PIO Squad: Rozjeli jsme humanitární projekt. Natočíme o tom videoklip a dokument

Ušlechtilá myšlenka je postavila opět na podia tuzemských klubů či festivalů. Jihlavská partička Pio Squad je neznámá snad jen těm, kteří na rap šlápli asi jako na hrábě a tento zážitek již nechtěli opakovat. Eurodel, Efko a De Puta Madre chtějí pomoci dětem v Bangladéši. Jakou formou a co fanouškům přislíbili? Jeden z členů nám prozradil, že se objeví i na velmi očekávané desce La4 a Wiche. Co se honí v hlavách Jižních Pionýrů v roce 2014 a kam se ubírají jejich vize a plány?

Vznik Pio Squad (ex Pionýři Jižní) se datuje zhruba od roku 1998. Na svém kontě máte tři desky a hafo hostování na jiných albech. Přesto ve vaší diskografii nevidím žádné sólové počiny. Opravdu neměl nikdo z vás takové ambice?

Efko: Já jsem si s tou myšlenkou kdysi hrál, ale nedotáhl jsem to do konce….

Eurodel: Vlastně ani ne. Když to přijde, tak to přijde. Když to skončí, tak to skončí.

De Puta Madre: Mě to baví tak, jak to je.

Šest let uplynulo od vaší poslední desky a posluchači o vás stále vědí. Myslíte, že jste již získali status legendární?

Efko: Já tohle neřeším. Prostě patříme k jedné z devadesátkových kapel a už jsme něco odehráli.

Eurodel: Snažím se tohle opravdu neřešit. Filda to řekl dobře.

DPM: Já myslím, že to musí posoudit jiní.

Úloha De Puta Madreho v této formaci mi často připomíná začátky LA4 u projektu Indy &  Wich. Nebojíš se zůstat ve stínu?

DPM: Vůbec ne. Baví mě to, jak to je. Mám spíš hlavně velký respekt ke klukům a je za tím hlavně jejich práce. Byl jsem u začátků, kdy se tvořila celá tato subkultura, kdybych to tak měl říct, ale v klíčové době vzniku Jižních Pionýrů jsem byl dlouhodobě mimo ČR. Rap beru jako přirozenou součást života. Je to koníček i zábava. Neberu se jako nějaký umělec, spíše jsem kluk z ulice, který blbne s kámoši. To souvisí i s těmi sólo ambicemi.

Eurodel je majitelem jednoho z nejzajímavějších hlasů na naší scéně. Získal jsi ho od Boha nebo od barmana za notné finanční námahy?

Eurodel: (smích)…hele je to takový pískle, co lehko prochladne. Když točím, je to takovej provázek, žádná klobáska. Takovej slabej parchant….

Efko: Jeden čas se mluvilo o tvém společném projektu se Zverinou. Proč k němu nedošlo?

To je jednoduchý. Potkal jsem svojí životní partnerku a album o holkách jsem už dělat nechtěl.

Na svém kontě máte i pořádání akcí v Jihlavském klubu Soul. Jak je v Jihlavě vnímán rap a jaké tam má zázemí?

Efko: Myslím, že i dneska to docela dobře jede. Každý měsíc je tu aspoň jedna větší akce, občas i zahraniční interpreti. Položili jsme pevnej základ.

DPM: V Jihlavě je určitě silné zázemí, a to nejen co se týče rapu, ale celkový subkultury – graffiti atd. O tom by ti mohl poreferovat Marty.

Poslední tři roky je vás vidět na podiu poskromnu. Co za tím stojí? Absence nového materiálu, ohranost toho starého či vztahové rozpory a názorová nesourodost nebo jednoduše rodina a věci kolem ní?

Eurodel: Chtěli jsme vystoupit z tý rozjetý mašiny a podívat se na to zvenku, aby člověk nejezdil jen kvůli prachům. S tím souvisí i rozhodnutí pomoct tím, co umíme někomu druhému a udělat něco prokazatelně dobře. Což mi dneska připadá, jako jít proti proudu.

Efko: Těch důvodů je samozřejmě víc a říct definitivně v jedné větě, že jsme přestali hrát pro to nebo ono, není jednoduché. U mě hrál roli i ten fakt, že jsem byl poměrně vysátý z toho věčného paření a kalení a zábavy kolem. Cejtil jsem, že potřebuju jít i jinam. Víc domů a do soukromí….

DPM: Představ si jezdit třeba 8 let každý víkend někam na akce, to se nemáš čas soustředit sám na sebe, rodinu, přátelé atd. A o to možná trochu taky jde.

Přesto letos několik koncertů odehrajete. Každý by si myslel, že se jedná o předzvěst nové desky, důvod je ale jiný. Můžete nám ho přiblížit?

Efko: Byl to Eurodel, kdo první přišel s vizí budoucího projektu, který by byl nejenom hudební. Přirozeně nám to začalo připadat jako smysluplný a dobrý nápad. Mluvit o novém albu v tuhle chvíli není na místě.

Eurodel: Rozjeli jsme projekt s humanitární organizací Adra a chceme při těchto koncertech vybrat peníze pro děti ze slamů v Dháce, v Bangladéši. Je to jedna z nejlidnatějších zemí na světě a také nejchudších. Podpoříme společně s lidmi, co dorazí na koncert, slamové školy. Potom tam ty peníze odvezeme a natočíme videoklip pro podporu účtu Adry na tuto slumovou školu Čalantika, více podrobností naleznete ZDE. K tomu bychom rádi udělali dokument, kde bude více prosotru pro veškeré detaily, proč a jak. Vše je v poklusu a momentálně řešíme booking, počítáme náklady a řešíme instro a tak.

Proč jste se zaměřili konkrétně na tuhle destinaci a tento způsob pomoci? Jiné kouty světa tuto pomoc třeba nepotřebují aktuněji?

Eurodel: Určitě jo, ale v těchto místech má Adra vybudované zázemí, dobré vztahy a lidé tam s nimi mají ty nejlepší zkušenosti. Podpora je tak hodně o dlouhodobých vztazích. Také podporují místní ekonomiku a ne developery z Evropy. Podporu také řeší tak, aby byla dlouhodobá. Třeba koupí hospodářského zvířete, například krávy, což je tam pro ně obrovské bohatství. Prach se slinami matky s trochou utržený trávy jíst nikdo nechce.

Efko: Bangladéš je na tom hodně zle. Panují tam nelidské pracovní podmínky určované západním světem. Je tam zároveň hodně kruté podnebí, které přispívá k bídě v podobě záplav, zemětřesení, nemocí apod. Je to trošku nešťastná země, samozřejmě ne jediná, ale někde se začít musí….

DPM: To je trochu divná otázka. Nestačí, že se pomůže někde? Celý svět asi nespasíme, ale aspoň se dělá něco dobrého. Kdyby každý dělal alespoň něco, tak bude třeba líp. Někdo se polejvá vodou, někdo pomáhá v Bangladéši. Je to něco, co máš v ruce a víš, že to není nějaká blbost, která přijde vniveč. Komu bys chtěl pomáhat tady, přispívat třeba feťákům na výměnu stříkaček? Ani náhodou. Obecně se v Čechách žije na světové poměry luxusně. Kdo byl v zemích třetího světa, tak bude vědět.

K této události má vzniknout i videoklip. Máte už v hlavách pevný koncept nebo tomu necháváte volnou ruku? Track je už nahrán a držen pod pokličkou?

Eurodel: Momentálně řešíme instro. Texty budeme psát na místě, a pak celou pecku a klip doděláme doma.

Efko: Chceme, aby ta věc byla co nejautentičtější. Tady může každý napsat pár obecných keců o tom, jak je to různě po světě v prdeli, ale jet tam, zažít to a udělat track v podstatě na místě, to mě bere

Koncem října se zúčastníte velkolepé události, kdy se DJ Wich v rámci svých kulatin pokusí naplnit stěny velké Lucerny. Je to pro vás jen další běžná akce, nebo ji berete jako obrovskou poctu od krále české produkce?

Efko: Já to beru tak, že jsme s Wichem udělali silnou věc, která tam má zaznít…

DPM: Efko to řekl přesně

Eurodel: Myslím, že je pocta hrát ve velký Lucerně pro kohokoliv, což nám umožnil kdysi Nohavica. Vidět vyprodanou Lucernu je úžasný a myslím, že to čeká vás i Wiche.

DJ Fatte, Enemy. To jsou poslední desky, kde na vás bylo možné narazit, pokud mě paměť neklame. Chodí pozvánky od interpretů i nadále?

Efko: Příležitostně pořád. Někdy individuálně, někdy celý PIO. Poslední věc, co jsem udělal, je jedna sloka na nový desce LA4 a DJ Wich.

DPM: Tak určitě. Lidi posílají beaty a tak. Něco třeba zase bude.

Eurodel: Něco je stále rozdělané…necháme se překvapit.

Po roce jste opět okusili kouzlo HH Kempu a v hangáru panovala skvělá atmosféra. Nebyl to impulz k novému nakopnutí a chuti připravit nějaký materiál? Mezi tracky jste hecovali fanoušky a zajímavým překvapením byl i velký počet nových příznivců. To je zajímavý hnací motor, nemyslíte?

Efko: Pro nás je nyní hnací motor Bangladéš, Dháká, Adra a přímá pomoc tam. Naše motivace je teď jinde.

Eurodel: Tak určitě je to povzbuzující, ale já nechci, aby v motoru byl pohon úspěch, sláva nebo prachy. Až budu mít co říct, tak to řeknu. Teď je motor Bangladéš.

DPM: Atmosféra byla super, lidi byli skvělí a za to jim děkujeme. My jsme si to užili a lidi snad také. Dovedu si představit další fajn akce.

V sestavě, v jaké jste se sešli na stagi, jsem postrádal J-Kida. Proč byl nahrazen Richardem? Jednalo se jen o tuto show, nebo došlo k něčemu, co je mi neznámo?

Efko: Nehledej v tom nic tajuplného. J-Kid se rozhodl, že dá přednost soukromí a tak to je……

Efkova paruka mě na počátku docela zmátla. Jednalo se jen o žertík, nebo to mělo skrytý podtext?

Efko: Spontánní žertík (smích všichni)

Na závěr by mě zajímalo, zda sledujete fotbal na Vysočině. Jihlava se krčí na poslední příčce Synot ligy bez zisku jediného bodu. Chodíte fandit na Stadion? Zajímá mě to především proto, že pokud mě zrak nešálil, tak Eurodel měl na HH Kempu uvázanou u pasu šálu pražských klokanů (Bohemians 1905).

DPM: Ivánku, já nechápu, jak tím někdo může ztrácet čas a ještě se nad tím rozčilovat…..

Efko: Já na to moc nejsem, nejsem úplně sportovní fanoušek. Zajdu tam tak jednou za rok, když už fakt nemám co číst, ale pak tam řvu jak pavián. Zjistím si okamžitě výsledky, seznam hráčů, aféry, žiju tím tak tři hodiny, a pak zase třeba půl sezóny nevím, jak to vlastně je.

Eurodel: (smích) zajdu si i na Vysočinu, ale jinak jsem členem Wallabies, ultras z Vysočiny, jestli to tak můžu říct. Jezdíme na výjezdy, děláme chorea a křičíme z plných plic, Bohemka z Vršovic!

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná