RUKAHORE_SHOP_BANNER

Na nový desce to bude tak 2:1 pro synťáky, prozrazuje Andre z Indy & WichKdyž už máte "na drátě" Indyho, nemůže se neprobrat "The Golden Touch", nemůže nedojít na "20Ers", nemůže se nezmínit jejich první pražský koncert po roce a půl a hlavně - nemůže se zapomenout na jejich třetí studiovou desku, která dorazí ještě dřív, než v kalendáři udeří roční období, o němž Dre, La4 & Ash721 před devíti lety tak erudovaně mluvili na "East Side Unii 2".

Asi se nejde nezeptat, co tě baví a nebaví na "The Golden Touch"?
To je hodně širokej pojem. Když sem slyšel desku poprvý a když jí slyšim teď, tak z toho cejtím jednu energii - tu kterou sem cejtil na začátku kolem r. 2000. V tom mě to strašně baví. Pro mě jeho nejlepší deska. Wich na tom dělal hodně dlouho a je cejtit, že do toho dal všechno a udělal to tak, jak se mu to líbí. Kdyby chtěl, může udělat spoustu jinejch stylů nebo věcí - něco, co je třeba na "Hádej Kdo" nebo tak. Ale já cejtim ten "feel" kterej on má rád. Hodně cením zvuk, to, jak to má udělaný produkčně - od breaků, změn a aranží. Z druhýho pohledu někdo může říct, že čekal Future sound, nebo U.K. Sound, Dirty South bla bla bla nebo cokoli. Já čekal Wiche a dostal Wiche. Myslím, že se tomu dá říkat "trueskool". On to posunul tam, kam to tady nikdo nedostal.. Mám hodně rád "Give Up Your Guns", "Give It Up", "It dont Stop", "Unstoppable", "They Dont Know" a tak. skoro všechno, prostě mě zabíjí ta síla těch věcí. To je to, co dělá Wiche Wichem - že každej rapper, kterej slyší jeho věci, tak i kdyby zrovna ten den praštil s kariérou a dostal některej z těhle fajn beats, tak ho to rozbije, že to prostě musí dát, veme tágo do studia, a prostě to nasype. Právě pro tuhle energii. To je to, co většinu z nás dostalo k rapu...

No tak UK nebo Dirty South by u někoho, který jako jeden z mála hraje v Praze na mejdanech Lil´ Bro, asi čekal jen blázen, ne?

Těžko říct, určitě sem schopnej akceptovat pohled "pokud je to top:" tak to musí bejt sound 2011. Záleží jestli chceš progres, a to je pro tebe v posouzení tý věci to zásadní, nebo jestli posloucháš jenom tu hudbu a pocit co z ní máš. V tomhle smyslu sem to říkal. Kromě jinýho, vzhledem k tomu že jako jeden z mála znám skoro kompletní Wichovu banku, můžu ti říct, že sem vod něj slyšel i super 2step věci, že by se za to nestyděli ani Artful Dodger. Umí dělat víc žánrů, ale myslím, že to cejtí víc tím směrem, jakým se ubírá právě "Golden Touch".

Co jiné silné desky roku ´08? Hádám, že už by to ani nemusel být rap, co..

Proč myslíš?

No, sám jsi to zmiňoval v nějakým rozhovoru.

Tak určitě neposlouchám jenom rap, ten ale většinou. Jinak mě baví drum and bass – ne úplně jedovatý klacky v kýblu, spíš melodický věci, baví mě breakbeat, garage, grime..

Myslel jsem spíš konkrétně, ohledně tipů, co by stálo za kontrolu.

Z povedenejch českejch alb je to za 2008 asi to, co baví každýho: 518, Hugo, Golden Touch, Orikoule. Kdybych měl vyjmenovat třeba 3 skladby – tak Orion a James Cole – Země vzdálená. Hugo Toxxx – Volte mě. Dj Wich – Give Up Your Gunz. Z cizích a nejen alb třeba The Pack, Flo-Rida, Bishop Lamont, Ludacris, Ryan Leslie. Pro mě a věci, co mě bavěj, byl plodnější 2007, ale je pravda, že mi toho dost uteklo. Mám rád všechno možný od T.I., Redman, Guilty Simpson, přes Juel Santana, Clipse, Beanie Sigel, Rick Ross, Kardinal Official, Medina, Lil Keke, je toho hromada.

Co "20Ers" jako celek - dával jsi tam vše, co jsi zcenil, nebo tě něco i třeba moc nebralo a snažil ses to posuzovat zhlediska posluchače - "jo, to by se lidem mohlo líbit"?

Z tohodle úhlu pohledu sem to mohl řešit jenom osobně, ne "produkčně". Chtěli sme, aby lidi, který na tom dělali, udělali to, co považujou za dobrý, aby udělali to, co je baví s lidma, se kterejma je to baví, víš, takže jsem nebyl v pozici, že bych chtěl někomu řikat "udělej tohle nebo tamto", to bych neudělal asi nikdy. Určitě tam sou věci, který mě bavěj míň a který víc. Stejně tak sem si na začátku uvědomoval, že něco se bude líbit lidem hned, a tak, ale to nebylo tak úplně důležitý, rozhodně sem nebyl ten, kdo by nad tím uvažoval "to neni hit, vyhodit". Za prvý by to nešlo technicky, za druhý tyhle volby padaj spíš když vybíráš svý vlastní věci na autorský album.

Jaké jsou ohlasy?

V zásadě dobrý, Cds a trika s mikinama sou skoro prodaný, prdel je, že to cení spousta lidí zvenčí scény, stejně tak ti, kteří nebazírujou na kravinách a prostě poslouchaj tu kompilaci tak jak je a necpou do toho svý sny vo rapu. Některý lidí řeší třeba selekci, oldskool tracklist atd.. Základní předpoklad tý kompilace byl - že ten dotyčnej kdo to chtěl udělat to udělal, měl čas, možnost, vyšel vstříc konceptu kompilace, byl ochotnej to natočit do několika měsíců. Zároveň sme respektovali to, jak to ten dotyčnej chtěl udělat. Když chtěl udělat pecku James s Kurtem, šli sme do toho, spíš sme pomáhali to zajistit. Já osobně bych si představoval třeba cd s 20ti novejma věcma. Původně tam měl bejt Vec s Vašo Patejdlem /info pro diskutéry - tahle informace je známá od května/, pak se rozsekal,  La4 to chtěl dát taky, ale rozhoupal se pozdějc, já taky nekejvnu na každou kompilaci, co se dělá - jako vydavatel pracuješ s časem a dostupností těch lidí, případně s rozpočtem. Měl tam bejt Zverina, řešila se spousta lidí, nechtěli sme ale dělat desku 2 roky, vždycky seš prostě nějak limitovanej.

A co na to říkaj známí kolem tebe, nebo fans, se kterýma si třeba přišel do styku?

Známí kolem mě říkaj: kool, mohlo to bejt delší... Jak už sem říkal, převažovala většina dobrejch názorů, pár novinářů řešilo tracklist, nejeden historik si rejpnul, ale to nám je jedno. Hodně záleží v jakým rybníku chytáš, nebo za jakej team kopeš, pro mě to je kompilace, která dala dohromady spoustu věcí a přinesla nový dobrý tracky od spousty lidí, který znamenaj pro scénu přínos. Recenze ani weby moc velkej přínos nejsou víš.

Pojďme dál. V "co právě dělá" jsi zmínil, že nové album březen/duben ´09, je to tak?

Album vyjde na jaře, chtěli bychom to zmáknout co nejdřív, mám 7 beats od jinejch producentů, teď čekám na Wiche, kterej se věnoval spíš "Golden Touch", nechci od něj samplovaný věci, ale synťáky. Deska bude mít cca 14-16 tracků.

Jsou mezi těmi producenty odjinud i Mad Skill a Emeres?

Sou tam Mad Skill, Emeres aka Lil Em Xl, sou tam Drama Monks. Teď mi přišlo ještě pár beats z Francie, možná dostanu něco z Holanska od známejch s kterejma sme dělali From Amsterdam To Praha, jinak přes Nironica sem domluvenej, že bych mohl dostat nějaký věci od Astra, chtěl bych vybrat z širší selekce tak, aby i když to je od jinejch producentů, to sedělo dohromady zvukově a pasovalo to k sobě. Hodně se soustředim i na ty Wichovy beaty, dohodli sme se jak to uděláme, jak by to mělo znít. Nebude to jako na "Golden Touch".

Když bude Wich mít méně beatů, nezapojí se do toho více cuty, nebo třeba zpěvem v refrénu, aby nějak vyrovnal "pravomoce"?

No nevim jestli zpěvem, tuhle sme se vožrali v Chomutově a von to rozjel na stagi haha, ale na desku ho nedostanu..a že bych chtěl, to by byla prdel, zpívá celkem dobře haha. No, nedávno sme se v Jihlavě na show bavili o tom, že bych chtěl, aby to pohlídal zvukově, vymyslel různý vychytávky, postaral se o zpracování stop, aranže, vymyslel spoustu věcí nad rámec třeba těch cizích tracků. Takže vlastně producentská práce v trochu jinym slova smyslu.

Nahráváte to v jeho studiu?

Vokály a některý věci u mě v novým studiu, mix se bude dělat buď u něj, anebo na Jižáku. Master řešíme, hodně mě baví master "Golden Touch" ze Svengali..to mě fakt zabilo, paráda.

A co tvá vlastní produkce? V pomyslném šuplíku už toho musíš mít víc než dost, ne?

Na desce bude jeden můj beat, plus asi nějaký interludy,  mám toho doma dost, budu dělat něco pro Ektora, z toho mám radost, dělal sem muziku k traileru na "20Ers", s La4 sme domluvený na jednom tracku na jeho solo desku, jinak nemám nějaký producentský ambice, ale pár věcí udat určitě chci.

Když si nakousl Ektora, nebudete ho jako novou krev mít na albu? Případně zase nějaký nadžánrový přesah?

No, nadžánrový přesah na album nechystáme, i když po nový desce Indy a Wich na něčem takovým děláme s Raem z Clou a dalšíma lidma. S Ektorem sme se dohodli kromě beats na featu na album Indy a Wich, sem hodně rád za to, že tady je, další dobrý jméno s potenciálem. Jinak na www.bu2r.cz bude exkluzivní premiéra videoklipu "Rockstar", co sme natočili, dělal na tom Oki a další lidi, pozvánka na klip už je na YouTube.

Podle čeho budeš volit další hosty na desku?


Úplně normálně, podle toho, co komu sedne za téma, za track, nebo tak. Jak se to dělá běžně..budou to většinou známí, kromě Ektora tam asi nikdo novej nebude..

Takže parta kolem? Nevyužijí se třeba Wichem nově nabyté kontakty?

Spíš parta kolem, určitě by mě bavilo natočit něco s někým odjinud, ale kombinace českýho a cizího jazyka není uplně oka. S Nironicem to máme jinak, sme kamarádi, hodně koncertů hrajem spolu, takže i proto chceme něco udělat.

Budeš i na tom jeho dvoj-albu, co?

To úplně nevim, jak to teď s tím vydáním vypadá, chtěli bychom natočit jednu věc, téma je "Ready", pak jednu na naší desku - tam bude ale Nironic, já a ještě někdo z Cz/Sk.

Oproti "My tři" a "Hádej kdo" to zvukově vypadá na hodně velký skok..

Myslím že jo, děláme to dýl, sme zkušenější, od Wiche, Etiena na Jižáku, mě. Jednim z kritérií těch tracků, co vybírám, je i to, že to musí hrát fajn a musí to bejt kompaktní. Stejně tak sme updatli i techniku..

Mám taky na mysli hlavně ty synťáky, modernější kabát a tak. Lidi jsou u vás zvyklí na takovou klasiku.

Jasný, na "Hádej Kdo" sou i samplovaný věci, ale  když si poslechneš "Live", "Zlatokopa", "Hádej Kdo", "Z Tvojí 1/4", "Pro Naše Kids", tak to je celý na synťácích, takže už tam to bylo dost jiný, než na desce předtím. Myslím, že na nový desce to bude tak 2:1 pro synťáky.

Jde čekat po předchozích věcech taky nějaký výraznější tématický odklon?

Určitě, poslední deska byla víc o nějakejch pocitech, nová bude tematicky různorodější - budou tam spíš veselý věci, parodie, ale i tvrdý záležitosti..

Lze si vůbec v roce ´09 něco slibovat od prodejnosti? Nebo to spíš bereš stylem "minimálně bude nový repertoár na koncerty"?

Možná jo, možná ne, těžko říct, na druhou stranu u PSH, nás a Kontra se poklesy prodejů zas tak nedotýkaj, moc se toho nebojíme, ale stejně je důležitější mít prostě další nový věci, základ tý zábavy je ale tvorba tý desky jako taková, od psaní, přes natáčení, edit, mix atd. Tím, že si to děláme většinou sami u sebe, tak je to zábavnější, nepřijdeš do studia nenasekáš 16 taktů a neodejdeš na pivo. S partou vidíš, jak se to rodí, vyvíjí, hledáš nový nápady atd., to je podle mě to nejzábavnější, a když to celý poskládáš dohromady, nemyslíš na prodeje.

Hele, a už máte pro novinku název, nebo alespoň úzký okruh kandidátů? Je to pro tebe vůbec důležité?

Úzký okruh kandidátů máme, někdy vybíráš podle nejsilnější věci, někdy vybíráš podle konceptu, teda když ta deska na konceptu stojí, teď je jasnejch 8 věcí, asi 7 jich přibude, takže se to bude spíš rodit během toho jak budeme točit..bude se od toho odvíjet obal, interludy, nějaký věci který to "spojej" atd. Název desky je důležitej, ale nehraje to hlavní roli.

Už máš představu, co po albu? Říkáš, že nemáš velký producentský ambice, nakousl si něco s Clou, ale co třeba sólo?

Tak ono "Hádej Kdo" je vlastně taky solo, akorát s jednim producentem, takže kdybych tolik trval na slovu "solo", můžu novou desku udělat jako Indy s 5ti producentama což je případ i novýho alba - vemu si od Wiche X Y tracků a je to. To máš stejný jako T'oxxxova deska nebo La4 solo album. Takže to je "solo" taky, akorát netrvám na tom, aby se tomu solo říkalo. Takže mě jde spíš o team, s Wichem sme kámoši, chceme hrát dál v tý sestavě tak jak to je. Já, von, La4. Původně sem to chtěl točit jako solo úplně ve stejným konceptu se stejnejma skladbama jako teď, mě to nějak netankuje, jestli tomu někdo říká solo, nebo ne. Nevidím v tom moc rozdíl.

Jasný, myslel jsem svý rapy, svý produkce, bez kompromisů...

Hádej kdo" nebylo o kompromisu, celej výběr instrumentálek, témat a textů byl na taky na mě, stejně to bude takhle. Vlastní hudbu budu mít na nový desce taky. Nevím v čem se to liší od jinejch "solo" věcí, akorát na tom nijak netrvám, nemám důvod. Kdybychom byli na tý desce s La4 všichni pohromadě, jako by to bylo u " My 3", tak bych pochopil kompromisy, musíš se shodnout na konceptu, instrumentálce atd., ale na poslední desce a novým albu se o žádnej kompromis nejedná. I když v jakýmkoli případě jakmile i na solo děláš feat s někým, tak ten někdo kolikrát řekne, že by chtěl udělat jiný téma, nebo jinou muziku. Takže podle mě opravdový solo je deska, kterou si produkuješ sám. Ostatní je jen o slovech..

Na konci tohoto měsíce vás po více než roce čeká koncert v Praze. Bude v něčem jiný než obvykle?

Na koncertě budeme hrát nejspíš všichni pohromadě jednu velkou show, ještě to vymejšlíme, Eric bude hrát něco, co má na "Golden Touch", my 2 nový věci, z nichž jedna na desce bude a druhá je taky nová, hráli sme jí asi 3x. Plus z "Hádej Kdo" odehrajeme i věci, který v 90ti procentech případů nehrajeme, nebo sme je hráli párkrát, La4 to bude mít taky trochu jinak, takže to bude dost jiný, je to poslední koncert před novou deskou v Praze, a první full time show od 27/6/2007.

To je dost dlouhá doba, mělo to nějaký zvláštní důvod?

Ne, to vůbec, nepotřebujeme hrát v praze 8x do roka a tím, že si děláme mejdany sami na sebe, sme rádi, že na nás dycky přijde skoro 1000 lidí, myslím že není důvod to víc hrotit a vobjet všechny kluby v Praze, kromě toho hodně hrajem mimo, takže není ani tolik času.

Související:

Třeba si jednou dám s Lil Waynem sizzurp, říká v obřím rozhovoru DJ Wich

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná