Momo: House muziku asi dělat nebudu, jedině s Tiestom

Náš svět není dlouhodobě v úplném pořádku, proto přichází na světlo boží nejen indigové děti, ale i desky, které se snaží něco sdělit a na něco poukázat. Jednu takovou nahrál v minulém roce i slovenský pouliční pes Momo, který se svým počinem Stratená Rovnováha potěšil nejen všechny svoje fanoušky, ale i ty, kteří mu na předchozí desce Nepatrím Medzi vyčítali přehnanou agresivitu. Kde a proč nastala ta změna se sice v následujícím rozhovoru tak úplně nedovíme, ale přijde zase třeba řeč na to, jestli nemá Momo problém s českou scénou či jestli věří na duchy.

Na začátek musím upřímně říct, že jsme možná na tebe trochu pozapomněli. V článku o tom nejlepším z CZ/SK za rok 2011 se samozřejmě o tobě píše, ale většinu pozornosti na sebe strhnul Majk Spirit se svým debutem, přestože tvoje deska je určitě v top 3. Sleduješ vůbec to dění kolem, bilancování, kdo nahrál jakou desku a tak? Která je podle tebe nejlepší CZ/SK deska minulého roku a proč?

Moc nesledujem a nevychytávam najlepšie CZ/SK albumy, už dlho nepočúvam to, co tu vychádza. Robim to sam, ale nepočúvam niak ostatných. Hladim skor svoje..hooou

Jak moc jsou pro tebe vůbec důležité názory kritiků? Přikládáš tomu nějaký větší význam anebo je pro tebe podstatné jen tvůj vnitřní pocit či uspokojení, případně reakce fanoušků?

Kritik nekritik. Keď mi niekto povie svoj názor, aj keď není plny chvaly, a má to niaký zmysel, tak to zoberem úplne sportovo. Zamyslim sa nad tým (ale len na chvilu). Keď to robíš z presvedčenia, tak ta žiadna kritika nezobere.

V čem vidíš největší rozdíl mezi tvými deskami? První byla taková surová, agresivní, pouliční stoka, z té druhé už tolik hněvu a agrese necítím, vlastně žádný. Kde nastala ta změna?

Neviem, v živote je furt vela zmien, co ta ovplyvnuju. Ktorá je  ta, že som to spravil takto, tak to tia si nepoviem.

Až na nějakou tu výjimku je album Stratená Rovnováha vážné a udělané tak, aby si z ní člověk něco odnesl, aby se nad ní zamyslel, protože i ty v závěru říkáš, že je pro lidi, co přemýšlí hlavou. Přichází u tebe ten pocit zodpovědnosti s věkem, jako ve smyslu že by si měl něco předávat dál anebo příští deska může být celá ve stylu “Meck Luděk“

Keď si z toho niekto niečo zobere, tak je to positive. Je to moja vypoveď o témach, není to posolstvo pre ludskú rasu do 3tisicročia..hehe. Vypoveď úplne z iného konca. Nejsom povolánim reper.

Apropó, když už jsme u tohohle tracku, co bylo prvotní myšlenkou při jeho tvorbě? Já to v tom nějak neslyším, ale už jsem se setkal s názorem, že si děláš srandu z český scény? Posloucháš z ní něco? Líbí se ti nějaká česká kapela? 

Nepočúvam, ale ne pretože by som si z toho robil srandu. Smejem sa niekedy na českom jazyku, ale neee nejaaak v zlooom.

Je to moja vypoveď o témach, není to posolstvo pre ludskú rasu do 3tisicročia

Produkčně si vše naložil na hřbet Peter Pannovi a určitě to byla dobrá volba. Přijde mi, že oproti minulé desce to hraje všechno líp a hlavně jsou tu i nějaké skladby, které by se mohly klidně hrát v rádiu, aniž by zněly nějak lacině a podbízivěji jak to tak bývá normálně v rádiu zvykem.

Nerobil som to už tak úplne striktne zakonzervované v ulici. To bude tým, že som starší a už to nežijem, ale house muziku asi tvorit nebudem. Jedine s Tiestom.

Na desce se podílela i tvoje žena Sandra. Nevybavuju si, že by se na CZ/SK desce podílel manželský pár, v tom asi držíte prvenství. Na LP Nepatrím Medzi jste měli skladbu “Zmiznuť Preč“, ze které bylo cítit, že byste nejradši sbalili fidlátka a jeli někam pryč. Už se to trochu zlepšilo? Emigrace nehrozí?

Možno sa presťahujem na Ukrajinu a budem tam vekslovat s strojkovými golfmi. Šperhaaaky. Niak to nepreživáme, MC Erik a Barbara.

Vyústila třeba tahle nespokojenost celkově do stavu, že tě to přinutilo pojmenovat celou desku Stratená Rovnováha, která bazíruje na myšlence, že to nefunguje tak jak by mělo, že se většinou vše přiklání na stranu vah, kde leží balík peněz, které vše regulují. Je to otázka Slovenska anebo je to myšleno globálně? Já jsem třeba jednou viděl nějakou studii, která mluvila například o tom, že politik z bývalého východního bloku bude mít vždycky tendenci krást, přestože by byl multi milionář a to proto, že máme prostě takovou mentalitu.

Neviem či to bola nespokojnost,  jeblo ma a pisal som o týchto témach. Z každej strany niečo počut, takže asi preto.

Keď zo seba nedostanem energiu, tak mi jebe na hlavu jak nervákovi

Přestože povídáš rozumné věci a nutíš lidi přemýšlet, paradoxně vzdělání a škole moc významu nepřikládáš. Na desce zazní, že jste vyměnili sídliště za výšky, realitu života za knížky. I ze skladby “Čím Chceš byť“ cítím to, že škola je ok, ale většinou to v reálu funguje jinak. Čím si chtěl být jako malý ty? Zlepšila se už tvoje situace, co se týká čtení knížek? V jednom rozhovoru si totiž na sebe prozradil, že si poslední knížku četl asi v deseti letech…

Jak malý som chcel byť buď vagabund alebo reper. Vždy som držal len zlym…hehe. Knížky vobec nečítám. Sustredím sa na peniaze a nato jak tu na Slovensku prejebane zarabat.

Po poslechu skladby “Dom Za Váhom“ jsem si vzpomněl na film Paranormal Activity 3, který jsem viděl nedávno. Baví tě tyhle příběhy mezi nebem a zemí, co se nedají logicky vysvětlit?

Mam rád takého filmy , to co vraviš som zrovna nevidel. Ale verím na tieto sračky, parkrat sa v rodine stalo bar co. Duchariny.

Poslední otázka. V klipech je vidět, že se udržuješ v kondici, že chodíš cvičit. Někde jsem četl, že i boxuješ? Ten box děláš nějak aktivně anebo spíš kvůli kondici? Znáš od nás třeba Marpa, ten dělá Muay thai a dělá to na slušné úrovni.

Chvilu cvičim, boxujem, plavem, sport ma baví. Keď zo seba nedostanem energiu, tak mi jebe na hlavu jak nervákovi.

- Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná