Regie: Newschooleři se snaží najít nějakej novej směr, ale zatím se jim to z mýho pohledu moc nedaří

Štěkej v ulicích dlouho a budeš mít navrch. Proč? Nemusíš mít obrovský talent od boha a lámat fanoušky v kolenou po prvním singlu v éteru, ale sbírej zkušenosti a piluj svou osobnost. Ovace se dostaví, pokud nejsi lama. Regie po letech ve smečce vyběhl na vlastní dráhu a debut dopadl víc než dobře. Dva roky jsou pryč a on vyje na scénu o něco zkušeněji a s širšími lokty. V tomto případě nepoukazujeme na jeho postavu, která budí ze stage respekt, ale na zajímavý materiál, který přináší v podobě druhého alba „Kontrast“. A jak se zdá, poslední slovo to z jeho strany není, neboť smečka ho volá k sobě zpět.

Když bych ti nabídl nějakou šílenou sázku o to, že v případě prohry oholíš svůj oblíbený vous, šel bys do toho?

To se ani nemusíme sázet, už se stalo. Brzo přijde léto, a tak jsem chtěl omládnout o ado náj, taky mě už nebavila Nutella a nechtěný kusy rohlíku na ksichtě.

Pojďme ale k desce. Při svém prvním sóle jsi měl již zkušeností na rozdávání, ale brouzdal jsi v nezmapovaném písečku. Jak velký pro tebe byl rozdíl dělat na čísle dvě?

Tentokrát jsem měl přístup do studia ve svým městě, a tak byla možnost dost věcí, s kterýma jsem nebyl spokojenej, přerapovat. Taky spolupráce s interprety byla, až na pár výjimek, pohotová a v podstatě jsem jel po zajetých kolejích. Na HB není ani jeden ženskej vokál ani skreče, což se novou deskou změnilo a jsem za to rád.

Někteří prvoligoví hráči tvrdí, že skreče jsou v roce 2017 již mrtvé těleso a nepoužívají je. Ty máš na to asi odlišný názor, co?

Já mám na víc věcí odlišný názor než oni. Kolikrát jsem z těch easy newschool treků otrávenej jak hadí zub. Cuty k hip hopu patří. Chápu, že se snaží najít nějakej novej směr, ale zatím se jim to z mýho pohledu moc nedaří.

Na scéně jsi již dvě dekády, jak to máš s hecováním na nové matro? Nejsi občas vyšťavený a bez chuti?

Ani ne, spíš naopak, až se tomu občas sám divím, ale prostě mě to baví, je to součástí mýho života a snažím se pořád zdokonalovat. Haters si mě ještě chvíli užijou. Zdravim Krápu.

Obklopil ses velkým počtem hostů. Nebrzdilo to práci na finálu? Přiznej nám, koho jsi o sloku nejvíce uháněl.

Většinu jsem ani moc uhánět nemusel, až na pár výjimek, ale nechci jmenovat, oni ví ne. Zato třeba věc s Big Shugem byla hotová během dvou dnů.

Když jsi to nakousl, zahraniční jméno je většinou splněný sen interpreta, ale posluchači tyto spolupráce většinou plně nedocení. Pověz nám, jak jsi kontaktoval tuto zaoceánskou ikonu?

Je to tak i mým případě, měl jsem to v plánu už delší dobu, ale až teď jsem se k tomu odhodlal. Potkal jsem se s ním v roce 15 na kempu a dával jsem mu CD HB. Věděl jsem, že DJ Ramel je s ním v kontaktu, a měl jsem beat od JSMa, kterej by mu dost seděl. Napsali jsme mu a zbytek už jsi slyšel, god bless.

JSM na beatu není u tebe nic nového, ale těch zářezů má na desce hned celou řadu. Znamená to, že dostal opět chuť tvořit a dávat o sobě více vědět?

To nevím, museli bychom se zeptat jeho, ale myslím, že se společně navzájem posunujem. Já bych s ním mohl udělat třeba pět desek a bylo by mi to jedno, protože je to král. Každá věc, kterou pošle je absolutní.

Přítomen je také Jelínek, Zrechti velmi brzy také vylezou na povrch se svou deskou. Bude patřit rok 2017 Budwar City?

To spíše ukáže čas, v danej rok o tom rozhoduje pár lidí, komu patřil, časem to zhodnotí všichni. Každopádně jsem rád, že místní scéna není líná, jak vandrák po obědě.

Před lety jsem se tě v rozhovoru zeptal na mladé tváře v Budějovicích. Jak je to nyní? Stále musí štěkat staří psi, aby tento bod z mapy rapu nezmizel?

Myslím, že situace se dost změnila k lepšímu, ale na novýho Jelínka to zatím nevypadá. Nechci nikoho jmenovat, ať si kluci pomůžou sami.

Vrabci štěbetali, že letos by mohl ožít projekt MVP a nabídnout nám další desku. Sax mluví o sóle. Co z toho je tedy reálné na termíny a sliby interpretů? Co tým Zeměvzduch? Není Bee ochoten znovu otevřít další kapitolu této legendy?

Určitě máme s kluky v plánu všechny tyhle projekty oživit. Ale jak říkáš, Sax dělá sólo, na který se mimochodem těším, a tak se nabízí ZMV. S Beem máme už pár textů hotovejch a co nevidět začnou vznikat nový věci.

Zpět k tvému materiálu. Zdáš být v rapu jistější a opět o něco vyzrálejší. Zároveň bych poukázal na zkoušení nových technik. Přítomny jsou nástřely trapu, inklinuješ i k boombapu, celé je to pestré a nezní to od A do Z stejně. Chodil jsi pro inspiraci hodně za hranice nebo je to prostě vývoj, kdy tě láká experimentovat a zkoušet, kam až můžeš svůj hlas a frázování dostat?

Díky, vážím si toho, že to vidíš takhle. Chtěl jsem, aby tahle deska byla zase o trochu dál, než ta předchozí, i když bych to za nějakej větší experiment nepovažoval. Pořád je to striktní hip hop. Věci jako „Fokume“ a „Asi ne“, jsou spíš taková sranda, ale přitom funkční.

Témata jsou přirozená, obsah přímočarý, zřetelný a plný přirovnání. Zdá se, že znáš snad všechny známé tváře ve všech sférách. Čteš hodně bulvár, lámeš film za filmem či knihu za knihou?

Myslím, že s přibývajícím věkem z tebe začnou mluvit zkušenosti. Kolikrát mi přijde, že toho vím víc, než bych chtěl.

Hned v první skladbě sám přiznáváš, že nejsi takovej talent jako někteří. Čím to tedy kompenzuješ? Zkus lidi nalákat na svůj nový materiál, aby mu dali svou důvěru a věnovali keš za origo do sbírky.

Já tam ale zmiňuju Franka Zappu, v tomhle případě se o srovnání nedá polemizovat. To není jako se srovnávat s místní elitou, jestli mi rozumíš. Ke koupi cd nehodlám nikoho nutit, ale jestli se chceš na necelou hodinu vrátit do starých časů, kdy to ještě za něco stálo, objednávej ZDE. Využít můžeš i iTunes, Spotify či Google play.

Ještě chci pozdravit všechny fans, co mě podpořili koupí origa.  Bylo jich víc, než jsem čekal, další přibejvaj, a toho si v týhle době nesmírně vážím. Tobě děkuju za rozhovor bro a zase za rok. Keep it real

                                                                                

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná