Rap dal společnosti nejvíc názorů, nejvíce pravdy, nejvíce pohledů, nejvíce emocí a nejvíce příběhů

Revolta, alias Mára z Krnova, který začínal ještě jako Marass, se po hudební stránce vydal, jak bychom tak řekli, ne úplně s proudem většiny československé scény, ale jak sám tvrdí, jeho tvorba spočívá v uvědomělém hip hopu. Na Bbaráku prý vyrůstal a začínal jako většina mladých kluků, kteří milují rap. V rozhovoru se novopečený Pražák rozpovídal například i o tom, jak vnímá určitý odstup od velké části scény nebo o vztahu k marihuaně. Povídali jsme si v parku pod stromem možná i proto, že v textu jedné jeho písně s názvem „Evoluce vědomí“, stojí: „příroda je víc než kdokoli, cokoli“. Nevím, kde by se to hodilo více.

Tvoje přítomnost na scéně vznikla jaksi nečekaně originálním přístupem k sociálním tématům. Kdo byl tvým vzorem? Na kom jsi vyrůstal nebo co jsi dříve poslouchal?

Vzor jsem žádný úplně neměl. Spíš jsem jen někoho obdivoval. Začínal jsem jako všichni klasicky na Chaozzu, Kontrafaktech, Indy a Wich. Poslouchal jsem hodně i zahraniční hip hop, kterému jsem ale nerozumněl, takže u mě převládaly klasické komerční věci. V období, kdy jsem začal hledat něco víc, mě hodně bavil Spirit. Oni s H16 byli vlastně průkopníci myšlenkového hip hopu. Ten jejich mixtape „Antivirus“ byl dobrý nebo třeba Suvereno mě oslovil. Z těch zahraničních bych zmínil například Lowkey, Vinnie Paz, Akala, KRS-One, Hopsin nebo Nas.  Prostě ti, kteří do toho dávají něco víc.

Jak ses vůbec potkal se Suverenem?

Suveho jsem kontaktoval, když jsem vydával svoje první CD „Evoluce Vědomí“. On byl jediný, o koho jsem stál, hodil se mi tam. Hodně jsem uvažoval o tom, jestli ho mám oslovit, přišlo mi, že ještě nejsem na jeho úrovni. Nakonec jsem se s ním spojil, on to samozřejmě dal a od té doby jsme kámoši. Děláme i společné akce.

Neangažuješ se v rapu také kvůli tomu, že se jím dá nejlépe něco sdělit?

Ano. Kdybych uměl zpívat, tak zpívám. Rap je jednoduchý. Začal jsem klasicky psaním textů, básniček. Na střední škole jsem se účastnil soutěží se svými slohy. Měl jsem je nejlepší, tak mě tam učitelky posílaly. Později jsem začal ty texty rapovat. Rap jsem poslouchal od malička, lákalo mě to. Jednou ve škole jsme měli napsat a zrýmovat báseň, mně se to podařilo celkem vtipně, tak jsem to zkusil zarapovat. Tím to začalo.

Minulý rok ti vyšlo album „Evoluce vědomí“. Podle čeho si vybíráš, s kým budeš spolupracovat? Zaměřuješ se třeba na lidi podobně smýšlející nebo…?

Určitě jen na podobně smýšlející. Měl jsem hodně nabídek, které mi lidi domlouvali, ale dokud nevím, že ten člověk to cítí stejně jako já, tak do toho nejdu. Je to můj požadavek. Hledám lidi, kteří smýšlejí podobně. To tam musí být. Bez toho by to nešlo.

Tvé texty mají zajímavý a hluboký sociální obsah, myslíš, že právě rap je vhodným sdělovacím prostředkem, kterým lze vyjádřit tvé myšlenky? Přijde mi, že tvé texty obsahují obrovské množství informací, které chceš všechny naráz sdělit. Nemáš v plánu napsat třeba knihu, kam bys mohl vše plně zaznamenat?

Tak určitě. Hodně lidí si neuvědomuje a já se na to právě snažím upozornit, že rap je mládeží nejposlouchanější žánr. Jím se dá nejvíce sdělit. Rap dal společnosti nejvíc názorů, nejvíce pravdy, nejvíce pohledů, nejvíce emocí, nejvíce příběhů. Žádný jiný žánr tohle nedokáže, a právě proto se snažím apelovat na to, aby ti, kteří rap dělají a mají nějaký vliv, k tomu přistupovali zodpovědně.

"Všechny magazíny, Bbarák jsem kupoval, všechno jsem sjížděl, poslouchal jsem ty rapery a mrzí mě, že nikdo na scéně se nezmínil o tom, že existuje i hip hop uvědomělý."

Musím se tě zeptat, kde se inspiruješ k psaní takovýchto textů?

Spousta umělců si řekne: „Teď jdu napsat text“, „teď jdu složit hudbu“. Já to tak nemám. Během 14ti dnů třeba neudělám nic a pak během tří dnů 5-6 věcí. Čekám na správný moment, na tu správnou vibraci. Nelze to tak lehce popsat. Chápu, že pro někoho to může být nereálné, když to nezažil, říká se tomu „múza“. Čekám, až to přijde samo. Inspiraci hledám v tom, když se cítím dobře, když se cítím špatně, snažím se popsat svoje emoce.

Hodně se v textech zaobíráš sociálními tématy. Angažuješ se nějak na politické scéně? Volit chodíš určitě ne?

Ano. Moje první CD bylo z jedné třetiny hodně politické, sociální, ale trošku od toho teď budu upouštět. Jezdil jsem dost po demonstracích, angažoval se, hodně to řešil, dokonce jsem byl i krůček od politické strany, ale na poslední chvíli, když jsem stál před rozhodnutím, jestli se vydat touto cestou, anebo cestou skrze projekt „SebeRevolta“, rozhodl jsem se pro to druhé. Přišlo mi, že přes politiku nedosáhnu toho, čeho chci. Věřím, že změna se dá uskutečnit spíše vytvořením nějaké komunity v lidu, ne přes vládu. Takhle to lze vzít do vlastních rukou, zlepšovat morálku. Nevěřím, že změna se dá provést přes vládu, příkazem nebo vyhláškou. Podle mě to musí přijít od nás samých. Apelovat na morálku mládeže, podporovat morálně, správně a eticky přemýšlející lidi, ti pak budou ve vládě, ti pak budou dělat dobré věci. Do politiky se nehrnu. Chci působit lokálně.

"Dost lidí to i špatně chápe, myslí si, že jsem nějaký obrovský hater hulení, ale to vůbec ne. Mně to vadí u mladých."

S čím konkrétně jsi v současný době nespokojený?

jsem strašně nespokojený s morálkou lidí, hlavně mladých. Budoucnost každého národa je v našich dětech. Určitě to pozorujou všichni, ta morálka mladých je horší a horší. Rodiče tráví víc a víc času v práci. Jsou odkojeni na tom mainstreamu, showbusinessu, videoklipech, drogách a alkoholu. Spousta lidí to nechce přiznat, ale to hulení, chlast a drogy je obrovský problém. Lidi se k tomu dostávají stále v nižším věku a má to velké následky do budoucna. Lidi, kterým je třeba 20 – 30, o těch nemluvím, to je jejich věc, ale vadí mi to u těch dětí. Otupuje jim to mysl, jsou bezcílní. Spousta mých kamarádů hulí, beru to v pohodě. Dost lidí to i špatně chápe, myslí si, že jsem nějaký obrovský hater hulení, ale to vůbec ne. Mně to vadí u mladých. Když vidím koncerty raperů, kteří propagují chlast a hulení a pod pódiem mají 14tileté děti… Jak už jsem řekl, hip hop je teenagery nejposlouchanější žánr a oni by si to měli uvědomit, nemyslet jen na osobní profit, ale mít tu zodpovědnost.

Co si myslíš o tom, že někdo nenapíše bez jointa ani řádek textu?(Majk Spirit děkoval na Slavíkovi zelené rostlince, která mu pomáhá psát texty.)
V dnešní době je rapper, který nehulí skoro výjimkou.

U toho Majka to respektuju, ale zamrzelo mě to. Obdivuje ho řada mladých, dětí a on jim vlastně řekne, že marihuana je super. Jasně, pro něho je super, ale tráva působí dvěma způsoby. Proto jsou dva typy lidí. Jedni si zahulí a jsou high a druzí úplný opak, znudění, otupělí, nechápaví atd. Obojí ale není přítomnost a hlavně v obou případech to nejsou vlastní emoce a pocity. THC působí na mysl tak, že člověku spouští stav buď příjemný nebo nepříjemný, ale co lidi neví je, že ten stav není přítomný, ale pochází z minulosti. THC ho jen aktivuje. Takže když někdo hulí, respektuju to, ale proč to propagovat? Samozřejmě, nebavíme se o lékařské marihuaně, ale o hulení THC. To je jediné, co mě na Majkovi mrzí, jinak na něj nedám dopustit. Vážím si ho za to, co udělal, v podstatě to byl jeden z průkopníků. Já už jsem tyhle texty psal před pěti lety, ale myslel jsem, že to nebude nikoho zajímat. Neuvěříš, jakou jsem měl radost, když začal dávat tyhle texty na „Antivirusu“, před tím už na „Čísla nepustia“. Pro mě to byla úplná bomba, že s tím konečně někdo přišel. Určitě na něj nezanevřu.

"Chodí za mnou x lidí, kteří přestali hulit, chlastat, začali cvičit a zajímat se o zdravý životní styl. V tomhle vidím tu největší budoucnost."

Z tvojí tvorby je cítit, že toho chceš hodně sdělit, je pro tebe důležitější a chceš se spíše zdokonalovat v hudbě, brousit styl, anebo tě spíše zajímají věci, které se dějí okolo a hnutí „SebeRevolta“? Myslíš, že se to dá zvládnout všechno dohromady?

Určitě si to myslím a je to věc, na které teď nejvíce makám. Samozřejmě se chci zdokonalovat i hudebně, na tom makám taky, abych byl tak trošku i legitimizován tou hip hopovou kulturou, která si tak strašně zakládá na flow, projevu, a na tom, že je vše ťip ťop. Mrzí mě, že se tady více dá na formu než na obsah. I v tomhle makám, ale nejvíc mě těší, jak se neskutečně šíří projekt „SebeRevolta“. Má hodně moc view po každém koncertě. Chodí za mnou x lidí, kteří přestali hulit, chlastat, začali cvičit a zajímat se o zdravý životní styl. V tomhle vidím tu největší budoucnost, takže makám na tom, aby se z toho stala organizace, která bude cvičit lektory. My totiž nestíháme jezdit po školách, tak chceme vycvičit lektory a udělat z toho obrovskou organizaci, která trošku pozvedne ducha ve společnosti. Zrovna za 2 týdny kvůli tomu jedu na Slovensko studovat, jak vybudovat fungující organizaci a sehnat finance.

Jak válčíš s tím určitým odstupem a možná až pohrdáním od velké části scény? Už ses otrkal a víš, že se nejde líbit všem nebo tě to pořád od někoho dokáže ranit? Koho na scéně respektuješ?

Přesně jak říkáš. Není člověk ten, který by se líbil lidem všem. To vím. Je to založené na tom, že už x let tady od začátku nějak ta scéna funguje a má povědomí o tom, že to je právě ten hip hop. Najednou přijde někdo, kdo začne říkat, že hip hop není o hulení, chlastu, párty, egotripu, aroganci. Je jasné, že to se zastáncům hulvátského pouličního hip hopu nebude líbit. Já se totiž přikláním ke kořenům hip hopu, The Temple Of Hip Hop, deklarace míru hip hopu, která byla sepsána zakladateli, v podstatě to bylo něco jako morální kodex hip hopu. Mrzí mě to, od malička jsem tenhle žánr poslouchal. Všechny magazíny, Bbarák jsem kupoval, všechno jsem sjížděl, poslouchal jsem ty rapery a mrzí mě, že nikdo na scéně se nezmínil o tom, že existuje i hip hop uvědomělý. Moje nové CD se bude jmenovat „Motivace a moudrost hip hopu“, kde se budu snažit lidem dát ty informace, které jsem já neměl. Bral jsem to tak, jak mi to bylo předkládáno, frajerství, móda, arogance, egotrip a sebevychloubání. Samozřejmě tím nechci házet všechny do jednoho pytle, to určitě ne. Spoustě raperů dávám respekt. Uznávám Suveho, Majka, Vladise, to je hodně nedoceněný raper, DNA, Čistychov. U nás v Česku nevím, koho bych vyzdvihl, něco víc je třeba v tom Ty Nikdy Labelu, není to jenom o egotripu, je v tom něco víc, takový ten dobrý hip hop, který si poslechnu. Paulie, Idea má super texty, líbí se mi jeho vtip. Fatte má výborné beaty.

Všimla jsem si, že jsi teď v srpnu pořádal SebeRevoltaKemp". Mohl by jsi blíže přiblížit o co šlo?

Spousta lidí, kteří smýšlí podobně, se cítí ve svém prostředí osamoceni. Nemají kolem sebe podobně smýšlející lidi, a proto i někdy sklouzávají ke špatným věcem. Chtěl jsem na jednom místě umožnit setkání 60ti lidem podobně smýšlejícím, zajímajícím se o zdravý životní styl, cvičení a myšlenky podobné těm mým. Celý kemp probíhal na statku, stravovali jsme se pouze z lokálních zdrojů, od místních farmářů, postavili jsme tam hřiště na cvičení, kam se chodilo trénovat, odpoledne se hrály různé hry, volejbal, fotbal, tenis, plavání, bazén, a večer byly vždy 2-3 tématické přednášky. Jeden den třeba o stravě, druhý den motivační přednášky atd. Je to jedno z největších zadostiučinění v mém životě, lidi odjížděli s tím, že to co zažili za ten týden, nezažili za celý život. Holky brečely. Ze „Seberevolty“ chci udělat komunitu se společným cílem, proto jsem lidem na kempu objasňoval o co jde. Už teď vidím výsledky. Je týden po kempu a ta parta lidí spolu neustále komunikuje, chodí na radnice žádat o výstavbu hřišť. Náš první cíl je vystavět hřiště na cvičení, kde by se mohly děti střetávat. Jde o to, aby měl mladý člověk na výběr. Buď se přidá k partě, která hulí, chlastá na lavičce v parku nebo se přidá k lidem, kteří cvičí a dělají něco pro svoje tělo. Jsem rád, že jsme tohle založili, v tom vidím největší potenciál, jak já sám můžu něco změnit. Vidím, že to doopravdy lidi mění.

Uvědomuješ  si, že k zapojení do „Seberevolty“ má větší předpoklady mužské pohlaví, vzhledem k fyzické náročnosti. Nepřemýšlíš nad tím, jak zapojit víc holky? Třeba i úplně jiným způsobem?

Výborná otázka. Už od začátku tohle řešíme, že to cvičení na hrazdách není pro holky úplně ideální, ale i přes to se najdou takové, které jsou alternativní, a proto máme mezi sebou člověka, který s nima necvičí na hrazdách, ale dělá různé dřepy, švihadla a fitness trénink. Máme tam zakomponované cvičení pro holky, ale pořád je těch holek menšina. Cvičení bylo rozdělené na tři úrovně, třeba i pro člověka, který nikdy necvičil, byla vhodná ta první úroveň.

A co scházení se za jiným účelem než to cvičení?

Ano, právě proto jsme se každý večer scházeli na těch přednáškách, po kterých se pak debatovalo třeba do 4 hodin do rána. Každý večer koukání na hvězdy a debaty.

Co bys chtěl v hip hopu dokázat?

Moje přání je, aby se hip hop posuzoval spíše podle obsahu a ne podle formy.Koukám na hip hop z toho druhého pohledu, jak už jsem zmiňoval. První DJ Kool Herc pořádal první hip hopové párty v paneláku, takzvané „block parties“ právě proto, že v ulicích byla obrovská agrese a násilí, a on chtěl skrze Djing a hip hop lidi nějak rozveselit, aby se odreagovali. Z toho důvodu začal dělat v paneláku tyhle párty, kde se lidi střetávali, nikdo zde nesměl zvýšit hlas, jinak byl vykázán na ulici, byli tam chlebíčky, občerstvení, džus. Lidi se tam bavili, tančili, a pak se k nim teprve začali přidávat MCs. A to je to, co lidi neví a to je to, co tady chci trošku osvětlit a ukázat tu druhou stránku hip hopu, opačnou od té, kterou dělá 90% československých raperů, kde jde o sebevychloubání, místo o sebevyjadřování. Chci ten hip hop pozvednout.

Na závěr ti chci poděkovat, ani jsem nedoufal, že jednou budu dělat rozhovor do Bbaráku, přestože jsem od malička hltal každé vydání, takže, děkuju ti za to.

Taky děkujeme.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná