RUKAHORE_SHOP_BANNER

Moe: Snažím se brouzdat ve složitějších rýmech a sám sobě si často házím překážky

Festival Hip Hop Žije již pátým rokem nabízí nejen bratislavskému publiku výběr zajímavých hudebních těles s Čech a Slovenska s americkou jednohubkou na závěr. Na pátém ročníku nechyběl v brzkých odpoledních hodinách sobotního dne také projekt Solid Move, který šéfuje Moe. Pokud stále tápeš, dříve působil v A.M.O., ale jak sám přiznal, ty časy jsou již pryč a on se plně soustřeďuje na práci na nové desce a koncerty, které jsou unikátní. Pár minut jsme kecali o všem možném, až se z toho stal regulérní rozhovor, i když ve finále ořezaný o mnoho. Kdybych nechal celé naše povídání pod tímto odstavečkem, dočkali byste se přátelského dialogu u piva, ale důležitých informací by bylo v tom moři textu málo. Vybral jsem pro vás tedy to podstatné, co by vás jako konzumenty jeho hudby mohlo zajímat.

Dnes jsi hrál se svým novým projektem, ale včera ses objevil na stagi s Opakem při show GR Teamu. Jaké jsi z toho měl pocity?

Bylo to fajn. Vymyslel to Decko v rámci jejich vystoupení a já jsem na to přistoupil. S Opakem nemáme problémy, proto jsme do toho šli. Proč taky ne. Na tři minuty taková nostalgie trošičku a v rámci mojí paměti jsem dost bojoval s textem. (smích)

Když jste se pak po koncertě sešli s Opakem, nebyla chuť si promluvit o možném návratu k minulé spolupráci? Je dnes A.M.O. už jen vzpomínkou?

Ono to bylo tak…vlastně nechtěl bych někde propírat nějaké prádlo. My jsme se postupem času vyvíjeli tak trochu jinak. Už tehdy jsme měli na výběr, jestli udržet tu značku s kompromisy, nebo půjdeme rozdílnou cestou. Snažili jsme se to udržet, nebylo to ani pro jednoho jednoduché. Kapela hrála 12 let, ale nakonec jsme se rozhodli pro klid v duši a nežít v nějaké ponorce. Měli jsme vlastně dvě fáze. Jedna byla s Viktorem Hazardem a druhá s živou kapelou United Flavour. Právě ta druhá spolupráce mě nakopla. Více jsem to tahal do reggae, což se moc nezamlouvalo Viktorovi, proto odešel. S Opakem jsme pak s kapelou v zádech jeli takovou druhou část A.M.O. života. Během toho se měnili hudebníci v kapele, snažil jsem se to dále udržet, ale bylo to tak komplikované v rámci osobního i pracovního života. Nikdy jsem nechtěl dělat hudbu tak, že by mě živila. V jisté části to byla dobrá součást mého příjmu, to nebudu zapírat, ale nikdy to nebyl můj závislý příjem. Když jsem si měl vybrat mezi tím, jestli chci udržet značku a nechat žít A.M.O. ještě dalších deset let, tak jsem si raději řekl ne. Lidé se nerozchází v dobrém, proto ani konec naší kapely nebyl úplně klidný, ale rozhodně nebyl zlý. Pro mě to potom byla taková úleva a řekl jsem si, že už nechci řešit nějaká čísla, kompromisy, hity, rádia a tak…

A můžeš mi prozradit, co vůbec dělá v roce 2017 Viktor Hazard?

Vím, že má studio a celkem se mu daří. Vím taky, že je chudší. (smích) V poslední době jsme se párkrát viděli a velmi dobře jsme si pokecali. Když odešel z A.M.O., tak jsem ho navštívil a chtěl jsem to s ním nějak uzavřít a poděkovat mu za spolupráci. On byl jedním z otců tohoto projektu. Když odcházel, tak se zachoval velice férově, nedělal žádné problémy, že bychom ten název nemohli dál používat. Byl tehdy absolutně v pohodě a nad věcí. Dlouhou dobu to byl on, který nás vedl, a přes kterého to všechno šlo. Dá se říct, že to byl náš manažer. Vím, že v poslední době dělá nějaké produkce pro televize. Když jsem ho naposledy potkal, tak byl chudý a vysmátý s monoklem, neboť dělá kickbox. Užívá si život, má dítě a myslím, že je v pohodě.

Kdybych po tobě teď chtěl, abys mi odrapoval vaše staré skladby typu “Bratislava“ či „Jak tank“, zvládl bys to?

(smích) Teď jsi mě dostal, protože Bratislavu jsem rapoval tak dvanáct let, ale moje paměť je hrozná. Když to chvíli nedáváš, tak to snadno zapomeneš, ale zkusím to. Bratislavu ještě myslím dám, ale Jak tank bych si nevzpomněl už ani na začátek. To je ale můj svět, ve kterém využívám mozek. Když něco nepotřebuju, tak to vytěsním na úkor toho ostatního.

(poznámka redakce: Moe dokázal svou sloku skladby „Bratislava“ dát jen s pár škobrtnutími a přesvědčil, že jeho paměť na tom není zase až tak zle)

Nebudeme se ale jen topit v nostalgii. Již před rokem jsme zmiňovali tvůj nový projekt. Avizovali jste desku, jsou tomu tak dva měsíce, co vyšel nový singl. Vyjde to ještě letos?

Chtěli bychom, aby to ještě tento rok vyšlo. Přemýšlel jsem dokonce, že místo CD bych možná raději udělal vinyl, protože k tomu mám vztah a už dříve jsme je dělali. Jen mám obavy, že vinyl ti nezahraje pod 50 hertzů a zvažujeme, zda to bude mít smysl.

Tvůj nový projekt si hodně zakládá na freestylu. Je ti blízký i battle rap? Pamatuji si, že ses před mnoha lety objevil třeba na Artattack battlu…

Do battlu bych už nikdy nešel, protože jsem se poučil. Dříve jsem ho dělal, protože to byla jediná možnost, jak freestylovat. Vždy jsem se snažil freestylovat v rámci svých koncertů a vždy jsem byl víc freestyle MC jak battle MC. Zjistil jsem, že když jsem se do toho obul, tak jsem si dělal nepřátelé. Když ten battle skončil, tak jsem už nechtěl řešit třeba se Zverinou, že toto a toto. Nechci někde závodit a soutěžit. Snažím se brouzdat ve složitějších rýmech a sám sobě si často házím překážky, které mě mohou posouvat dále. Nechci, aby to bylo monotónní.

Rap je často hrou ega. Považuješ se tedy víc za básníka než rappera?

To už vůbec ne. Jsem egocentrik a také si dost věřím, ale nikdy v životě jsem neměl potřebu se porovnávat. Mě třeba moc neosloví, když za mnou někdo přijde a řekne brácho, tohle je super. Jsem moc rád, že se to lidem líbí, ale já vím, do jaké míry je to s****a a do jaké míry je to dobré. Já jsem ten level, který určuje, jaké to má být. Když to lidi ocení, tak jsem za to rád, ale nic to se mnou nedělá. Dělá to se mnou něco v okamžiku, když sám vím, že jsem překonal sám sebe. Jako básník se také neberu, myslím, že jsem někde mezi. Sleduju třeba Lyrika nebo Beneho, mám to celkem rád, ale nechtěl bych se formovat do té lyrické...Lyrik je pro mě jinak jeden z nejlepších textařů, stejně jako Supa.

Otázka na závěr: Jak se ti líbí tento festival Hip Hop Žije? Pamatuji si, že na jednom ročníku jste zde hráli ještě jako A.M.O…

Ono je to dané samozřejmě tím, že jsme přišli s novou značkou, proto ten odpolední čas. A.M.O by vzbudilo třeba víc pozornosti, ale já jsem realista a nečekal jsem, že bude Solid Move hrát o jedenácté večer. Vůbec mi nevadilo, že jsme hráli ve čtyři odpoledne. Klidně bych hrál i ve dvě, ale to by tu ještě nebyli lidi, protože je areál zavřený. (smích) 

Austy - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná