Safari: Pouštíme se do elektro bláznivin stejně jako do boombapu

Oliver Lowe o nich prohlásil, že je to parta, která píše kvalitní rýmy a neskrýval nadšení z jejich poslední desky. Khomator o nich mluví jako o někom, kdo se snaží dát hip hopu pravdu a ksicht bez póz. Pro mě osobně jsou ostravští Safari především živel, disponující energií obrovského stáda afrických zvířat běžícího k nejbližšímu napajedlu. Jejich síla je podle mě hlavně v jejich pospolitosti a ve schopnosti prodat své myšlenky. Na živo jsem je sice ještě bohužel neviděl, cítím ale, že tam bude jejich největší síla. Teď objíždějí republiku s jejich novým počinem "Flow Food", který je také předmětem našeho rozhovoru.

Co já vím, tak album "Flow Food" by mělo být už vaším třetím počinem. Já osobně ale registruju až tuhle desku, o které se asi i víc mluví a píše. Čím to je? Je to tak, že ty první dvě byly spíš určený pro lokální posluchače a teď se snažíte rozšířit pole působnosti i mimo Moravu?

Safari: Pravda je ta, že naše dva minulé projekty byly dost školácké a nejspíš proto se nedostaly za hranice regionu.  Dokud nepřiložíš, tak nehoří. Našim záměrem v té době bylo oslovit místní publikum natolik, abychom mohli stát na pódiích a koncertovat.  Svůj účel to splnilo, i když jen na regionální úrovni.

Může být taky angažování hostů jako Supa, Oliver Lowe či Fokus důvod, že byste chtěli tohle album dostat víc mezi lidi, protože přeci jenom jejich jméno je už „provařenější“? Nemyslím to, že byste chtěli účelově kalkulovat, ale přeci jenom jako promo to může dost pomoct, ne?

S: Velká jména působí na veřejnosti kladně. V tom máš určitě pravdu!  Naši hosté určitě pomohli medializaci a celkovému promu desky. V žádném případě jsme však neměli záměr se někomu škrábat po zádech, tak jak to u mnohých českých MCz je. 

Původně jsme chtěli desku kompletně bez hostů, protože je nás v Safari dost na to spáchat kvalitní počin, ale pak přišel Fokus, který se nabídl sám. Taková spolupráce se neodmítá, takže jsme do toho kopli. Oliver je náš přítel a jeden z nejlepších českých  MCz, takže jednou večer v backstagi u flašky rumu vznikl nápad na společný trek a zanedlouho byl na světě. Takže jsme měli polskou legendu, českého lyrika s velkým L a chyběl nám někdo od našich bratou zo Slovenska, abychom ten Bermudský trojúhelník uzavřeli. Dokážeš si představit někoho jiného než Supu?  My ne. Vladko zapadl do celého projektu jak chybějící část puzzle.

A kde zůstal vůbec Khomator? Jestli jsem tam někoho čekal, tak to jeho. Jste pořád v kontaktu, nahráváte spolu ve studiu, dělal vám v poslední době velkou reklamu…

S: S Khomou jsme pořád a děláme na spoustě věcech. Své treky nahrává u nás ve studiu.  Měli jsme rozdělané asi tři věci, ale nakonec jsme to prostě nějak nedotáhli do konce.  Není ale všem dnům konec. Spolupráce budou!

Pro koho je vůbec určena tahle duševní strava alias Flow Food? Kdo je vaším cílovým strávníkem? Čí sluchové ústrojí by se mělo nasytit?

S: Album "Flow Food" jsme dělali tak, aby bylo co nejvíc vyvážené, jak energií tak tématicky. Bylo to spontánní – bez záměru oslovit posluchače určité věkové kategorie. Tuhle věc můžeš pustit i svojí mámě aniž bys ji tím nasral. Naše muzika je dost rozmanitá a snad si najde své posluchače, ať jsou z Ostravy či z Aše, ať je jim 15 nebo 35.

Musím říct za sebe, že já z toho cítím, že si ty skladby děláte hodně pro sebe a hlavně, že jsou dělaný, aby vyzněly dobře na koncertě. Energické instro, jednoduchý chytlavý refrén, frázování a přednes, které vyzní na živo možná lépe než na desce. Může na tom něco být?

S: Děláme to všechno hlavně pro sebe a pro dobrý pocit z vykonané práce. Koncert je základ. Není  nic lepšího než úsměvy na tvářích posluchačů pod pódiem. Když si s tebou lidi jedou tvůj text a ty cítíš, že jdou s tebou. Máš pravdu, u některých treků jsme přemýšlely nad koncertní atmosférou. Na Flow Foodu najdeš naopak i treky, které se na stage vysloveně nehodí, ale o to vice si jejich atmo užiješ při poslechu v soukromí.

Když jsem viděl v tracklistu název tracku “Hip Hop“, tak jsem se trochu zhrozil. Přeci jenom to první, co tě napadne, „ty vole, to bude průser, vždyť tohle tady bylo už alespoň milionkrát“. Já myslím, že zajet to, něco říct a přitom se neztrapnit a neutopit se v klišé, je hrozně těžký. Zvládl to ale třeba za poslední roky na výbornou Kato a myslím, že vy jste se s tím taky vypořádali solidně. To je asi přesně ta pecka, která funguje na živo nejlíp, ne? Hrajete ji na konci jako vrchol?

S: Dlouho jsme přemýšlely, co nasypat do tak temperamentního beatu. Volba byla jasná, ale stejně jsme byly na vážkách, jestli si vzít na paškál tak jeté téma. Dopadlo to dobře a trek šlape hlavně koncertně. Napálíme ho vždycky v té pravé chvíli tak, aby lidi cítili energii, která z toho treku pramení.

V jednom rozhovoru jste prohlásili, že vaším hudebním vzorem jsou třeba Beastie Boys. Kdo by to byl v Čechách? Nemyslím tím ale jen vzor, ale třeba kapelu, která hraje a zní třeba podobně jako vy? Jako když se někdo zeptá, čemu je to podobné? Mě třeba ze začátku napadli karlovarští Bow Wave, kteří sice hrají naživo, ale tematicky a přednesem tam nějakou podobnost se Safari vidím, respektive slyším…

S: V tlupě nás je 5 a každý máme odlišný hudební vkus. Máme odlišný projev i texty. Specifikovat koho připomínáme je takřka nemožné. Bow Wave jsou jiní od základu. Mají živý a pro ně specifický styl. My se pouštíme do elektro bláznivin stejně jako do boombapu. Rap se dá nasypat do čehokoli, proto se nechceme nijak omezovat a škatulkovat. Všecko je to jen o skillz interpreta.  My nejsme jako někdo. Jsme jako Safari. Různá zvířata v jedné smečce.

Na závěr se chci zeptat, jak moc jste velký fandové fotbalu, když jste z oblasti Ostrava, Zábřeh? Vypadá to během koncertů tak, jak v hledišti při fotbalovém utkání? Všude chuligáni, bitky s policajty, rozsekaný věci…

Ostravský fotbal nejde úplně kolem nás, ale nejsme nijak zarytí fanoušci. Atmosféra na Baníku je pořád krutá, i když je třeba poslední v tabulce. Moc chuligánů na naše koncerty nechodí, ale občas se nějaká ta mela strhne. To víš, ,,razovitý kraj”.  Je tady ale jeden fotbalový klub Ostravský Zábřeh. Partička mladých kluků, kteří se prodírají tabulkami výš a výš. Makají na sobě, a jestli půjde všecko dobře, tak se snad prokopou až do první ligy!

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná