Radimo: Prago je hravost s formou a melodiema. Black Moon jsou smyčky, strikce a syrovost

Champion Sound má letos na pilno. Po srpnovém vystoupení s legendární kapelou Black Moon na letošním Hip Hop Kempu je čeká další výzva - velký sál pražské Lucerny, kde ve spolupráci s většinou zásadních jmen cz/sk rapu vzdají poctu DJi Wichovi. O koncertech s dalšími interprety u nás i ve světě netřeba hovořit. Říkáte si, jak to všechno mohou stíhat? A to ještě nevíte, co všechno teprve připravují! O tom, jak probíhá komunikace a koncertování se zahraničním interpretem i o tom, co Champion Sound čeká po vydařené letní sezóně, se rozpovídal Radimo.

Prago, Pio, Diamond D... co pro Champion Sound znamená, když se řekne Black Moon?
 
Náš zatím poslední projekt, tak na půl uzavřenej. Pro mě osobně možná i ten nejlepší materiál co se muziky týče. Některý Black Moon věci jsou hodně smyčkový, hodně striktní a zvukově jakoby divný, to mám rád.
 
V čem je jiná příprava s českou a zahraniční kapelou? 
 
Jako vždy to je šílená rychlovka, projekty tohoto typu by si zasloužily mnohem víc času, ale to není možný. Interpreti z USA přijedou jen velmi krátce před koncertem a často není úplně jednoduché se dopředu detailně dohodnout, jak to má přesně vypadat. Takže to vetšinou funguje stylem, ze my uděláme vše nejlíp, jak dokážeme a podle našich představ, pak se s nima jednou vidítme, během pár hodin sladíme formu a hurá na stage. Leckdy je to tak i s českejma interpretama, ne vždy je možný zkoušet hodiny a hodiny, jak bych si přál.
 
 
Takže v případě Black Moon jste zkoušeli až před vystoupením?
 
Našli jsme a zabookovali zkušebnu v Hradci, BM přiletěli den před jejich vystoupením, tedy v pátek lehce před polednem. Přijeli do Hradce, ubytovali se, a pak jsme se potkali na pár hodin v té zkušebně. Podruhé až na hlavním pódiu HHK. 
 
Před Black Moon jsem vás viděl hrát s Prago Union v roce 2012. Když to srovnám s vystoupením vás a Black Moon na letošním HHK, připadalo mi, že s Prago jste ještě trochu experimentovali, zatímco s BM jste hráli víc ve smyčce. Je to změnou bubeníka nebo jste k tomu přistoupili úmyslně?
 
Každej projekt si žádá něco jinýho. Muzika Prago Union je specifická kategorie sama pro sebe, už v originále to není striktní smyčka a skoro bych si dovolil říct, že ani ta muzika není klasickej striktní rap. Vznikla v jiný době, na jiným místě a jedna se o specifickou muziku, jakou dělá Kato. Vždy se snažíme tu esenci přenýst na podium tak, aby vznikl organickej živej tvar, kterej může zahrát jen kapela, ale zároveň zachovat to zásadní z původní produkce. U Prago to je větší hravost s formou a melodiema a samplama, u BM je to větší strikce, smyčkovost a syrovost. Jestli ti zněl koncert PU jako volnější a s víc experimentama, bylo to proto, že ta muzika taková na rozdíl od BM je. Jednotlivý muzikanti samozřejmě ovlivňujou výslednej sound, ale snažíme se fungovat víc jako team. Takoví dělníci toho kterýho projektu, spíš než že bychom se snažili nějak přehnaně promítat svoje jednotlivý vize do muziky lidí, pro který hrajem. Naplňuje nás naplňovat jejich vizi live, to je naše specialita.
 
 
Pokud jde o komunikaci mezi kapelami, zajišťujete si ji sami nebo to celé vzniká z iniciativy někoho dalšího?
 
Naše jednotka se skládá ne jen z muzikantů na pódiu. Záda nám, co se zvuku týče, kryje Tomáš Sochůrek ze studia Jižák, o foto se nám stará @Pernikphoto, video zajišťuje Honza Turek ze Signal Generator a za tím vším stojí a veškerou logistiku a nápady startuje Affro. Většina projektů vzniká tak, že se zroděj v jeho nebo mojí hlavě při našich společnejch diskuzích a to povětšinou v nějaký divný hodině nad ránem za volantem naší tour dodávky. Tyhle nápady pak dál "pěstujeme" a "šlechtíme" při dalších nekonečnejch diskuzích, a pak jim dáváme víc a víc konkrétní tvar. Čím blíž je ten kterej projekt k jeho realizaci, tím víc se naše úkoly s Affrem rozdělujou. On řeší logistiku, PR, komunikaci a peníze a dodává svoje kontakty a já řeším hudební stránku věci. Kdo, kde a jak.
 
A komunikace s Black Moon samotnými? Jaká byla atmosféra při prvním setkání ve zkušebně?
 
Atmosféra je v těhle případech vždy elektrizující, protože se chystáš potkat hotový legendy, ale zároveň opatrná, protože nikdy nevíš co se semele a je potřeba být ve střehu, aby vše klaplo jak má. Je to každopádně adrenalin, haha. Obecně platí, že lidi od rapu, ať už u nás nebo venku, toho moc nenakomunikujou, a pak když dojde na lámání chleba, tak už není moc času vše vyladit, ale zatím (musím zaťukat) vždy vše klaplo a na všem a s každým jsme se domluvili.
 
 
A co pro nás Champion Sound chystá? Můžeme se opět těšit na nějaké spolupráce například se zahraničními interprety?
 
Plánů a nápadů máme řadu. Některý si dávaj na čas už nějakou dobu, takže už je ten pravej čas jít s nima ven. Největší pecka je teď ta velká Lucerna s Wichem. To bude nejspíš největší rapová akce v historii cz/sk rapu, velkej sál Lucerny, Wich, většina zásadních mcs, prostě velká věc a tudíž i velká zodpovědnost. Pak máme náš výroční koncert s Prago Union, který bude na nějakou dobu poslední. Chystáme koncertní pauzu a hlavně velkej refresh, čeká nás práce na nový muzice a vůbec chceme se pokusit posunout věci na další level. Je to něco, co Prago Union dlužíme a hlavně něco co už chceme udělat nějakej ten pátek. S Champion Soundem nám do konce roku vyjde náš první vinylovej singl, na jehož A straně zpívá jeden z nejlegendárnějších světovejch tanečníků Storm. Nikdo o něm neví, že i zpívá a jde mu to, myslím, velmi dobře. Na B straně zase hostuje jiná legenda a to dánskej DJ Static. Ještě o něco dřív bychom rádi poslali ven náš zkušebnovej mixtape s názvem Heavy weight tape. Ten vyjde na kazetě, nečekej ale žádnou sériovou výrobu. 
 
Že by vzpomínka na časy, kdy se demáče točily na audiokazety?
 
Co kus, to originál, nahranej poctivě doma jak za starejch časů. Real shit, esence syrovosti a charakteru. Už to skoro máme hotový a brzy začne ta radost přehrávání z kusu na kus. Taky budeme makat na DVD z velký Lucerny a nějakejch videích s Champion Soundem. Máme z těch našich výjezdů do světa kopec materiálu a chtělo by to nějak sestříhat v koukatelnej tvar. Abych nezapomněl, řešíme velký zimní evropský tour s Black Moon a to bude nejspíš ta nejhezčí tečka za tímhle úžasným rokem. Byla to fuška, ale taky úžasná jízda. Pokaždý se musím štípnout, abych si uvědomil, že to není jenom tak. Díky všem za support, ať už od našich nejbližších až po všechny lidi v crowdu! Vážíme si toho!
 
 
Záznam z vystoupení Black Moon & Champion Sound / Hip hop kemp 2014:
 
 
 

NTK - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná