Movits!: Snažíme se o to, aby ta naše švédština zněla co nejvíc mezinárodně

Do Prahy se řítí švédská formace, která si v posledních letech naklonila celý svět, přestože se prezentují svým mateřským jazykem. Vyprodaná turné v Evropě, Americe i v Japonsku jsou tomu dostatečným důkazem. Na návštěvu přispěchají do Lucerna Music Baru rovnou s novou deskou „Huvudet Bland Molnen“ v rámci své koncertní šňůry po starém kontinentu. Pokud jsou Movits! pro někoho stále tajemnou neznámou, je na čase si rozšířit obzory 10. února. Stále váháte? Seznamte se blíže s jejich tvorbou a jimi samotnými v tomto rozhovoru.

Přestože koncertujete po celém světě, v Čechách jste stále možná dosti neznámým pojmem. Není to i díky vašemu rodnému jazyku, ve kterém svou tvorbu prezentujete? Jak moc může švédština oslovit zahraniční publikum?

Asi je to možné. Samozřejmě, že náš rodný jazyk může věci komplikovat, ale myslíme si, že naše hudba přináší víc než jen text. Je to také o energii a dobré zábavě.

Hodně švédských rapových formací používá v projevu spíše angličtinu. Nenapadlo to někdy i vás zkusit přesedlat na tento mezinárodní jazyk, kterému by rozumělo více posluchačů?

Jasně, jelikož hodně hrajeme v zahraničí, tak se touto otázkou často zabýváme. Teď ale máme pocit, že švédština je ta nejlepší možnost, ale nikdo neví, co bude v budoucnosti. Hodně se snažíme o to, aby ta naše švédština zněla co nejvíc mezinárodně.

Můžete se považovat za rodinný band. Jak moc jste v tomto ohledu jako bratři zajedno? V čem jsou klady a v čem naopak zápory? Jak na vaši hudbu nahlíží rodina?

Řekl bych, že největším kladem je samozřejmě to, že jsem ve skupině se svým bratrem. Někdy jsme až nebezpečně synchronizovaný. Také naši rodiče nás hodně podporují, takže vlastně nějaké problémy nemáme. Možná Joakim (saxofon) by mohl přidat nějaké zápory, které souvisí s tím že hraje v kapele se dvěma sourozenci, ale já ho nepustím ke klávesnici. (smích)

Propojení hiphopu a neo swingu není zase až tak často ke spatření. Bylo záměrem přijít na trh s něčím netradičním, nebo máte k těmto dvěma žánrům nejvíce blízko, a tak nějak jste je uvedly v symbiózu, která skvěle funguje?

Vždy, když se rozhodneme psát novou hudbu, tak začínáme od sebe, co se nám líbí v ten daný moment. Co se týče vlivu swingu, prostě jsme na to narazili a měli jsme pocit, že by to mohlo být cool, spojit to s naším soundem, který je ovlivněn hiphopem. Dnes už swing v naší hudbě není až tak očividný, ale náš sound bude vždy ovlivněn různými směry, které nás teď zrovna baví. Jelikož kromě hiphopu posloucháme spoustu jiné hudby, je jen přirozené, že se to míchá, a doufáme, že to bude skvěle fungovat i nadále.

Průlomové pro vás bylo nejspíše vydání debutové desky „Äppelknyckarjazz“, po které vás začala vnímat de facto celá Skandinávie a následovalo dokonce pozvání do americké populární talkshow „TheColbert Report“, čímž jste překročili hranice své jazykové působnosti. Byl pro vás tento enormní zájem ze států a Evropy odraz k další tvorbě?

Samozřejmě. Vůbec mít tu možnost vystupovat v zahraniční je něco, co jsme nikdy nečekali právě v důsledku jazykové bariéry. Ale strašně rádi cestujeme a sbíráme nové zkušenosti. To nám dává inspiraci pro nové věci, motivuje nás to k další tvorbě a rádi bychom podobné věci udělali znovu.

Nová deska „HuvudetBlandMolnen“ je ještě celkem horké zboží, pojďme si ji tedy přiblížit. V čem je zase dále, než-li aba předešlé?

Nová deska je trochu vážnější než ty předešlé a možná je i víc hiphopová. Je tam možná i větší vliv taneční hudby. Také obsahuje několik zajímavých spoluprací, jako například s Maskinenem, ta je rozhodně dobrá. Takže ten rozdíl oproti dřívějším deskám bude odlišný sound. Pro mě osobně je to odlišné asi tím, že texty, které jsem napsal, jsou osobnější a političtější. 

Když se podívám na hosty, mám pocit, že všichni jsou vaši rodní krajané. Nepadly třeba myšlenky i směrem k nějakému zahraničnímu jménu, které by vám otevřelo ještě více vrátka do podvědomí posluchačů z celého světa?

Ano, to každopádně plánujeme do budoucna. Už jsme se o takovou spolupráci snažili, ale bohužel to nedopadlo kvůli deadlinům a podobným věcem. Takže doufáme, že se nám to brzo podaří.

Jak nová deska zatím funguje v rámci prodejů a ohlasů na koncertech?

Co se týče prodeje, tak to nevím. Myslím, že to je v pohodě. Ve Švédsku prodej fyzických kopií už moc nejede, ale co se týče stream na Spotify, ty jsou skvělé a živé koncerty jsou vynikající.

Vaše vystoupení mohli spatřit už lidé v Evropě, v Americe, ale třeba i v Japonsku. Kde se vám hrálo nejlépe? Každá ze zmíněných lokalit je nejspíše něčím specifická…..

To vždy záleží na konkrétním večeru, může to prostě dopadnout dobře, nebo špatně. Myslím, že jakmile show začne, tak je to stejný asi všude, kromě toho jestli lidé rozumějí švédštině nebo ne. Ale vždy to je o energii a zatím každá krajina, kde jsme hráli, nás v tomto ohledu nezklamala. Pokud jde o situaci po koncertě, tak bych řekl, že možná Japonsku jsme se setkali s nejoddanějšími fanoušky.

Nějaký zajímavý moment z vašich turné vás napadne?

Vtipné příhody se nám stávají pořád. Teď mě zrovna napadá několik momentů, kdy v Japonsku došlo k situacím “ztraceno v překladu”. Ty si snad budu pamatovat navždy. Dělali s námi rozhovor v japonštině a my jsme odpovídali v angličtině, akorát nám zapomněli říct, že změnili pořadí otázek. Takže na otázku “co byste doporučili někomu, kdo se začíná učit hrát na kytaru” jsme odpověděli “Hlavně musí znát texty”. (smích)

Praha je jedinou zastávkou ve střední Evropě v rámci vaší aktuální tour. Proč právě Praha? Není to i díky českému festivalu „Colours of Ostrava“, kde vás tamní publikum na posledním ročníku přijalo velice kladně a sklidili jste velký potlesk a slova chvály o vaší show se nesla do celé republiky?

Já ani nevím, proč je Praha jedinou zastávkou. Ale samozřejmě, na festivale nás moc vřele přijali, a proto jsme nadšeni, že můžeme opět hrát v Čechách.

Váš koncert je naplánován na 10. února v Lucerně. Na co byste nalákali lidi, aby dorazili a nenechali si tuto událost rozhodně ujít?

Určitě aby si přišli dát pár piv, užili si náš koncert a pořádně si zatancovali!

Když už jsme u České republiky, napadne vás nějaké místní rapové jméno? Popřípadě znáte třeba i největší hiphopový festival ve střední Evropě Hip-Hop Kemp, který se umístil v top 50 festivalů světa?

Sorry, o české hudbě toho moc nevím. Ale samozřejmě o Hip Hop Kempu jsem slyšel skvělé věci, například od našich přátel z Looptroop. Moc rádi bychom vystoupili i tam, tak nás zabookujte!

Překlad: Anna Oravcová

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná