščasný sázel již v Teplicích na africké koně a několik jich během léta přivedl i na Letnou. Proč je Sparta v přestupové politice o krok pozadu a všechny tuzemské talenty skoupí většinou Plzeň a Jablonec?
 
Přijde mi, že Sparta jim nedává dostatek příležitostí, aby se dostali do zápasového tempa. Pokud by je na rozehrání pouštěli na hostování, pak by v tom nebyl problém, ale přestup je špatně. I když za poslední dobu se podařilo několik odchovanců slušně zařadit. Nejsem pro skupování "talentů" z jiných týmů. Sparta má dostatek kvalitních odchovanců. Podívej se na výsledky juniorskžých týmů sparty. Nesmí to pak ale dopadnout jako v případě Frýdka, kterého Sparta prodala a teď musela koupit zpět. Mimochodem se ukazuje, že právě Frýdek je tou úplně největší posilou.
 
 
V poslední době jsem zahlédl také rozsáhlé diskuze na téma hostování. Sparta má spoustu svých talentovaných hráčů rozeseto po celé republice a mnohdy toto zapůjčení pojí dodatek, že hráči nemohou nastoupit proti mateřskému klubu. Jak na to nahlížíš ty? Na jedné straně je nabourávání základních sestav, kde tito hráči figurují, na druhé drobnohled, zda v zápase nevstřelí branku svému kmenovému klubu, nebo nezaviní penaltu v jeho prospěch.
 
Tak z pohledu managementu klubu je to naprosto v pořádku. Ostatně tým, do kterého jde hráč hostovat, s tím počítá už od začátku. Pro by sis měl nechat dávat góly od vlastního hráče? (smích)
 
Vím, že často jezdíš na zápasy i za hranice naší země. Kde všude jsi byl a pojí se s nějakou cestou i zajímavý či vtipný moment?
 
Byl jsem 3x na Euru (Portugalsko, Švýcarsko, Polsko) a pak se Spartou na Chelsea, Liverpool, Neapol, Lyon..pak několik neutrálních zápasů. Ze všech zápasů mám super zážitky, hlavně pozitivní. I když ten poslední výjezd do Neapole, byl docela danger. To bych nikomu nedoporučoval. Už v Římě nám říkali, že jsme blázni, že tam jedeme a měli pravdu. Je to fakt šílený město, který ovládá vesměs mafie. Po zápase nás vezli autobusem na nádraží, a přesto, že oni vyhráli a neznamenáme pro ně v podstatě žádného soupeře, tak na nádraží čekalo cca 60 magorů s pálkama a řetězama, který museli držet fízlové, aby nás nenapadli. Byl jsem fakt rád, když jsem měl Neapol za zády..
 
Přejděme však od fotbalu také k hudbě, pro kterou jsi známý více než fanoušek pražského celku. Budějovický Regie již tento měsíc vydává své sólové album, na kterém se objevíš i ty. Kde jinde tě mohou posluchači zastihnout v rámci nových releasů?
 
Ano, Regie už má hotovo a hrozně se na jeho desku těším. Je to skvělá deska plná originálních věcí. Všem doporučuju k poslechu. Co se týče mě, tak jsem právě vypustil free single Symfonie a cca do měsíce by měl být venku klip s brněnským rapperem Somarem. Velkej talent. Ještě o něm uslyšíte.
 
 
Tvé sólové ambice jsou poněkud v útlumu, přesto jsi v posledních dnech vypustil ven skladbu. Stejně jako v případě „Vodopádu“ i „ Symfonii“ taháš ze šuplíku z vrstvy prachu. Nebylo by sympatické tyto skladby sjednotit třeba pod jednoduché EP nebo mixtape?
 
Je to tím, že jsem trochu workoholik a beru si toho vždycky víc najednou. Teď třeba naše kapela Bordel a do toho jsem pomáhal Regiemu s deskou, takže moje sólo věci bez "termínu" šly stranou. EP by možná bylo fajn, ale většinou spíš vyprecizuju jednu věc a pak jí pošlu ven. Určitě chci v nejbližší budoucnosti udělat sólo album, ale to si musím rozvrhnout tak, aby to bylo aktuální, tzn. aby všechny skladby vznikly v co nejkratším období.
 
Před dvěma lety jsi v rozhovoru s mým kolegou Bobbym prohlásil, že nemáš problém zaplatit za beat. Jako obstojný producent bys v případě práce na novém sólu sázel na svůj um nebo raději našetřil na tuzemská osvědčená jména?
 
Většinu beatů si budu určitě dělat sám. Vzhledem k tomu, že u sóla potřebuju do věcí dostat atmosféru, kterou potřebuju, musí to začít už u beatu. Navíc pak následné aranže a úpravy probíhají vždycky rychleji, než když na 10x předělává aranž producent. Ale určitě pár beatů vemu i od jiných producentů.
 
Zatímco u tvé sólové dráhy je celkem ticho po pěšině, v nové formaci Bordel to žije. Venku je několik singlů ve video podobě a mluví se o desce. Můžeš mi o ní říct již něco konkrétnějšího?
 
S Bordelem intenzivně pracujeme na desce, která vyjde do konce roku. S živou kapelou je ten proces vždycky trochu delší. Zatím máme venku videosingly Žaluzie a Životopis. Před vydáním desky určitě vypustíme ještě jeden single. Na desce bude cca 10 věcí. O hostech bych zatím pomlčel. Každopádně deska určitě nebude čistě o hip hopu, což je patrné i z prvního singlu.
 
 
Mnoho tuzemských interpetů s live bandem již spolupracuje nebo koncertuje, protože to je v poslední době prostě dost v kurzu. Jednalo se ve vašem případě o kalkul nebo o postup na vyšší muzikantský level?
 
U nás o kalkul určitě nešlo, protože já jsem s živou kapelou vystupoval v různých sestavách už x krát. Navíc kapela Riddimshot, což jsou muzikanti, kteří hrají v Bordelu, nás oslovili sami. Takže je to spíš o dalším hudebním posunu. Hlavně kapely, které u nás live vystupují, většinou vystupují dost "nekoncepčně". Tzn. přehrajou již hotové věci a občas to hrají na živo s kapelou. Ostatně i Prago Union nemají "živou desku".  Živě hrají jen koncerty. My to chceme a děláme jinak, všechno vzniká při jamování ve zkušebně, takže tracky jsou už od počátku dělané živě.
 
O kolik je tedy práce na celé desce s živou kapelou těžší? Nestěžují si někdy muzikanti, že jsou v rapu příliš svázaní smyčkováním?
 
Proces je samozřejmě delší, protože do toho hlavně mluví dost lidí a každý má svou představu o tom, jak to má znít. Ve smyčkování není úplně problém. Kluci už před tím hráli reggae a hip hop, takže to maj zažitý. Problém je vždycky dosáhnout výsledku, se kterým budou všichni spokojeni, to v podstatě nejde. Takže to nakonec musí někdo stejně autoritativně rozhodnout – většinou já. (smích)
 
Takže se dá mluvit o tom, že si frontmanem téhle bandy?
 
To bych rozhodně nechtěl tvrdit. Jsme 3 mc´s (zpěváci), a tak to bereme.
 
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná