Na hardcore rap už nemám, říká sebekriticky Gipsy

Radoslav Banga alias Gipsy patří určitě mezi ty nejzajímavější persóny naší scény. Jak se vypracoval a co ten toho už stihnul, je opravdu obdivuhodné. Od bezdomovce, co podle jeho slov jedl rukama, přes leadera kultovní kapely Syndrom Snopp a sólu kariéru R&B zpěváka až po pozici vůdce kapely Gipsy.cz, se kterou objíždí kromě těch největších českých pódií, tak i ty zahraniční a se kterou stvořil hity, které slyšíš v rádiu každý den. Já ho nyní kontaktoval hlavně kvůli tomu, jestli se mají jeho ortodoxní hh fanoušci těšit ještě na něco nového a že jsem taky zaslechnul něco o tom, že by mělo snad vyjít nové album Syndrom Snopp. Jak je to tedy?

Jak se má Radoslav Banga alias Gipsy?

Má se skvěle, bude se ženit a brzy se stane třicetiletým.

Už několik let jezdíš po světě obklopen muzikanty pod hlavičkou Gipsy.cz. Čím víc pronikáš do muziky, kolik si toho všude už zažil a jakej si musel získat nadhled, tak ti ten náš českej rapovej rybník musí potom připadat strašně malej a někdy i k zasmání, ne?

Venku je rap úplně jiná liga. Například v Anglii v Manchesteru je b-boy battle opravdu vážná věc, zažil jsem festival, kde se porvaly a pobodaly dvě černošský party. V 18 letech by mi to připadalo hustý, ale teď? Byl jsem celkem posranej a říkal jsem si „jo, zlatý Česko“. Je tu vlastně klid, pivo, ženský, pohoda..

Můžeme od tebe vůbec čekat nějakej oficiální rapovej projekt anebo tě tohle už vůbec neláká? Tvoříš si třeba něco do šuplíku anebo jen čistě pro tebe, pro radost?

Víš, dotočil jsem celý nový album Syndrom Snopp. Ale nevydám to. Po poslechu jsem si sebekriticky řekl, že na hardcore rap už nemám. Já jsem fakt úplně jinde, mám rád ten old school funky west coast zvuk, dobře se u toho řídí, zewluje.. Navíc já potřebuju, aby moje tvorba byla skutečná hudba, akordy, noty, melodie, aranže, vývoj, myšlenka.. ne jen smyčka, do který něco blábolíš.

DOBREJ RAP CHCÍPNUL, TAK JAKO DOBREJ ROCK & ROLL

Před několika lety si zarputile tvrdil, že už nikdy nevyjde další deska pod názvem Syndrom Snopp, že ten už neexistuje, že teď je jen Gipsy, že si to byl stejně vždycky jen ty. Před několika měsíci se ale objevila deska Legenda pokračuje s nevydaným materiálem, která ani nevyšlo ofiko na CD. Jak to bude dál? Jak si na tom se Smogem? Je možný, že by si s ním ještě někdy spolupracoval?

Ty tracky si zasloužily být slyšeny, víc nemám co dodat. Smog? S tím spolupráce možná zřejmě  není. Důvod je prostý – on je prostě zastavenej v roce 2005. On není producent, ani muzikant a ani nic jinýho. Je to obyčejnej kluk z paneláku, co si chce žít svůj ideál „dobrýho rapu.“ Jenže věci se vyvíjejí, lidi se vyvíjejí, tak to prostě je. Dobrej rap chcípnul, tak jako dobrej rock & roll.

V jednom z rozhovorů okolo roku 2006 si tvrdil, že počkáš, co se s rapem stane. Doslova si povídal: „Tuším, že se něco musí změnit. Buď hip hop úplně skončí anebo to přejde do R&B nebo přijde něco nového, co ani neznáme.“ Jak to vidíš teď po pěti šesti letech?

No moje tušení bylo asi správný. Hip-hop je podle mne téměř mrtvá záležitost. Rap pokračuje tak, že se přesunul do jiných žánrů – R&B, dance aj. Hodně teenage chlapců se na mě možná nasere, ale to, co se dnes považuje za rap, to je jen recitování do zmrdanejch levnejch zvuků, nic víc. Ať si poslechnou starý PSH, Indy a Wich, božský solo FREKVENCE P.H.A.T., Syndromy nebo Coltchu a  W.W.W., prvního Marpa… Kurva, to mělo duši, žilo to, bylo to skutečný, chudý, špinavý, nebylo třeba to tlačit.

Sleduješ trochu scénu? Jaká deska tě třeba oslovila v minulém roce nejvíc? Nebo slyšel si nějakej novej talent, který tě příjemně překvapil? Jsi třeba v kontaktu s Marpem, Tanem, J.Dieselem?

Občas si něco poslechnu, rozhodně práci Rytmuse. Marpo je kámoš, takže vím, co dělá. Tano? Netuším, co s ním je. Jay Diesel? Netuším, neslyšel jsem o něm snad šest let. Dle mýho názoru je vrcholem hip-hopu singl „Zlatokopky“ od Rytmuse. Tady se stala ta věc, že rap splnil všechny předpoklady, který by měl mít. Rytmus – Král je podle mne nejlepší československá hip-hopová deska všech dob.

Prožil sis toho už určitě dost, od menších klubů po velký pódia, cestování po světě, spolupracování se známými jmény, popularitu… Existuje třeba něco, co bylo pro rap specifický a co ti teď chybí nebo se ti po ničem nestýská a jsi maximálně spokojený?

Nechybí mi opravdu nic. Podívej, ono když se ti splní tvůj sen a děláš to, co tě baví profesionálně no a navíc tě to i živí, tak nač vzpomínat? Syndrom Snopp byla chudoba, věčně jsem nic neměl a neměl jsem skoro kde bydlet. Vážil jsem 48 kg, byl podvyživenej, v depkách a neustálým řvaním do mikrofonu jsem si akorát tak ničil hlasivky. Teď dělám to, co mě baví a navíc mě to živí, jezdím po celém světě, setkávám se skvělejma lidma… Nemám si na co stěžovat. Život je fajn.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná