Mít šestou nejhranější rádiovou skladbu v České republice je úlet, kroutí hlavou Jay Diesel

Vidět "rychnovského Tonyho Hawga" ve společnosti padesáti nejhranějších rádiových singů vedle Michala Hrůzy, Chinaski nebo Jany Kirschner je zajímavé a jen to dokládá, že rap už dávno není tím okrajovým žánrem, po němž se šlape a který proto zůstává v šerém ústraní. Toho, jenž se koncertně napojil na Emerese, s nímž ho možná uvidíš na podzim i ve tvém městě, jsem se však neptal pouze na jeho poslední slaďárnu...Tvoje tenisové údery jsou prý tvrdší než Serena Williams. Co je na tom pravdy?

Makám na tom, ale ještě je to velká spousta práce, tenis můžeš hrát do 60 let, takže chill. Teď dělám na desce, takže tolik nezajdu, ale tu game zbožňuju.

Jak to je vlastně s tvým skejtováním? Pufaz a Paulie Garand tuhle na Jamu říkali, že jsi nebyl zrovna marný...

Skate je moje další vášeň, byl jsem na tom odkojenej a s tím přišel i rap, takže je to propojený celkově. S Pufazem jsme skejtovali v Pardubicích, Rumun, Pilař a další...on ví. Jsem celkově hodně sportovně založenej, baví mě spousta věcí, na sk8 mě baví ta výzva, extrém a adrenalin, vědět, že je to sakra těžký a mít vůli, ostatně jako u tenisu. Skate je ale jiná parádička, dá se to neuvěřitelně kombinovat. Nebyl jsem marný, byly časy, kdy jsem skákal na vejšku barely od nafty. Na fb mám nějaký fota, dej to.Jsi známý tím, že se nebojíš reagovat na aktuální věci - s Opiou jsi nahrál track věnovaný Guruovi, s Tafrobem jsi apeloval na mladé, aby neignorovali volby. Jaké na ně máš ohlasy nejen od fans, ale i od kolegů ze scény?

Čeho bych se měl taky bát, emcee by měl umět reagovat na cokoliv, o tom to umění taky je, měl by bejt schopen dát kdykoliv. Reakce na aktualní dění začnu využívat víc, je to pro mě zcela přirozený, mám tu potřebu. Kolegové ze scény?...ani nevím, občas to s někým proberu, každej to může vnímat jinak, ale vesměs to lidi berou jako moji aktivitu a pohotovost v pozitivním slova smyslu. Byla to pro mě taky zkouška, zjistit si, jestli jsem schopen ukočírovat vše okolo, tzn. vybrat adekvátní beat, napsat ještě ten den a pokud možno to ještě ten den nahrát. Nejde jen o mě, ale taky o postprodukci, cover, atp. Teď už můžu říct, že mám okolo sebe schopný lidi a můžu se o ně v tomhle směru plně opřít. Guru byla srdcovka a to z toho taky lidi cejtí...na koncertech to hraju vždy. Nejvíc pro mě bylo, když jsem mohl stát vedle Premiera při jeho show, pak si s ním podat ruku a prohodit pár zdvořilých frází, to je pro mě zadostiučinění.

S novým albem jsi ohlásil doprovodný dokument "Takhle to vzniká" - jak jsi s ním daleko?

Ano, je to tak. Dokument vyjde jako dodatek k albu, bude to speciální edice CDs, výjde to v další vlně - tzn. nejdřív album a poté se udělá speciální edice s DVD. Natáčení probíhá za provozu, takže materiálu bude hodně.

Figuruješ i v dokumentu "Kupuj originál", který si odbyde premiéru na Hip Hop Kempu. Jakého svého oblíbence si naposledy podpořil originálem ty?

Jasně, my jsme to vlastně rozjeli už tenkrát s Pauliem, když ho ještě nikdo neznal na mém prvním mixtejpu peckou "Kupuj Originál". Následovala věc s Pio na mém debutu atd. Podporuju tuhle myšlenku protože jsem umělec a vím, jakou podporu moje hudba potřebuje, jsou to ti pravý, co mají tvou hudbu rádi, nevadí jim vzít ty dvě kila a dát je za tvoje cd, tak by to mělo fungovat, komunikace mezi interpretem a fans je důležitá, ty dáváš něco jim a oni ti to vrací zpět. Na dokument se opravdu těším, je dobře, že takové věci vznikají a že jsou tady lidi, co se o to postarají. Jinak teď jsem si doplnil poslední album killera Seana Price, nejbohatšího undergroundového rappera, teď má vyjít jeho další "Mic Tyson", takže to bude další zářez. Těším se na koupi novýho Evidence, kupuju to, mám rád ten fetish se po něčem pídit a pak si to doma sjíždět.Sean Price nebo Evidence ale rapují do trošku jiných beatů, než tě někdy - bohužel - slyším. Je tvému srdečnímu vkusu blíž klasika, nebo moderna?

Classic shit je moje hercna, ale na druhou stranu jsem univerzální, rád experimentuji a jde mi spíš o to, aby mě beat sednul. Když se mi beat libí a cejtim to, dám to! Na albu bude spíš hodně klasických věcí.

Znamená to tedy, že se budeš snažit svůj zvuk sjednotit, aby vše konečně znělo jako celisté album? Když totiž někdo mluví o rozmanité desce, kde si každý najde to svoje, krve by se ve mně nedořezal a už dopředu vím, že mě budou bavit maximálně dva songy.

Budu se snažit udělat kvalitní album ne jen o dvouch hitech...

Řekni mi něco o něm. Psal jsi mi o deseti tracích, nedávno jsi ale říkal, že toho možná bude i víc...

Album se bude jmenovat "Deset". Koncept je numerologickej, bude to udělaný tak, že bude deset hlavních skladeb, pak budou i nějaký bonusy, vše je ještě v jednání. Deska vyjde jistě desátý měsíc a datum si asi domyslíš. Před albem výjde mixtape "Jay Diesel truks vol 2", který bude mixovat jeden z nejlepších párty Djs, učitel Maztah a uvede to Pan Radu. Bude to zdarma ke stažení jako zpříjemnění čekání na album a můžu prozradit, že tam bude hodně vychytávek, co nikdy nespatřily světlo denní. Mám venku už klip a další bude vzápětí následovat. "Moje ex" už je připravena k proniknutí do éteru, spolu s Allanem Subertem ladíme poslední detaily. Video bude ještě jedno, tedy pokud vše dopadne jak má, je to jen o penězích, klipy něco stojí. Ke všemu přistupuju profesionálně.Když se vrátíme pár let zpět k prvnímu českému koncertu Method Mana, tehdy ještě si ke všemu profesionálně nepřistupoval? Jak se vůbec za tu dobu podle tebe změnila tvá pozice?

Tenkrát jsem si to po právu zasloužil, byl to velký tlak, lidi čekali na to zvíře Metha a já tam měl čtyři tracky, bez Dje, na kkt. To víš,,že to nebylo příjemný, ale právě tyhle věci jsou potřeba k tomu abys máknul, to tě posouvá dál. Moje pozice je stabilní, mám kontakty a kontakty mají zase mě, vše funguje jako dokonalá simbioza, mám za sebou lidi, co mi s tim pomáhají, vesměs to jsou moji kamarádi. V Klipu "Posílám k zemi" hrajou jen moji blízký lidi, já s Tonnym jsme ho udělali od základu sami, je to náš lowbuget klip, čekej, že příští z naší dílny bude zase o kousek dál. Ono pokud máš sny a makáš jak hovado, vše se časem dostaví samo, hudba mi v téhle chvíli dává asi nejvíc, jsem v klidu a spokojenej. Tím chci poděkovat i všem lidem, co mě podporují, bez nich by to nebylo tam kde to je.

Upřímně, děláš si něco třeba z recenzí?

Ne. Něco to vě mě evokuje, ale jsem k tomu chladnej, Čechy jsou země kritiků ve všech možných směrech, lidi píšou o tom, o čem věděj starou belu, ale když maj potřebu to psát, okey, já jim to neberu, každej na to máme právo. Za tu dobu, co to dělám, jsem udělal spoustu věcí, ale teprve teď se cejtím naprosto doma, každej umělec má možnost do toho stavu dojít, píšu už jako hovado, za ty roky mám celkem vypsanou ruku, sleduju, že mcs mluví o tom,ž e už nemaj potřebu psát do tý doby, než se jim v hlavě neutvoří kostra, nejsem jako Jay Z, přemejšlím o tom dlouhodobě a pak dostávám impulzy, který jsou o náladě - podle toho píšu, je to zvláštní věc, nemám to tak, že bych šel na maik a dal z patra text, baví mě psaní, ale už je to rychlovka. Než jdu psát, už vím co. Dejte mixtape, počkejte na album a mužete napsat třeba recenzi na můj mail.

Na nahrávce čekám Steela, Tafroba, DTonatea - tipuju správně, nebo nás něčím překvapíš?

David a já, to je pouto, oba jsme se od sebe něco naučili, na to se nezapomíná. Dtonate tam asi zřejmě nebude, zatím jsme nevymysleli žádnej buben. Tafrob je moje rodina, tam je to samozřejmost. Zbytek si nechám pro sebe, ale každý už může vědět, že se tam objeví Moja reč, H16 atd. Ze zahraničí jen polští interpreti, na Státy je ještě čas.S Wichem něco výrazného a la "Je to jen tvůj boj" nezopakuješ?

Wich se na albu objeví vícekrát, nechte se překvapit. Mám venku dva singly, příjde ještě jeden nebo dva, to se uvidí. Už teď vybírám singlovku s pořadovým číslem 3. Připoutejte se, za chvíli odlétáme, to je jen začátek...

Singly povětšinou bývají to nejsilnější z desky - něco, co ono LP reprezentuje. Platí tomu tak i u tebe? Jestliže jo, bylo by smutné, kdyby už nic "Moji ex" nepřekonalo.

Ani ne, nemyslím si. Reprezentovat ano, ale pokud vyložíš karty hned na začátku, je už vše jasné. Takhle to nechci, budou tam velmi silný momenty, jsem taktik, nevystřílím vše na začátku. Jinak "Moje ex" je teď aktualně - respektive tento týden jsem se to dozvěděl - šestá nejhranější rádiová skladba po celý Český republice v IFPI ČR. V top 100 je mezi světovými jmény na 47 pozici před různými velikány, je to úlet, rádia to jedou, jsme za to rádi...

Znamená to, že je to po deseti letech ve hře tvá komerčně nejúspěšnější skladba kariéry, nebo už něco bylo i výš?

Ano, tohle je zatím strop, ani si to ještě nejsem schopen uvědomit. Bylo mi řečeno,že tohle se s hip-hopově laděnými skladbami vůbec neděje, nevím co je na tom pravdy. Je to práce celýho teamu, Tom Malar na zpěvu, Fosco Alma na beatu, Ondřej žatkuliak na zvuku a Allan Šubert na klipu.


Související:

Koho v novém videu posílá k zemi Jay Diesel?
Jay Dieselova ex? Tisíc zmeškaných hovorů...
Tafrob, Jay Diesel a jejich předvolební agitace
Jak si Jay Diesel & Opia poradili s tématem Guru?¨

 

Bobby - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná