RUKAHORE_SHOP_BANNER

Roseck: Mám super šéfa, kterej cení rap a podporuje mou tvorbu

Z Liberce se po delší odmlce opět hlásí o slovo tvář, která stála u zrodu všeho, co nás v posledních letech zvedalo ze židlí. Garandovi dávala prostor ve svém pokoji a sáma působila ve formaci FullContact, která nám nabídla také nějaký ten materiál, který se v kontextu celého rybníku neztratil. Podívejme se, co Roseck dělal v poslední době po práci, kdy odložil montérky a vylezl pod autem zvednutým heverem. Je jasné, že deska je jen vygradováním tohoto všeho. Čeho? No však si to přečti sám v dalším zajímavém rozhovoru.

Minulý rok tě vyzpovídal můj kolega NTK a hrabal se spíše v minulosti. Já bych se nechtěl opakovat, proto by mě zajímalo, co se událo od vašeho střetu kromě toho, že máš venku sólové album?

Tak kromě toho, že jsem dodělal desku, se mi narodilo dítě, což je dost zásadní věc. Takže mám vlastně děti dvě. To druhý (rapový) jsme pokřtili nedávno v libereckém Golf baru při příležitosti posledního koncertu Boomerang tour a musím říct, že to byl fakt bezkonkurenčně nejlepší mejdan za poslední dobu, aspoň pro mě teda určitě.

Jaká to pro tebe byla změna? Doposud jsi byl zvyklý nahrávat společné desky, ale nyní jsi byl pánem ve svém domě. Nechybělo ti třeba, že tě někdo svazuje tématy a termíny nebo jsi byl ty hnacím motorem Fullcontactu?

S tím hnacím motorem si to tak trochu vystihl. V dobách, kdy jsme ještě fungovali jako Fullcontact, jsem to byl já (nebo aspoň s tím pocitem žiju), kdo kopal ostatní do prdele, aby se něco dělo. Takže při práci na sólo desce jsem bojoval maximálně s vlastní leností, což bylo o poznání lehčí, než válčit s leností někoho dalšího. Samozřejmě někdy je příjemný, když jsou třeba dva lidi, který se doplněj v rámci témat, výběru beatů atd….

Nedával sis se samotným vydáním tak trochu na čas? Tuším, že se o něm mluví téměř rok. Byl jsi stále nespokojený a některé skladby vyřazoval či přepisoval? Nebo jsi čekal na hosty, než dodají svou sloku? Neovlivnilo to i čekání na potomka?

Ono taky hraje roli to, když musíš chodit do práce a fungovat celkově jako každěj druhej a do toho ve volnejch chvílích dělat desku, nebo dělat rap na plnej úvazek. Můj případ byl ten první. To byl asi ten hlavní důvod, proč mi to tak trvalo. Tím se nechci nijak vymlouvat, jen říkám, jak to prostě bylo. Je i několik věcí, co se na desku nedostaly, protože mě přestaly bavit, u některejch tracků se několikrát změnil beat, třeba proto, že se ztratil projekt, nebo ten člověk nebyl schopnej prostě poslat stopy, ale víš jak. Tak už to chodí... Každopádně, momentálně jsem ve fázi, kdy se mi podařilo úplně ideálně zkombinovat obojí, jak práci, tak rap, takže jsem celkově i o dost vyrovnanější. Mám super šéfa, kterej cení rap a podporuje to, takže mi dost vychází vstříc všemožně.

Mluvíš o práci. Když bych ti udělal beat na novej track a zapůjčil auto na opravu, s čím bych byl na konci více spokojen?

(smích) Doufám, že s obojím! V první řadě by záleželo na tom, co bys poslal za beat a jakým autem bys přijel. Ale obecně můžu říct, že když mě chytne nějakej buben, tak vysypu text za chvíli, a je to krutý, stejně tak jako se mi bude líp dělat na novým autě, kde jde všechno povolit atd., něž na nějaký prašivý zrezlý pelušině, co sotva drží po hromadě a na co šáhneš, to urveš.

Vydáváš pod Ty Nikdy a Garand Brandem. Jaké je to spolupracovat s jedním z nejplodnějších labelů současnosti? Vyhovovali ti všechny podmínky nebo jste o některých věcech dlouze rokovali?

Ono to všechno vyplynulo tak postupně a přirozeně. S Pauliem jsme kámoši už snad deset let a s Ideou se taky známe nějakej ten pátek. Pamatuju si to přesně jako by to bylo včera. Zavolal mi Pavel, jestli jdu na pivo, a pak mi řekl něco jako: "Chtěl bych, abys udělal desku, je čas! Vydáme to!" což byla pro mě super zpráva. Postupem času se pak dohodly detaily atd. Ale nikdy nebyl žádnej problém. Pro mě to je velká pocta a jsem na to hrdej, že moje deska vyšla pod Ty Nikdy, je to pro mě nejbližší label v Čechách ať už z hlediska muziky, tak hlavně i lidí, který zaštiťuje. No a Garand Brand to je pro mě taky srdcovka, merch z kterýho se stal brand a navíc, to má na triku můj dobrej kámoš, není co dodat.

Chtěl by ses tedy stát plnohodnotným členem této bandy? Budeme tě moci spatřit na letních festivalech, kde Ty Nikdy většinou hraje svou showcase?

Chtěl bych hodně věcí. Bejt člen labelu je benefit, kterej se jen tak někomu nenaskytne a určitě bych se za to nezlobil, nicméně nechci předbíhat, ale nebál bych se říct, že se určitě někde potkáme během letních festivalů, minimálně po boku Garanda, při jeho koncertech během, kterejch mám i svoje sloky.

Vraťme se ale k debutu. Proč jsi zvolil název zrovna podle druhé skladby v tracklistu? Vystihuje nejvíce tvé aktuální myšlenky a reflektuje tvou osobnost?

Jo, dá se říct, že vystihuje. Sice dělám rap, což obnáší bejt dost často ve společnosti, bejt i středem pozornosti, dokážu se bavit hodiny a hodiny s lidma, který neznám, na druhou stranu mám rád svůj klid a dost často nemám na nikoho náladu a chci bejt sám. Občas jsem asi i dost nepříjemnej, ale to asi každej.

Pomáhal si Garandovi v začátcích a zmínil jsi, že on tě vyhecoval k albu. Jak moc ti pomohl při samotném nahrávání? Dával jsi striktně na všechny jeho rady nebo sis někde tvrdohlavě prosazoval svou?

Bylo to tak, že tenkrát on nahrával u mě doma v pokoji, když jsem ještě bydlel u rodičů a vždycky jsme se tak nějak podporovali a momentálně nahrávám já u něj ve studiu. Moje deska je vlastně první, která tam vznikla jako celek. Konzultovali jsme spolu všechny možný věci, ale určitě tam nebyl z žádný strany jakejkoliv nátlak.

Nebojíš se, že Liberec bude vždy spojen jen s ním a BPM jako takovým? Do releasu jsi byl veřejností tak nějak brán stále jen jako stín…

Nebojím, Desperát není pro zarputilý fanoušky BPM, dokonce by je mohl urazit! Myslím, že srovnávat mě a BPM je nesmysl, i když chápu jak to myslíš, všichni jsme z liberce atd. Řekl bych, že kdo má rád rap, tak si k tomu cestu najde. Problém je v tom, že lidi dneska moc nechtěj hledat, nejradši maj to, co se jim naservíruje přímo pod nos, takže se uvidí...

Naznačoval jsi, že to hlavně nesmí být teplý. Nechci nyní vysloveně tvrdit, že poslední deska Garanda je více pro něžné pohlaví, ale slučuješ se plně s jeho aktuální tvorbou? Stejnou otázku bych ti chtěl položit i ohledně Lipa, který se vydal zcela jasným směrem…

U Garanda to je prostě vývoj a myslím, že přirozenej a nijak mě to neuráží. Je z toho cejtit určitá melancholie a nezní to zrovna jak AOTP, ale rozhodně mi to nepřijde teplý a tím, že spolu fungujem jako tým a trávíme spolu x hodin každej víkend v autě cestou na koncerty tak jsem mohl sledovat i ten vývoj celý desky. Jsou tam věci, co fakt žeru, co mě bavěj i co mě moc nebavěj, ale jako celek je to kvalitní deska za mě. Lipo... Přiznám se, že jeho tvorbu nemám úplně najetou, ale řekl bych, že se dostal do fáze, kdy už je to víc pop než rap, slyšel jsem nějaký singly a není to úplně můj šálek kávy narovinu, ale osobně nic proti Lipovi nemám, známe se taky dlouho, občas se zastaví, když mu praskne žárovka na jeho Volvu a tak... Myslím, že jako lidi jsme v pohodě.

Nakousněme trochu hosty. Jak těžké bylo zlomit Ryese, aby oprášil svůj textařský um? Není to třeba první vlaštovka, která by mohla ohlásit v nadcházejících měsících comeback? Co MC Gey nebo Boy Wonder? Proč si nepoužil celý zásobník Ty Nikdy?

Ohledně Ryesova comebacku nejsi první a asi ani poslední, kdo se mě na to ptá. Odpovídám vždycky stejně, nejsem jediný, komu by tím udělal radost, ale popravdě nevím. Vzniklo to tak, že jsme jednou hráli v Opavě a viděli se asi tak po sto letech. Musel jsem mu zaplatit striptérku, aby trochu roztál, nalejt do něj drinky za dvojku, ne kecám. (smích) Popravdě to bylo tak, že jsme druhej den byli na obědě a tam to nějak vyplynulo z konverzace. MC Gey je král, se kterým se domlouvám na feat už asi dva roky, akorát že když jsem mu poslal track, o kterým jsem byl plně přesvědčenej, že to je ta věc, pro něj šitá jak na míru, tak mi řekl, že mu to moc nesedí, ať pošlu něco jinýho. Mně se nikam jinam nehodil, tak to prostě nedopadlo. Nevadí, není všem dnům konec. S Wonderem se zas tolik nevídáme, takže prostě není na desce i když mě strašně baví...

Dokázal by sis vůbec představit, že bys nahrál s Garandem společnou desku?

To bych si dokázal představit úplně v pohodě. I když oba máme tak trochu jinej styl, tak na stagi se vychytáváme jak páni a celkově si myslím, že to funguje. Důkazem toho jsou tracky jako Gotham nebo Dissklub. Takže jo dokázal, ale momentálně nic takovýho v plánu nemáme…

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná