RUKAHORE_SHOP_BANNER

Paulie: Chci udělat modernější desku, ale mít tam věci s atmosférou, samply, živý nástroje i zpěvy

Paulieho Garanda jsme zastihli jednoho horkého letního večera na pražském koupališti Džbán s Ty Nikdy. "Mámin hodnej syn" právě připravuje svou třetí sólovou desku, a tak jsme s ním prohodili pár slov. Po koncertu jsme zašli k vodě, kde také za přítomnosti asi jednoho tisíce komárů tento rozhovor vznikl. Beatmaker a rapper ze severského dolíku pod Ještědem je v současnosti aktuální díky zbrusu novému vizuálu "Kotvim", na něhož je pořádně pyšný: "Klipy chci promakávat víc a víc. Je to popravdě jedna z věcí, který lidi nejvíc sledujou. Mnohdy až s obrázkama dostane song ten správnej nádech. Teď leze ven „Kotvim“. Nastartujeme s Kennym novou éru. Je to první videosingl z desky, která vyjde v únoru 2014. Na podzim chystám masáž v podobě několika videosinglů a pak vyjdeme na povrch s celou deskou," objasnil svou strategii autor sólovek "Harant" a "V hlavní roli". Nehovořil však jen o videích...

Všimla jsem si, že se na festivalech hodně fotíš s fanoušky. Nestává se ti někdy, že se setkáš s lidmi, kteří ti projevují naopak nesympatie?

 

Občas za mnou přijdou fans, co sou netatkní, bez špetky ohlednuplnosti, ale většinou je to v pohodě. Musíš si zvyknout na to, že sou fans hladový a neuměj se vcejtit do tvý role. Je samozřejmě nepříjemný, když dohraješ koncert, chceš si vydechnout, napít se a bejt chvíli v klidu mezi svejma, ale místo toho na tebe naběhne dav, kterej přes sebe neorganizovaně řve, všichni do sebe strkaj a nikdo si nedá přednost. To pak nemůžeš nic a než se to ustálí na nějakou rozumnou komunikaci , tak seš spíš nasranej. Supr je taky, když se chtěj lidi fotit, ale nemaj foťák, nebo zjistěj, že maj vybito a půl hodiny sháněj náhradní variantu. Úplně nejlepší ale je, když se přijde vyfotit banda lidí, ale chtěj bejt všichni na fotce. Nikdo však není kolem, ale oni nejsou schopný vyfotit se postupně, takže dochází k hodně zábavný estrádě. To prostě nepochopim. Vetšinou je to fakt vtipný. Setkávám s hodně příběhama všemožnejch charakterů, takže je to pestrý.

 

Indy se v jedné pecce zmiňuje, že by si přál lepší barvu hlasu. Ty jsi s tou svojí spokojen?

 

Než jsem začal bejt spokojenej, tak to trvalo docela dlouho. Nevylezl jsem po dvou měsících rapování ven s trackem, jak to tady teď dělá 90% interpretů. Byl jsem spíš beatmaker, ale potom sem začal rapovat a snažil jsem se to vypilovat, jak nejvíc sem dokázal. Nemyslim, že mám nějak světovej hlas, ale nikdy bych v textu neřekl, že chci lepší barvu.

 

Na tvém druhém sólovém albu „V hlavní roli“ se mi nejvíce líbí track s názvem „Psaní v lahvi“, který je pro tebe ten nej?

 

Můj neoblíbenější song z toho alba je věc „Du s větrem“. Track vznikl o prázdninách, ještě rok před zmiňovanou deskou. Jezdil jsem v tý době za Restem a točili jsme spolu věci. Chtěli jsme dělat album a tohle byla první věc, kterou jsme nahráli. ODD udělal skvělej beat, Adam napsal sloku a já už to jenom s radostí dopsal. Pak se k tomu přidala Methova hláška do refrénu a bylo to hotový. Pro mě srdcovka jak debil.

 

Tvoje předchozí dvě desky vznikaly ve spolupráci s více producenty. Na třetí budeš mít jen Kennyho. Proč ses rozhodl právě takhle?

 

Kenny je je parťák a dlouholetej kámoš, se kterym řešim muziku úplně nejvíc. Je to stejnej blázen jako já a pro mě nedoceněnej producent. Hostuje na deskách, má jednu desku s Ryesem, ale podle mě ještě nedostal pořádnou šanci. Mega se motivujem, ale sem i docela striktní co se beatů týče, takže mě mnohdy nenávidí jak sem vybíravej. Těšim se ale na každou bombu, co mi pošle a pokusíme se z toho vyselektovat to nejlepší.

 

O videu "Kotvim"...

"Myslim, že jsem konečně natočil dobrej videoklip. Neudělal sme dle mýho lepší věc a jsem zvědavej jak budou lidi reagovat. Má to příběh. Je naprosto upřímný a kvalitní. Dali jsme si na tom mega záležet. Jak beat, tak text bude poukazovat na naše nový věci. Podle toho se lidi buď můžou těšit nebo netěšit na připravovanou desku. U klipu „Kotvim“ jsem hledal nějakou symboliku. Rapper má pořád tendence představovat se lidem. Takhle věc je reprezentativní, hrdá, patriotská a mluví o mně a momentálním rozpoložení. To kotvení jsem chtěl dostat do klipu nějakou symbolikou."

 

Kenny mi říkal, že chcete mít na nové desce více trapových tracků. Nepřijde ti to příliš krátkozraké? Za rok může být tento hudební styl třeba už mrtvý.

 

Někomu se to může zdát krátkozraký, ale já to beru tak, že trap je tady už sakra dlouho. Mám rád samplovaný boombap věci, ale taky jiný odrůdy žánru, kterej dělám. Chci se jako intepret vyvíjet. Nezůstávat na místě. Třeba se spálim, ale nechci zakysnout. Taky nebudu dělat klasickej trapovej buranismus. Baví mě věci, jako dělá Mac Miller, Kendrick Lamar nebo Tyler The Creator. Plánujem v pár věcech trapový tempo, sampl s atmosférou a text s rozumem. Je jasný, že do toho intepret musí zajebat, ale de to i netradičně. Myslim, že každej člověk, co mě poslouchá a zjistí, že se na desce objeví pár trapovejch věcí , asi si nezačne klepat na čelo. Bude to zajímavý a myslim, že to posluchače jenom překvapí.

 

O své druhé desce jsi prohlásil, že jsi jí dělal tak, aby „rapovala“. Kam směřuješ s tou třetí?

Chci, aby moje třetí deska byla už dospělá. Dospělost je mnohdy vtipnej pojem, ale myslim, že je čas udělat trochu „divnou“ desku. Umělec prochází růzejma obdobíma a vždycky se snaží napodobit věci, který slyší od svejch vzorů. Chci udělat modernější desku, ale mít tam věci s atmosférou, samply, živý nástroje i zpěvy. Budeme spolupracovat s více muzikanty, tak uvidíme co z toho vyleze. Nechci napevno říkat jak bude znít. Proces teprve začal.

 

 

Na třetí desce si dokážu představit hosty jako Resta, Beefa... Dříve ses zmínil, že bys chtěl udělat věc s Martou Kubišovou. To bylo ještě za dob BPM. Nyní už jsi trošku někde jinde. Stále ti to leží v hlavě?

 

Tak refrén od Marty by byla určitě velmi prestižní záležitost, ale není to žádná zásadní priorita. Byl to spíš takovej abstraktní plán. Marta Kubišová je moje nejoblíbenější česká zpěvačka, která jako jedna z mála intepretů z Čech dělala ve svý době kvalitní věci. Přitáhly sem s kapelou soulový černošský věci, který dokázali dobře zpracovat. Nedokážu si představit, jak by reagovala, kdyby slyšela moje věci. Podle mě bych byl za klasickýho nevybouřenýho floutka, nad kterym se pousměje. (smích)

 

Před pěti lety s BPM jsi přece jenom dělal trošku jinou tvorbu než teď. Nemáš pocit, že ses od ní vzdálil natolik, že bys Martu už nedokázal oslovit? Ty jako floutek a harant.

 

Myslím, že jsem se až tak nevzdálil. Chci dělat pestrý věci, vyvíjet se. Chci, aby měla každá deska novej náboj. Stejně, jako je vidět rapová část, tak je vidět i ta poetická. V rámci spoluprácí je v dnešní době umění představit intepreta, kterej o spolupráci žádá. Spouta lidí to neumí a druhá strana nemá čas sledovat, co všechno se tady v hudebních subkulturách děje. Je to hodně i o PR managmentu. V labelu máme vybornýho člověka a beatmakera, kterej si říká FNTM. Stará se kromě produkce i o promo labelu. Když už jsme u něj, chtěl bych poslat mega props, za to co dělá. Neznám moc lidí, co by tuhle práci dělali takhle skvěle. Je to člověk na správnym místě. On by byl dle mýho schopnej sestavit nabídku ke spolupráci tak, že by se nad ní Marta třeba pozastavila. Myslim ale, že nad touhle hostovačkou můžeme jenom s radostí polemizovat. Neberu to zas až tak vážně, jak si možná myslíš.

 

 

Třeba Vec měl v tracku Richarda Müllera, Suvereno Dana Nekonečného, neláká tě takový úlet úplně do jiných vod? Překvapil bys tím svého fanouška a zároveň přitáhl příznivce dáného interpreta. Dokážeš si někoho představit?

 

Hodně mě baví Xavier Baumaxa. Je to pro mě jeden z největších lyriků. Spousta lidí ho nemusí, mně přijde naprosto geniální. On ale paroduje Hip-hop. Dělá to na koncertech a má ji jeden vtipnej track. Dělá to ale s takovym chytrym buranismem, až je to prostě skvělý. S nim bych chtěl featuring jak debil. Existuje tady víc lidí, ale teď mě napad on.

 

A co ty a BPM? Je v dohledu ještě nějaká vaše spolupráce?

 

Po desce „V hlavní roli“ jsme měli pracovat s Lipem a Kennym na novejch BPM věcech, ale Lipo se rozhodl jít vlastní cestou.

 

Dosud nejlepší Paulieho klip "Kotvim" sleduj zde:

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná