Mike Melinoe: "Má hudba je uměleckým dílem"

Už za pár dní se na letošním ročníku Hip Hop Kempu představí nadějný raper z Detroitu. Před týdnem jsme s ním pořídili rozhovor, abyste se s ním mohli seznámit a připravit se na jeho českou premíéru, jež zároveň bude jeho prvním vystoupení mimo USA.

Užil sis páteční večer?
 
Jo jasně. Popravdě jsem sepsal myšlenky na papír, abych se zbavil těch zpracovaných a uvolnil tak prostor pro ty další.
 
Čeští posluchači ještě neměli moc možností se seznámit s tvou tvorbou. Kdo je Mike Melinoe a co může nabídnout?
 
Mike Melione je další kreativní hlas. Jak by ostatní souhlasili, mám vytříbený vkus pro prodkuci a hru se slovy, jež se může občas jevit jako nevědomá hadanková flow. Mým cílem je probudit ty, co se cítí ztraceně. Rovněž se snažím vyprávět svůj příběh v doufání, že se s ním někdo dokáže stotožnit. Tvořím základnu čisté atmosféry a energie pro spokojenost světa i sebe sama. Moje hudba je uměleckým dílem od Basquiata, sepsaná Tarantinem ve scénáři. Jestli ti to dává smysl.
 
Zlehka.
 
Miluji jeho filmy, stejně jako miluji umění a snažím se to využít ve své tvorbě.
 
Jakou Tarantinovku máš nejradší?
 
Musím přiznat, že oba díly Kill Billa. Líbí se mi ta akce a japonská filozofie. Ta scéna, kdy se dostávala z rakve, byla šílená.

Jsi členem Organic Geniuses. Jak jste se dali dohromady? Vím, že jste z různých států...
 
Vymyslel jsem koncept a název. Následně jsem poznal Rakeema Miles na netu a začali jsme to dávat dohromady. Kolektiv se sformoval v roce 2012 a poté jsme postupně přidávali další umělce přes internet. Nechtěl jsem crew, kde bych byl jen z důvodu podobného příběhu. Chci pracovat s umělci z odkudkoliv.
 
Jaká je tvá první vzpomínka zahrnující hudbu?
 
Tak na to se mě nikdo ještě nezeptal. Odpovím však rád, protože mě nutí přemýšlet... Hudba byla kolem mě od jakživa. Byl jsem vychován jako křesťan, takže pravděpodobně v kostele. Nebo to mohlo bý díky mámě. O víkendech hrávala jazz a při něm jsme uklízeli. Mamka taky hodně milovala Michaela Jacksona, proto jsem taky dostal jméno Michael.
 
Jaké máš ambice? S kým by jsi chtěl spolupracovat v budoucnu?
 
Popravdě, nejvíc chci být šťastný. I kdyby jsem už nikdy nedělal hudbu, chci se cítit šťastný. Rád bych vydal klasiku. Asi to bude znít jako chliché, ale s kimkoliv kdo bude chtít pracovat se mnou. Ale já to tak cítím. Když bych však měl někoho jmenovat, byl by to Kanye, MF Doom, Madlib, Erykah Badu, Future, Andre 3000, Miguel, Joey Bada$$, Method Man.... Ty vole, ten seznam je hodně dlouhej.

Co posloucháš poslední dobou a jaká jsou podle tebe nejlepší alba letošního roku?
 
No, Kendrickovo album je hodně krutý. V dnešní době je mým oblíbencem. Dobrý bylo i za poslední rok Forest Hill Drive od J.Cola nebo nový A$AP Rocky. Víc však poslouchám zpívané věci a jazz. Takže jsem poslední dobou poslouchal Urban Flora od Aliny Baraz nebo Money Jungle od Duke Ellingtona. Moje kámoška Vanessa Elisha je hodně dobrá.
 
To jsme na tom podobně. Taky si myslím, že zatím na Kendricka letos nikdo nemá. A v posledních letech jsem se spíš ponořil do jazzu a soulu. Christian Scott, Robert Glasper, Gregory Porter, Dornik či Gary Clark Jr. a další...
 
Haha, ty mě normálně vyučuješ. Budu muset ty jména čeknout. Ty by sis měl poslechnout Leon Bridges nebo Seoul z Kanady. Vždy se snažím hledat nové věci k poslechu. Je toho neuvěřitelné množstvi. Jesse Boykins je taky luxusní.

Máš oblíbený radio?
 
Bylo by to asi XM Water Colors a nebo cokoliv co není rap.
 
Jak vnímáš dnešní scénu v Detroitu?
 
Hmm...řekl bych, že jsme na vzestupu. Je tu mnoho kreativních talentů. Bohužel se umělci jen pomlouvají. Nikdy si to však nevyříkají z očí do očí. Mohli bychom být velcí jako LA, New York, Atlanta. Myslím, že můžeme nabídnout hodně. Ukáže však čas.
 
J Dilla nebo Premier?
 
Haha, sakra. Dilla jednoznačně. Nic proti Premierovi, je to legenda. Ale pro mě je to J Dilla. Za jeho dní stačilo být v Detroitu a cítil ses legendární. Dovoluji si tvrdit, že má hudba dodá Detroitu něco nového jako Andre 3000 a MJ.
 
Drake nebo Meek Mill?
 
Ty vole, Drake bez pochyb.
 
Martin Luther King nebo Malcolm X?
 
Malcom.
 
Za pár dní budeš vystoupovat na Hip Hop Kempu, co mohou lidé očekávat?
 
Lidi by se měli připravit na obří příval energie a vody.

 

Marek - Bbarak

Komentáře

Pro vložení příspěvku do diskuze musíte být .

Přihlášení

Rychlé přihlášení přes Facebook Facebook Connect

Přihlásit

Pole označená * jsou povinná