Rest: Je tady spousta černejch pasažérů, ale nemám důvod je zmiňovat a dělat jim reklamu

První říjnový den vychází dlouho očekávaná deska Resta s názvem Střepy, kde se o celou produkci opět postaral Fatte. Ty nikdy je už několik let zárukou kvality, a proto se od desky očekávalo asi mnoho. Dostala se ke mně o týden dříve a po poslechu pro tento rozhovor mohu s určitostí říct, že očekávání splnilo celkem na výbornou. Dostal jsem přesně to, co jsem od desky chtěl a proto mě napadlo mraky otázek, na které mi Rest obratem odpověděl, a díky tomu tu máme zajímavý rozhovor přímo v den vydání.

Proč zrovna střepy? Jsou to střípky myšlenek za ty tři roky, nebo je tvůj život stále jeden velký mejdan a každé ráno máš v hlavě střepy?

Spíš to první, trefil si to přesně! Obzvlášť poslední rok byl pro mě dost těžkej, umřel mi táta a nejspíš i proto je na desce pár smutnějších věcí. Sou tam veselý i ponurý skladby, je to taková hromada střepů z toho co žiju.

Na produkci opět Fatte. Stále jste duo, které si stoprocentně vyjde vstříc? Nechtěl bys třeba okusit nového producenta na další desku?

Určitě. S Fattem se mi dělá dobře, no tahle deska bude na delší čas nejspíš naše poslední. Už teď dávám dohromady beaty od Dubase a chystáme společnou věc, každopádně bych rád udělal věci i s jinejma producentama, jak z Čech, tak ze Slovenska. Nebráním se spolupráci, když mě to chytne.

Jak probíhala spolupráce s Fattem a práce na desce samotné? Dostal jsi zase kupu beatu a vybíral, co by ti šmakovalo, nebo si Davidovi řekl, chtěl bych něco takového a takového a on tvořil dle tvé chutě?

Bylo to tak i tak, měl sem od něj kopec věcí plus sem mu i řikal "chtěl bych to takhle, zkus udělat něco takovýho,atd..." Chtěl sem klasický beaty a on mi je udělal, takže já sem spoko. Často mi napsal "máš pizdu na mailu" a už dopředu mi bylo jasný, že je to bomba, která padne na album, ve finále to tak většinou i bylo.

Když očima brouzdám po tracklistu, aby bylo Ty nikdy v rámci MC´s kompletní, chybí mi tam Gey. Proč je tomu tak?

Chtěli jsme s Kubou udělat věc, ale nakonec jsme se k tomu nějak nedostali. Měl hodně práce jako grafik v jedný firmě, a tak nějak jedno s druhým.  Věřím tomu, že uděláme nějakou společnou věc i mimo tohle album. Já sem pro, von taky, jen to musí přijít. Gej je krejzy madafaka, mám ho rád jako blázen.

Jeden z tvých největších přátel v rapu je Oliver Lowe. Často jeho jméno i cituješ. Na minulé desce se objevil, proč na nové ne?

Já jsem ho tam chtěl, poslal sem mu i nějaký instra na výběr, ale nesedělo mu to tematicky, takže z toho sešlo. Vůbec mu to nemám za zlý, vím, že uděláme určitě ještě nějaký společný tracky, kde se dopředu domluvíme na téma co nám oboum sedne. Přece jenom už je to vostřílenej dědek, takže chápu, že se mu nechce psát vo všem, co mu příde pod nos.

Je docela v kurzu si pozvat na desku nějakého zahraničního hosta, nějaké zvučné jméno. Neměl jsi tu chuť také, a pokud ano, koho bys rád oslovil?

Oslovil sem Rasca, ale když sem po čase zjistil, že ho může mít kdejakej Jarda za pár tisíc, tak sem to zapek. Chtěl bych spolupráci s typem co si řiká  "Blabbermouf", je to neuvěřitelnej blázen a pro ty, kdo o něm ještě neslyšeli - doporučuju zkontrolovat. Celá banda kolem něj jsou magoři, co milujou klasiku a jejich věci zní fakt jak z devadesátek, úlet. Jestli se mi někdy v životě podaří přiblížit se k levelu Vece, tak bych rád oslovil člověka jménem Juraj Benetin, z kapely Korben Dallas. Nemám slov, když slyším jeho hlas.

Oproti předešlé desce je tu daleko více hostů. Když přehlédnu členy vašeho labelu, máš tu Strapa, který aktuálně hostuje na spoustě tuzemských desek. Proč právě on? Vzpomínali jste nostalgicky na tu éru battlů? Nechybí ti to občas?

Strapa mám rád, jsme kámoši už několik let, i když se vidíme jednou za čas. Chtěl sem ho i na Premiéru, ale tehdy mi řek něco, co sem zcenil, i když sem litoval, že tam nebude. Bylo to už dávno, nevím přesně, jak ty slova byly, ale asi takhle nějak: "dám s tebou věc, ale ne na tvoje první album, musíš se prosadit sám". Pravda jak nic. Cením jeho přístup k rapu a k životu, sem rád že jsme dali věc na Střepy a doufám, že spácháme víc společnejch tracků.

Když jsme u toho Strapa, neubíraly se vaše myšlenky někdy směrem společné desky? Vytvořit obdobu Boybandu?

Haha, to ne. Popravdě mě to fakt nikdy nenapadlo a myslim, že jeho taky ne. Asi bych se zvládl přizpůsobit jeho výběru podmazů, přece jenom to děláme každej trochu jinak, ale tohle jsme fakt nikdy neřešili. Určitě bych se tomu nebránil, kdyby na to někdy náhodou došlo, naopak. Kdyby se to stalo, tak tě napíšu do bookletu jako autora myšlenky na společnou desku.

Separ a Majself, proč padla volba na tyto dva? Konkrétně u Majselfa, proč zrovna ve dvou tracích?

Separ je šílenec, pro mě jeden z nejtvrdších rapperů na Slovensku. Zároveň je to dobrej člověk (když má v sobě 4 litry morgana tak umí bejt sakra zlej, ale kdo ne, žejo..), jsem rád, že se známe a že to není jen o tom si poslat mail s prosbou o spolupráci. A Majself? Uff, dlouho sem o něm věděl jen z povzdálí, ale za poslední rok sem se tak zabíjel na jeho věcech, že sem ho musel oslovit a klidně bych ho vzal i na 4 skladby místo těch dvou. Majself je hroznej čisťák, jeden z nejupřímnějších lidí ve hře, těším se na jejich desku s Mugisem a vážím si toho, že budu její součástí. Stejně tak si vážím i toho, že Majself dal na poslední chvíli track "Smrtelník" a stihli jsme ho dát na album. Díky bro!

 Spolupráce s MVP ti sedla na jejich desce natolik, že jsi je pozval na tu svou?

Asi se budu opakovat, ale tady to není jen o tom, že jsme udělali spolupráci, a tak uděláme další, ale spíš o tom že jsme fellaz. Máme k sobě blízko a myslim, že uděláme ještě spoustu společnejch tracků. Sem rád, že kluci zahrajou na našem křtu 16.11. v Rock Café.

Martin Svátek se do podvědomí rapového posluchačstva vkrádá čím dál více. Jak ses dostal k němu? Vím, že nahrává desku u Ondry Žatkuliaka. Střetli jste se tam, nebo jsi ho měl vytipovaného předem?

Ondra mi o něm hodně vyprávěl, pak sem ho slyšel na Vladimirově novým albu v tracku Planeta Praha a odpadnul sem. Tahle skladba má neuvěřitelný atmo. Takže přes Ondru Žatkuliaka jsme domluvili společnou session a přímo na místě sem napsal refrén, kterej Martin nazpíval do skladby "Nepiš",kde hostuje Idea. Zároveň poslech i pár dalších věcí z alba a dozpíval ještě jeden refrén, do tracku L.S.D., ve kterým je i Paulie Garand. Nazpíval sem ten refrén sám, ale když to pak doplnil Martin, bylo to úplně jinde, zvednul to o 100%. Je neuvěřitelný s jakým nadhledem bere Martin to, s čím žije, je to hrozně pozitivní člověk, co má jedno obrovský srdce a neuvěřitelnej hlas. Je to pro mě fakt čest mít ho na albu.

Jak ti sedlo nahrávání v Rooftop studiu u O. Žatkuliaka? Mohl bys to porovnat s T. Sochůrkem ze studia Jižák?

S Ondrou se mi dělá skvěle, za tu dobu co u něj točím, se z nás stali dobrý kámoši, a co se týče studia, asi bych neměnil. Je tam všechno co potřebuju, hlavně super atmosféra. Navíc Ondra má skvělej sluch a nebojí se mi i poradit když na to přijde. Věřím mu se vším na 110%. U Tomáše Sochůrka sem točil jednou, už je to dávno, ale bylo to taky super. Strašně dlouho sem u něj nebyl, takže nemám moc co s čím porovnávat, no řek bych, že zvuk dělá stále skvělej.

„Jsem stále stejnej, nečekejte u mě změnu“……. Nezměnil jsi některé názory od minulé desky? Tři roky jsou celkem dlouho doba, na to zůstat stále stejný ne?

Jo to máš pravdu.  Změnilo se spousta názorů, no tímhle trackem je spíš myšlený to, že jsem stejnej, co se týče hudby. Člověk se stále vyvíjí, tady mi šlo spíš o to říct, že sem stále věrnej klasickejm podmazům a nemám zapotřebí měnit hudbu podle kurzu. Až na to dojde, tak to nebude proto ,že bych se vez na vlně ale proto, že to tak budu cejtit. Určitě nebudu dělat do smrti jen klasický věci, ale teď to tak mám, tak proč to měnit.

Petr Pan je tvá oblíbená postava z dětství? Jsi dítě mejdanů a blázen bláznů, bojíš se dospěláckého konzumního života?

Ne, to vůbec. Sedlo mi to do textu, vzhledem k tomu že ten malej zelenej gej furt někde lítal, tak je tam "lítám si svým životem jak Peter Pan". Moje oblíbená postava z dětství je Krank. A konzumní život? Ne že bych se ho bál, spíš stále nejsem jeho součástí, no až to jednou přijde, tak mi jebne... Žiju život na cestách, mám štěstí, že můžu jezdit po republice a koncertovat. Nic netrvá věčně, takže i tohle jednoho dne skončí a budu se muset nějak zařadit do procesu, ale než to přijde, tak chci žít, tak jak žiju.

Jsi noční živočich. Jak často koncertuješ? Máš čas i sám na sebe, nebo vstáváš z mejdanu do mejdanu?

Je to různý, přes léto bylo pár festivalů a spíš jsem makal na desce. Teď začíná tour, takže budem hrát skoro každej víkend. Zima je určitě nabitější, lidi sou v klubech, furt se něco děje. Někdy je to z mejdanu do mejdanu, někdy ne. Horší je to u mě v tejdnu, vzhledem k tomu, že nevstávám do práce, tak jsem schopnej se o půl dvanáctý v noci sebrat a vyrážet někam pít. To pak volám všemožnejm známejm, který mě určitě milujou za to, že je tahám uprostřed noci ven. Nemějte mi to za zlý, dělám to z lásky!

Pokud nevstáváš do práce, mám to brát tak, že tě rap v současnosti uživí, nebo si neúspěšně hledáš nový job?

Rap. Až to dělat nebudu, tak chci stopro dělat sám na sebe.

Boombap tluče ve tvém srdci. Neuvažoval jsi někdy o jiném proudu? Proč odsuzuješ natolik disko rap? V čem je pro tebe boombap silnější a disko rapem opovrhuješ?

Disko není Rap. Je mi zle z toho, kam se to dostalo, diskotékový rappeři? WTF?!? Když nejde karta, tak zkusíme jít hrát na diskotéku, tam to pude samo... Ať si dělá, kdo chce, co chce, no já na to mám svůj názor a ten na albu v pár skladbách uslyšíš.  Nejde srovnávat boombap a ten "diskojakobyrap", ten kdo vyrůstal na věcech jako já, tak se nemůže ztotožňovat s touhle homoverzí toho, co miluje.

Určitě jsi zaznamenal mediální humbuk u našich slovenských sousedů. Jaký je tvůj názor na danou věc? Nechybí podobný poprask třeba v našich vodách?

Tohle se dost týká tý předešlý otázky. Na Slovensku je daleko víc "diskoraperů", takže si myslím, že jednoho dne to přijít muselo. Já osobně to vidím dost podobně, takže mě ta věc pobavila a souhlasím s tím. A ať už říká, kdokoli o Rytmusovi, že on dělal taky tohle a tamto, oukej, ale prošel dlouholetým vývojem. Rozhodně byl jeden z prvních na Slovensku, kdo dělal rap tak, jak má rap znít. Přijde mi, že lidi zapomněli na jejich starý alba a žijou jen tím, co ty lidi dělaj teď. Jak Rytmus, tak Separ i Momo naložili v tomhle tracku krutě, vo tom žádná.

Stojíš si pevně za tím, co si v životě zatím udělal? Kdyby se rozbilo zrcadlo s tvým obrysem, slepil bys všechny střepy zase, jak byly?

Nadělal sem v životě spoustu chyb, takže bych to určitě neskládal stejně, jak to bylo. Ale to neovlivníš, zpátky se nedá vzít nic z toho, co v životě uděláš. Důležitý je si z toho vzít nějaký ponaučení a snažit se tomu do budoucna vyvarovat. Nemá smysl přemejšlet nad tim, žes to moh udělat líp, nebo jinak, je to tak, jak to je a je potřeba jít dál. Takže buď hrdej na to, co se ti povedlo a nevracej se k tomu, co si posral, příště to uděláš líp.

Kolik hodin týdně strávíš na FB? Sleduješ tam příspěvky ostatních, nebo ho používáš čistě ke komunikačním účelům?

Moc se tam nezdržuju. Využívám to hlavně k tomu, abych moh spravovat fanpage, takže se tam čas od času podivám, nahodím nějaký novinky, fotky, pozvánky na koncerty a tak. Rozhodně netrávím každej den na síti. Ale jsem rád, že můžu čas od času pokecat s kámošema, co sou různě po světě, na tyhle účely je to dobrý.

Jak moc si užíváš mediální humbuk? Nevadí ti být v hubě novinářů, fanoušků i haterů? Sleduješ vůbec ty články o sobě, abys byl v obraze? Nechtěl bys někdy mít možnost od toho všeho uniknout a načerpat novou energii?

Myslím si, že když se tím moc zabejváš, tak tě to sežere. Jasně, kouknu se na komenty pod mejma trackama na youtube, prolistuju to a du dál. S ideou a Martinem Svátkem sme nahráli už zmiňovanej track "nepiš", kterej se věnuje čistě komentářům na yt. Pro mě uzavřená kapitola. Teď jsem měl možnost uniknout do Řecka a bylo velmi příjemný, nesledovat nic z toho, co se tady děje. Pro mě je vlastně únik už jenom to, že du s kámošema na pivo, nejlíp někam kde nepotkáš děti, co chtěj s tebou fotku.

Plánuješ si svoje tahy nebo u všeho čekáš, až jak se to vyvrbí a necháváš tomu volný průběh?

Jak kdy, ale spíš sem ten "volnoprůběhář", věci se u mě většinou ucelí až v průběhu dění. Nemám narýsovaný, že bych to chtěl tak a tak, spíš věci tvaruju za pochodu.

Chtěl bys být lepší člověk? Víš o nějakých svých nedostatkách, ale nemáš nějak chuť nebo sílu je měnit? Jak moc ti je blízké slovo prokrastinace?

Jasně, mám spoustu nedostatků, asi jako každej člověk, kterej je z masa a kostí. Často odkládám i neodkladný, ale poslední dobou daleko míň hulim, takže se snažím dělat věci včas. Hulení je v hodně případech kontraproduktivní - ale někdy může bejt člověk naopak víc zapálenej pro věc, když si zapálí, mám to tak s manuální činností nebo s různejma sportama, zapeču se do toho daleko víc než s čistou hlavou. Pokud jde o track "Mám to jinak", tak spíš popisuju to, jak sou lidi lhostejný k tomu, co je kolem nich.

Existuje v Čechách vůbec ještě zázemí pro oldschool? Stádo většinou inklinuje v mediální „hvězdy“ a podle toho se plní kluby. Dá se tím tedy uživit a registruješ na scéně mladá zajímavá jména? Kdo tě třeba naposled zaujal?

Těžko říct. Lidi maj rádi nový věci, nejde jenom o rap, tak je to skoro se vším. Přijde nová věc, zapomeneš na tu starou. Jestli ti ale ten starej interpret stále má co říct, přijdeš se podívat na jeho koncert znova. Věřim tomu, že ten náš žánr ještě stále hoří a snad i dlouho bude, chce to jenom lidi co to tak cejtěj. Myslim si, že je tady spousta mladejch, který zatím neměli moc velkou šanci se prosadit a dostat se do povědomí.

Beat na track Revizor mi atmosférou dost připomíná Chaozz či Prago union. Jak moc tvou tvorbu ovlivnila právě tato formace?

Vzhledem k tomu, že Chaozz sem poslouchal od 12-ti nebo 13-ti let, tak celkem dost. Kato je pro mě nejlepší textař všech dob a už jenom fakt, že je na scéně tuším od svejch 15-ti let až do teď, mluví za vše. Jeho pecky sou nesmrtelný a věřím tomu, že si je rád poslechnu i jako dědek. Sem rád, že se známe a je to podle mě velkej šéf!

Jsi samozvaný revizor za majkem? Je někdo v našem rybníku, koho považuješ za jezdce bez jízdenky? Od dob dissu na Smacka si názor o nikom, hádám, neventiloval. Nemáš chuť se k někomu vyjádřit nebo nechceš zbytečně dělat dusno na scéně a raději to vnitřně zkousneš?

Co bylo, bylo. Byl jsem mladej a nevybouřenej... S odstupem času bych to vzal zpátky, ale jak sem řek, co už se jednou stalo, to nezměníš. Je tady spousta černejch pasažérů, ale nemám důvod je zmiňovat a dělat jim reklamu. A jestli se v tom najdou, to už je na nich.

Straší tě tví démoni, a jakým způsobem s nimi bojuješ? Dá se s nimi vůbec pobojovat?

Je to v nás, takže se člověk kolikrát musí poprat sám se sebou. Podle mě je dobrý si uvědomovat svoje nedostatky, nebo věci co sou na tobě špatný. A ještě lepší je, když si schopnej s tím něco udělat, něco změnit. Pak se s tím dá nějakým způsobem bojovat.

Nejzapomětlivější MC ve hře krásně dokresluje vsuvka Jirky Macháčka z filmu Samotáři. Jsi sklerotik od přírody, nebo myslíš, že se na tom podepsala nadměrná konzumace trávy?

Sem zapomětlivej odjakživa, ale tráva tomu určitě dost pomohla... )))

Myslíš, že lidé dnes žijí v póze? Celkově jsme jako tvorové společenští ti, co tu společnost různými způsoby narušují. Máš čuch na ty falešné, nebo už ses taky pořádně spálil a máš k novým tvářím vypěstovaný odstup?

Nejsem hned s každým kamarád, spálil jsem se mockrát. To, jakej člověk jsi, se někdy pozná po dvou slovech a někdy až po delší době. Cením si upřímnost a často poznám, jaký lidi jsou už na první pohled. Někdy se třeba pletu, ale to pak nemám problém přijít za tím člověkem a říct mu "myslel sem si, že seš takovej a takovej, ale splet jsem se v tobě"

S čím vším ses v životě už smířil a s čím naopak ne a hodláš s osudem bojovat?

Snažim se brát život takovej, jakej je. Smířil jsem se už se spoustou věcí, co bylo, bylo a co bude dál, to je na nás.

Uvědomuješ si, že i ty jsi smrtelník, přesto v nouzi unikáš do svého textového světa. Tvé texty většinou vypovídají o tvém životě, proto nelze mluvit o nějakém vysněném alter egu. Bojíš se smrti, nebo ji bereš jako přirozenou etapu lidského života?

Je to přirozený, když to za přírodu neudělá nějaká nemoc nebo někdo jinej. Nikdy nevíš, kdy to přijde, takže to beru tak, že to může bejt v podstatě kdykoli. Až to přijde, tak to přijde, neuděláš nic. Samozřejmě tady chci bejt co nejdýl, ale neovlivním to, jestli mě za tejden srazí nějakej vožrala nebo tak.

Když zavzpomínáš na své počátky, kde a kdy byl Rest, že byl ve správný čas na správném místě a dostalo ho to v rámci hudby tam, kde právě je? Jak moc si musel svému štěstí jít vstříc a co by si vzkázal těm, kteří jen čekají a nedočkají se.

Dělal jsem vždycky to, co mě bavilo a měl jsem štěstí, že sem se potkal s dobrejma lidma, díky kterejm jsem tam, kde teď sem. Byla to do jistý míry velká shoda náhod. Nebejt Depha a Chaozzu, asi bych se k rapu dostal z úplně jiný strany. Nebejt Tesaře, asi bych se ještě teď dokopával k první desce. Nebejt Pepka, asi bych vymejšlel jak a kde tu desku pak vydat. Takže určitě je to hodně o štěstí a o různejch náhodách, který ti pospojujou cesty tak, abys někam došel. Hlavní je věřit tomu co děláš.

Půl roku o tobě nebylo příliš slyšet, jsi ten typ člověka, který se zavře ve studiu a na ničem jiném se nepodílí?

Ani ne, spíš jsem dlouho jen koncertoval a nepřemejšlel o nový desce. Bylo trochu těžší se pak zase rozepsat a dostat se do toho procesu naplno. Zjistil jsem, že je potřeba psát neustále, ať už to vodkládat do šuplíku a střádat materiál, nebo to pouštět ven, je to lepší než si dát takovou pauzu jakou sem měl. Takže teď se vrhám na další projekty, už nehodlám stát na místě.

Na své nové desce říkáš, že hostovačka za keš je pro tebe nemyslitelná. Je to zajímavé v kontrastu porovnání s tvým producentem, pro kterého jsou jeho beaty „chlebem“.  Proč by se mělo za produkce platit a za hostovačky ne?

Neříkám, že by se za hostovačky nemělo platit lidem ze zahraničí, ale u nás mi to přijde vtipný. Buď mě ten danej rapper baví a dám to, nebo ne. Ale nebudu to dělat přece jen kvůli tomu, že mi zaplatí za sloku. U producentů to chápu, spousta lidí nemá kde vzít beat a takhle maj možnost si ho koupit od člověka, kterej to dělá na profi úrovni, a tím pádem maj jistotu, že dostanou kvalitní věc. Fatte je ten typ producenta, kterej sype jeden beat za druhym, takže chápu, že je prodává - na druhou stranu taky spoustě lidem beaty dal, protože ho bavil jejich rap a chtěl s nima mít track.

Kde se zrodila tvá víra v boha? Jsi z nábožensky založené rodiny nebo to vyplynulo nějak z přístupu k životu? Věříš v posmrtný život a živí tě naděje, že se se všemi blízkými zase jednou potkáš?

Sem někde mezi ateistou a křesťanem. Nechodím do kostela, ale když ho někde potkám, tak se zajdu podívat dovnitř a pokaždý z toho cejtím strašnou sílu a nasávám to atmo. Celá naše rodina sou věřící, takže sem k tomu měl vždycky blízko. V posmrtnej život věřím, asi proto že je pro mě nepředstavitelný, co bude, až jednou umřu. Ale snad tady ještě chvíli vydržím, čeká mě tour... Díky za rozhovor! Ve jménu otce i syna i ducha svatýho, amen.

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná