Oliver Lowe: Moje máma potřebuje nový album stejně jako fanoušci a promotéři

Kolega z Bbaráku mi jednou říkal, že i když má tvorbu Olivera Lowe naposlouchanou a sleduje ho, na rozhovor s ním by si netroufl. Nepochopila jsem proč. Choval se slušně, nepil, nekouřil, hrůza z něho taky nešla a nevypadalo to, že by mi chtěl ublížit. Ne, teď vážně. Řeč rozhodně nestála. S autorem mého oblíbeného „Lovesongu“ jsme prolétli křížem krážem světem rapu, popu, internetu, přes klipy, televizi a světe div se, dostali jsme se až k pěstování chilli. Rozhovor přerušil až Oliverův kamarád, který za námi přišel se slovy: „Hele, už bysme potřebovali nějakej rap“. Kecali jsme totiž v Crossu na akci Live hip hop jam session a on už nějakou tu chvíli chyběl na podiu. „Poslední otázka a přijdu dát rap“, odpověděl Oliver a dokončil svou myšlenku. Co se dělo na konci už víte, pojďme tedy radši na začátek…

Náš kolega říkal, že by se s tebou bál dělat rozhovor, jde prý z  tebe až respekt…

Lidi, kteří mě poznávají mi občas říkají, že jsem osobně veselejší a přátelštější než jaký budím dojem z fotek.

Tahle akce v  Crossu je nějaký pravidelný seriál, který už má několikátý díl?

Tyhle akce jsou už asi 8 měsíců. Jednou za 2 měsíce se sejdem v Crossu a jamujeme. Na jamy chodí různý lidi, v základu jsme tu skoro vždy já, Flux a živá kapela Chewin Gun, se kterou jezdíme koncerty. Někdy dorazí naši kolegové, někdy lidi co neznáme - jako třeba dneska.

Jaké účasti za těch 8 měsíců fungování Live hip hop jam session si vážíš nejvíc?

Já to nerozlišuju, vážím si každého, kdo přijde. Ale samozřejmě jsem rád, že na jamu byli takoví muzikanti jako je třeba bubeník Roman Vícha nebo zpěvák Martin Svátek.

Martin Svátek teď dělá na rapové desce s  tvým bývalým parťákem Ondrou Žatkuliakem, mimo jiné teď mu textuje Idea. Neměl nějakou nabídku pro tebe, že bys mu něco napsal?

No jestli to bude v  češtině tak jedině dobře. Baví mě, když Martin zpívá česky. Obecně se mi líbí, když Češi zpívají česky. Martin samozřejmě umí skvěle i anglicky, o tom žádná. Já se s Martinem teprv poznávám, takže taková nabídka by asi ani příjít nemohla. Každopádně jsem takovým věcem otevřen.

Slyšel jsi ty dvě Svátkovy účasti na albu Honzy Peroutky?

Jo jo, o tom mluvím. Na Honzikovo desce je prostě super jak Martin zpívá česky. I na Vladimírovi je ten refrén fajn.

Celkem čerstvá je nová deska DJ Fattea „Soundtrack“.  Slyšel jsi ji?

Jojo. Fatte mi ji posílal. Už jsem se k tomu vyjadřoval na svém facebooku. Baví mě tam hodně track od Pio Squad, MVP a ještě je tam dobrej trek s Ideou a Zdenkou Prednou. Jinak beaty skvělý jako vždy, flow mcs kvalitní, ale dost skladeb mě textově nebavilo, tak jsem je skipoval.

Takže nepředpokládám, že bys od DJ Fattea dostal nabídku na účast…

Fatte mi dřív posílal nějaký beaty, nevím, jestli to mělo bejt na desku, ale nic jsem v tu chvíli nevybral. Když byl ale v květnu u mě v Domažlicích, tak mi pouštěl beaty, přesně mi říkal, který si myslí, že by mi seděl a dost mě jich nadchlo. Něco v budoucnu určitě uděláme..

Nepřispíváš kromě facebooku na nějaký web, kde máš pravidelné sloupky?

S jedním z posledních přeživších redaktorů magazínu www.royal-flush.cz Magičem dělám už asi rok právě tenhle web. Starám se o rychlovky (klipy, singly), které zvěřejňujeme na facebooku, Magič píše zase články na web. Děláme taky rozhovory, soutěže o cds. Občas se zapojí i někdo další. Je to takovej prostor, kde informujeme o kvalitní hudbě a to nejen o hip hopu. Mám taky svůj blog na slovenském webu musicpress.sk, kde můžu psát o čemkoliv. Chlapi z webu mě před časem oslovili, že by o to měli zájem, což mě velice potěšilo. Každopádně to trochu stojí na mojí lenosti. Ale baví mě to. Třeba něco zažiju, nebo mě něco napadne, hlavně v autě, tak si do telefonu napíšu pár slov, bodů a pak bohužel dorazím domů a tam na mě čeká už něco jinýho, nebo to prostě vypeču. Narovinu - psaní tohodle blogu je taková prokrastinační doba Olivera Lowe. To přijde.

Co vyšlo naposled pod Everydays Label?

Dneska u nás vyšlo společné EP amerického rappera PremRocka aka Přemka a českého producenta Talpase. Jmenuje se to „Splendid“. Jsou to samplovaný beaty plus občas nějakej ten živej nástroj navíc. Saxofon od Mariana Jaslovského, klávesy od Honzy Peroutky a Honzy Ptáčníka, basa od Petra Klementise a já jsem mu pomáhal aranžovat ty nástroje. Celé se to mixovalo a masterovalo v Cracker studiu, kde tomu šéfuje další Everydays member – Thovt. Talpasova produkce se vyvíjí zajímavě, na tu desku nahrál nějaký klávesy dokonce sám. Cenim to. 

Pokud jde o Peroutku, v  jaké póze tě jako interpret baví víc? Raper či hudebník?

Na začátku září sme hráli na společný akci, já s  kapelou a on s  Dj Fattem. Viděl jsem ho poprvé dát koncert a přijde mi, že je na tom technicky velice dobře. Cejtí muziku, flow a hlas má taky dobrej. Je to mladej kluk a věřím, že se časem vypíše i textově. Jinak jako muzikant mi vyhovuje, občas zaskočí v mojí kapele na klávesy, když je potřeba.

Ten poslední release tedy vyšel dneska, co bude příští věc na Everydays, už to víš?

Měla to bejt kompilace Remixes 2 od Talpase, kde remixoval Wu-Tang, Akua Naru, Resta a další. Ale psal mi, že přišel o zálohy, takže to nejspíš nevyjde, což je škoda.

„Mám rád, když má album nějaký hlubší význam.“

Myslíš, že tahle kombinace, americký raper, kterého tady nikdo nezná a Talpas, bude mít nějaký dopad, nějak mu ta spolupráce pomůže?

To nevím, jestli mu to pomůže. Každopádně můžu říct, že on takhle nepřemýšlí. Kalkulovat není jeho styl. 

Mohlo by mu to třeba pomoci v  respektu mezi producenty, posunout ho to dál do 1. ligy, aby byl jako producent vytěžovaný a mohl mít na každý druhý desce beat…

On nějaký produkce mimo Everydays udělal. Třeba Sedlákům, MVP a dalším. Podle mě dnes už respektovanej je, akorát to není producent, kterej každýmu udělá beat. Vím, že pár lidí odmítnul. Navíc, celej Chomutov je 2.liga a je na to hrdej.

Takže to nemá jako někteří producenti, kteří to berou jako chleba.

Ne, určitě to nebere jako chleba, nedělá s každým kdo přijde, neprodává beaty. Jestli něčemu pomůže to EP, tak tomu, že ho možná osloví nějaký další mcs z ciziny. To bych mu přál. O tom EP píšou po světě, na webech v USA, Anglii..

Album „Peníze nebo život 2“ vyšlo v  roce 2011, což už je dva roky. Kolik máš od té doby napsaných dalších textů?

Píšu průběžně pořád něco ale zůstalo to v texťáku. Mám rád, když má album nějaký hlubší význam, a tohle byly takový singl skladby, mixtejpovky, něco šlo ven na Remixech, pičovinách 2, něco je pořád v šuplíku. Tenhle rok se změnil trochu můj společenskej a pracovní život, takže potkávám nový lidi, poznávám nový místa a je to dost inspirativní. Napsal jsem pár věcí, který si už na albu dokážu představit. Myslím, že se do toho po Novém roce opřu.

„Hudba je hodně drahá kurvička. Kurvička, kterou musíš dobře živit, aby to šlapalo. Chci jí dát to nejlepší.“

Došlo za ty dva roky k  nějaké změně ve tvé producentské family? Nepřibyl ti do týmu někdo, s  kým počítáš i do budoucna?

Vyhovuje mi spolupráce se Sinuzem, Fluxem a kapelou Chewin Gun, takže to bude asi ta parta, která se na tom bude podílet. Kluky to taky naplňuje.

Nečetl jsi mimochodem rozhovor s  Ondřejem Žatkuliakem na Bbaraku zhruba před měsícem?

Pro mě je to uzavřené téma už dlouhou dobu. Mám čistý svědomí.

Ty se teď kromě hudby věnuješ i normální práci že?

Ano. A jsem spokojenej. Navíc - hudba je hodně drahá kurvička. Kurvička, kterou musíš dobře živit, aby to šlapalo. Chci jí dát to nejlepší. Na mě to vždycky působilo tak, že když jsi spokojenej v  práci, tak tě to motivuje dobře a když nejsi, tak naopak. Samozřejmě jsou typy lidí, který píšou když mají problémy atd. Ke každýmu múza přichází jindy. Mě čím dál tím víc motivujou spíš pozitivní věci, feedback z  lidí, koncerty, dobrá parta okolo mě, dobrej sex, cokoliv.

Píšeš na papír nebo to ťukáš do počítače?

Nápady píšu na všechno možný, na účtenky, zadní strany letáčků a pak to kompletuju doma do textovýho souboru. Mac nebo pc? Mac! Haha.

Stává se ti někdy, že tě v  noci něco napadne, musíš vstát a zapsat si to, abys to do rána nezapomněl?

Jo, občas se mi to stane. Vždycky vstanu a jdu to zapsat. Před časem jsem takhle rozepsal trek na Sinuzovo album. Jmenuje se to „Jsou 4 ráno“. Ještě jedna pozdní session a bude to hotový.

Slyšel jsi za poslední čtvrt rok nějakou bombu od neznámého domácího jména, která tě zaujala?

Přijde mi, že MCs v  Čechách i na Slovensku mají dobrou flow. Jak se říká, že Češi neumí rapovat.. já jsem opačného názoru. Horší už je to s textama. Přijde mi že nás zahltilo klišé. Tím myslím i sebe. Proto jsem neudělal desku v roce 2012, ani letos ji nevydám. Příští rok možná.. 

Na říjnové desce Resta tě můžeme čekat?

Na desce nebudu. Dostal jsem sice od Resta beaty na výběr. Líbili se mi dva, bohužel mi nesedla témata. Točilo se to okolo internetu a diskuzí, a mě tohle moc nebere. Ale deska bude dobrá, flow je top, beaty super a Rest v pár věcech hodně intonuje až zpívá. V tom cejtím progres. Dnes jsme klábosili po telefonu, protože doděláváme klip společnej, říkal že tu desku mají akorát hotovou. 

Je něco mimo hudbu co tě baví? Mega koníček? Začal jsi pádlovat, chodit na kurzy sushi nebo třeba poledance?

Mám rád přírodu. Vždycky se těším na sezónu, kdy roste na zahrádě ovoce a zelenina. Domácí rajčata versus kupovaný, to je prostě nebe a dudy. Letos jsem začal taky pěstovat chilli, trochu se starám o skleník. Baví mě pěstovat bylinky. Poledance? To je to u tyče? To není špatný, ale mě baví spíš lapdance. 

Vaříš?

Vařím, vařím. Rád vařím pro přátele. Baví mě to. Piluju to. Nejedu podle knížek, kuchařek, spíš sleduju pár kuchařů, od kterých si beru inspiraci. Jsem takovej jejich follower, následovník.

A  co třeba televizi, tu sleduješ?

Televizi nesleduju už dlouhý léta. Je to zlo. Ale i v ní se kromě těch vymejváren dá najít něco pozitivního a obohacujícího.

Posloucháš rádio?

Už roky poslouchám zahraniční radia Laidback, Swissgroove a WeFunk. Když zapomenu do auta cds, tak si pustím český rádio. Je tam strašně brakovejch věcí, ale i mezi tim se dají najít poklady, třeba skladba, kde se potkal Tomáš Klus a Richard Krajčo - „Cesta“.

„Chtěl bych někdy udělat trek, kde bude hrát nosní dírkou na píšťalku Jirka Stivín."

Když už jsme u toho, baví tě někdo z  český popový scény?

Cením Kluse, Krajča, baví mě docela Nohavica, občas Xindl napíše vtipný rýmy. Svým způsobem je zajímavá Debbi nebo Kateřina Marie Tichá mi nepřijde zlá.

Nelákal by tě někdo ze známějších jmen třeba na refrén, hostovačku?

Třeba s tím  Krajčem bych si to dokázal představit. Kdyby k tomu byla příležitost, chtěl bych někdy udělat trek, kde bude hrát nosní dírkou na píšťalku Jirka Stivín a kde bude zpívat Marie Rottrová.

Ty prý ses teď vrhnul do natáčení klipů…

Jo, s  Honzou Macháčkem, který mi už natočil tři nebo čtyři klipy. Je to mladej kluk, šikovnej, talentovanej. Rozhodli jsme se, že takhle spolu budem točit klidně i pro někoho jinýho. Já mám ty nápady, cit a on to umí realizovat, super stříhat a barvit. Máme rozdělaný nějaký moje klipy a když se někdo ozve, že by rád spolupracoval, určitě neřekneme ne. Je to jak dělat muziku, podobný postupy. Hodně mě to baví. 

A co tvoje mamka, poslouchá pořád tvoje tracky?

Myslím, že jednou za čas asi ještě jo. Ale máma říkala, že už potřebuje nový album. Stejně tak fanoušci a promotéři.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná