N8: Je blbost se utápět v hledání námětu, které ještě nikdo nikdy nezpracoval

Ne každý rozhovor na vás budí dojem poslepované zpovědi interpreta, který si tedy udělal trochu času, aby jako nucené zlo poskytl pár svých myšlenek pro Bbarak.cz. Srazit se s plzeňskou formací Kenas a N8 působí spíše přátelskou schůzkou, ve které jsou si všichni rovni a vede se normální konverzace u láhve Birellu. Kluci na vás nesypou kupu ušlechtilých frází, ale běžně vedou usměvavý nadhled, jak je jim vlastní. N8 v posledních dnech vypustil do éteru svou novou desku „Rainman“ a Kenas nebyl opodál a pár odpovědí na mé záludné postřehy taktéž přidal.

Před dvěma lety jsem s vámi dělal rozhovor o desce Bysty Boys a vy jste se vyslovili, že počítáte s letošní účastí na hlavní stagi Hip Hop Kempu. Opravdu věříte, že ten telefonát od Affra skutečně přijde?

N8: Nedávno jsem si četl článek na Bbaraku, které věci se s největší pravděpodobností v roce 2015 nestanou a bylo to mezi nimi. Nemám pravdu?

Máš, ale to byla myšlenka našeho šéfredaktora. Jaká je ta vaše?

N8: V tom případě, jasně, budeme dělat všechno pro to, abychom tam byli.

Kenas: V roce 2012 jsem Mayům věřil až do poslední chvíle...

Za těch 24 měsíců se kolem vás vytvořila bohatá banda kreativních lidí, která má zápal pro společnou věc. Je Pilsenskills pouhý spolek přátel, nebo label, který má sílu stát se důstojnou stájí v Čechách?

Kenas: Je to pouhý spolek přátel, který má sílu stát se důstojnou stájí v Čechách.

N8: Asi tak, podle mě jsme v první řadě hlavně spolek přátel, máme stejnej koníček, kterej nás pořád nadmíru baví, a to se podle mě jen tak nezmění.

Dá se považovat Kenas jako centrální mozek celého tělesa?

N8: On je hlavně člověk, kterej řeší všechno, do čeho se nám ostatním nechce (smích) a většinou jsou to hodně podstatný věci. Drží to celý pohromadě, domlouvá koncerty, řeší všechno od tisku triček po výrobu cd, určitě nás drží pohromadě.

S vyslovením Plzně si vždy každý vzpomene na Divokej Západ. Věříte, že tuto zaběhlost někdy proboříte?

Kenas: Zrovna včera jsme s Raekem, Blaaballem a Yneggem málem probořili fotbálek. Ale nemyslím si, že by na Západu bylo co bořit. My jsme jim maximálně vděční, že je díky nim na čem stavět.

N8: No jo, Divokej Západ… my jsme taky divoký (smích), ale pokořit ten boom je hodně těžký, kord když šli ven v době, kdy toho zas tolik nebylo. Dneska je všeho moc a prorazit je podle mne o dost těžší, ale myslím si, že v Plzni o nás dost lidí ví a cejtím poslední dobou i nějakou tu podporu od místních, což jsme ještě před rokem neměli.

Takže se spokojíte jen s lokální přízní?

Kenas: Pokud lokální znamená Česká republika?

N8: To rozhodně ne, ale nejde to tak rychle a tak lehce…ale my jsme vytrvalí.

Nemyslíte, že promo je důležitou součástí dnešního rapu? Nová deska vyšla opět ve velmi komorném humbuku, který nezaregistrovala většina českých konzumentů. Zapadlé vlastence nikdy svět neobjevil bez jejich krůčku směrem k nim.

N8: Máš pravdu, v tomhle jsem třeba konkrétně já hodně naivní, beru to podle sebe, pořád si říkám, že si mě posluchač najde sám, jako to dělám já, hledám zapadlí MC´s a muziku co mě baví, pokud je čas, tak tím dokážu zabít i celej den, ale je mi jasný, že většina to tak asi nedělá.

Vaše dlouhohrajky jsou složeny převážně z účasti vašich členů, což je znát i na nové desce Rainman. Znamená to důrazný distanc od tuzemské scény, která vám nemá co nabídnout, nebo nepociťujete chuť pozvat si nějaké zajímavé jméno do svého repertoáru?

N8: Rainman je pro mě dost osobní deska, stejně tak rap obecně, proto jsem tam chtěl kluky z Pilsenskills, známe se a proč shánět někoho jinýho, když mám za kámoše kvalitní MC´s. A hlavně tím máme další materiál, kterej můžeme společně hrát na našich akcích... brát si na desku zajímavé jméno, jen kvůli sledovanosti mi přijde jako zhovadilost.

V roce 2008 jsi vypustil do světa materiál „O schod výš“. Proč přišly další sólové ambice až po takové době?

N8: Hlavně kvůli tomu, že jsem potkal Kenase, začali jsme spolu jezdit akce a potřebovali jsme novej materiál a vždycky mě spíš bavilo psát tracky s ním. Má to pak takovej kontrast, oba přemejšlíme trošku jinak a ten track pak není tak jednotvárnej.

Takže sólová deska neutne společné koncerty a neláká tě obrážet kluby sám?

N8: To určitě ne, ani si to neumím představit. Naopak, strašně mě baví, jak jsme začali jezdit akce jako Pilsenskills, myslím si, že se takhle dokážeme vybičovat a podat lepší výkon.

Vaše stáj se vyznačuje tím, že desky dáváte ke stažení zdarma. Snažíte se tím předběhnout kupu stahovačů, kteří by váš materiál šířili do světa, nebo se jedná pouze o záměr si své příznivce předejít rychlým poslechem, který mohou podpořit koupí?

N8: Jde mi hlavně o to, aby si nás poslechlo co nejvíc lidí, a to, že si můžou koupit fyzickej nosič, už je takovej bonus. Pak tě to i víc potěší, víš, že se to dotyčnýmu líbilo natolik, že do toho vrazí nějaký prachy (i když jde většinou jen o kilo). Ale jak říkám, nejde o to na tom vydělat, ale co nejvíc naší hudbu šířit.

Album Rainman obsahuje prvky oldschoolu, přesto nepostrádá i moderní zvuky. Neprotiřečíš si tedy tvrzením, že tvoříte rap, který posluchač již dávno pohřbil?

N8: Ono jde spíš víc o myšlenku v textu, která se dnes často vytrácí, než o to, jestli je v instru nějakej synťák, nebo je to čistej sampling.

Ze skladby „Naděje“ je patrné, že žiješ přítomností. Nesnažíš se v rámci hudby tedy plánovat kroky dopředu a čekáš, jak se vše vyvrbí?

N8: Plánování obecně je podle mě pitomost. Nikdy nevíš dopředu, co se stane, a jak co bude...track Naděje je hlavně o životních prioritách...o tom, aby sis uvědomil, že nejdůležitější je v životě to, že si zdravej, protože jsou mezi náma lidi, který to štěstí nemají. Lidi strašně řeší majetky, ale jsou mnohem důležitější věci.

Žádná revoluční témata, pouze osobitě zpracované myšlenky, které již byly mnohokrát vyřčeny. Hledá se dnes již těžce originální námět?

N8: Myslím si, že je to hlavně o osobitosti a o tom jak danou věc / situaci popíšeš, utápět se v tom, že musíš najít námět, kterej nikdo ještě nikdy nezpracoval, je blbost...je to skoro nemožný.

Spousta sdělení s hloubkou a emocemi o negativech, přesto s úsměvem na rtech. Nejsi člověk, co by propadal depce, ale snažil se vše řešit s nadhledem?

Jsem Rainman. Mám svůj svět a v něm si žiju, na určitý věci třeba reaguju přehnaně a možná ti i spousta lidí řekne, že jsem divnej týpek. Snažím se věci řešit s nadhledem, ale někdy to třeba nejde, tak o tom napíšu text. Někdy je veselej, někdy ne... je to asi nemožný, ale pořád doufám, že se v mejch textech někdo najde a řekne si, ha, tak přesně takhle to cejtím taky.

Kenasi, Rukavice byla hozena od tvého kolegy do ringu. Kdy jsi tedy na řadě ty?

N8: to bych taky rád věděl, byl na řadě totiž přede mnou (smích)

Kenas: Nic takovýho neplánuju. Momentálně dávám dohromady pár věcí s Puškynem, rok 2015 určitě přinese nějakou Pilsenskills kompilaci, pak na to určitě zase vlítneme s Nejtem. "Není čas"

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná