RUKAHORE_SHOP_BANNER

Paulie: Na stagi se furt učím fungovat, studuju to, učím se vlastně každej vejkend, co tam stojím

Ať už mu říkáte Paulie Garand, Plevel Harvard nebo Pablo Bambino, jeho sólový návrat na scénu v podobě druhého alba "V hlavní roli" už nezastavíte. S důležitým článkem labelu Ty Nikdy, který je tak silný, že se nebojí seslat dvě desky ve stejný den, jsme však neprobrali pouze jeho aktuální novinku, ale i pojmy jako BPM, Mac Miller, James Cole nebo ODD, o němž Gaul tvrdí, že je to pro něj "novej Wich". A to ještě na řadu otázek nedošlo, protože to už bychom délkou atakovali snad i "Schindlerův seznam".

Když vezmu 2 projekty z poslední doby, k nimž máš blízko - Tafa a Jaye, jimž dělali hudbu ODD s Kennym a Lipa - který tě posluchačsky uspokojil víc?

Nevím, jestli mě něco z toho "uspokojilo", ale určitě mám blíž k desce Lipa. Už proto, že jsem byl u mixu tý desky a stihl jsem si ji o mnoho víc naposlouchat. Jay & Taf je ještě k tomu EP a já nejsem moc zastáncem Epček nebo mixtapů. Mám radši plnohodnotný desky s konceptem a silnějšim podtextem a to je Jonášova deska. Co mě baví, že maj obě desky super beaty, takže big up hlavně Kennymu s ODDem.

Ačkoliv k sobě s Lipem máte pořád blízko, v pokračování BPM už se obecně věří míň a míň, je to vážně až taková sci-fi?

Do kapely vstoupily sólový ambice a strůjcem sem byl rozhodně já. Všechno to ale přišlo přirozenou a né nějakou sobeckou cestou. Měl sem materiály, který se nehodily na BPM, tak jsem jejich potenciál využil na sólovku. Pepek mi tenkrát pomohl desku vydat a label se rozjel. Bylo to jak nastoupit do vlaku, co dneska uhání o stošest a sem za to nejvíc rád. Lipo teď slaví se svou deskou komerční úspěchy a já respektuju cestu, kterou se vydal. Řešíme to, konfrontujeme se. Je to na jednu stranu motivační, ale na druhou víme, že se každej vydal dost odlišnou cestou. Spíš než sci-fi to mohlo bejt drama, ale nejasnosti ohledně BPM sme si vyřešili. Já teď vydávám další sólovku, ale BPM projekt rozhodně zahazovat nechci. Společný zájmy tam jsou a já se na další spolupráci těšim. Pokud se nic zásadního nezmění, plán je takovej, že bysme chtěli během příštího roku začít makat na novejch věcech.

Jasný, pokud jde o klipy, Lipo točí jak ďáběl i pro známé popové interprety. Ty sám jsi také podepsán pod řadou videí. Protože jsou řemeslně zručná a jsou na nich vidět zkušenosti, nechodí už ti poptávka i z jiných žánrů?

Díky tomu, že jsem multifunčkní retard, tak z toho všeho, co dělám, nejvíc vyzdvihuju hudbu a na další věci jako grafika, filmy, nebo klipy nemám dostatečný promo. Ani čas se o to nějak výrazně starat. Kdybych si založil audiovizuální firmu a začal to hrotit, tak poptávky budou. Nicméně točim všemožně různě, jako třeba teď pro mladou folkařku Káťu Tichou, návrhářku Míru Božskou, nebo pop-punkovou kapelu Dusty Kate z Liberce. Neustále krysim ve střižně.

Pojďme k "Hlavní roli". Chtěl jsi udělat další krok a udělat odlišnou desku, nebo si jen navázel tam, kdes skončil na "Harantovi" a slovech jako "moje sólovka má hlavně rapovat, ne přehnaně mentorovat"?

Můj přístup je takovej, že chci s každou deskou přijít trochu s něčim jinym. Pokud skrz ty roky v hudbě nehledáš nový zákoutí a furt kopeš míčem o tu stejnou zeď, lidi to přestane bavit. Né se nějak extrémně vychylovat, ale nechat se unýst vždycky o kus dál je dobrý. Je to taky o tom, jaký motivační hodnoty si v životě nastolíš. Doufám, že mi nezakrní mozek a bude chtít furt hledat nový podněty. Deska "V hlavní roli" je pro mě něco mezi "Harantem" a starým demem "Mozoly". Je barevná, sou tam hloubavý věci, kritiky společnosti, zpovědi, příběhy i rapovky. Sem s ní možná až moc spokojenej, tak uvidíme, zda to bylo dobře, nebo špatně.

Někde jsem zaznamenal vtipný názor, že "Harant" je vlastně deska zasvěcená penisu. Má nějaké ústřední téma i novinka?

Pokud ten člověk při poslechu upřednostňoval péro, honí se mu muzika asi víc rukou než hlavou. Harant byl zasvěcenej partě, ještědství a hláškám, co měli víc než jeden ubohej smysl. Novinka "V hlavní roli" je pestrá, takže žádný velký slovní specifikace.

Kenny Rough o spolupráci s Pauliem...
"Podle mě se vždycky musí lišit spolupráce s kamarádem od spolupráce s neznámými lidmi. V něčem je to lepší, v něčem horší. S Pauliem jsme oba perfekcionisti, akorát občas oba trochu jinak. Nicméně nakonec jsme spolu tu desku šťastně dokončilii bez jakékoliv újmy na zdraví a myslím si, že je na co se těšit."
 

Co si mám představit pod tím filmovým konceptem? Odkazy v textech a spojovací interlůdy mezi tracky formou hlášek z tvých oblíbených děl?

Mělo to tak bejt, ale nakonec sem se tim nechtěl nijak svazovat. Navíc by to působilo okatě a nevim, zda sem takovej frajer, aby to celý vyznělo vkusně. Deska se ponese ve filmovým duchu, ale nebude to úplný honičství nějakech kinematografickejch znalostí. Pujde spíš o atmosféru, o to, že nehraju na hosty a sám sem ten, co je tady v hlavní roli. V trackách budou odkazy na bijáky, ale filmový tam sou hlavně příběhy a beaty. Mám tam track o tom, jak sem jako malej miloval gaučovaní a čumění na béčkový akčňárny z devadesátek, co sem měl na VHSkách. Deska je jak videopůjčovna, rozmanitá a nevíš, co si dřív pustit.

Nehraješ na hosty, i tak je jich tam ovšem dost. Co však tvůj oblíbený James Cole, v souvislosti s nímž si v době "Haranta" říkal, že ti bylo blbý to vůbec zkusit. Stále to platí?

Asi jo. I když je James jeden z mejch nejoblíbenějších českejch mc´s , tak každej děláme úplně jiný věci. Nemám potřebu zrovna u něj vtírat se přes mejly. Pokud se někdy dostanem ke kloudný debatě, třeba se zeptám. Myslim si, že tyhle věci je lepší řešit spíš na osobnější rovině.

O Martě Kubišové jsme se spolu bavili v době "Horizontů", v době "Haranta" a už je to skoro jako seriál "Jane" od EPMD. Ještě stále jsi nesesbíral síly na oslovení?

Marta je Marta, ale teď její místo zastoupila Erika Fečová, která je přeskvělá. Posílám díky Ondrovi Žaktuliakovi, že nás seznámil, protože spolupráce s ní byla supr. V několika věcech mám její vokály, jeden refrén a desku ukončuje svojí exibicí. Tuhle ženu doporučuju sledovat.

Nejsi první, kdo to říká, pojďme ale ještě k beatům. Dřív si jich klidně udělal 30 za měsíc, před "Harantem" to byly tři. Kolik je to po dalších dvou letech?

Teď je to spíš oprašování starejch základů a hledání samplů, který pak posílám klukům jako je ODD, nebo Kenny a ty z toho dělaj bomby. Aktivit a práce je nad hlavu, a když vim, že tyhle dva to udělej stokrát líp, proč jim neposlat nápad a čekat na výsledek. Úplně však nezklamu. Zrovna v pondělí vypouštim singl s mým beatem a bude to taky jedinej zářez, kterej sem si na sólo uštědřil. Za to ale opět v pořádku. Myslim si, že furt umim zajebat řádnej buben.

ODD se za poslední rok vypracoval, že je o něm slyšet pravidelně. V čem tkví jeho kouzlo, je vážně lepší, než jsi byl v jeho věku ty?

Kouzlo tkví v tom, že je real cigán. Taky to tkví v tom, že studuje hudební školu a drtí bicí. Rapový bubny jsou hlavně o dobrý sladbě bicích a to Oudý ovládá nevíc. Oproti němu sem byl v jeho věku úplná nula. Pro mě je to novej Wich.

Vím, že si v beatech vybíravý, sám jsi říkal, že si někdy vezeš do studia pět beatů a rozhoduješ se až na místě. Tohle zůstalo?

Tentokrát sem se rozhodoval doma a mezi tunou beatů. Občas to zůstane na síle okamžiku mezi dvěma ve studiu, nebo to pak celý ještě jednou přepíšu do jinýho, ale nic to nemění na tom, že ze mě producenti rostou. Dělám to ale jenom proto, že mi to není jedno a chci z toho vymačkat co nejvíc. Na nový desce to je myslim znát a mám vlastně jediný přání: "Vemte si tu desku do uší a pořádně to poslechněte."

S albem přijde i nová várka koncertů. Kdysi jsme se po koncertě Hocus Pocus rozplývali, jak to mají promakaný. Zapracoval si nějak za poslední rok s master of ceremonyováním a vlastní živé prezentaci?

Nevim, jestli mám k tomu dostatečnej odstup, ale furt se na stagi učim fungovat. Studuju to. Učim se vlastně každej vejkend, co tam stojim. Objeli sme za poslední rok jak blázni celou republiku a hodně sem se toho naučil od Pepy. Taky sleduju různý živáky mejch oblíbenců, je to potřeba. Myslim, že určitý zadostiučinění v tomhle ohledu přišlo při předskokanství na Macovi. Tam sem se neposral a s Kennym sme zvládli na výbornou. Bylo i supr publikum, hodně fans s trikama labelu. Doufám, že to tak bude i na podzimní tour.

Co nálepka "českej Mac Miller"? Bereš jí, vadí ti, nebo jak se k ní stavíš?

Pro ortodoxní boombap týpky, nebo jiný neústupný hlavy může bejt Mac přeswagovanej hipster, homofób a vyměklej fejmař. Pro mě to je člověk, co umí napsat krutou rapovou věc, ale taky posouvá rap do specifickejch rovin, kde ještě nebyl a dle mýho to dělá zatraceně dobře. Není to vtíravá óda na to zavděčit se posluchačům. Určitě tam hraje roli charizma a jiný věci, ale ví, co dělá a dělá to dobře. Díky tomu, že mě baví jeho rap, tak se nálepkou "českej Mek Míla" nijak nezaobírám. Vlastně to vůbec neřešim. Inspiruje mě, ale rozhodně nejedu přes kopírák.

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

RH_SHOP

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná