Rest: Svou tvorbou nechci vychovávat kretény a učit je, jak "mít v píči" nebo "jak dělat love"

"Pokud de o rap - jasně, dávno není žádný tajemství, že půlka rapový scény je na drogách. Každej po svym. Jsou lidi, který to zvládnou a lidi, který to nezvládnou. Všechno je o psychice a o tom jak silná si osobnost," říká v čerstvém interview pro bbarak.cz Rest, jenž má od dvacátého dubnového dne (vzhledem k "Čas hulit" to nebude náhoda) v oběhu nové studiové album "Restart". S důležitým členem vydavatelství Ty Nikdy, jenž bezpečně patří k nejlepším flowerům hry a je jedním z několika vyvolených emcees, kteří znějí na koncertech téměř stejně jako na studiové nahrávce, jsme mimo jiné probrali i lyrickou zodpovědnost vůči stále mladším a mladším posluchačům, což společně se zpovídaným spoluautorem nahrávek "Premiéra a "Střepy" považujeme za velké téma. Však se na to podívejte sami...

Marty: Prošel si docela velkými změnami v životě za poslední roky, byl i tohle důvod odkládání vydání alba? Chtěl si představit Restartovaného Resta?
 
Rest: Svym způsobem asi jo, změnilo se hodně věcí od posledního alba a v podstatě se ještě stále mění. Hodně věcí bylo nahranejch už dlouho a zůstaly nakonec v šuplíku, protože už sem se uplně neztotožňoval s tim, co sem sám před časem napsal, resp. nepřišlo mi to už aktuální. Už nechci tuhle propast znovu zažít, čim dýl něco mám nahranýho, tim víc a víc sem sám k těm věci skeptickej. Už chci dělat věci bez prodlev a pouštět je ven v tu chvíli, kdy to tak cejtim. Proto "Restart" vlastně vznikal z větší části, až na pár tracků, během posledních 4-6-ti měsíců. 
 
Co bylo hlavním důvodem Restartu tvého života? Zdraví, nebo sis jen uvědomil, že je potřeba změnit životní styl? Ve skladbě Restart říkáš, že ti život vzal vše co mohl, byl tohle katalyzátor té změny a co vnímáš jako největší ztrátu?
 
Do ničeho sem se nikdy nenutil a všechno vždycky přišlo tak nějak samovolně, v čase kdy to přijít mělo. A tak sem to vždycky i bral. Mládí sem dost prokalil, takže pak jednoho dne přišel zlom, kdy si moje tělo a mysl řekli - takhle už ne. Bylo to v období, kdy skončil zatim můj nejdelší a nejlepší vztah v životě a začal sem si víc a víc uvědomovat, že sem v životě nasekal spousty chyb. To bylo asi poprvý v životě, kdy sem si řek, že je potřeba překopat svůj postoj k životu a že takhle žít dál nechci. Přestal sem v tý době v podstatě ze dne na den chlastat a věci se začaly otáčet k lepšímu. Všechny další změny potom přicházely přirozenou cestou. Našel sem novou závislost a tou byl (a je) sport, cvičení a obecně jakákoli fyzická aktivita a zdravej životní styl. Byl to doslova únik do jinýho světa a sem za to strašně šťastnej. Kdo ví, kde bych byl teď, kdybych pokračoval v tom alkolevelu, co sem jel dřív. Ale ten největší restart sem zažil až na přelomu roku 2017/2018, kdy sem poznal Filipa Říhu, kterej mi doslova a do písmene odblokoval myšlení a přived mě k detoxu s mladym kokosem. Nepopsatelnej zážitek, to je potřeba zažít na vlastní kůži. Nakoplo to můj život uplně novym směrem. 
 
A tou největší ztrátou v životě pro mě stále zůstává smrt mýho táty. Nebyli sme několik let v kontaktu a když sme si k sobě našli zase cestu a rozhodli se srovnat věci z minulosti, už bylo pozdě. Cca 14 dní potom, co sem ho kontaktoval a domlouvali sme se, že se potkáme, zemřel. Byl dost nemocnej, hlavně díky svýmu životnímu stylu. Nikdy si neodpustim, že sem ten první krok neudělal dřív, ale stejně tak věřim, že se mu před odchodem tam nahoru dost ulevilo díky našemu rozhovoru. Tak či tak, jestli něčeho v životě nejvíc lituju - je to právě tohle. Nikdy neztrácejte kontakt se svejma nejbližšíma, každej den může bejt pozdě na to ho zkoušet znova navázat.

Jedna z hlášek co mě zaujala je, že si žil bez plánu B. Stihnul si tedy za těch pár let mezi alby vytvořit alternativní příjem mimo rapu? Chceš se podělit o svůj biznis plán?
 
Hláška "Žil sem bez plánu B" z tracku "Budoucnost" je spíš myšlená tak, že sem dřív moc nepřemejšlel nad tim co bude zejtra, prostě sem proplouval životem a bylo mi všechno volný. Můj biznis je čistej. "Prodávat" slova znamená nýst za ně plnou odpovědnost, neni to jako sedět na kase a prodávat boty. Boty si vyzkoušíš a když Tě tlačej, vybereš si jiný. Slova tu po Tobě zůstanou navždy, maj velkou váhu a konkrétně v rapu mnohem větší, než v jakymkoli jinym žánru. Jde o sdělení, který předáváš lidem, message, určitý poselství. A dneska rap poslouchaj stále mladší a mladší děti - nechci z nich svojí tvorbou vychovávat kretény a učit je jak "mít všechno v píči" a jak "dělat love" apod. Na to je tu spousta jinejch... Zároveň nepíšu texty podle toho, kdo je bude poslouchat, jen si uvědomuju jakej má dopad co řekneš. Píšu tak jak to jak to vidim a jak to vnímám já sám. Naložte s mejma slovama jak uznáte za vhodný, píšu texty založený na vlastních chybách, vlastních zkušenostech se životem a s držkopádama v něm, vlastních vzestupech a pádech. Jen se s váma o tohle všechno dělim, třeba vám to pomůže líp poprat se líp se svejma problémama. Třeba vás to nakopne svůj život nějak zlepšit. Nevim. To už je jen na vás, pro mě je to něco jako zpověď - du s pravdou ven a pokud to někomu přinese do života radost, nebo nějakou motivaci, lepší pohled na věc, apod. -  těší mě to. 
 

Restovski o tom, jestli se chtěl osmnácti stopami zavděčit fans za čekání: "Ještě tam mělo pár věcí bejt, ale už by to bylo moc dlouhý. A na druhou stranu by byla škoda to cd nenaplnit a nechat tam jen 12-13 tracků. Třeba se jednoho dne naučim psát tak, aby bylo těch skladeb fakt jen 12 a byly tak mocný, že by to mě i mejm fans stačilo. Je to moje třetí deska a ani ty dvě předešlý nebyly o moc kratší..."

V "Kde si" mluvíš otevřeně o kámošovi, co skončil na drogách. Je tohle založeno na realním příběhu? Vidíš podobnou paralelu i v rámci rapové scény? Poslední léta se drogy docela začali promovat...
 
Bohužel je to fakt, takovejch známejch mám víc...Myslim, že dneska už skoro každej z nás má, nebo měl nějakýho takovýho kámoše. A pokud de o rap - jasně, dávno neni žádný tajemství, že půlka rapový scény je na drogách. Každej po svym. Jsou lidi, který to zvládnou a lidi, který to nezvládnou. Všechno je o psychice a o tom jak silná si osobnost. Já sem nikdy v životě neměl kromě trávy nic víc, než pár houbovejch výletů a půlku tripa po maturitě. Nikdy sem neměl potřebu zkoušet jiný drogy, umim se bavit i bez chemie a tyhle obzory si rozšiřovat vážně nepotřebuju. Ale někdy je vážně vtipný potkávat tyhle lidi na akcích. Ještě víc se bavim tim, jak sou dotčený když jim narovinu řekneš že je to bullshit - já se nikdy nestyděl za to že sem kouřil trávu. Stejně tak sem se nikdy nebál nikomu říct, co si myslim o fetu. Prostě je zvláštní, že ty drogy tak milujou a ve finále se vlastně styděj, když je někdo ve společnosti konfrontuje s tim, že je to sračka. Tak buď to máš rád a dělá Ti to dobře, nedělá Ti problém o tom mluvit narovinu a nestydíš se za to že to o Tobě každej ví a nebo si jen feťáček co se vlastně stydí za to, že to o něm někdo ví a snaží se to co nejvíc ututlat. To mi příde jako velká prohra. Nevim, nerozumim tomu a mrzí mě že pár mejch známejch z mládí se takhle ztratilo.
 

Pozvání PIO mi přišla jako zajímavá volba, vzhledem k tomu, že se primárně věnují socialně-politickým tématům. Ty si k politice nikdy moc netáhnul, padla volba na repre text právě z tohoto důvodu?
 
Já tak nějak sleduju a vnímám co se u nás i ve světě děje, ale nikdy sem nebyl ten typ, co by o tom psal texty. Třeba na to jednoho dne dojde, kdo ví? S Pio to bylo tak, že sem jim poslal jednu věc na feat a Filip řek, že zrovna dostal hroznou temnotu od Kozla, jestli nedáme radši to. Já kluky cenim od mládí, takže k týhle spolupráci sem přistupoval vážně s pokorou. Poslali mi ten beat a bylo jasno. Vymejšleli sme co s tim a vesměs Efko byl ten hlavní hnací motor, kterej to celý rozjel. Já sem šťastnej, že mám na desce jednu z kapel, na který sem vyrost a ještě k tomu v tak kontrastní věci oproti celýmu albu. Aby bylo jasno, J-Kid je velkej šéf.
 
Narodil ses v Trenčíně, vím, že slovensky ti nedělá problém mluvit. A co tvoje chuť vyjádřit se k nedávnému dění na Slovensku? Zůstává Rest i po Restartu apolitický?
 
Myslim že Vec, kluci z GR Teamu a pár dalších lidí  udělalo tak silný skladby k tomu, co se na Slovensku stalo, že neni potřeba nic dodat. Hrozně cenim, že to udělali a ukázali v čem je vlastně původní síla rapu - nesouhlas s děním v zemi a s vedením státu. Pro mě to byl obrovskej šok a v podstatě bych si asi ani netrouf na takový téma psát text. Je strašný, čeho všeho sou lidi u moci schopný a co všechno těmhle zrůdám projde. Slovensko ukázalo obrovskou sílu a schopnost se sjednotit, spojit se a vyrazit demonstrovat do ulic. Dali jasně najevo, že tohle je daleko za hranicí jakýkoli civilizovaný společnosti. Zlo.
 

Restovski o napojení na Dje Wiche: "Je pro mě jak praotec Rap, čistej hráč, miluje hudbu a je to pro mě obrovská čest s nim kdykoli spolupracovat!"

Tuto otázku řešilo na sociálních sítích hodně lidí po vydání alba "Fade In", tak se zeptáme i tebe. Wich nebo Fatte? A proč?
 
Tohle nejde porovnávat - oba dva sou mistři ve svym oboru. Oba dva maj jinej, řek bych že dost specifickej zvuk. Oba dva maj vlastní rukopis a většinou jejich beaty poznáš po pár sekundách poslechu. Oba dva sou pro mě legendy a oba dva strašně moc cenim. S Fattem jsem udělal dvě tlustý alba, který od A do Z vyprodukoval a nasekal i mocný wordcuty, máme za sebou nespočet koncertů a stoprocentně vim že spolu ještě dáme album, miluju jeho beaty. Dj Wich je pro mě jak praotec Rap, čistej hráč, miluje hudbu a je to pro mě obrovská čest s nim kdykoli spolupracovat. Takže za mě Wich i Fatte, každej vládne v něčem jinym.
 
Koketuješ místy s modernějším zvukem - co se změnilo od dob "Raz dva", že tenhle vůl nejede boombap celej život? A co plní uši Resta v roce 2018?
 
Sem vůl, kterej miluje boombap celej život. A tak to je. Miluju boombap, celej život poslouchám převážně tenhle styl rapu, ale sám se nebojim zkoušet i nový věci. Mám to tak, že když mě ta hudba chytne, tak prostě píšu. Už dávno nesoudim hudbu podle toho jestli to má tlustý bicí, nebo ne, jaký to má tempo apod. Vyrost sem na klasickym rapu a moje tvorba je tim dost ovlivněná, vždycky asi bude protože to mám stále rád, ale nikdy v budoucnu se nehodlám omezovat nějakejma škatulkama. Pokud je ta hudba dobrá, nezáleží na tom jestli je to boombap, trap, crunk, grime, atd. Poslouchám v podstatě všechno co u nás nebo na Slovensku vychází, někdy to skončí jednim poslechem, někdy mě to baví dál. Ze zahraničí poslední album od Masta Ace, miluju to, Joey Badass, Ocean Wisdom, Four Owls, Anderson Paak, AFRO, Evidence, Sean Price furt, ATCQ, atd... U nás mě poslední dobou nejvíc zabíjej věci od Michajlova, ten člověk pro mě vrátil českýmu rapu tvrdost. Brno mělo vždycky dobrý hráče, ale tenhle člověk je fakt uplně jinde. Teď ne pro Tebe, ale spíš pro lidi co tohle čtou: Jestli ste ho náhodou jestě nezaregistrovali, rozhodně zajděte na jeho koncert, nebo si kupte jeho desky. Ze Slovenska mě nedávno zabil Gleb a jeho Audiokniha, nebo nejnovější člen našeho labelu Matys a jeho deska Martin. Jedno z nejslinějších alb co sem za posledních několik let slyšel. To je vážně silná hudba, nádherný album.
 
Album si postavil na mixu producentů známých i neznámých - co vedlo tvou ruku a ucho u výběru beatů? Dostávali se beats k tobě přes kolegy v labelu, nebo ostatní emcees, nebo si aktivně vyhledával nové tváře?
 
V podstatě sem jen selektoval věci co se ke mě dostaly, ať už samovolně a nebo na základě toho, že sem Ty lidi oslovil já sám, nebo mi je někdo doporučil. Ale většinou to bylo tak že mi ty lidi poslali beatpack a já vybral třeba dvě, tři věci. Až na jednu výjimku - Jeha, člověk co mi dal beat na track "Chodníky", mi poslal asi 140 beatů a třeba 70 z nich mě bavilo! Úlet. Bylo těžký vybrat jen jednu, ale už mám napsanejch pár dalších věcí do jeho beatů (JEHOBEATY) - s timhle pánem určitě v budoucnu ještě něco uděláme, je to fakt talentovanej beatmaker. Chtěl bych touhle cestou poděkovat i lidem, který stáli a stojej při me, pomáhaj mi dávat věci do pohybu a řešej spousty věcí okolo. Bez lidí jako Idea, Abed a Vojta Pavlík, bych tu desku a věci kolem sám nedotáh. Tři králové. Moc si vážim vaší pomoci a trpělivosti. Největší díky patří Kennymu, u kterýho sem to všechno točil, kterej udělal mix i master a celkově to postupně pojal jako svůj projekt, komunikoval s producentama, hrotil stopy a moje nekonečný připomínky a úpravy. Sem hrozně vděčnej, že mu z toho všeho nepraskla žíla na čele a že mě doteď nevymazal ze života po tom všem. Díky bro!
 

Marty - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná