Prop Dylan: Když jsem začínal prorážet, nebylo tolik rapujících Švédů. Dnes bych to měl o dost těžší

Kdyby se pár měsíců neholil a nestříhal, možná by jako dávný Viking přeci jen vypadal. Místo děsu však rozdává po Evropě úsměvy a koncerty, kterými si naklonil již velkou část undergroundového publika. Prop Dylan už v Čechách párkrát vystupoval, ale přesto není znám široké veřejnosti, nýbrž spíše jen pár fajnšmekrům. Ve středu na Warm Upu šestnáctého ročníku Hip Hop Kempu zahrál jako headliner a měl plno. Další deska klepe na dveře, proto byl po své show lehce vyzpovídán.

Jsi jedním z mála švédských rapperů, kteří objíždí Evropu. Jaké z toho máš pocity a proč tomu tak je? Kdy se to vlastně zlomilo?

Je to úžasné! Ve Švédsku je mainstream a underground oddělený téměř úplně. Máš mainstreamový shit, co si jedou běžní lidé, a pak underground. Když jsem vydal své první album, moc ohlasů to ve Švédsku nesklidilo. Ale pak se ozvali lidi různě z Evropy, že se jim to líbí, a že by mě rádi zabookovali. A tak to byl přirozený vývoj, kdy jsem se začal soustřeďovat více na Evropu, než samostatné Švédsko. Ještě pořád ve Švédsku hrajeme, ale rozhodně to není tak často, jak ve zbytku Evropy. Takže miluju to, že můžu takhle jezdit a přijet i k vám sem do Česka!

Před dvěma lety Promoe říkal, že abys prorazil lokálně, musíš rapovat švédsky. Ty ale rapuješ anglicky, tak mě zajímá, jestli je to právě z důvodu toho, že se soustředíš spíše ven?

Je to důležité, ale jen v jistém aspektu. Vysvětlím... Pro Promoeho je to důležité, protože je obrovským jménem v rámci Švédska i Evropy. Já zatím tak velký nejsem, ale uvažuju o tom, že bych album ve švédštině taky udělal, ale zatím mám plné ruce práce s anglickými alby.

Je to pro tebe lehčí rapovat anglicky, nebo mateřským jazykem? Ve Švédsku se sice angličtina učí už od dětství, ale přeci jen to není domácí řeč.

Pro mě je určitě lehčí rapovat anglicky, protože jsem poslouchal anglické rapy od svých 12-15 let, takže jsem na to více zvyklý. Rapování ve švédštině je nová věc. Dělají to často imigranti, kteří mají specifický akcent a způsob mluvení. V mém městě máme velice vtipný dialekt, takže když jim rapuju, je dost možné, že mě lidi nebudou brát vážně. Takže i proto raději anglicky... (smích)

Vím, že s Promoem jsi spolupracoval již v minulosti. Je to pro tebe otec švédského hip hopu? Nebo by jim byl třeba Timbuktu?

Textově je to člověk jménem Kashal-Tee. Byl to pionýr švédského hip hopu rapovaného anglicky. Začal již někde v roce 89 a dokonce měl beef s Eminemem, protože Eminem mu ukradl několik řádků a punchlines. Tento člověk je dneska můj kámoš a má velice specifický způsob rapu a punchlines. Hodně se v té době inspiroval od Lord Finesse, V roce 96 vydal desku, která je dle mého názoru lepší, než cokoliv co tady dodnes vyšlo, pokud se bavíme o klasickém battle rapu.

Tím, že rapuješ anglicky, máš blíže k zahraničním jménům. Na jednom tvém albu byl například Masta Ace. Fungují tyto zahraniční hvězdy jako dobrý tahák pro tvou cílovou skupinu? V Čechách jsou zahraniční featy přehlížené a umělci to dělají spíše pro své vlastní potěšení. Jak je tomu ve Švédsku?

Já s těmi lidmi, které mám na featu, jel tour nebo alespoň pár koncertů, a tam jsme se dali dokupy. Pustil jsem jim své věci, líbilo se jim to, a tak mi dali na sebe kontakty a spolupráce mohla začít. Koho bych ale chtěl mít na featu je NAS. Bohužel, je to jméno, na které si zatim jen těžce dosáhnu.

Mimo Švédsko rapuješ anglicky ty, taky Looptroop, ale třeba Movits! si to jedou švédsky a úspěch sklízí. Čím si myslíš, že to je způsobeno?

To je těžké říct říct, ale hodně s tím má společné načasování. Když jsem začínal prorážet já, nebylo tolik rapujících Švédů jako dnes. Kdybych chtěl to samé dělat dnes, bylo by to o hodně těžší. Movits se prostě povedlo prodat jejich styl a žere jim to celý svět.

I do Čech se už dostala informace, že letos vydáš nové album. Můžeš nám něco exkluzivně prozradit?

Produkuje to celé támhle ten vysokej cápek, co si říká Logophobia. (ukazuje na dlouhána, který přešlapuje pár metrů opodál) Dělal se mnou již na předešlých projektech. A ohledně featů, to je zatím tajemství! (smích) Ale můžu říct, že jsme se soustředili na sílu hlasu. Vybírali jsme lidi s výrazným hlasem a osobní konexií. Nešlo jen o velká jména, ale o to, aby to sedlo.

Na závěr mi pověz, jak sis užíval dnes roli headlinera Warm Upu letošního ročníku Hip Hop Kempu...

Bylo to super! Neměl jsem velké očekávání, protože tady nejsem tak známý, ale dopadlo to super. Naposled jsme tady hráli v roce 2012 na hlavní stagei přes den, ale tohle bylo lepší, protože v menším a uzavřeném prostoru je dav víc při sobě, energie se líp šíří a jde to líp ovládat. Nestihli jsme zvukovku, takže jsem měl hudbu z repráků hlasitěji, než z odposlechu, což není ideální, ale zvládlo se to. I o tom je hip hop.

Překlad: Marty

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná