Sax o svém sólu: Když zpívám, neznamená to, že bych vyměknul. Jde o to, co v tom textu říkáš

Praha nabízí neomezené možnosti. Můžete se sejít s interprety náhodně nebo si prostě sjednat meeting. V případě Saxe jsme byli domluveni na jednu nejmenovanou restauraci, kam dorazil po utkání Sparty s Jihlavou. Nejdříve jsme si mimo záznam postěžovali na současnou herní mizérii letenského celku, poté jsme se už ale věnovali jeho nové desce. Co nám člen formací MVP, Bordel či Inside Kru prozradil?

Jak zmiňuješ i na přiloženém teaseru, dlouho jsi nebyl sólově aktivní. V minulých letech vyšlo pár skladeb, ale jinak ses soustředil na hromadné projekty. Jak dlouho si živil myšlenku na sólo desku?

Sólově jsem aktivní opravdu nebyl, protože jsem v mezidobí dělal projekty jako MVP nebo Bordel. Vydal jsem dva singly, jak zmiňuješ, v roce 2013, když jsem tu desku už plánoval, ale nakonec jsem to celé odložil právě kvůli Bordelu. Sólovku jsem v podstatě vydal naposledy před jedenácti lety…

No, opomenul jsi ještě svůj mixtape z roku 20111 „Johnny Deep“?

Jo...sorry. (smích) Ještě byl mixtape… na ten bych zapomněl…

Jedenáct let je dlouhá doba a myslím, že tvé nové sólo je úplně někde jinde. Dovolil bych si tvrdit obrat o 180 stupňů. Začal jsi víc zpívat a do své tvorby více propouštět víc toho, čemu se někteří dosti brání - dělání muziky. Nebojíš se, že ji někteří tví fanoušci budou skousávat těžce?

Já jsem jakoby vždycky měl rád zpěv. Když jsem byl malej, tak jsem absolvoval nějaký pěvecký soutěže. Pak jsem samozřejmě začal dělat rap a než jsem našel tu svou hladinu hlasu, tak jsem se do toho nechtěl pouštět. Baví mě používat melodický linky v rapu. Na desce jsou dost zpívaný refrény, jsou tam i zpívaný celý tracky. Teď to takhle cejtím, proto jsem to chtěl takhle udělat. Jsem zvědavej, jaký bude ohlas.

Na svém novém materiálu se hlásíš i ke country. Jaký k tomu máš vztah? Dokázal bys třeba u táboráků pár známých pecek zajet a doprovodit se třeba na kytaru?

Country mám rád, spíš ale to starší americký. Český moc ne, protože to nemá tu autenticitu. Na kytaru bych asi nic nedal, možná tak tři akordy, ale něco bych klidně zazpíval. (smích)

Co americké westerny? Baví tě tenhle žánr a dokázal bys mi říct pár oblíbených snímků z filmového plátna?

Že bych byl úplně westernovej fanda, to se říct nedá. Baví mě celkově ta starší hudba, i starý bluesový věci a tak…

Abychom nemystifikovali čtenáře, že to je jen o country, máš tam i prvky reggae. S tímhle stylem jsi už koketoval nejen v projektu Bordel ve skladbě s Deadly Huntou…

Tak i raggae a raggamuffin mám hodně rád. Jak zmiňuješ, i s Bordelem jsme něco takového udělali. Akorát mi přišlo, že v Čechách to moc lidí nedělá.

V tom bych ti možná lehce oponoval. Novou, mladou krví je například projekt Urban Robot, který si často zve známé československé rapové tváře na své desky…

Jo, ty kluci jsou celkem v pohodě. Některý jejich věci mě baví. Já jsem na svou desku pozval Cocomana, protože mi sedí i po lidské stránce. Přišlo mi taky, že jako jedinej z tý reggae scény má dobrý texty, ačkoliv i tihle mladí kluci umí udělat dobrou věc. Většinou je ta scéna jen o tom, že ubalíme brčko, vyhulíme trávu…

Prvním singlem z desky byla skladba „Ráj“, jehož vizuál vznikal v Adršpachu ve skalách. Ta věc se poměrně snadno dostala do rádií a bodovala. Věříš, že jsou na desce i další takto silné věci?

Já tam cejtím čtrnáct hitů… (smích) Ne, to asi ne, ale… on ten singl úplně nereprezentuje desku. Ale „Ráj“ mě hodně baví… a pár silných dalších skladeb tam určitě je.

Jak jsme již zmínili, deska nebude asi pro tvrdé rapové jádro. Kde ji chystáš prezentovat na koncertech?

Jsou tam i čistě rapový věci, těch pomalých zpívaných je tam jen pár. Tu desku jsem nenahrával s plánováním, kde s tím budu vystupovat. Já si myslím, že si to svý lidi najde a uvidíme. Nemyslím si, že když člověk zpívá, že by musel vyměknout. Jde o to, co v tom textu říkáš… Může mi to někdo říct, ale v podstatě je mi to jedno. Není to teď tak, že bych přestal dělat rap. V tuhle chvíli jsem to takhle cejtil.

Ta deska je hodně melodická a živá. Použiješ třeba hudebníky z Bordelu na akcích, abys tomu dodal grády?

Určitě nějakej živej koncert dám, ale nechci to úplně takhle tlačit, protože jsem teď většinu shows hrál právě živě s Bordelem a vím, jak je to komplikovaný. Tohle si chci postavit hlavně na těch podkladech, ale spešl koncertu se nebráním. Už teď vím, že křest neproběhne s živýma nástrojema. Bude se jednat o čistě rapový koncert.

Mezi hosty jsi volil většinou tváře, se kterýma máš velmi vřelé a přátelské vztahy, mnohdy jsou tvými parťáky v projektech. Podruhé jsi na sloku oslovil Michajlova, proč ses nevešel na jeho disk?

Já to takhle mám vždycky. Neoslovuju někoho, koho bych vůbec neznal. S Michajlovem jsme se bavili o tracku na jeho desku, ale on on už pak hrotil lis atd,takže to dopadne třeba příště. Domluvili jsme se, že místo toho nahrajeme věc na mou desku. Rád s ním ale udělám i další věci, protože mě baví. Je to na scéně svěží vítr.

A podle čeho si stavěl cover? Už jsme se o tom lehce bavili pár dní před tímto rozhovorem, že mi lehce připomíná obal, který použil DJ Opia na právě vycházející desku „Jízdní neřád“. Všiml sis té částečné podoby?

Vím, že to bude znít divně, ale já jsem ten obal viděl až dneska. Ten předek mi přijde úplně jinej, ale chápu, na co narážíš. Já to mám položený mapou, která má svůj význam. Přestěhoval jsem se ze Smíchova za Prahu. Je to víceméně trasa bez popisu měst a popisuje cestu, kterou každý den jezdím do Prahy. Možná, jak říkáš, to skutečně jistou podobu má, ale ten cover jsem dřív neviděl, takže je to náhoda, že se takhle sešly.

V březnu jsem dělal rozhovor k nové desce Regieho a hrdý patriot města České Budějovice se nechal slyšet, že po vašich sólech se začne dělat další MVP. Můžeš tuto informaci potvrdit?

Určitě, je to vidět i na téhle desce. Udělali jsme novou značku, nechci říkat label, Elent music. Pod ní budeme teď vydávat další věci. Přibrali jsme tam i pár nových lidí, pár mladých tváří a chceme s tím jít v nejbližší době ven. Znáš to, udělat nějaký prví singl. O MVP se určitě bavíme a určitě ta deska vznikne, ale teď vydávám sólo a nevím, jestli to bude za rok nebo dřív či dýl. 

Termín release party této desky už je znám, událost naleznete ZDE

Tracklist:

1. Mám 
2. Ráj
3. My chceme víc feat. Cocoman
4. Sax ve městě
5. Fáma feat. Michajlov
6. Touha
7. Volný pád feat. Acme
8. Horečka sobotní noci 
9. Úspěch feat. Regie
10. Kandidát
11. Upřímnost feat. MC Gey, Idea
12. Dům feat. WHNT
13. EYOL
14. 4 ráno
 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná