Oliver Lowe vyzpovídal Akua Naru, do jejíž pražské koncertní premiéry zbývá pár dní

Akua Naru a její koncertní premiéra v české metropoli, která proběhne v sobotu 3. listopadu, se přibližuje. Abychom vystoupili ze stereotypu, při rozhovoru s americkou female emcee, jež žije v Kolíně nad Rýnem, jsme tentokráte otázky nepokládali my, nýbrž Oliver Lowe. Koho jiného z české scény jsme ostatně měli oslovit než toho, který s ní má společnou skladbu "Love"?

Jak se máš a kde se právě nacházíš? 

Mám se skvěle! Právě teď jsem v Kolíně nad Rýnem v Německu.

Řekni nám jaký bude tvůj zítřejší den. Co máš v plánu? 

Zítřek vypadá pěkně nabitě. Musím ráno chytit let do Indie, budu na cestách celý den.

Před ani ne půl rokem vyšlo tvé album s názvem "Live & Aflame Sessions". Je nahrané jako koncert s živou kapelou ve studiu. Jsou tam také dechové a smyčcové nástroje. V našich očích je to mistrovský kousek. Čí to byl nápad, jak vznikl a jak jsi si užila natáčení? Jsi trémistka nebo kliďas?     

Nápad natočit živé album vyšlo z mých zkušeností s mojí kapelou, a také z naší hudební tvorby z loňského turné v USA. Lidi za mnou po koncertech chodili a ptali se, jestli nemáme živé album, a tak mě inspirovali natočit živé album - neboť ta naše hudba se hodně rozvinula od těch původních hudebních nahrávek. Říkala jsem si, že to bude cool dotáhnout do studia moji kapelu s pár hosty, a prostě počkat, co se z toho projektu samo vyvine. Je v tom spousta práce. Pracovala jsem od začátku až do konce s Olaiya Olatunjim a podařilo se nám to: jsem na tohle album fakt pyšná. A abych odpověděla na všechno, tak většinou trému vůbec nemívám. Ale výjimečně se může stát i to - ale povětšinou jsem před show v pohodě.

Tvá alba vychází na německém labelu Jakarta Records, který sídlí ve stejném městě, ve kterém žiješ, v Kolíně nad Rýnem. Majitelem je Jannis Stürtz, který podporuje další skvělé interprety jako je např. Blitz The Ambassador, Kero One, Shuko a další. Můžeš nám o Jannisovi něco říct? Určitě to bude zajímavý člověk.

Jakarta Records mě podporovali hned ode dne, kdy jsem s nimi začala pracovat. Jannis je fakt hodně v pohodě týpek. Zajímá ho kvalitní a dobrá hudba a rád ji pomáhá šířit mezi lidi. To obdivuju!

V září 2011 jsi během jednoho měsíce odehrála 22 koncertů v USA. To muselo být velice náročné. Každý den cestování, únava, nápor na hlasivky. Jak vzpomínáš na tour a jak se dá takový nápor ustát? 

To turné bylo super, ale samozřejmě bylo taky strašně náročný. Miluju vytvářet a sdílet hudbu, tak to je jedna z věcí, co hodně pomůžou se nad to vyčerpání povznést. Užila jsem si to. Zároveň pro mě bylo hodně zajímavý zatáhnout mojí kapelu do mého vlastního světa. Jsem obklopená lidma, se kterýma tvořím hudbu, a které mám hodně ráda jako lidi. Takže to zas tak strašně náročný nebylo, přežít a užít si ten měsíc - protože všichni z nás milujou to, co dělají - a já jsem se naučila přijmout ty náročný momenty jako součást celého procesu.

 Jsi součástí coveru "Lady", skladby od Fala Kuti, na kterém jsi se podílala společně s ?uestlovem z The Roots nebo s Angélique Kidjo. Proč tahle skladba vznikla a čí to byla iniciativa? Setkali se všichni interpreti dohromady ve studiu, nebo jsi "jen" nahrála svůj part do hotové hudby? Jaké to bylo spolupracovat s takovými lidmi? 

Zkontaktovala mě Merrill z Tuneyards, vedly jsme o skladbě a jejích názorech na tuhle písničku hodně rozhovorů. Byla jsem pozvaná dojet přímo do studia, ale bohužel jsem tou dobou nebyla v New Yorku, takže jsem nahrála vokály tady v Kolíně nad Rýnem. Pro mě to byla čest spolupracovat s takovými umělci - i když jen na dálku.

Jak se těšíš do Prahy? Přivezeš také svá cds, vinyly nebo nějaký merch na prodej?

Na koncert v Praze se opravdu moc teším, a moje kapela DIGFLO taky. Pro nás to bude úplně první koncert v České republice. A samozřejmě, přivezeme s sebou CD a vinyly pro fanoušky.

V jakém přijedete složení? Zkus nám trochu představit svou kapelu a pozvat lidi na koncert. Na co se můžou těšit? 

Moje kapela sestává z Alexe Rönze, který hraje na basu, Christiana Ninka - bicí, Leifa Braeutigama - kytara, Juliana Rittera - saxofon a flétna, Sebastiana Scobela - klávesy, a DJ Rafaela Basky za mixpultem.

Otázky: Oliver Lowe

Překlad: Dominika Janigová

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná