RUKAHORE_SHOP_BANNER

Refew: Díky Libni jsem MC!

Erik aka Refew je čerstvej vítr na české hip hop scéně. O tom, že jeho rap splňuje ta nejpřísnější měřítka svědčí, že zaujal i Vladimira 518. Zároveň ho fans budou mít možnost vidět 20.12. na Lávce. Tam bude součástí mejdanu spolu s velkou částí pražské rapové smetánky. A jak se libeňský pan neznámý dostal, tam kde teď je? To i mnohem víc najdete v následujícím rozhovoru, jehož autorem je Vojta.

Kdy jsi začal rapem?

Začal jsem rapovat v roce 2005. Jakoby nahrávat. Předtím jsem jel nějaký freestyles takhle s klukama na ulici (smích), ale to jsem nepovažoval za extra rap, ale přivedl mě k tomu kamarád a začal jsem nahrávat. První nahrávka, do teď si pamatuju, se jmenovala "Ghetto Libeň" (výbuch smíchu). Byl jsem tam na featu s Networkem – zabiják big up pro něj. Postupně jsem tak nějak nahrával doma na klasickej skypovej mikrofon, do Audio City, sám jsem to míchal, beaty byly stahovaný.

Co se dělo pak?

První oficiální beatmaker, ke kterýmu jsem se dostal, byl Zachar. S tim tak nějak začala ta touha psát víc a zlepšovat se, makat na tom. Předtím jsem psal témata typu "Hola, hola, škola volá, Santa ukrad kola!" a takovýhle nesmysly. Přitom, když to porovnám třeba s Chaozem, kterej měl podobný texty, tak Chaoz byl uplně top před 20 lety, ale to, co jsem jel já, by nebylo top ani před 40 lety. Ale takovýhle nesmyslný řádky jsem jel třeba 5 let. Fakt to nemělo smysl, nebylo to poslouchatelný. Pak nějak přišel boom. To jsem nahrál EP, který se jmenovalo "Pohroma od roma". O to se komplet postaral produkčně Donut. Tehdy si ještě řikal Benefit. Ten to nahrával, míchal to. Bylo to luxusní. Ale nějak to jakoby oficiálně nevyšlo – vydal jsem to snad někam na uloz.to, nebo něco takovýho a tim to skončilo.

Kdy přišel zlom?

Když jsem se dostal k Zacharovi a Peacockovi. Od těch jsem začal kupovat/dostávat beaty. Začali jsme spolupracovat tak nějak společně. Dal jsem dohromady "Black Cock EP" a tím to vlastně začalo.

"Black Cock EP" vyšlo v roce 2013, v září. Bylo to jakoby neoficiální. . Takže jsem nahrál Blackcock EP, na kterým se podíleli Zachar, Peacock, David Čokoláda a PeeBeer. Celý to nahrál a smíchal Coer.

Natočil jsi video "Krajm"….

Řikal jsem si, že to chce klip. Hodně jsem se rozmejšlel na kterej track bych to chtěl natočit a nakonec vyhrál "Krajm" od Peacocka. Zavolal jsem Rashidovi, ten mi vysvětlil, co a jak a plácli jsme si na to. To všechno by bylo sice pěkný, ale kdyby mi nenapsal Dj Doemixx a nepustil mě klukům z Bigg Bossu, tak není ani tenhle článek.

Takže ta hybná síla byl v podstatě hlavně Doemixx?

Jo, to je týpek, co mě doslova objevil. Až budu milionář, koupím mu auto.

Myslíš si, že z tebe rap udělá milionáře?

Nooo, když ne, tak se nic nestane. Najdu si nějakej jinej způsob, jak si vydělat. Udělám si školu, budu na tom makat prostě. Věřim tomu, že když budu chtít, popřeje mi určitá dávka štěstí a budu fakt makat, usilovně makat, bez přestávky, tak proč ne. Když může Rytmus bejt milionář, koupit si… kolik aut, ty vole, má? …a může si tohleto dovolit, tak proč ne já. Věřim tomu.

Kdy bys chtěl vydat album?

Název, ani počet tracků nemůžu říct, protože to sám nevim. Ale máme tak nějak koncept. Chci to stihnout v dubnu. Už máme hotovej první track po dnešku. A mám spoustu rozepsanejch.

Budeš dávat ven nějaký piloty?

Vylezou. Chci i video-singly. Nevim ještě přesně kdy a v jaký podobě, ale chci to mít vyšperkovaný.

Od koho budeš mít beaty?

Budu tam mít Peococka, budu tam mít určitě Zachara, Trafika… Bude tam určitě Enemy, protože to je big pán, se kterym jsem se sešel a sedli jsme si úplně neskutečně do noty, mám od něj doma už uplně mega beatů a děláme na tom.

Stahuj EP "Blackcock"

Teď k textům… Kde bereš inspiraci?

Texty jsou o mym životě. To, co žiju. Myslim si, že každej si prožil nějaký těžký období, takže popisuju to, co se mi dělo špatnýho. Zároveň jsem měl i šťastný chvíle, kdy sem si připadal jak největší pán- to tam najdeš taky. Poslechni si Blackcock Ep nebo příští rok album a uvidíš sám.

Takže nálady?

Přesně tak. Hlavně emoce. To, co cejtim. Nepíšu tak, že nad něčim přemýšlím a řeknu si tak teď chci napsat třeba party hit. Musí mě to chytnout, většinou je to náhoda.  Přijde to samo, protože pak je to nejsilnější. Neumím psát na křeč prostě.

Co vystoupení? Říká se, že Abed tě chce dostat na Lávku…

Lávka už je jistá.

Cejtíš se na to? Kolik jsi měl živejch vystoupení?

Cca se vším všudy, když počítám dětský vernisáže na základce a i nějaký třeba koncerty…

To nepočítej…

(smích) Počítám, já nevim, cca 10 až 20. Víc ani míň určitě ne.

Jakou show předvedeš?

Myslím si, že koncert je o tom, že přijdeš a zajebeš jak pán prostě. Máš připravenej nějakej plán, jak zaujmout lidi, musíš v tom mít sám pořádek a tak nějak je to o improvizaci, jestli to cejtíš. Jestli cejtíš ty lidi před sebou, s čímž nemám problém. Nestydim se, nemám problém s očnim kontaktem a takovýhle věci. Bejt tam před těma lidma. Jdu tam, ta stage je moje. A v momentě, kdy hraju já, tak hraju prostě já. Takže se toho nebojim. Budu mít připravenou show na Lávku jak sviň, budu tam mít živýho bubeníka. Big up další – Kuba Podlena aka Czech Travis Barker. To je fakt pán bubeník. Plus tam budu mít hypemany, djs. Bude to promakaný. Bude to záležet jenom na mě. Chci, aby tam byla fakt energie, aby se ty lidi na tom těžce odvařili.

Jsi z Libně. Má tahle část Prahy pro tebe nějakej speciální význam?

Ccccc. Na albu bude track "Requiem za Libeň" s produkcí od Peococka (vítěznej smích). Protože tady (sedíme v Libni, pozn. Red.) to je tak libový a zároveň, sorry za výraz, zkurvený místo - není pro to slušnej výraz totiž. Budovy jsou tady nádherný. Jak je to umístěný, že je to tady takovej, ne střed Prahy, ale střed všeho dění. Dostaneš se odsuď kamkoliv, zároveň tady nemáš miliardu lidí. Nemáš tu turisty. Tvůj hood prostě. Ale… Ale lidi kolem – většinou smažky, podělávači a takovej ten městskej odpad, kterej tady chodí a ovlivňuje to. Tak ten mi kazí ten názor, ten dobrej názor. Sere mě Libeň, miluju jí. Je to místo, který bych chtěl odkoupit a dát ho dohromady, ale prachy na to nebudu asi mít nikdy (smích). Ale jako má to pro mě význam, narodil jsem se tady. Díky Libni jsem MC. Protože tady jsem dělal se všema zásadníma lidma.

Lidi řikaj, že se podobáš Rytmusovi. Máš k jeho tvorbě nějakej vztah?

Si zabil! (smích) ne, jako Rytmuse samozřejmě cenim, poslouchal jsem ho. Na Kontrafaktech jsem začínal. Doteďka je poslouchám. Dneska jsem poslouchal album E.R.A. Cenim je. Cenim i Ega. Mám v piči, že o něm (Rytmusovi) lidi řikaj, že se zaprodal. Dělá prostě prachy, vybral si svojí cestu, jde si za svým. Ale sám jsem začal dělat rap spíš kvůli Americe. Wu Tang, to bylo první, co jsem sjížděl, nějakej Onyx a celkově tyhlety starší jména.

Co zbytek český scény a slovenský scény?

Strašně dlouho jsem nic neslyšel. Nerozuměl jsem těm textům. Jako třeba starý PSH a Chaoz, to jsem jel uplně maximálně. Ale ty novější věci jsem vůbec neposlouchal. Hrozně dlouho jsem jel jenom Ameriku a říkal jsem si, že českej rap je uplně v hajzlu a až tak nějak teď, když se sám začínám stávat součástí tý scény, tak jakoby musím poslouchat, abych věděl s kým třeba chci spolupracovat. Samozřejmě je tu spoustu jmen, co cením. Mám rád celej Big Boss přirozeně. Cenim Hypno, fakt cenim Hypno, to je jako jistý taky. Ty Nikdy label, což pro některý lidi bude asi určitě dost divný, když mám rád Hypno. Proč Ty Nikdy? Je to třeba kvůli Restovskimu, protože to je pro mě jeden z největších rapperů tady v Čechách. Ten třeba ovlivnil mojí tvorbu asi nejvíc ze všech těch rapperů tady kolem. Díky němu jsem se snažil zamýšlet nad mýma textama, protože jsem před tim psal fakt uplně whack rýmy. Neřikám, že teď jsem nějakej lyriky pán, nemám třeba na Kata, to ani zdaleka, ale naučil jsem se vyjadřovat úplně přirozeně, tak jak to cejtim. Nedávat do toho zbytečný básničky, když nemám takovou slovní zásobu jako Paulie Garand, ale řikat to tak, jak tomu sám rozumíma tak, jak bych to měl říct, aby to lidi pochopili. I když to někdy třeba zní, že se vyjadřuju moc sprostě, nebo moc rádoby slangově. Mluvim tak, jak mi huba narostla.

Měl bys nějakej komentář ke Slavíkům?

Určitě. Jestli mi někdy přijde nabídka na Slavíka, tak tam nejdu.

Nějaký shout outy?

V každym případě bych chtěl poděkovat všem lidem za support. Nemám sice čtyři a půl milionu views na youtube jak Machettys production, ale mám v piči, protože views pro mě nejsou žádnej úspěch. Chci poděkovat všem, co to ceněj a sdílej. Protože bez nich by se to nemohlo nikdy nikam posunout dál.  A teď, přestože ještě nic není venku, tak se dějou velký věci. Chtěl bych určitě poslat velkej support PeeBeerovi, Coerovi, Peacockovi, Zacharovi, protože to jsou kluci, bez kterých by nevzniklo Blackccok EP, což je EP, který se bude křtít na Lávce 20.12. Bude tam vystupovat Vladimír s deskou Idiot, James Cole s deskou Moby Dick. Bude tam DJ Mike Trafik, DJ Enemy. Doražte tam. Bude tam peeBeer, bude tam Peacock, bude tam Zachar.

Redakce - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná